Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListGallery Lots per page
Hanne Hermann. Tre kompositioner (3)
Hanne Hermann (f. 1960). Tre kompositioner, akryl på lærred, s/b. Hanne Hermann. 50x50 cm. UR (3)
Lot no: 5229859
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
15:12:00
EUR 87
Stockholmsmotiv oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Stockholmsmotiv från Gamla Stan, monogramsignerad ÅR, olja på duk, ca 150x100 cm
Lot no: 5310263
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:22:00
Madeleine Pyk oljemålning
MADELEINE PYK (född 1934): Figurkomposition, etikett atergo "Gallerie Pierre, Stockholm; Jag och min bror Utställning april 1962" signerad M PYK, olja på pannå, 48x28,5 cm
Lot no: 5310315
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:14:00
Lena Ahlberg akvarell
LENA AHLBERG, stiilleben med blommor och frukt, signerad, akvarell, ca 75x54 cm
Lot no: 5310321
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
17:26:00
Arvid Öström oljemålning
ARVID ÖSTRÖM (1889-1955): Blåsippor och tussilago, signerad A Öström, olja på pannå, ca 16x22 cm
Lot no: 5310340
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
18:08:00
Hanne Hermann (f. 1960). Tre kompositioner, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 35x50 cm. UR (3)
Lot no: 5269678
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
18:10:00
EUR 87
Esaias Thorén gouache
ESAIAS THORÉN (1901-1981): Två ansikten, signerad och daterad 1948, gouache på papper, ca 26,5x20,5 cm
Lot no: 5310345
EUR 734 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
18:18:00
Gertrud Wieselgren oljemålning
GERTRUD WIESELGREN, (född 1929): "Spansk bondgård, gamla grinden" signerad samt daterad 1979, olja på duk, ca 48x64 cm
Lot no: 5310349
18:26:00
Lizzie Olsson Arle blandteknik
LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006): "Glädje", signerad samt daterad 1960, blandteknik (collage och akvarell), ca 82x57 cm
Lot no: 5310454
18:36:00
Fabian Lundqvist oljemålning
FABIAN LUNDQVIST (1913-1989): Figurkomposition med människor på strand, signerad Fabian Lundqvist, olja på duk, ca 38x45 cm
Lot no: 5310355
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
18:40:00
Åke Åhlin, "Fönster mot Bryggviken" oljemålning
ÅKE ÅHLIN (född 1913): "Fönster mot Bryggviken", signerad och daterad Åke Åhlin 1989, olja på pannå, ca 73x57 cm. . Ingår i temaauktionen Nautica
Lot no: 5310359
18:48:00
Albert Contreras blandteknik
ALBERT CONTRERAS (1933-2017): Komposition, signerad och daterad a tergo Contreras 9-2-07, blandteknik, ca 51x61 cm, oramad
Lot no: 5310371
19:14:00
Lene Schmidt-Petersen,'Kvinde i morgensolen' (cd)
Lene Schmidt-Petersen f. 1950, 'Kvinde i morgensolen', akryl på lærred, sign. L. Schmidt-P samt sign. og betitlet på bagsiden 'Kvinde i morgensolen', Lene Schmidt-Petersen, 115x89 cm. (120x92 cm).
Lot no: 5282198
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:17:00
EUR 268
Kari Svensson. Komposition, Öl auf Leinwand, cd
Kari Svensson (geb. 1954). Komposition. Signiert KS- 99. Öl auf Leinwand. Verso betitelt. 100x120 (103x122,5) cm.
Lot no: 5274367
EUR 1,342 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
19:28:00
EUR 752
Henrik Krogsholm. Komposition
Henrik Krogsholm, f. 1960. Komposition. Akryl på lærred. Sign. Henrik Krogsholm, 100 x 100 cm. Uindr.
Lot no: 5302761
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
19:33:00
EUR 121
Albert Bitran. 'Vers le paysage' (cd)
Albert Bitran (1931-2018). 'Vers le paysage', Öl auf Leinwand, signiert und datiert Bitran 73. 67 x 89 (68 x 90) cm.
