Category  Estimate
Time Showroom
12345...16» ListGallery Lots per page
Ragnar Ekelund oljemålning Pitkäpaasi, Ryssla
RAGNAR EKELUND (Finland 1892-1960): Motiv från Pitkäpaasi, Ryssland, monogramsignerad RE, daterad a tergo 1933 samt olja på duk, 47x55 cm
Lot no: 5592186
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
12:20:00
Karl Niemann, bymotiv Nakskov, olie på lærred (cd)
Karl Niemann (1908-1982). Motiv fra Bredgade i Nakskov på Lolland, olie på lærre, signeret. H.62 x 78 cm (69 x 84 cm)
Lot no: 5591850
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:25:00
Gustaf Svensson oljemålning
GUSTAF SVENSSON (1893-1957): Motiv från Bastugatan Stockholm, signerad och daterad 1938, olja på duk, ca 56x74 cm
Lot no: 5592247
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
14:46:00
Christian Pedersen-Bellinge. Landskab, olie på lærred, cd
Christian Pedersen-Bellinge(1897-1984). Landskab med blomstrende mark, olie på lærred, sign. Chr. P. Bellinge, dat. 1952. 61x75 cm(70x84 cm). Trænger til overfladerens.
Lot no: 5592672
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
14:50:55
EUR 101
Arne Ödberg oljemålning
ARNE ÖDBERG (1909-1954): olja på pannå, svagt signerad, porträtt. 62 x 40 cm.
Lot no: 5592254
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
15:12:00
Leif Ahnlund oljemålning
LEIF AHNLUND (född 1949): "Arg, Tsavo West Kenya", monogramsignerad och daterad LA95, olja på duk, ca 54x65 cm
Lot no: 5592255
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
15:14:00
Rudolf Anton Guba, skovparti med vandløb, bro og både. (cd)
Rudolf Anton Guba (1884-1950), Flodlandskab med bro, olie på plade, sign. og dat. Guba 24. 66 x 91 (77 x 102) cm. Fremtræder med konveks plade.
Lot no: 5585523
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:19:00
Kristian von Hornsleth, par kompositioner (2) (cd)
Kristian von Hornsleth (1963), par kompositioner, akryl på papir. Sign. og dat. Hornsleth 98. Begge 39 x 39 (52,5 x 52, 5) cm. (2)
Lot no: 5564113
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:42:00
EUR 215
Okänd konstnär
OKÄND KONSTNÄR : pojke med kanin monogramsignerad samt daterad 1931 olja på pannå ca 44x51 cm
Lot no: 5592284
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
16:26:00
Sven X:et Erikxson gouache
SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): Landskapsvy med stuga, signerad Sven Erixson, gouache, ca 23,5x33 cm
Lot no: 5592291
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:40:00
Stanislaw Zoladz färglitografi
STANISLAW ZOLADZ (född 1952): Kustbild - sommar, signerad och daterad Zoladz 1995, numrerad 12/290, färglitografi, ca 36x54 cm
Lot no: 5592294
16:46:00
Preben Hansen. Interiør med personer, olie på lærred, cd
Preben Hansen (1925-2000). Interiør med personer, olie på lærred. Sign. Preben H. 92x80 cm(107x95 cm). Fremstår med enkelte afskalninger, samt lette krakeleringer.
Lot no: 5592019
17:29:00
William Stern, Acrylic on canvas, '591'
William Stern (1985), acrylic on canvas with varnish coating seal; artist's certificate with signature on reverse side. Approx. dimensions: 110 x 140 cm, D 3
Lot no: 5536768
EUR 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
18:00:00
EUR 600
Uffe Christoffersen, 'Tiger in the night' (cd)
Uffe Christoffersen geb. 1947, 'Tiger in the night', Öl auf Leinwand, verso signiert und betitelt, 'Tiger in the night', Uffe Christoffersen-1998, 114x146 cm. Ohne Rahmen.
Lot no: 5581169
EUR 3,356 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
18:30:00
EUR 1,181
Ubekendt kunstner. Udsigt over Nólsoyarfjørður
Ubekendt kunstner, antagelig Færøerne, 1900-tallet. Udsigt over Nólsoyarfjørður. Olie på lærred. Usign. 55 x 70 cm (60 x 75 cm).
Lot no: 5581818
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
18:30:00
Esben Hanefelt Kristensen, 'Fjerklædt grådige galaner også kaldet fasaner jagter gylden godbid'
Esben Hanefelt Kristensen geb. 1952, 'Fjerklædt grådige galaner også kaldet fasaner jagter gylden godbid', Acryl auf Platte, monogrammiert sowie verso signiert und betitelt, 'Fjerklædt grådige galaner også kaldet fasaner jagter gylden godbid', Esben Hanefelt Kristensen-2018, 55x50 (57x52) cm.
