12345...31»   Lots per page   924 results ListGallery
Björn Werner
BJÖRN "NALLE" WERNER (1913-1991): Fruktstilleben, signerad och daterad B. Werner -46, olja på pannå, ca 19x23,5 cm

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

Lot no: 5812531
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:00
Skava Kliuchnikov oljemålning
SLAVA KLIUCHNIKOV (född 1956): "Hästar i Stora Skuggan", signerad och daterad V Kliuchnikov -13, olja på duk, ca 33x28 cm, oramad

Lot no: 5812534
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
10:06
Pavel Fedorovich Borisenko, Lenin with Children in Winter Village
Pavel Fedorovich Borisenko (1905-1993), Lenin with Children in Winter Village, oil on canvas, 1974, signature and date, with thin frame ledger approx. 103 x 162 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Lot no: 5695213
EUR 1,600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/10/2020
10:14
EUR 50
Gösta Gierow oljemålning
GÖSTA GIEROW (född 1931): Öga, signerad Gierow -65, olja på duk, ca 112x135 cm

Lot no: 5812551
10:40
Jaroslaw Markiewicz oljemålning
JAROSLAW MARKIEWICZ (Belarus 1942-2010): Flamman, signerad och daterad a tergo 1982, olja på pannå, ca 47x47 cm

PROVENIENS: Galleri Salek, Stora Nygatan, Stockholm

Lot no: 5812554
10:46
Hugo Zuhr oljemålning
HUGO ZUHR (1895-1971): "Förslövsholm 1956", signerad på baksidan, olja på duk, ca 27x35 cm

Lot no: 5812565
11:14
Hedvig Tegnér oljemålning
HEDVIG TEGNÉR (1866-1961): Blomsterstilleben, monogramsignerad HT, olja på duk, 65x43 cm

Lot no: 5812569
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
11:22
Eric Cederberg
ERIC CEDERBERG (1897-1984): Stilleben med päron, signerad E. Cederberg, tempera på pannå, ca cm

Lot no: 5812572
11:28
Olle Nordberg, Ensam flicka, Nordingrå
OLLE NORDBERG (1905-1986): "Månskensturen", signerad och daterad Olle Nordberg 50, olja på pannå, ca 16x38 cm

Lot no: 5812573
11:30
Natan Gutman
NATAN GUTMAN (1914-1990): Torghandel, signerad N. Gutman, blandteknik, ca 34,5x45 cm

Lot no: 5812601
12:32
Gunilla Mann oljemålning "Glädjeskuttet"
GUNILLA MANN (född 1947): "Glädjeskuttet" bröllop i Österlen, signerad Gunilla Mann, olja på duk, ca 81x65 cm

Lot no: 5812615
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
13:06
Viktor Chapolov
VIKTOR CHAPOVALOV: (Sverige, född 1955): komposition, olja på duk, signerad, 79 x 93 cm.

Lot no: 5812627
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
13:30
Evald Björnberg Harry Harryan oljemålning
STOCKHOLMSMOTIV, (2) EVALD BJÖRNBERG (1895-1971): Kornhamnstorg - Stockholm 1945, signerad, olja på pannå, ca 21x15 cm; samt HARRY HARRYAN (1895-1948), "Johannes kyrka", signerad Harryan, olja, ca 14,5x9,5 cm

PROVENIENS:
Björnberg: Köpt direkt av konstnären 1945 samt Harryan: Konstnärshuset, minnesutställning 196

Lot no: 5812629
13:34
Pauli Partanen oljemålning
PAULI PARTANEN (född 1949) "pris", signerad samt a tergo daterad 2015, olja på duk, 140x81 cm

Lot no: 5812631
EUR 1,000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/10/2020
13:38
Tavla blandteknik Madeleine Pyk
MADELEINE PYK (född 1934): "Arena Doktorn Rond", blyertssignerad M Pyk, daterad 1961, ca 50x42 cm

Lot no: 5812634
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
13:44
RUNE JANSSON, Komposition
RUNE JANSSON (1918-2014): Atmosfär, signerad och daterad Rune Jansson -54, blandteknik på papper, ca 19x28

Lot no: 5812659
14:40
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b H. Hermann. 150x120 cm. UR.

