Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Hygrometer
HYGROMETER, 1900-talets första hälft, monter i mahogny, med låda i sockel, höjd ca 21,5, 36x22 cm
Lot no: 5310306
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:52:00
Pollare brons
POLLARE, ca 1920-tal, brons, längd ca 16 cm
Lot no: 5311386
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
12:33:00
Pollare brons
Lot no: 5311418
14:21:00
Nautiska tillbehör
SHACKEL, HALKIP samt div. NAUTISKA TILLBEHÖR, 7 delar, 1900-talets början, brons, längd ca 6,5-14 cm
Lot no: 5311451
16:09:00
Vagnslyktor
VAGNSLYKTOR, 1 par, 1900-talets början, svartmålad plåt, höjd ca 23 cm
Lot no: 5311477
17:30:00
Stereoscope stereoviews
STEREOBILDER, ca 100 st, med motiv från bl.a. Asien och USA, STEREOSKOP av Holmes-typ medföljer, Underwood & Underwood
Lot no: 5311487
18:03:00
Steuerrad / Schiffssteuerrad, Holz
Steuerrad / Schiffssteuerrad, Holz, polychrom gefasst. Steuerrad eines Schiffes, grün-weiß gefasst, H. 125cm, B. 125cm, T. 17cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Bestoßungen, Kratzer, abblätternde Farbe.
Lot no: 5295796
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:11:00
EUR 45
Nebelhorn / Schiffshorn / Signalhorn
Nebelhorn / Schiffshorn / Signalhorn, Metall, Seil. Konstruktion aus einem handbetriebenen Nebelhorn und einem Stand aus Seil, H. 91cm, B. 53cm, T. 53cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Bestoßungen, Kratzer, Dellen, Oxidationsspuren.
Lot no: 5295809
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:11:00
Pollare brons
Lot no: 5311564
20:58:00
Pollare brons
Lot no: 5311574
21:18:00
Kaptensuniform Svenska Orient Linien 1940-tal
KAPTENSUNIFORM, Svenska Orient Linien,1940-tal, 3 dlr, skräddarsydd, etikettsmärkt för Kapten Tage Teorell, Göteborg, knappar med förgyllning, galge märkt Svenska Amerika Linien medföljer, bestående av: uniformsjacka med gradbeteckningar, väst samt byxa, mått kavaj axelbredd ca 53, längd ca 77, ärmlängd ca 66, bröstvidd ca 122, benlängd ca 112 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311739
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
10:22:00
Dykarhjälm
DYKARHJÄLM, replika, "Anchor Engineering",koppar och mässing, höjd ca 42 cm
Lot no: 5311893
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26/04/2019
16:46:00
Båtmotor
BÅTMOTOR, tillverkare British Seagull, 1900-talets mitt, med originaltank samt säck i canvas, motorns längd ca 130 cm. . . Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"
Lot no: 5312314
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28/04/2019
15:26:00
Schiffmodell China.
Schiffmodell 'Dschunke', China. Korpus und Zubehör aus Holz. Schiffskorpus lose auf Halterung. Maße ca. H. 17 cm, T. 11 cm, B. 38 cm. Mit Schachtel. Leichte Altersspuren, mit kleiner Beschädigung.
Lot no: 5296898
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/04/2019
19:43:00
Modellskepp
MODELLSKEPP, 1900-talets mitt, segelfartyg, utfört i trä med detaljer i metall och textil, höjd ca 140 samt längd 110 cm. . . Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"
Lot no: 5312502
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2019
10:06:00
Skeppsmodell efter Superbe 1784
SKEPPSMODELL, "Superbe 1784", 1900-talets senare del, höjd ca 80, längd 112 cm
Lot no: 5312556
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 29/04/2019
12:06:00
Replica. Dykkerhjelm af kobber og messing,
Replica dykkerhjelm af kobber og messing på stand af træ med tørrevne. H. ca. 47 cm. Kun til dekorationsbrug
Lot no: 5313711
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/04/2019
13:43:00
Nakterhus från Amerikanska Flottan
NAKTERHUS, US Navy, 1900-talets första hälft, E.S Ritchie & Sons, USA, stomme i mässing med bemålade metalsfärer, invändigt belyst, märkt "Negus - New York: Compensating Binnacle, U.S. Navy, Type: S, No. 163, Made by E.S Ritchie & Sons Inc. Bookline Mass", höjd ca 133 cm . . Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"
Lot no: 5312650
EUR 734 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29/04/2019
15:32:00
Leica D-Lux 5 Tema Lecia Leitz
LEICA D-LUX 5, 10.3 megapixel, 24-90mm, no 409660, 2010, med originaltillbehör
Lot no: 5312908
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/04/2019
13:18:00
Anatomisk modell torso
ANATOMISK MODELL, Tyskland, märkt Deutsches Hygiene Museum Dresden, höjd ca 65 cm
Lot no: 5313014
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/04/2019
18:04:00
Anschütz & Co. Kompas samt Cornelius Knudsen. Barometer (2)
Anschütz & Co. Gyro ophængt 'Tochterkompas' i hus af messing samt lakeret metal og glas, hus med indbygget lys. Ø. ca. 24 cm. Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn. Holosteric Barometer i hus af messing. Ø. 19 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5311308
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 30/04/2019
19:55:00
Walker. Skibslog, model 'Cherub Mark II'
Walker. Skibslog, model 'Cherub Mark II' med hus af messing, dele af reb samt metal. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5311310
20:15:00
Drei Anker / Schiffsanker (3)
Konvolut bestehend aus einem Stockanker / Admiralitätsanker, einem Faltanker / Klappanker / Schirmanker und einem Draggen. Alle Anker jeweils oberseitig mit einem Ring versehen, L.ca.50-58cm, B.ca.29-56cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, teilweise starke Rost- und Oxidationsspuren. (3)
Lot no: 5295799
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30/04/2019
20:52:00
Konvolut Schiffszubehör / Bootsausrüstung / Bootszubehör (8)
Konvolut bestehend aus einem rot-weißen Rettungsring, D.75cm; einem blau-weiß lackierten Schornstein, H.96cm, B.51cm, T.35cm; einem Holzpaddel mit der Bezeichnung 'Schäfer Moldau', L.149cm, B.22cm; einer Schiffsschraube aus Metall, D.43cm; einem Fender; einer Schiffsleuchte, H.32cm, D.31cm und ...
Lot no: 5295798
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30/04/2019
21:12:00
Kassaaparat
KASSAAPPARAT, 1900-talets början, bemålad trä med detaljer i förnicklat gjutgods, med låsmekanism och larm, höjd 28, 43x46 cm
Lot no: 5314564
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01/05/2019
15:48:00