Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Gitarr Fender Music Master Duo
ELGITARR, Fender Music Master Duo, tidigt 1960-tal, längd ca 94,5 cm, med tillhörande koffert
Lot no: 5311399
EUR 1,258 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25/04/2019
13:18:00
Gitarr Gibson Les Paul Traditional
ELGITARR, Gibson Les Paul Traditional, serienr. 009370467, längd ca 100 cm, med tillhörande koffert
Lot no: 5311475
17:24:00
Samling LP'er (300+)
Samling LPér. Pop, rock enkelte Heavy. Få danske plader. Blandet stand ialt ca. 300 stk.
Lot no: 5313219
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/04/2019
18:36:00
EUR 128
Meinl&Herold, Nürnberg, Geige / Violine, 1744
Meinl&Herold, Nürnberg, Geige / Violine, 1744, mit einem Feinstimmer und Kasten, rückseitig zwei Brandstempel, innen mit Herstellerzettel von Leopold Widhalm, Gesamtlänge 59 cm (4/4), altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Fehlstellen, Kratzer, ohne Bogen.
Lot no: 5235474
EUR 550 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
EUR 275
Wohl L. F. Prokop, Geige / Violine, 4/4, nach J. Stainer, 20. Jahrhundert
Wohl L. F. Prokop, Geige / Violine, nach J. Stainer, 20. Jahrhundert, rückseitig gestempelt ‚Stainer Webro‘, mit Kasten, Gesamtlänge 58.5 cm (4/4), altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, einzelne Kratzer, ohne Bogen.
Lot no: 5235493
EUR 450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
EUR 225
Geige / Violine, 4/4, Mitteleuropa, wohl 19. Jahrhundert
Geige / Violine, Mitteleuropa, wohl 19. Jahrhundert, Geige mit einteiligem Boden, mit zwei Feinstimmern und Kasten, Gesamtlänge 59 cm (4/4), altersgemäße Reibespuren, Kratzer, ohne Bogen.
Lot no: 5235496
EUR 650 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
EUR 325
Probably Andreas Liebl, violin, 4/4, 1878
Probably Andreas Liebl, violin, 1878, with two fine tuners, case included, body marked 'Andreas Liebl 1878‘ by hand, total length 59 cm (4/4), wear and scuffing commensurate with age, scattered scratches, new bridge, no bow.
Lot no: 5235499
EUR 3,350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
EUR 1,600
Musikalisk såg
MUSIKALISK SÅG, "Sandvikens Stradivarius", Sandvikens Jernverk AB, med stråke, i originalkartong, längd ca 89 cm
Lot no: 5311594
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
21:58:00
Saxofon V Kohlert & Söhne
SAXOFON, V Kohlert & Söhne, Graslitz, Czechoslovakei, ca 65 cm, i väska
Lot no: 5311878
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
16:14:00
Blüthner flygel
BLÜTHNER, flygel, Leipzig, 1900-talets början, svartlackerad, tangenter i elfenben samt ebenholts, hjultrissor i mässing, nr 116486, höjd 100, 152x149 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311913
EUR 1,048 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
17:38:00
Vincent Bach U.S.A. Trumpet, model: Stradivarius 238
Trumpet from the U.S.A. Makers Vincent Bach Corporation, Elkhart. Model: Stradivarius 238, Vincent Bach. Material: brass. Surface: silver-plated. Bell diameter: approx. 12.20 cm. ML bore: approx. 1.2 cm. Bach case and dust bag. No mouthpiece included. Very minor wear.
Lot no: 5294292
EUR 2,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26/04/2019
20:00:00
EUR 1,000
Klarinett
KLARINETT, 1900-talets första hälft, märkt Erichard De L'opera, längd 49 cm
Lot no: 5312026
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
21:44:00
Konvolut diverser Schallplatten (39)
Konvolut diverser Schallplatten, u.a. befinden sich in dem Konvolut Folgende Interpreten: Lili Marlen, David Ruffin, Julia Migenes, Cat Stevens, Eurythmics, The Proclaimers etc. Die Schallplatten befinden sich in einem altersgemäßen Zustand. (39)
Lot no: 5185810
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
15:24:23
Julius Keilwerth saxofon
JULIUS KEILWERTH, "King Modell 3", altsaxofon, USA, 1930-40-tal, serienummer 15574, graverad dekor, märkt JKG Trademark, längd ca 71 cm. . Mjuk väska medföljer, ej orginal
Lot no: 5312358
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/04/2019
17:06:00
A music box / jukebox, Rock-Ola 469, 50 songs, designed in 1977
Jukebox / music box, 1970s, 50 songs to chose from. Made by Rock-Ola, model '469' with invisible record changer on castors, designed in 1977. Approx. dimensions H 118 cm, W 114 cm, D 60 cm. The case has usual wear such as scratches and chips, especially on the edges. The jukebox was in full ...
Lot no: 5297319
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
17:16:00
EUR 400
Steiff leksaksdjur
STEIFF, leksaksdjur, 2 st, 1950/70-tal, ''Wittie'' ugglan och ''Eric'' fladdermusen, plysch, ögon i glas, etikettmärkta,
Lot no: 5312384
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/04/2019
18:04:00
Musiktruhe/Stereo-Konzertschrank/Phonomöbel. Gundig.