Lot no: 5760471
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
15:03
EUR 228
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 100x85 cm. Med ridser. UR.

Lot no: 5786358
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
15:07
EUR 201
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 120x150 cm. UR.

Lot no: 5633494
15:36
FRED ANDERSSON Tore A Jonassons samling
FRED ANDERSSON (1921-1989): Komposition, olja på duk, signerad och daterad Fred Andersson -64, ca 43x32 cm

Lot no: 5812686
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
15:38
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b H. Hermann. 120x150 cm. UR.

Lot no: 5645302
15:40
EUR 121
Harry Moberg
HARRY MOBERG (1927-2018): (4) Gul flaska samt Olivlund, Sydländska gator, 3 signerade Moberg, olja på pannå samt duk på pannå, ca 13x18, 24x32, 16x20 samt 16x22 cm

Lot no: 5812694
15:54
Roy Lichtenstein
ROY LICHTENSTEIN (1923-1997): Utställningsaffisch, "Amerikansk Pop-konst", Moderna Museet 1964, 100x70 cm

Affisch från den första europeiska utställningen med Pop-konst. Annika Örhner skriver i boken "Art in Transfer in the era of pop (2017)":

"Amerikansk pop-konst: 106 former av kärlek och förtvivlan (American Pop Art: 106 Forms of Love and Despair) was the very first showing in a European museum of pop art, opening on 29 February 1964 at the Moderna Museet in Stockholm. In Sweden´s national narrative, this exhibition has been inscribed as a pioneering moment, opening a new space for an "Open Art" in Sweden, as well as constituting a triumphant moment for American art in Europe." (p.16)

Men det fanns också stora motsättningar mot den amerikanska pop-konsten. En invasion av imperialism som märktes över hela världen, eller som Felix Greene skriver i boken "The Enemy: Notes on Imperialism and Revolution, (1970):

".New Realists & Pop Art, the first Pop Art ex

Lot no: 5812696
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
16:02
Lennart Aschenbrenner blandteknik
LENNART ASCHENBRENNER (född 1943): Komposition, signerad och daterad Aschenbrenner -80, blandteknik på papper, bladmått ca 116x82 cm

Lot no: 5812701
EUR 335 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
16:14
Anders Fogelin oljemålning
ANDERS FOGELIN (1933-1982): "På Nyårsnatten", olja på duk, signerad, ca 54x47 cm

Lot no: 5812707
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
16:26
Helmut Newton
HELMUT NEWTON (1920-2004) "Saddle 1, Paris, 1976", offsetlitografiskt fotografi, ur Special Collection från 1979, bildmått, ca 23x35 cm.

ÖVRIGT:
Special Collection är en mapp som innehåller 24 bilder som Helmut Newton själv har valt ut. Bilder som är representativa för hans framgång inom modefotografi. I mappen finns studiobilder, trädgårdsbilder, bilder från Paris, Croix-Valmer, Nice, Pére-Lachaise, Berlin, Capri, Hollywood... Personerna på bilderna är bland annat Jenny Kapitän, Jane Kirby, Patti Hansen, Bergstrom. Den är publicerad av Congreve Publishing Co, New York. Tillverkad i New York av Rapoport Printing Corporation. Mappen var tidigare utgiven av Quartet Books Limited, London.

Lot no: 5812735
17:26
MADELEINE PYK (född 1934): "Syster", blyertssignerad M Pyk, daterad 1961, motivmått ca 52x25 cm

Lot no: 5812743
17:42
Maj-Doris Rimpi
MAJ-DORIS RIMPI (1943): "Färgprakt", olja på duk, signerad, 24 x 33 cm.

Lot no: 5812746
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
17:48
Anne Marie Johansen,
Anne Marie Johansen, 1968 -. "Grevinde ko". Akryl på plade. På bagsiden sign. og dat. "Anne Marie Johansen, 2002". 30 x 45 (32,2 x 47,2). (CD)

Lot no: 5803187
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
18:03
Jens Frederik Rasmussen . 'Trædemøllen'
Jens Frederik Rasmussen (f. 1941). 'Trædemøllen', akryl, træ og kunststof på lærred, betitlet, sign. og dat bagpå . 75 x 120 cm. UR.

Lot no: 5795124
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
18:06
12345...31»