Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
Spegel 1800-talets mitt
SPEGEL, 1800-talets mitt, mahogny, höjd 74 cm, bredd 120 cm.
Lot no: 5592197
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
12:42:00
Spegel nyrokoko
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, dekor i pastellage, genombrutet krön upptill, ca 151 x 62 cm
Lot no: 5592198
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:44:00
Spegel rokokostil
SPEGEL, rokokostil, fasettslipat glas, förgylld och bronserad ram i trä med skuren dekor, 1900-talets mitt, ca 81 x 36 cm
Lot no: 5592211
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
13:22:00
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets senare del, Karl Johan-stil, bronserad dekor, sk. glasmästarspegel, glaslister med målad dekor, ca 89x41 cm
Lot no: 5592216
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:32:00
Spegel empirestil
SPEGEL, empirestil, dekor i pastellage, 1800-talets andra hälft, ca 96 x 45 cm
Lot no: 5592253
15:10:00
Spegel barockstil
SPEGEL, 1900-talets början, barockstil, rikligt skuren och genombruten dekor i form av akantusrullverk, trapetsoid form, fasettslipat glas, ca 142x67-88 cm
Lot no: 5592258
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
15:20:00
Ovalt spejl med jern ramme og træ, H. 119 cm
Ovalt spejl med jern ramme og træ, H. 119 cm. B. 79 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5492785

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
15:48:00
Spejl, Menu, Darkly
Spejl, fra Menu, Darkly spejl, børstet aluminium, designet af Nick Ross Ø. 20 cm. H. 6,2 cm. Modelfoto! ny og ubrugt original emballage
Lot no: 5380727

EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:47:00
Aksel Kjersgaard. Spejl, egetræ, model Nr. 146
Aksel Kjersgaard. Spejl i ramme af massiv egetræ. H. 104 B. 56 cm. 1960'erne. Model Nr. 146. Fremstår med lettere / få brugsspor.
Lot no: 5592596
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
17:40:00
Spegel Karl Johan
SPEGEL, 1800-talets första hälft, Karl Johan, fanerad i mahogny, ca 93,5x45 cm
Lot no: 5592330
18:20:00
Bordspejl af mahogni
Bordspejl i mahogni med vippefunktion. Står på sokkel med skuffe. H. 63 cm. B. 44 cm. D. 20,5 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Lot no: 5588443
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:07:00
Spegel gustaviansk stil 1900-talets mitt
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, förgylld och bronserad, upptill med antikiserande gouache, etikettmärkt "Edem", ca 96x53 cm
Lot no: 5592351
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
19:07:00
Spiegel mit Holzrahmen
Spiegel mit Holzrahmen. Holzrahmen mit Intarsienarbeit. Maße ca. 81 x 106cm. Gebrauchsspuren
Lot no: 5583239
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:28:00
Peter J. Lassen. Montana spejl, model SP812R
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana spejle model SP812R. Spejlet er fremstillet i 4mm sølvglas spejl, på en 12 mm MDF plade, der er lakeret med vandbaseret lak farve 111 Candyfloss. H. 46,7 cm. x B. 69,6 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lette brugsspor herunder få ridser kan forekomme.
Lot no: 5588676
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
19:55:00
Spegel med konsol
SPEGEL MED KONSOLBORD, konsol, omkring 1900-talets mitt, raka ben, höjd ca 62, b 51, djup 19, med stenskiva, spegel med genombrutet krön, höjd 102 x 44 cm
Lot no: 5592410
20:06:00
Hindsgaul. Figurspejl, 1940'erne
Hindsgaul. Figurspejl med stel af forniklet metal, rektangulær spejl. afsluttet på hjul. 1940'erne, Mrk. Hindsgaul. H. 183 B. 74 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5583723
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
20:44:00
EUR 148
Console and mirror / Baroque mirror, marble, wood, glass (2)
Console and mirror / Baroque mirror, marble, wood, glass. Collection comprising a wooden console varnished in gold colour on two feet, with floral décor, with loose marble tabletop, W 146.5cm, D 63.5cm and a mirror with gold colour frame in Baroque style with four platforms, with ornamental and ...
Lot no: 5592569
EUR 650 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:45:00
EUR 300
Spegel rokokostil
VÄGGSPEGEL, 1800-talets slut, rokokostil, förgylld, skuren dekor, genombrutet krön, fasettslipat glas, ca 87x55 cm
Lot no: 5592499
21:35:00
Spegel Karl Johan
SPEGEL, 1800-talets första hälft, Karl Johan, mahognyfanér, tvådelat glas, trappformad konsol, total höjd ca 263x98 cm, höjd exkl konsol 222 cm
Lot no: 5593364
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
11:18:00
Spejl med ramme af sort lakeret jern. H. 220 cm.
Spejl med ramme af sort lakeret jern. H. 220. B. 110 cm.
Lot no: 5594021
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/02/2020
13:07:54
EUR 114
Spejl, Menu, Darkly
Spejl, fra Menu, Darkly spejl stort, børstet aluminium, designet af Nick Ross Ø. 20 H. 6,2 cm. Modelfoto! ny og ubrugt original emballage
Lot no: 5380724

EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 24/02/2020
13:48:57
Spegel nyrokoko
SPEGEL, 1800-talets slut, nyrokoko, förgylld, dekor i pastellage, ca 264x102 cm
Lot no: 5593431
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
14:20:00
Spegel
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, bronserad samt förgylld, fasettslipat glas, krönt med blomsterurna, bredd 45 cm, höjd 110 cm.
Lot no: 5593435
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/02/2020
14:28:00
Spegel i nygotik
SPEGEL, 1800-tal, nygotik, bronserad, tvådelat glas, höjd ca 104x43 cm
Lot no: 5593436
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
14:30:00
Spegel med konsolbord
SPEGEL, med konsolbord, 1800-talets slut, nyrokoko, bronserade, dekor i pastellage, stenskiva, spegelns mått ca 181x73, konsolbordets höjd ca 75 cm
Lot no: 5593464
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
15:40:00
Spegel 1900-tal
SPEGEL, 1900-tal, förgylld och bronserad, riklig dekor, ca 110x74 cm
Lot no: 5593519
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/02/2020
18:12:00
Peter J. Lassen. Montana entre opstilling med spejl, D. 20 cm. (2)
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana entre opstilling bestående af modul, model 7111, der er åbent. Produceret i 12 mm MDF, der er lakeret med vandbaseret lak farve 111 Candyfloss. H. 24 cm. x B. 69,6 cm. x D. 20 cm. Hertil medfølger et spejl model SP812R. Spejlet er fremstillet i 4mm sølvglas ...
Lot no: 5588804
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 24/02/2020
18:40:00
Byrå med spegel
HALLMÖBEL (2), bestående av spegel samt byrå, 1950/60-tal, Danmark, etikettmärkt Furniture makers Danish control, mahogny samt iläggningar av kakel av Nils Thorsson för Royal Copenhagen, spegeln ca 104x79, bordets höjd ca 50 samt 37x80 cm
Lot no: 5593534
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
18:42:00
Maurizio Peregalli, Zeus, Spiegel, Holz, Glas, Metall, Italien, nach 2000
Maurizio Peregalli für Zeus, Spiegel, Holz, Glas, Metall, Italien, nach 2000. Rechteckiger Spiegel mit einem breiten, dunkelgrau lackierten Rahmen aus Metall, getragen von einer Spanplatte, rückseitig mit Herstellerstempel versehen, 181,5x70cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...
Lot no: 5548322
EUR 500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/02/2020
19:04:00
EUR 50
Nordic Tales spejl designet af Jonas Højgaard
Nordic Tales spejl designet af Jonas Højgaard Udført med ramme og ben af massiv eg. H.180 B.55 D.50 cm Fremstår i original emballage.
Lot no: 5487334

EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/02/2020
19:34:00
12»