My search agents   Save list   Create search agent
12345...9»   Lots per page   243 results List Gallery
Sigurd Valdemar Lønholdt. Skovparti, fra Lohals. (cd)
Sigurd Valdemar Lønholdt (1910-2001). Skovparti, fra Lohals. Olie på lærred. Sign. monogram SVL., samt sign. og dateret på bagsiden S. V. Lønholdt, Lohals 45. 45 x 60 cm. (52 x 67). Fremstår med lap på bagsiden.

Lot no: 6150789
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
13:59
Emanuel Seitz. Uden titel (cd)
Emanuel Seitz (f. 1973). Uden titel, dispersion på papir. Sign. og dat verso Emanuel Seitz 2011. 30 x 23,5 (38 x 82) cm. Fremstår med defekt ramme.

Lot no: 6147401
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
15:57
EUR 403
Kamma Svensson. Akvarel. cd.
Kamma Svensson (1908-1998). Kongepar, akvarel på papir, sign. K. SV. 50 x 35 cm. (64 x 50 cm.)

Lot no: 6148326
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
16:16
EUR 87
Lars Ahlstrand. Komposition (cd)
Lars Ahlstrand (f. 1958). Komposition, olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden. 114 x 85 (120 x 91) cm.

Lot no: 6150213
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
17:42
EUR 188
Peter Brandes. Komposition, unika (cd)
Peter Brandes (f. 1944). Komposition. Unika, mixed media, 1/1. Sign. og dat. Brandes 1993. 66 x 49 cm (75 x 59 cm).

Lot no: 6146805
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:19
Lars Ahlstrand (f. 1958). Komposition, olie på lærred. Sign. samt bemalet på bagsiden. 135 x 124 (141 x 130) cm. Fremstår med krakeleringer.

Lot no: 6150215
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:39
EUR 134
Artpusher 'Piphans' #Dansk
Artpusher f. 1965. 'Piphans' #Dansk Lærredstryk. nr. 6/30. Sign. dat. samt betitlet på bagsiden. 100 x 69 cm (103,5 x 72,5 cm )

Lot no: 6126359
19:06
EUR 322
Johnny Madsen. Figurenkomposition (cd)
Johnny Madsen (geb. 1951). Figurenkomposition, Acryl auf Leinwand, signiert Johnny Madsen. 100x100 (104x104) cm.

Lot no: 6126581
EUR 8,054 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:08
EUR 5,101
Ib Eisner. 'Rød Dame i Efterårsskov'(cd)
Ib Eisner (1925-2003). 'Rød Dame i Efterårsskov', olie på lærred, sign. 41 x 35 (59 x 53) cm.

Lot no: 6144385
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
19:12
EUR 121
Jais Nielsen, Aquarell (cd)
Jais Nielsen 1885-1961 cd, Nordische Szene mit Personen und Schiff, Aquarell auf Papier. Signiert Jais -41, 71 x 91 cm.

Lot no: 6146476
EUR 1,074 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
19:16
EUR 671
Takao Lijima / Ay-O. Figurkomposition (cd)
Takao Lijima / Ay-O (f. 1931). Figurkomposition, litografi 90/175. Sign. og dat. Ay-O 74. 71 x 51 (92 x 70) cm.

Lot no: 6150242
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:23
EUR 215
Finn Reinbothe, komposition, assemblage (cd)
Finn Reinbothe f.1953. Komposition, assemblage på masonit, signeret og dateret 1988. H.140 x 99 cm.

Lot no: 6140644
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
19:29
EUR 201
Wiliam Skotte Olsen. Figurkomposition (cd)
Wiliam Skotte Olsen (1945-2005). Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. WSO. 30 x 40 cm (36 x 46 cm). Fra en serie med de fire årstider. Se også varenrs. 6149647, 6149668 og 6149671.

Lot no: 6149675
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:30
EUR 430
Lars Ahlstrand (f. 1958). Komposition, olie på lærred. Sign. på bagsiden. 170 x 150 (176 x 156) cm. Fremstår med krakeleringer og stedvist malingtab.

Lot no: 6150216
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:34
EUR 228
Wiliam Skotte Olsen. Komposition med fugl (cd)
Wiliam Skotte Olsen (1945-2005). Komposition med fugl. Olie på lærred. Sign. WSO. 30 x 40 cm (36 x 46 cm).

Lot no: 6149669
19:36
EUR 403
Wiliam Skotte Olsen (1945-2005). Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. WSO. 30 x 40 cm (36 x 46 cm). Fra en serie med de fire årstider. Se også varenrs. 6149647, 6149668 og 6149675.

