123»   Lots per page   76 results ListGallery
Spegel med konsolbord
SPEGEL MED KONSOLBORD, 1800-talets andra hälft, pastellage med dekor av växter, skiva av marmor, mått spegel ca 164x65 cm, höjd konsolbord ca 82 cm, 65x37 cm

Lot no: 5812668
EUR 335 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
15:02
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets andra hälft, förgylld och bronserad, genombrutet krön med riklig pastellagedekor, tvådelat glas, ca 167x80 cm

Lot no: 5812730
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
17:16
Jacques Adnet for Gubi. Cirkulært vægspejl model 'Adnet', Alcantara Dusty Cedar
Jacques Adnet for Gubi. Cirkulært vægspejl model 'Adnet' monteret med alcantara og bælter med messingspænder, farve: Dusty Cedar. Ø: 58 cm, modelfoto, fremstår i original emballage.

Lot no: 5808767

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
18:10
EUR 268
Spegel
SPEGEL, 1900-talets början, facettslipat glas, mörkbetsad träram, storlek ink. sarg ca 53x81

Lot no: 5812972
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:16
Spegel art deco
SPEGEL, 1920-tal, art deco, fasettslipat spegelglas, bronserad, krön med dekor av liggande kvinna med spegel, ca 100x40 cm

Lot no: 5813069
13:00
Entresæt af palisander
Entresæt af fineret palisander bestående af spejl monteret med to lampetter med skærme af orange glas. H. 126 cm. B. 72 cm. Entrebord monteret med kakler på top. Front med tre skuffer. H. 44 cm. B. 104 cm. D. 43 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5754949
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
13:02
Spegel
SPEGEL, 1900-talets första hälft, mahogny, rokokostil, träskuren dekor av bladverk, genombruten dekor på krön, höjd ink. sarg ca 200, bredd 94 cm

Lot no: 5813086
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
13:17
Forgyldt senempire spejl
Forgyldt senempire spejl i ottekantet indramning, nyere spejlglas. H.83 x 63 cm. Aldersrelateret stand med patina.

Lot no: 5805238
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
14:11
Väggpegel, Fröseke
SPEGEL, Fröseke, AB Nybrofabriken, ram i ek med rundade hörn, etikettmärkt på baksida nr 330, mått ink. sarg ca 50x60 cm
Skador:

Lot no: 5813143
14:36
Spejl. Mahogni
Spejl i ramme af mahogni. 1800-tallets anden halvdel. 76 x 44 (97 x 64) cm. Fremstår med brugsspor og manglende kantliste nederst.

Lot no: 5809892
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
17:26
Jacques Adnet for Gubi. Cirkulært vægspejl model 'Adnet', Alcantara Smoked Pearl.
Jacques Adnet for Gubi. Cirkulært vægspejl model 'Adnet' monteret med alcantara og bælter med messingspænder, farve: Smoked Pearl. Ø: 58 cm, modelfoto, fremstår i original emballage.

Lot no: 5808796

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
17:55
EUR 242
Aksel Kjersgaard mm. Spejl samt hattehylde (2)
Spejl med ramme af kirsebærtræ, H. 83 B. 67 cm. Stemplet og udført hos Aksel Kjersgaard. Endvidere af ukendt fabrikat hattehylde af sortlakeret mdf monteret med rundstokke af kirsebær samt en af metal, H. 13 B. 81 D. 31 cm. Medfølgende seks bøjler af kirsebær. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Lot no: 5801598
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
18:38
Par italienske spejle 17-1800 tallet (2+)
Par italienske spejle af udskåret og forgyldt træ, 17-1800 tallet. H.67,5 x 39 cm. Ene spejl nogenlunde komplet, enkelte spejlglas mangler, det andet medfølger i diverse løsdele. Aldersrelateret stand.

Lot no: 5802868
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
20:02
Nordic Tales spejl designet af Jonas Højgaard
Nordic Tales spejl designet af Jonas Højgaard Udført med ramme og ben af massiv eg. H.180 B.55 D.50 cm Fremstår i original emballage.