Lot no: 5527451
EUR 2,416 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
18:40:00
EUR 1,409
Frank Hammershøj, 'Vinterlig opstilling' (cd)
Frank Hammershøj (1940-2013), 'Vinterlig opstilling', olie på plade, sign. FH-74, 77x78 cm. (79x80,5 cm).
Lot no: 5591557
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
18:43:00
EUR 430
Otto Nielsen (cd), blomster
Otto Nielsen 1877-1959. Blomster, olie på lærred, signeret. 75 x 70 cm (85 x 80 cm)
Lot no: 5592064
18:45:00
Helga Radener-Blaschke, Öl auf Leinwand
Helga Radener-Blaschke, Öl auf Leinwand, "Blumenstillleben", gefertigt wurde diese Gemälde in der Mitte der 1980 Jahre, Maße ca.: 60 x 80 cm. Helga Radener-Blaschke (1922 - 2015) war eine deutsche Malerin, Illustratorin und Grafikerin. Ihre Schaffensperiode zwischen den 1940er- und ...
Lot no: 5360970
EUR 1,100 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
18:47:00
EUR 550
Augusta Thejll Clemmensen, komposition cd
Augusta Thejll Clemmensen 1884-1980. Olie på lærred, komposition. Sign. A. TH. CL. '31. 41 x 50 cm (49 x 58 cm).
Lot no: 5592044
18:49:00
EUR 161
Helga Radener-Blaschke, Öl auf Leinwand, 'Stillleben mit Blumentopf und Flaschen'
Helga Radener-Blaschke, Öl auf Leinwand, 'Stillleben mit Blumentopf und Flaschen', Mitte der 1980er-Jahre, unten links signiert, Maße ca.: 40 x 50 cm.
Lot no: 5421648
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
18:50:00
EUR 50
Georg Sønderlund Hansen. Figur komposition (cd)
Georg Sønderlund Hansen (1908-1992). Figur komposition, olie på plade, usigneret. 51 x 59 cm (61 x 70 cm). (cd)
Lot no: 5592025
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
18:51:00
Marcell Wernegreen Jensen cd. Olie på lærred
Marcell Wernegreen Jensen, 1911-1985. Haveparti med personer. Sign. Marcell samt dateret '41. Olie på lærred. 85 x 99 (94 x 107) cm.
Lot no: 5592009
18:52:00
Mie Mørkeberg. Komposition med fontæne, (cd)
Mie Mørkeberg født 1980. Komposition med fontæne, gouache på papir, s/b Mie Mørkeberg 06, 70 x 82 (81 x 90)cm. (cd)
Lot no: 5587803
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:52:18
EUR 161
Janni-Mai Larsen f. 1976
JANNI-MAI LARSEN. Akryl på lærred. Komposition med eventyrskov og dyr. Sign. bagpå Janni-Mai Larsen. 80 x 100 cm. U.R. Janni-Mai Larsen har studeret på Ærø Kunstskole 2005-06 og fra 2006 på det Fynske Kunstakademi. Hun har udstillet på både censurerede og ikke-censurerede udstillinger i ind- og ...
Lot no: 5592125
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
18:57:00
EUR 322
Felix von Altersheim, Giclée Print auf 340 mg gemischter Baumwoll-Leinwand, Titel: David Bowie Classic
Felix von Altersheim, Giclée Print auf 340 mg gemischter Baumwoll-Leinwand, Titel: David Bowie Classic aus der POP ART PUR Serie. Auf der Rückseite datiert, bezeichnet und signiert. Limitiert Auflage 10/10. Jahr 2019. Serie ausverkauft. Maße ca.: 160 cm x 120 x 5 cm, Rand weiß.
Lot no: 5593103

EUR 750 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:00:00
William Stern, Acrylic on canvas, '587'
William Stern (1985), acrylic on canvas with varnish coating seal; artist's certificate with signature on reverse side. Approx. dimensions: 110 x 140 x 3 cm.
Lot no: 5593275
19:00:00
EUR 600
Jens Ulrich Petersen. Komposition med mennesker i fodgængerfelt. Olie på lærred.
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). Komposition med mennesker i fodgængerfelt. Olie på lærred, sign. på bagsiden. 100 x 100 cm. UR. Læs kunstnerprofil her
Lot no: 5557841
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:03:00
EUR 430
Lasse Winsløw. Landskabsparti med landevej og kvæg (cd)
Lasse Winsløw (1911-2006). Landskabsparti med landevej og kvæg. Olie på lærred. Sign. Lasse Winsløw. 37 x 54 cm (48 x 65 cm).
Lot no: 5592593
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:05:00
Kai Nielsen.´Höstdag vid Öresund´, olie på plade
´Höstdag vid Öresund´, olie på plade af Kai Nielsen 1882-1924. sign. Kai Nielsen. 44 x 50 cm (56 x 64).
Lot no: 5591220
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
19:05:00
12345...16»