12»   Lots per page   56 results ListGallery
Walkers ship log
WALKERS SHIP LOG, (2) "Cherub" III, 1900-talets mitt i originallåda, med följer en siktkompass också den i trälåda, metall samt plast och glas, den stora lådans höjd ca 14 samt 48x28

Lot no: 5812575
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
11:34
Kikare med fodral
TUBKIKARE, 1800-/1900-tal, mässing, inklädd i trähölster med monterade mässingsringar, detaljer av läder, bomärke 'ORS', längd ca 41 cm

Lot no: 5812641
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
14:04
Optikerglas / korrektionsglas
OPTIKERGLAS / KORREKTIONSGLAS, schatull, 4 st, bl a Alb Stille Stockholm, medföljande 1 schatull med sadlar och 1 tomt schatull

Lot no: 5812715
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
16:42
Diopterlinjal i träschatull
DIOPTERLINJAL, 1800-tal, tillverkad av Frans Johan Berg (1825-1898), längd ca 43 cm, i originalschatull

Lot no: 5812748
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
17:52
Båtmodeller 2 st
BÅTMODELLER, 2 st, 1900-tal, "Katarina af Ingarö", resp "Chalvtier" bemålat trä, höjd 45-86, längd 60-81 cm

Lot no: 5812782
19:05
Optikerglas / korrektionsglas
OPTIKERGLAS / KORREKTIONSGLAS, schatull, 3 st, medföljande bok "Optik" JP Brandts Optiska Avdelning AB Stockholm samt 1 tomt schatull

Lot no: 5812798
19:21
Samling maritime effekter (4)
Samling maritime effekter bestående af koøje med ramme af messing Ø 33 cm, lanterne med rødt glas H. 43 cm , morselampe i kasse samt gaslampe i kasse af træ. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (4)

Lot no: 5811233
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
19:35
Vettar alfåglar av Sven Petersson
SVEN PETERSSON (1935-2016), 1 par vettar, målat och snidat trä, alfågel, etikett med signatur, daterade Torhamn 07-02/04, längd ca 30-46 cm

Lot no: 5812985
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
10:29
Vette 1800-/1900-tal
VETTE, skuret och bemålat trä, ejder, 1800-/1900-tal, längd 44 cm

Lot no: 5813077
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
13:08
Vette storlom av Sven Petersson
SVEN PETERSSON (1935-2016), vette, målat och snidat trä, storlom, etikett med signatur, daterad Torhamn 08-11, längd ca 54 cm

Lot no: 5813118
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
14:11
Vettar Kurt Andersson Lagnö
KURT ANDERSSON, 6 st vettar, Lagnö, Östergötland, skuret och målat trä, ejdrar, knipor och skrak, etikettmärkta, längd ca 31 cm

Lot no: 5813146
15:01
Vettar 1 par Lars-Uno Österman
LARS-UNO ÖSTERMAN, vettar, 1 par, bemålat trä, alfågel, signerade och daterade Lars-U Österman 1985, stjärtfjäder av läder, längd ca 32-45 cm

Lot no: 5813152
15:07
Vettar 1 par Sven Petersson
SVEN PETERSSON (1935-2016), 1 par vettar, målat och snidat trä, småskrake, etikett med signatur, daterade Torhamn 07-06, längd ca 33-35 cm

Lot no: 5813218
16:35
Vette Lars-Uno Österman
LARS-UNO ÖSTERMAN, vette, bemålat trä, knipa, signerad och daterad Lars-U Österman 1988, längd ca 33 cm

Lot no: 5813220
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
16:37
Vettar 1 par Sven Petersson
SVEN PETERSSON (1935-2016), 1 par vettar, målat och snidat trä, salskrake, etikett med signatur, daterade Torhamn 07-03, längd ca 28-32 cm

Lot no: 5813224
17:03
Nautiska tryck
NAUTISKA TRYCK, 1 par, 2000-tal, motiv av bataljer, ramar av trä med beslag av mässing, totala yttermått ca 61x72 cm

Lot no: 5813250
17:29
To modelskibe (4)
To modelskibe af træ på hver deres træstand. H 99 cm, L 83 cm. Brugsspor. (4)

Lot no: 5802825
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
18:29
Modell des Konvoischiffes
Modell des Konvoischiffes "Wappen von Hamburg" im Stil des 17. Jhd. Verschiedene Materialien u.a. Holz und Metall. Auf einem Holzsockel. Maße ca. H. 103 cm, L. 95 cm. Segel fehlen, stellenweise Figurenstaffage fehlen. Riss im Korpus.

