Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
Ordenskraschan
ORDENSKRASCHAN, möjligen frimurerisk, metall o emalj, med dekor av dödskalle och ben, ca 64x64 mm
Lot no: 5592160
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
11:16:00
Dansk militæruniform. Sergent
Dansk militæruniform. Sergent. Model 1947. Består af jakke og bukser. fremstår med aldersvarende brugsspor.
Lot no: 5588358
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
17:13:00
Dansk militæruniform. Premierløjtnant.
Dansk militæruniform. Premierløjtnant. 1900'tallets sidste halvdel. består af jakke, bukser og bælte. fremstår med aldersvarende brugsspor.
Lot no: 5571811
17:52:00
Dansk militæruniform. Kaptajn
Dansk militæruniform. Kaptajn. Model 1947. Består af jakke og bukser. Fremstår med aldersvarende brugsspor.
Lot no: 5588363
18:03:00
Dansk militæruniform. Løjtnant.
Dansk militæruniform. Løjtnant. Model 1947. 1900'tallets sidste halvdel. Består af jakke, bukser og bælte. fremstår med aldersvarende brugsspor.
Lot no: 5571810
18:52:00
Zwei Massaispeere und zwei Schwerter (4)
Zwei Massaispeere und zwei Schwerter. Konvolut bestehend aus zwei Massaispeeren aus Holz und Metall, ein Speer mit Speerspitze und einer länglichen, schmalen Klinge, L.210-175cm und zwei Schwertern aus Metall mit Griffen aus Holz und Verzierungen am unteren Ende der Klinge, L.67-59cm, ...
Lot no: 5559727
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/02/2020
20:03:00
Zwei Hellebarden / Stichwaffen und eine Fanfare, Messing, Metall, Holz (3)
Zwei Hellebarden / Stichwaffen und eine Fanfare, Messing, Metall, Holz. Konvolut bestehend aus zwei Hellebarden und einer Fanfare, eine Hellebarde aus Holz mit seitlicher Metallverzierung und Aussparung im Messerblatt in Form eines Kreuzes sowie eine Hellebarde aus Holz mit seitlicher ...
Lot no: 5559715
EUR 225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/02/2020
20:27:00
Pickelhaube Infanterie, Preußen
Pickelhaube Infanterie, Preußen, vorderseitig mit Motiv einer Krone mit Lorbeer aus Metall, seitlich mit Schuppenkette, innen mit Leder ausgestattet, Maße: H. 20 cm, D. 22 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Oxidationsspuren und Bestoßungen am Metall, Leder mit Kratzer, Abrieb und Rissen.
Lot no: 5587524
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/02/2020
20:44:00
EUR 250
Militærcykel.
Militærcykel med stel str. 52, stel nr. 330746. uden gear. Monteret med nyere dæk. Fremstår ulåst og med brugsspor og på stel, rust.
Lot no: 5591349
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
20:55:00
EUR 128
Dansk Flådens revolver Model 1871 , våbennr 569
Dansk Flådens revolver Model 1871- stifttændingssystem . Serienummer: 569. Fabrikat August Francotte a Líege. Løbslængde:13cm. totallængde: 26cm. kaliber: 11,46mm. Stemplet: Krone over S A (sø-artilleriet) Liegé trykprøvestempel sat AF for August Francotte. Fremstår med brugsspor. Mekanisk ...
Lot no: 5591719
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 24/02/2020
21:00:00
EUR 134
Smith & Wesson revolver. Kal. 38 , serienr. 514661
Smith & Wesson revolver i Kal. 38. TL 20 cm. LL 8,5 cm. Serienr. 514661. Fremstår med brugsspor. Mekanisk velfungerende. Våbentilladelse påkræves.
Lot no: 5591748
EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 25/02/2020
15:10:00
EUR 228
Eibar revolver, kal. 38, våbennr. 296
Eibar revolver efter Smith&Wesson, udført 1890'erne. kal. 38, våbennr. 296. Løbs L. 12, 5 cm. Total L. 23, 5 cm. Aldersrelateret brugsspor. mekanisk velfungerende. Samlertilladelse påkræves.
