12345...20»   Lots per page   592 results ListGallery
Josep Puigmarti Valls
JOSEP PUIGMARTI VALLS (född 1932): blandteknik med collage, figurkomposition, bildmått 95x63 cm

Lot no: 5774756
EUR 970 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 21/09/2020
15:14
Poul Christensson & Egon Banke, motiv med personer / opstilling (2)
Poul Christensson (1909-2004) & Egon Banke (1929-1992), motiv med personer / opstilling, olie på lærred / plde, begge sign. 22x79 cm. (34x91,5 cm). 40x30 cm. (47x37 cm). Den mindste med krakeleringer. (2)

Lot no: 5773904
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
15:24
Carl-Harry Stålhane gouache 2 st
CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), 2 st, Figurala kompositioner, en tillskriven, samt en signerad C.H Stålhane samt daterad 50, gouache, ca 37x45 cm

Lot no: 5774769
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
15:27
Ove Frimodt Jacobsen, komposition fra Færøerne. (cd)
Ove Frimodt Jacobsen 1923-2007. Komposition fra Færøerne. Olie på plade. Sign. O. Frimodt J. 29 x 39 cm. ( 32 x 42 cm.)

Lot no: 5766206
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
15:29
Ingvald Holmefjord, komposition, olie på lærred (cd)
Ingvald Holmefjord f. 1941. Komposition, olie på lærred, signeret og dateret 1976. H.130 x 155 cm. UR.

Lot no: 5772787
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
15:48
EUR 537
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, sign./b. H. Hermann. 130x115 cm. UR.

Lot no: 5760090
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
15:56
Jens Ulrich Petersen oljemålning
JENS ULRICH PETERSEN, 'Snoremænd', olja på duk, signerad på baksidan, ca 80x60 cm

Lot no: 5774783
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
16:07
Karl Dahlqvist oljemålning
KARL DAHLQVIST (1900-1971): "Åsögatan", signerad och daterad Karl Dahlqvist 1944, olja på pannå, 62x104 cm

Lot no: 5774787
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
16:11
Pavel Matveevich Gorobets, Pioneers of Poltava on their Way to School
Pavel Matveevich Gorobets (1905-1974), Pioneers of Poltava on their Way to School, oil on canvas, c. 1970, signature, with thin frame ledger approx. 153 x 182 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Lot no: 5695215
EUR 1,900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
16:29
EUR 65
Sven Kumlin
SVEN KUMLIN (1892-1967): Snasahögarna, Jämtland enligt påskrift atergo, olja på pannå, ca 55x78 cm

Lot no: 5774807
16:31
Sandra Kolondam,. Landschaft II.
Sandra Kolondam (1979 in München). Landschaft II. 2020. Öl auf Leinwand. Verso signiert und datiert. Maße ca. 20 x 30 cm. Gerahmt. Sandra Kolondam lebt als freischaffende Malerin in der nähe des Starnberger See, Sie lässt sich von der Natur, die Täume und Alltag inspierieren. Sie lernte die ...

Lot no: 5725593
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
16:55
EUR 45
Bjrön Widell
BJÖRN WIDELL, (född 1954): komposition, olja på duk, ca 62x50 cm

Lot no: 5774815
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
17:05
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b H. Hermann. 160x125 cm. UR.

Lot no: 5760198
EUR 456 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
18:00
Aleksandr Alkhovsky, Fischerfamilie
Aleksandr Alkhovsky (geb. 1947), Fischerfamilie, Öl auf Leinwand, signiert, ca. 80 x 80 cm. Alkhovsky stammt aus einer Künstlerfamilie und studierte an der bekannten Akademie 'I. E. Repin' in St. Petersburg, wo er in der Folgezeit auch als Dozent tätig war. Seit 1996 lebt der Künstler ...