Musiktruhe/Stereo-Konzertschrank/Phonomöbel. Grundig. Korpus in Holzfurnier, ausgestattet mit Plattenspieler Modell Dual 1210 + Multi-Stereo. Bezeichnet. Maße ca. B. 87 cm, H. 84 cm, T. 35 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Kratzer, Funierfehlstellen.Lauritz.com gibt keine Garantie für die ...
Lot no: 5311235
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/04/2019
20:09:00
Geige / Violine, Mitteleuropa, Anfang des 20. Jahrhundert,
Geige / Violine, Mitteleuropa, Anfang des 20. Jahrhundert, mit zwei Feinstimmern und Kasten, Gesamtlänge 59 cm (4/4), altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer, ohne Bogen.
Lot no: 5272724
EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28/04/2019
20:11:00
EUR 300
Georg Flossman, Geige / Violine, 19. Jahrhundert
Georg Flossman, Geige / Violine, 19. Jahrhundert, im Korpus mit Zettel 'Georg Flossman, Saiten-Instrumenten–Fabrikant, Tölz (Oberbayern)', mit Kasten, Gesamtlänge 59 cm, (4/4), partiell Kratzer, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ohne Bogen.
Lot no: 5272726
EUR 750 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28/04/2019
20:15:00
EUR 375
Behringer B-Control DeeJay BCD3000
DJ opsætning i en enkelt boks, der giver kontrol over en virtuel DJ maskine. BDC3000 har 2 alsidige drejehjul, som gør det muligt at styre funktioner såsom ridser, pitch bøjning og cue søgning. Vægt 2,5kg H:10 cm, B:30 cm oh D:33 cmfremstår med spor efter brugLauritz indestår ikke for ...
Lot no: 5301007
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 28/04/2019
20:17:00
Samling LP'er / grammofonplader samt singler (185)
150 LP'er / grammofonplader samt 35 Singler af dansk og udlandsk pop og rock. best. af bla. Beatles, Rolling Stones, Doors, Steppenwolf, Jethro Tull, Bruce Springsteen, Cream, Credence Clearwater Revival, Crosby, Stills, Nash & Young, Kim Larsen og Gasolin. 1960/70/80'erne. Fremstår med brugsspor...
Lot no: 5314103
EUR 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/04/2019
20:35:00
EUR 94
Jupiter m.fl. Tværfløjter (2)
Jupiter m.fl. Tværfløjter, begge i kasse. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5313873
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/04/2019
20:55:00
Signeret Ibanez elguitar.
Ibanez RG421RW-CNF elektrisk guitar med krop af mahogni og gribebræt af palisander. På bagsiden signeret af Joe Satriani, Stu Hamm, Mike Keneally, 'The Aristocrats' (Marco Minnemann, Brian Beller, Guthrie Govan) og 'Animals as Leaders' (Tosin Abasi, Javier Reyes, Matt Garstka). Guitaren er købt ...
Lot no: 5297525
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 29/04/2019
10:35:00
EUR 403
Trattgrammofon
TRATTGRAMMOFON, 1900-talets början, tratt i grönmålat plåt, märkt ''The Grammophone Co Ltd, Made in USA, höjd ca 67 cm
Lot no: 5312915
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30/04/2019
13:32:00
Robert Storm Petersen affisch
ROBERT STORM PETERSEN, affisch uppklistrad på papp, 1970-tal, Tuborg Öl, Danmark, "Du Perikles - Ka´ Du sige mig - hvornaar smager en Tuborg bedst?" "Hvergang!", signerad i trycket, ca 85x62 cm
Lot no: 5312943
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30/04/2019
15:00:00
Violin i kasse, mrk. fra Pauli Merling
Violin i kasse. Stol mrk. 'Merling København', kasse med plakette fra 'Pauli Merling, Violinbygger, Köbenhavn'. Medfølgende bue samt nodestativ. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder bl.a. ridser og mærker.
Lot no: 5313337
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/04/2019
19:24:00
4/4 violin, 18/1900-tallet
4/4 violin, 18/1900-tallet. Uden indlægsseddel. Fuldl. 59,5 cm. KropsL. 35,5 cm. Ubekendt bue medfølger. Liggende i violinkasse af træ. Fremstår med mangler derfor ej spilleklar.
Lot no: 5303833
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 30/04/2019
19:33:00
Hagström. Harmonika, model 'Minor', medio 1900-tallet
Hagström. Harmonika model 'Minor' samt transportkuffert, medio 1900-tallet, Kuffert mål 23 x 44 x 55 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgle til kuffert medfølger ikke.
Lot no: 5313223
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 30/04/2019
20:06:00
Violin och stråke
VIOLIN och STRÅKE, 1910-20-tal, Vogtland, Tyskland, modell efter Stradivarius, lock i gran, botten, sarger och snäcka i lönn, längd ca 37 cm, stråken tillverkad av Otto Dürrschmidt, oktagonal stång i fernambuckträ, frosch av ebenholtz, signerad och stämplad.. . Medföljer gör även väska samt. intyg för både stråken och violinen
Lot no: 5314512
EUR 1,887 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01/05/2019
13:12:00