Lot no: 5591745
EUR 268 DK, Kolding, Trianglen 25/02/2020
15:18:00
EUR 94
Colt revolver, kal. 38, nr. 8784
Colt revolver. Våbennummer: 8784. Kal. 38. Stemplet i pipen: Colt´s PT FA. MFG Co. Hartford CT. U.S.A. Pl: 11,5 cm. Tl: 22,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, mekanisk fungerende. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Lot no: 5591741
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 25/02/2020
16:11:00
EUR 128
Revolverkasse
Revolverkasse med plads til revolver samt tilbehør. 41x20x6 cm. Beslag til lås mangler.
Lot no: 5589543
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/02/2020
18:32:00
Revolverkasse
Revolverkasse med plads til revolver. 41x21x6 cm. Plakette på midten mangler.
Lot no: 5589551
18:33:00
Reichs- Commisions revolver 1879 kaliber 10,6mm
Reichs- Commisions revolver 1879 kaliber 10,6mm. Våbennummer:8 5 0. Løbslængde: 12cm. totallængde:26cm. 6 skuds tromle. På rammen stemplet i elipse: V C S c g h SUHL. Nummerens overalt - lidt tæring i løbet og udvendig på løb og ramme. Samlertilladelse til skydevåben fordres. Med mangler, bl.a. ...
Lot no: 5591737
EUR 215 DK, Kolding, Trianglen 25/02/2020
19:11:00
Revolver. Iver Johnson. Kaliber 32, model 1873, nr. 78590
Revolver. Iver Johnson. Kaliber 32. Totallængde ca. 16 cm. På piben mrk. "IVER JOHNSONS ARMS AND CYCLE WORKS, FITCHBURG MASS. U.S.A.". Serienr. 78590. Stram og velfungerende mekanik. Samlertilladelse til skydevåben påkræves.
Lot no: 5591730
EUR 349 DK, Kolding, Trianglen 25/02/2020
19:40:00
Iver Johnson revolver, kal. 38, M/1869, nr. 44607
Revolver. Iver Johnson. Kaliber 38. Totallængde ca. 16 cm. På piben mrk. "IVER JOHNSONS ARMS AND CYCLE WORKS, FITCHBURG MASS. U.S.A.". Serienr. 44607. Stram og velfungerende mekanik. Samlertilladelse til skydevåben påkræves.
Lot no: 5591734
EUR 483 DK, Kolding, Trianglen 25/02/2020
20:11:00
Liege. Par små pistoler, 1800-tallets midte. (2)
Liege. Par små pistoler, 1800-tallets midte. Grebsskaller af rigt udskæret træ. Stemplet på siden af løbene. Med foldeaftrækker. Den ene mangler. Længde: 16 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)
Lot no: 5593918
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:19:00
EUR 174
Panzer / Militärfahrzeug / Militaria, Holz, 1940er Jahre
Panzer / Militärfahrzeug / Militaria, Holz. Model eines Kettenfahrzeuges aus grün lackierten Holz mit Gleisketten, Glattrohrkanone und Bugmaschinenpistole, L.65cm, B.35cm, H.27cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, vereinzelter Farbabrieb.
Lot no: 5589084
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
20:19:00
Tysk ubådsluge fra 2. verdenskrig
Tysk ubådsluge fra 2. verdenskrig af massiv bronze med original Kriegsmarine grå. Ø 65 cm. Plakette med teksten: Notausgang Mot R IV Ubåden blev fragtet til England i 1945 hvor den blev skrottet.