Lot no: 5772580
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
19:10
EUR 45
RC Modellbauschiff / Segel
RC Modellbauschiff / Segel. Verschiedene Materialien u.a. Holz und Metall. H. ca. 167 cm, L. 138 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Die Funktion wurde nicht getestet, Lauritz.com garantiert nicht für die Funktion.

Lot no: 5772585
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
19:13
EUR 45
RC Modellbauschiff / Modell der Schonerbrigg Frisia
RC Modellbauschiff / Modell der Schonerbrigg Frisia. Verschiedene Materialien u.a. Holz und Metall. H. ca. 112 cm, L. 122 cm. Beschädigung an beiden Bordwänden. Alters- und Gebrauchsspuren. Die Funktion wurde nicht getestet, Lauritz.com garantiert nicht für die Funktion.

Lot no: 5772586
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
19:52
EUR 50
Schiffsmodell, Fischkutter / Trawler / Chalutier
Schiffsmodell, Fischkutter / Trawler / Chalutier. Holz, farbig lasiert. Auf Holzsockel. L. ca. 84 cm. H. ca. 60 cm. Mit normalen Altersspuren, stellenweise mit Farbabplatzern.

Lot no: 5772465
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:01
EUR 50
Schiffsmodell Segelyacht 'Transiciel'
Schiffsmodell Segelyacht 'Transiciel'. Lackiertes Holz und weitere Materialien, fest montiert auf einem Holzsockel. Maße ca. H. 131 cm, L. 88 cm.

Lot no: 5772520
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:07
Reedereimodell des Trawler Nigeria + Baupläne des Trawler
Reedereimodell des Trawler Nigeria + Baupläne des Trawler. Lackiertes Kunststoff, Holz und weitere Materialien, fest montiert in Plexiglaskasten. Mit Plakette bezeichnet. Objektmaß ca. H. 59 cm, B. 26 cm, L. 92 cm. Kran abgebrochen.

Lot no: 5772335
EUR 750 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:08
EUR 45
Båtmodeller 4 st
BÅTMODELLER, 4 st, 1900-tal, bemålat trä, längd ca 50 cm

Lot no: 5813367
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
20:10
Modellbauschiff / Segelschiff 'Najade'
Modellbauschiff / Segelschiff 'Najade'. Verschiedene Materialien u.a. Holz und Metall. Mit einem Holzsockel. Maße ca. H. 126 cm, L. 80 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

Lot no: 5772584
20:11
Modell Schlachtschiff
Modell Schlachtschiff aus lackiertem Holz und Metall. L. ca. 140 cm. Kratzer im Holz, Farbabrieb, teilweise sind Teile abgebrochen und Fehlen.

Lot no: 5772534
EUR 180 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:41
Schiffsmodell Dampfsegler 'L'Orenoque'
Schiffsmodell Dampfsegler 'L'Orenoque'. Lackiertes Holz und weitere Materialien, fest montiert auf einem Holzsockel. Mit Plakette bezeichnet. H. ca. 52 cm, L. ca. 100 cm. Bugspiert gebrochen.

Lot no: 5772566
EUR 475 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:48
Wandrelief / Schiffmodell
Wandrelief / Schiffmodell. Darstellung eines Schiffes im Halbmodell, farbig lasiert, auf einer rechteckigen, dunkelbraun lasierten Holzplatte montiert, oben links und rechts bezeichnet. Maße ca. L. 106 cm, H. 23,5 cm. Altersgemäße Reibespuren, durchgehender Riss im Korpus.

Lot no: 5772130
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:49
EUR 95
Schooner, Schiffsmodell
Schooner, Schiffsmodell. Lackiertes Holz und weitere Materialien, fest montiert auf einer Holzkonstruktion. Maße ca. H. 150 cm, B. 37 cm, L. 160 cm. Kratzer im Holz, Farbabrieb

Lot no: 5772587
EUR 225 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:58
Modell Schlachtschiff
Modell Schlachtschiff aus lackiertem Holz, Kunststoff und Metall. L. ca. 126 cm. Kratzer im Holz, Farbabrieb, teilweise sind Teile abgebrochen und Fehlen.

Lot no: 5772551
20:59
12»