Lots per page   10 results List Gallery
Halvskibsmodel
Halvskibsmodel af bemalet træ, indrammet i kasse / ramme med front af glas. 1900-tallets begyndelse. 30x44 cm. Aldersrelateret stand.

Lot no: 6208661
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
13:00
To skibsskruer (2)
To skibsskruer af messing, Ø 30/40 cm. Fremstår patineret samt med brugsspor. (2)

Lot no: 6194875
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
13:44
W. & L. E. Gurley. Måleapparat /kompas 20. årh. beg.
W. & L. E. Gurley. Troy, N.Y. U.S.A. Måleapparat /kompas. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten

Lot no: 6208200
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
17:15
Herbarium. Tre bind. Nordiske blomster. 1913-1940 (3)
Herbarium. Tre bind med båndlukning fra 1913 - til tidlig 1940'erne. Hvert bind med hver ca. 88, 110 og 110 ark. Blomster fra Danmark og de øvrige nordiske lande, herunder en del vilde orkideer. Alle blomster er navenbetegnet på latin, dateret og stedbetegnet. (3)

Lot no: 6207547
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
19:48
Samling skibstaljer (5)
En skibstaljer, L. 23-40 cm. Fremstår med brugspræg, afslag og ormehuller. (5)

Lot no: 6203562
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:48
EUR 295
Halvskibsmodel
Halvskibsmodel af bemalet træ, indrammet i kasse / ramme med front af glas. 1900-tallets begyndelse. 38x60 cm. Aldersrelateret stand.

Lot no: 6208663
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
20:16
EUR 121
Fire skibsskruer af messing (4)
Fire skibsskruer af patineret messing. Ene skrue udført som lysestage. Største skrue, Ø. ca. 50 cm. (4)

Lot no: 6202188
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/05/2022
08:09
EUR 134
Bordkompas af messing
Bordkompas af messing H. 35 cm. Ej mærket med fabrikant. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6207761
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23/05/2022
17:30
Søkikkert af messing på trefod
Søkikkert af messing. L. ca. 96,5 cm. Tilhørende stativ/fod af lakeret træ H. 150 cm, monteret med messing. (Modelfotos)(2 kasser)

Lot no: 6168684

EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/05/2022
19:04
EUR 161
Par Koøjer af messing. (2)
2 stk. Koøjer af messing. Ø 36 cm. Urestaureret. (2)

Lot no: 6192179
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
11:52
EUR 101
My search agents