123»   Lots per page   65 results ListGallery
Carl Malmsten matta
CARL MALMSTEN, "Capella Gul", matta, rölakan, signerad CM, 240x165 cm

Lot no: 5812677
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
15:20
Matta Astrid Sampe
ASTRID SAMPE, matta dubbelsidig maskinvävd (s k sinjeflossa) Svängsta Mattväveri AB, 1960-tal, chokladbruna nyanser, ca 240 x 157 cm

Lot no: 5812721
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
16:54
Barbro Nilsson matta
BARBRO NILSSON (1899-1983),"Blåbär", matta, rölakan, signerad BN AB MMF (Märta Måås-Fjetterström AB), komponerad 1946, ca 305x202 cm

Lot no: 5812824
EUR 7,663 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
19:47
Matta Esposa Indien
MATTA, "Alkatif modern", Esposa, Indien, ca 236x165 cm

Lot no: 5812978
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24/10/2020
10:22
Märta Måås Fjetterström Ryamatta
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM (1873-1941), rya, signerad MMF, ca 125 x 114 cm

Proveniens: Har funnits i samma familj sedan i mitten av 1920-talet, familjen bodde på den tiden i Helsingborg

Lot no: 5812986
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
10:30
Ullmatta Lars Marrone Natuzzi
ULLMATTA, Lars Marrone, Natuzzi, ca 240x170 cm

Lot no: 5813033
12:02
Margrethe Odgaard for Muuto. Tæppe model Ply Rug 200 x 80 cm.
Margrethe Odgaard for Muuto. Tæppe model Ply Rug 200 x 80 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5805706

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
12:51
Matta kelim Indien
MATTA, Alfombra Kelim, Indien, samtida, ca 235x168 cm

Lot no: 5813278
18:19
5 Hay tæpper af filtet uld (5)
5 Hay tæpper af sort filtet uld. Fremstår let smudsige,pletter kan forekomme. Mål ca. 110x215 cm. (5)

Lot no: 5801824
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/10/2020
18:33
Moderne tæppe, model Firenze, 240 x 170 cm. Lys Grøn
Moderne tæppe, model Firenze, Polyester. 240 x 170 cm. Modelfoto.

Lot no: 5330237

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:20
Elitis, Teppich aus Jute 'Sequoia'
Elitis, Teppich aus Jute 'Sequoia' . Baumwolle und Jute. 200 x 300 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Flecken.

Lot no: 5805050
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
19:20
EUR 45
Moderne tæppe 246x178 cm
Moderne tæppe 246x178 cm

Lot no: 5814267

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
19:39
Monica Ritterband - moderne tæppe
Monica Ritterband - moderne tæppe, 250x250 cm. Fremstår med misfarvning og pletter samt beskadiget kant.

Lot no: 5813832
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
20:24
Gabbehmatta
MATTA, Gabbeh, "Sky", ca 299x202 cm

Lot no: 5813450
21:33
Rölakanmatta Sverige 1960-tal
MATTA, rölakan, Sverige 1960-tal, geometrisk dekor i grönt och vitt, signerad ML, 200x130 cm

Lot no: 5814921
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
09:23
Ingegerd Silow, matta
INGEGERD SILOW, matta, rölakan, geometrisk bård i blått, grått och brunt mot ljusbrun botten, signerad IS, 246x153 cm

Lot no: 5814991
EUR 1,149 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
10:21
Rölakanmatta
MATTA, rölakan, dekor i brunt och beige, signerad WA, 244x163 cm

Lot no: 5815015
EUR 958 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
10:39
Rölakanmatta 1950-tal
JÖNKÖPINGS LÄNS HEMSLÖJD, matta, rölakan, 1950-tal, dekor av kvadrater m m i rosa, grått, blått, grönt och gult, signerad JLH, 253 x 166 cm

Lot no: 5815018
10:41
Rölakanmatta Birgitta Södergran
BIRGITTA SÖDERGRAN, matta, rölakan, dekor av stiliserade blommor i blått och grönt mot ljusgrå botten, signerad BS, 187 x 301 cm

Lot no: 5815044
11:06
Rölakanmatta 1950-60-tal
MATTA, rölakan, 1950-60-tal, ränder och band i rödbrunt, grått och brunt, 192 x 305 cm

Lot no: 5815074
11:28
Rölakanmatta, 1950-60-tal
MATTA, rölakan, Sverige 1950-60-tal, dekor av rektanglar i ljusblått, grått och rosa mot ljusgrå botten, 121 x 230 cm

Lot no: 5815075
EUR 670 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
11:29
Bolon golv
MATTIAS STENBERG, golv, för Bolon, tunt golv, i en skuren mönster komposition, mönsterpassade mindre bitar som läggs ut till en matta, format ca 1000 x 585 cm

Lot no: 5815076
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
11:30
Sigvard Bernadotte, rölakanmatta
SIGVARD BERNADOTTE, tillskriven, matta, rölakan, 1950-tal, dekor av rektanglar i brunsvart och ljusgrått mot röd botten samt ljusblått och grått rutnät, 224 x 271 cm

Lot no: 5815105
11:52
Berit Woelfer, "Garden", matta
BERIT WOELFER, "Garden", matta, rölakan, Kasthall, geometrisk och stiliserad dekor av rutor i ljuslila och ljusblått samt zickzack-mönster, 164 x 238 cm

Lot no: 5815201
13:14
Berit Koenig, matta, rölakan, Svensk Hemslöjd
BERIT KOENIG, matta, rölakan, Svensk Hemslöjd 1950-60-tal, snäckliknande dekor i grått, vitt, lila och mörkgrått, signerad SH BK, 250 x 193 cm

Lot no: 5815218
13:27
ingegerd silow, matta
INGEGERD SILOW, matta, rölakan, dekor i bruna, gröna, rosa och vita toner, signerad IS, 279 x 189 cm; renoverade fransar

HISTORIK
Ingegerd Silow föddes 1916 och studerade vid Högre Konstindustriella Skolan i Stockholm, Kunsthandtweerksskolen i Köpenhamn, samt Handarbetets vänners Vävskola, Stockholm och Stockholms Stads och Läns Hemslöjdsförening. Hon fick industripraktik i Borås och anställdes som mönstertecknare för Svensk Hemslöjd, Stockholm, Hemslöjdsförbundet för Sverige och Heyman & Olesen, Stockholm. Hon har som frilans gjort kollektioner av gardiner, filtar,och mattor. Hon ritade förlagor för rölakanmattor till Eric Ewers AB och Axeco Svenska AB. Hon har ställt ut på Liljewalchs och Nationalmuseum i Stockholm. Ingegerd Silow avled 2005.

Lot no: 5815246
13:48
Berit Woelfer, rölakanmatta
BERIT WOELFER, matta, rölakan, geometrisk dekor i brunt, grönt och beige, signerad BW, 223x160 cm

Lot no: 5815253
EUR 1,341 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
13:54
Erik Lundberg, matta, Vävaregården
ERIK LUNDBERG, matta, rölakan, Vävaregården, geometrisk dekor i gult och rött mot ljus botten, blå botten, 450 x 287 cm

Lot no: 5815285
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
14:22
Matta tillskriven Elsa Gullberg
ELSA GULLBERG, tillskriven, reliefflossa, 1940-50-tal, stiliserad dekor i vitt mot ljusgrå botten, 77 x 135 cm

Lot no: 5815302
14:35
Ryamatta Gunilla Lagerhem Ullberg
GUNILLA LAGERHEM ULLBERG, "Moss", matta, Kasthall, handtuftad rya, etikettmärkt, ca 315 x 315 cm

Lot no: 5815331
15:02
123»