Lot no: 6149671
19:45
EUR 430
Richard Mortensen. Komposition. Cd
Richard Mortensen (1910-1993). Komposition, tusch på papir, signeret R.S. Mortensen 1935. 48 x 60(65 x77)cm. Papir fremstår skjoldet.

Lot no: 6150284
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:45
EUR 403
Wiliam Skotte Olsen (1945-2005). Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. WSO. 30 x 40 cm (36 x 46 cm). Fra en serie med de fire årstider. Se også varenrs. 6149647, 6149671 og 6149675.

Lot no: 6149668
EUR 430
Arvid Arp-Hansen. Komposition, inspireret af Beethovens måneskinssonate (cd)
Arvid Arp Hansen (1920-1995). Komposition inspireret af Beethovens måneskinssonate, olie på pap / olie på lærred, sign. A. Arp Hansen samt på bagsiden dateret 89. 96 x 128 cm (97 x 131) cm. Ramme med skævhed.

Lot no: 5819203
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:05
EUR 268
Arvid Arp-Hansen. Komposition (cd)
Arvid Arp-Hansen (1920-1995). Komposition, olie på pap/olie på træ. Signeret A. Arp-Hansen. 23x25 cm(33,5x34,5)

Lot no: 5820666
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:06
EUR 134
Erling Leick. 'Yellow Rainbow', olie på lærred
Erling Leick f. 1952. 'Yellow Rainbow', olie på lærred. Signeret Erling Leick og betitlet på bagsiden. H. 120 cm, B. 90 cm. Uindrammet.

Lot no: 5977765
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:06
EUR 671
Erling Leick. 'Secret Painting', olie på lærred
Erling Leick (f. 1952). 'Secret Painting', olie på lærred. Signeret Leick og betitlet på bagsiden. 136 x 122 cm (138 x 123,5 cm).

Lot no: 5978192
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:06
EUR 940
Erling Leick. 'Him with the trumpet', olie på lærred
Erling Leick f. 1952. 'Him with the trumpet', olie på lærred. Sign. Erling Leick samt betitlet på bagsiden. 100x100 cm. Uindrammet.

Lot no: 5977643
20:07
EUR 725
Per Eli. Komposition
Per Eli (f. 1957). Komposition, akryl på lærred, sign. Per Eli. 100 x 140 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin kunst

Lot no: 6119279
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:08
EUR 671
Jens Jørgen Thorsen. Erotisk komposition (cd)
Jens Jørgen Thorsen (1932-2000). Erotisk komposition / "Definition af en nøgen kvinde". Akryl på papir. Sign. JJT. 32 x 46 cm (58 x 48 cm). Fremstillet i Daells varehus ved kulturnatten i oktober 1998.

Lot no: 6149381
20:12
EUR 349
Carl Trier Aagard. Parti fra vestkysten med flyvende svaner, solnedgang. (cd)
Carl Trier Aagard (1890-1961). Parti fra vestkysten med flyvende svaner, solnedgang. Olie på lærred. Sign. monogram CTA. 46 x 59 cm. (52 x 66).

Lot no: 6150718
20:12
Wiliam Skotte Olsen (1945-2005). Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. WSO. 30 x 40 cm (36 x 46 cm). Fra en serie med de fire årstider. Se også varenrs. 6149668, 6149671 og 6149675.

Lot no: 6149647
20:15
EUR 403
Carl Trier Aagard. Parti fra vestkysten med græssende får på en strandeng. (cd)
Carl Trier Aagard (1890-1961). Parti fra vestkysten med græssende får på en strandeng. Olie på lærred. Sign. monogram CTA. 63 x 85 cm. (70 x 94).

Lot no: 6150721
20:18
Leif Sylvester Petersen. Komposition 'Hokus Pokus XI' (cd)
Leif Sylvester Petersen (geb. 1940). Komposition betitelt 'Hokus Pokus XI', Acryl auf Leinwand, verso signiert, datiert und betitelt Leif Petersen 1972. 59,5 x 59,5 (63 x 63) cm

Lot no: 6150230
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
20:19
EUR 886
Takao Lijima / Ay-O. Komposition (cd)
Takao Lijima / Ay-O (f. 1931). Figurkomposition, litografi 111/175. Sign. og dat. Ay-O 74. 71 x 51 (92 x 70) cm.

Lot no: 6150240
20:23
EUR 215
12345...9»
My search agents