Lot no: 5566136
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
18:08
Carl-Harry Stålhane gouache
CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Keramisk verkstad, signerad C.H Stålhane -51, gouache, ca 45x37 cm

Lot no: 5774858
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
18:14
Felix von Altersheim
FELIX VON ALTERSHEIM: "David Bowie 2 Faces - Rose - Kubismus", signerad a tergo samt numrerad och daterad 25/50, 2017, direkttryck på akrylglas, mått ca 130x130 cm

Lot no: 5774862
EUR 485 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
18:18
Kimmo Warjonen blandteknik
KIMMO WARJONEN (1936-2002) "landskap med bollar", signerad, blandteknik på papper, 38x44 cm

Lot no: 5774864
EUR 300 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21/09/2020
18:20
Aleksandr Alkhovsky, Bekanntschaft
Aleksandr Alkhovsky (geb. 1947), Bekanntschaft, Öl auf Leinwand, 2002, signiert und datiert, ca. 80 x 70 cm. Alkhovsky stammt aus einer Künstlerfamilie und studierte an der bekannten Akademie 'I. E. Repin' in St. Petersburg, wo er in der Folgezeit auch als Dozent tätig war. Seit 1996 lebt der...

Lot no: 5566165
EUR 900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
18:50
EUR 45
Art Disruption. 'P-time!', unika
Art Disruption. 'P-time!', mixed media resin på birkefinér, unika tryk. 150 x 102 cm. U.R.

Lot no: 5761473
EUR 1,611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
19:01
EUR 101
Hannes D'Haese, Acrylic on canvas, 'never give up'
Hannes D'Haese, Acrylic on canvas, 'never give up', signature at lower right, Approx. dimensions: 100 x 150 cm.

Lot no: 5718689
EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21/09/2020
19:05
EUR 45
Okänd konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, Abstrakt, litografi, monogramsignerad RDT 23/45, 32x90 cm

PROVENIENS: Barbro Johanssons samling
Anders Tornberg Gallery

Lot no: 5774884
19:06
Benny Aage Møller. Komposition med montage. (cd)
Benny Aage Møller (1918-2015). Komposition med montage, olie og gren på lærred. Signeret med monogram BM. 59 x 59 (74 x 75) cm.

Lot no: 5758111
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
19:07
Aleksandr Alkhovsky, Fall in Space
Aleksandr Alkhovsky (b. 1947), Fall in Space, oil on canvas, signature, approx. 120 x 80 cm.

Lot no: 5566149
EUR 1,500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
19:08
EUR 350
Albert Petersen. Fiskere på strand (cd)
Albert Petersen (1875-1957). Fiskere på strand, olie på lærred, sign. Alb. Petersen. 43 x 66 (56 x 78) cm.

Lot no: 5761272
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
19:09
Esben Eriksen, landskab (cd)
Esben Eriksen f. 1950, landskab, olie på lærred, sign. Esben Eriksen-08, 80x100 cm. (85x105 cm).

Lot no: 5773901
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
19:10
EUR 483
Oljemålning Albert Krüger
ALBERT KRÜGER (1885-1965): "Litet åskväder", signerad Albert Krüger, daterad 1928, olja på duk, ca 61 x 74 cm

Lot no: 5774893
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
19:15
Axel Sjöberg oljemålning
AXEL SJÖBERG (1866-1950): "Kväll vid Långviksskär med Skarfvar", signerad och daterad Axel Sjöberg 1903, olja på duk, ca 46x55 cm

Lot no: 5774897
19:19
Else Fischer Hansen Komposition cd
Else Fischer-Hansen (1905-1996).Komposition. Öl auf Leinwand, verso signiert Else Fischer-Hansen 1941. 100 x 135 (105 x 140) cm. Mit Craquelé und zwei Reparaturen.

Lot no: 5767673
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
19:22
EUR 940
Benny Aage Møller. 'Aldrig om mandagen’. (cd)
Benny Aage Møller (1918-2015). 'Aldrig om mandagen’, relief, træ og metal på plade. Signeret på bagsiden Benny Aage Møller. 73 x 53 cm.

Lot no: 5758115
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
19:27
Luis Antonio Cousino (1955), Mischtechnik auf Keramik, 'Flower'
Luis Antonio Cousino (1955), Mischtechnik auf Keramik, 'Flower', unten rechts signiert, rückseitig mit Vita versehen, gerahmt, Maße ca.: 28 x 50 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Lot no: 5648203
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21/09/2020
19:30
12345...20»