Lot no: 5764645

EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/10/2020
20:27
Spegel rokokostil
SPEGEL, 1900-talets mitt, rokokostil, förgylld dekor, krön med pastellage och genombruten dekor, 51x120 cm

Lot no: 5813384
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
20:27
Frode Holm for Illums bolighus. Tre fløjet spejl af mahogni. 1950'erne.
Frode Holm for Illums bolighus. Tre fløjet spejl af mahogni, beslag af messing. 1950'erne. H. 60 cm., B. 43-85,5 cm. Fremstår med enkelte revner og brugsspor.

Lot no: 5814397
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
20:37
EUR 148
Väggspegel
VÄGGSPEGEL, 1970-tal, ram i massiv furu, storlek ink. sarg ca 82x33 cm

Lot no: 5813420
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
21:03
Spiegel, Autolack blau
Spiegel mit Metallrahmen, florale Ornamente stilisiert. Autolack blau. Rückseitig mit Aufhängung. Maße ca. 154 x 112 cm. Leichte Gebrauchsspuren.

Lot no: 5785008
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
21:22
Dux, ovalt spejl
Dux, ovalt spejl monteret på lakeret plade af MDF. H/B. 114x60 cm. Alm. brugsspor.

Lot no: 5808753
21:54
Spegel sengustaviansk
SPEGEL, sengustaviansk, träskuren dekor och pastellage, infattad gouache med pompejanskt motiv, 65 x 35 cm

Lot no: 5815023
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
10:45
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), ett par speglar, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade CGF samt Stockholms hallstämpel med otydliga årtal, parställda, dekor i pastellage, framtagen äldre förgyllning, dekor av kymationbård, krönet med infattade gouacher med antikserande motiv, kvicksilverfolierade glas, 64 x 40 cm

Lot no: 5815168
EUR 958 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
12:44
Spegellampett, 1700-talets andra hälft
SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i rokoko, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med uppsvängd dekor och lagerfestong, ramen med graverad av akantus och blommor, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierat glas, 95 x 60 cm

Lot no: 5815200
EUR 1,724 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
13:13
Spegel, 1800-talets första kvartal
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisks art, i den egyptiserande stilen, dekor i pastellage, framtagen äldre förgyllning, krönet med akantus, konsoler i form av sfinxhuvuden, lunettformad dekor med solfjäder, ramen med ansiktsmaskaroner, fruktfestonger och palmetter, silverfolierade glas, originalbakstycke, 162,5 x 84 cm

Lot no: 5815210
13:21
Tre spejle i guldrammer (3)
Tre spejle i guldrammer, 120x65 cm. 75x74 cm. Fremstår med brugsspor samt rammer med enkelte mærker. (3)

Lot no: 5808399
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 25/10/2020
15:52
Spegel rokokostil
SPEGEL, rokokostil, 1900-/2000-tal, bronserad, ca 98x68 cm

Lot no: 5815416
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25/10/2020
16:09
Ett par spegellampetter
LAMPETTER, ett par, gustaviansk stil, 1900-tal, förgylld och skuren dekor, höjd 41 cm

Lot no: 5815433
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
16:22
Speglar, 1700-talets andra hälft
SPEGLAR, två snarlika, stockholmsarbeten i rokoko, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön bevingat krön med pärla i strålglans, dekor av akantus, rocailler och voluter, pikerad botten, ramen med graverad dekor, nedre sargen med rocailler och blomsterkvistar, kvicksilver- och silverfolierade glas, 141 x 54 cm

Lot no: 5815441
EUR 4,789 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
16:28
Spegel, 1700-talets andra hälft
SPEGEL, gustaviansk, träskuren dekor, förgylld, krönet med räfflad sköld, bandrosett och blomsterfestonger, kvicksilverfolierade glas, 74 x 31 cm

Lot no: 5815484
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
17:06
SPEGEL, sengustaviansk av stockholmskvalitet, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning av polerat guld och slagmetall, krönet med blad- och pärlstav, fält med Medusa Rondanini, akantus och fleuronger, ramen med kymation och pärlstav, kantglas med porfyrimitation, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, 158,5 x 84,5 cm

Lot no: 5815527
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
17:38
Stort spejl med sort ramme af eg
Stort spejl med bred ramme af sortlakeret eg. 250 x 80 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 5786809
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
17:50
123»