Lot no: 5548832
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/02/2020
20:39:00
EUR 430
Svensk revolver, kal. 45, nr. 1711. Belgisk fremstillet
Svensk revolver, kal. 45, nr. 1711. Belgisk fremstillet. Fremstår i ok bevaringsstand, mekanisk fungerende. Løbs L. 17 cm. Total L. 36 cm. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Lot no: 5591725
20:40:00
Smith&Wesson revolver, Syv-skuds, 5mm. Nr. 116899
Revolver, Smith & Wesson , 7 skuds - 5mm. Våbennummer 116899. Centraltænding. Brugsspor, mekanisk fungerende. løbslængde 8 cm. TL: 17 cm. Samlertilladelse påkræves.
Lot no: 5591724
20:45:00
Vier Pfeifen / Reservistenpfeifen mit Reservistendekor, Porzellan / Horn / Messing / Textilschnur, 20. Jahrhundert
Vier Pfeifen, Reservistendekor, Porzellan / Horn / Messing / Textilschnur, 20. Jahrhundert. Schaft aus profiliert geschnitzem Holz. Mundstück aus Horn. Textilumwickelter flexibler Schlauch. Pfeifenkopf und Endstück aus Porzellan. Kopf mit mehrteiligen polychromen Reservistenmotiven, Schriftzügen ...
Lot no: 5589094
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
20:49:00
Acht Krüge / Reservistenkrüge, Zinn, Keramik (8)
Acht Krüge / Reservistenkrüge, Zinn, Keramik. Konvolut bestehend aus acht Reservistenkrügen mit Zinndeckel, jeweils figurativ mit Akroterien auf Spritze des Deckels und des Daumenrasts geschmückt, drei Mal mit Bombe, einmal mit Reiter und einmal mit Pferd, zwei Mal mit Soldaten und einmal mit ...
Lot no: 5589093
EUR 500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
20:53:00
EUR 375
Zehn Krüge / Reservistenkrüge, Zinn, Keramik (10)
Zehn Krüge / Reservistenkrüge, Zinn, Keramik. Konvolut bestehend aus zehn Reservistenkrügen mit Zinndeckel, jeweils figurativ mit Akroterien auf Spritze des Deckels und des Daumenrasts geschmückt, drei Mal mit Wappen, einmal mit Reiter und Bombe, sechs Mal mit Adler, sowie jeweils mit ...
Lot no: 5590095
EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
20:58:00
EUR 475
Konvolut, vier Massai Speerspitzen und ein Hackebeil / Stichwaffen, Metall, Holz, Leder, Afrika (5)
Konvolut, vier Massai Speerspitzen und ein Hackebeil / Stichwaffen, Metall, Holz, Leder, Afrika. Konvolut bestehend aus vier Massai Speerspitzen aus Metall in einem Lederhalfter mit Messingverzierung, H.69,5-92,5cm, B.1,5-4cm, sowie einem Hackebeil mit Holzgriff, H.65,5cm, B.30cm, altersgemäße ...
Lot no: 5553971
21:04:00
Smith & Wesson Revolver, Kal. 44 Russian. Single Action. Waffennummer 11818
Smith & Wesson Revolver, Kal. 44 Russian. Single Action. Waffennummer 11818. Gesamtlänge 31 cm. Mit Gebrauchsspuren. Mechanisch gut funktionierend. Zur Registrierung der Waffe in Dänemark ist ein gültiger Sammelpass erforderlich.
Lot no: 5591706
EUR 1,342 DK, Kolding, Trianglen 25/02/2020
21:20:00
EUR 268
Slotsbetjent uniform Christiansborg. (2)
Slotsbetjent uniform Christiansborg bestående af jakke og bukser (2)
Lot no: 5588851
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/02/2020
17:03:00
Belgien. Kyrasser hjelm, 1800-tallets midte
Belgien. Kyrasser hjelm, 1800-tallets midte. Med stor løve på fronten, høj kan med hestehår ned af nakken og kvast fortil ligeledes af hestehår. I siden en høj kvast af røde fjer. Hageremme med læder på indersiden. Med indmad. Højde: 39 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Glashoved ...
Lot no: 5596003
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 27/02/2020
20:47:00
EUR 349
12»