Lot no: 5279157
EUR 2,685 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:43:00
EUR 1,544
Lars Erik Lindell
LARS ERIK LINDELL (född 1933): Landskap, signerad Lars Erik Lindell, olja på pannå, ca 40x70 cm
Lot no: 5310386
19:44:00
Kurt Westergaard. 'Make Be-lieve' (cd)
Kurt Westergaard (f. 1935). 'Make Be-lieve'. Koloreret tegning. Sign. KW. 30 x 40 cm (42 x 51 cm).
Lot no: 5287054
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:55:00
EUR 403
Kurt Børge Simonsen cd. Komposition
Kurt Børge Simonsen, født 1955. Komposition. Sign. samt dateret på bagsiden. Olie på lærred. 114 x 97 (118 x 100) cm.
Lot no: 5306734
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
20:07:00
EUR 87
Hanne Hermann. Komposition
Lot no: 5243041
EUR 228 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
20:11:00
Harry Booström oljemålning
HARRY BOOSTRÖM (1917-1996): "Landskap, Fjaugen", signerad H Booström, daterad -73, olja på pannå, ca 14x25 cm
Lot no: 5310401
20:14:00
Knud Nielsen. Öl auf Leinwand. Komposition
Knud Nielsen (1916-2008) cd. Öl auf Leinwand. Abstrakte Komposition, verso signiert und datiert Knud N. 68. 33 x 24 cm. Mit wenigen Abplatzern.
Lot no: 5309770
EUR 1,208 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
20:15:00
EUR 591
Liana Nakashidze. 'Sea' (cd)
Liana Nakashidze (f. 1968). 'Sea'. Olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden 2007. 140 x 170 cm. UR
Lot no: 5275506
EUR 2,685 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:18:00
EUR 1,342
John Kørner. Ohne Titel, (Galerie)
John Kørner geb. 1967. Ohne Titel, (Galerie). Öl auf Leinwand, 160 x 120 (164 x 124) cm. Verso am Blendrahmen signiert. In schwarzem Schweberahmen. Leinwand vorne mittig ca. 30 cm von unten mit weicher Beule mit leichten Craquelé, keine Abplatzer. Frühes Werk.
Lot no: 5266766
EUR 20,134 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:22:00
EUR 9,933
Børge Wernonch, 20. årh.: Konkret komposition. Olie på plade / canvas board.
Børge Wernonch, 20. årh.: Konkret komposition. Olie på plade / canvas board. Sign. Wernonch samt dateret 85. 58 x 48 cm.(62 x 52 cm) inkl. ramme.
Lot no: 5259350
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:24:00
Henny Møller. Figurenkomposition. Öl auf Leinwand. cd
Henny Møller (1933-2014). Figurenkomposition, Öl auf Leinwand, verso signiert Henny Møller. 82 x 100 (83 x 102) cm.
Lot no: 5301628
EUR 940 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:25:00
EUR 456
Ib Eisner cd. Efterår, olie på lærred
Ib Eisner 1925-2003. Efterår, sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 34 cm. (60 x 52) cm.
Lot no: 5306516
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:27:00
EUR 87
Birgit Korsholm. 'Stormen Bodil' akryl på lærred
Birgit Korsholm. 'Stormen Bodil' akryl på lærred, signeret Birgit Korsholm 2018. 80 x 120 cm.
Lot no: 5305276
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:28:00
EUR 134
Claus Thurøe (f. 1965). 'Another Green World'
Claus Thurøe (f. 1965). 'Another Green World' akryl på lærred, sign. Claus Thurøe. 60 x 80 cm. UR.
Lot no: 5294517
EUR 698 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:29:00
EUR 349
Tobias Emskötter. Hund vor Blüten, Öl auf Leinwand, 2017.
Tobias Emskötter (*1953 in Berlin). Hund vor Blüten. 2017. Öl auf Leinwand. Verso datiert und signiert. Maße ca. 50 x 60 cm. Tobias Emskötter arbeitet in Hamburg als Illustrator und Maler.
Lot no: 5306830
EUR 550 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/04/2019
20:30:00
EUR 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>