Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Segelbåtsmodell typ J-class
BÅTMODELL, segelbåt, typ J-class, 1940/50-tal, på stativ, höjd med stativ 82, löa 60 cm
Lot no: 5592278
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:14:00
Lygtehus til havnefyr, 1900-tallet
Lygtehus til havnefyr med stel af træ og bemalet metal. H. bagstolpe 154 Ø. ca. 130 D. ca. 140 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, patina. Mangler og defekter forekommer. Bemærk: Køber står selv for håndtering ved udlevering.
Lot no: 5569867
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:50:00
EUR 430
Fartygsmodell
FARTYGSMODELL, samtida, längd ca 68 cm
Lot no: 5593547
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
19:22:00
Ship / sailing vessel / model ship, wood
Ship / sailing vessel / model ship, wood, model of a sailing vessel with several masts, made of wood varnished in blue, white and black, fabric sails, hull marked 'Antje' and 'Hamburg', mounted on rectangular wooden plinth, H 80cm, L 110cm, W 33cm, scuffing commensurate with age.
Lot no: 5569882
EUR 1,200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/02/2020
20:02:00
EUR 65
Ældre stok anker.
Ældre stok anker i sortlakeret metal. H. ca. 160. B. ca. 160 cm. Bemærk: Ankeret skal afhentes på eksterne adresse. Henvendelse til Lauritz.com Esbjerg på mail for kontaktoplysninger. esbjerg@lauritz.com
Lot no: 5593734
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/02/2020
20:44:00
EUR 161
Udstoppede fugle og pattedyr. (6)
Samling udstoppede fugle og pattedyr, herunder: Stor flagspætte, hærfugl, stær, Hermelin i sommerdragt og hermelin i vinterdragt, Skovmår. Største H 40 cm. Lidt varierende bevaringsstand. (6)
Lot no: 5593951
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 25/02/2020
17:59:00
Udstoppede fugle. Hærfugl og ellekrage (2)
Udstoppet ellekrage (Coracias garrulus) H 40 cm monteret på gren samt Hærfugl (Upupa epops) H 28 cm. Mål er inklusive sokler. Umiddelbart god bevaringsstand, hhv. lidt aldersspor.(2)
Lot no: 5593946
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 25/02/2020
18:30:00
Schiffmodell
Holzkorpus mit Metallbeschlägen, Leinen und Faden, auf Holzsockel montiert, Maße ca.: L. 80 cm, H.62 cm, T. 17 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5581779
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/02/2020
21:07:00
Ship / sailing vessel / model ship, wood, model of a sailing vessel with several masts, sails of fabric, hull painted in grey, green and black, marked 'Helios', H 80cm, L 110cm, W 33cm, scuffing commensurate with age.
Lot no: 5573531
EUR 1,300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:20:00
EUR 80
Skibsrat og netflyder (2)
Skibsrat af maogni med nav af bronze Ø 63 cm.og netflyder af grønt glas Ø 15 cm. 1900'tallet. fremstår med få brugsspor. (2)
Lot no: 5595163
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/02/2020
19:00:00
Samling skibsblokke (4)
Samling en og to-skårne blokke. L 11cm til 29 cm. 1900'tallet. (4)
Lot no: 5594766
19:05:00
C. Plath, Hamburg. Binnacle in mahogany and brass compass
C. Plath, Hamburg. Binnacle in mahogany and brass, compass from C. Plath, Hamburg. 20th century. H. 160 cm. Age-related signs of wear, patina, scratches, marks, missing a single screw.
Lot no: 5541222
EUR 2,685 DK, Herning, Engdahlsvej 26/02/2020
20:15:00
EUR 483