12345...12»   Lots per page   352 results List Gallery
Halskæde med vedhæng med diamanter
Halskæde udført i 830 sølv, dertil et vedhæng af 8 kt. guld, rødguld og hvidguld, prydet med 7 små diamanter. Længde på kæden er ca. 50 cm. Vedhæng måler ca. 2x0,5 cm. Vedhæng er stemplet Any.

Lot no: 6194717
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
18:10
EUR 101
Halskæde med semibarokke Akoya Saltvands Kulturperler med lås af 14 kt. guld
Halakæde med Semibarokke Akoya Saltvands kulturperler, trukket med en knude mellem hver perle. Monteret med en lås af 14 kt. guld, prydet med en perle. Længde ca. 40½ cm. ( er knækket ved låsen, så omtrækning må påregnes.)

Lot no: 6190383
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
18:15
EUR 134
Brdr B. Håndlavet halsring af sterling sølv
Brdtr. B. håndlabet halsring udført i sterling sølv. Halsringen er rund med flader lidt ud og bliver lidt bredere fortil, mål ca. 8,7 mm. Omkreds ca. 39 cm. Vægt ca. 67 gram.

Lot no: 6192204
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
18:20
EUR 134
Solitaire brillantvedhæng, 14 kt. hvidguld, dertil en kæde af sterling sølv
Solitaire brillantvedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en brillant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Længde på kæde af sterling sølv er 37 cm.

Lot no: 6194937
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
18:25
Brillanthalskette aus 18 kt. Weißgold mit Frontbügel für Anhänger, zus. ca. 1.04 ct.
Brillanthalskette aus 18 kt. Weißgold, Front mit 4 Diamanten im Navetteschliff, 4 Diamanten im Princess-Schliff und 4 Brillanten, zus. ca. 1.04 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. Front mit Sicherheitsklipps und verdecktem Bügel für Anhänger. Gewicht ca. 14 g. L. 38,5 cm. Leichtere ...

Lot no: 6184430
EUR 2,550 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
18:39
EUR 2,013
Flora Danica. Vedhæng med kæde, forskellige længder (8)
Flora Danica. Fire vedhæng udført i forgyldt sterlingsølv. Medfølges af kæder i forskellige længder (42 cm., 40 cm., 44 cm., 45 cm.). Vægt: 18 gram. (8)

Lot no: 6199707

EUR 215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19/05/2022
18:50
EUR 134
Vedhæng med smaragd og cubic zirkonia, 18 kt. guld
Vedhæng udført i 18 kt. guld. prydet med en oval facetsleben smaragd, omkranset af cubic zirkonia. Mål på selve rosetten er 10x8 mm. Vægt ca. 1 gram. Er ustemplet, men er syreprøvet.

Lot no: 6164558
18:50
EUR 188
Samling 18 halskæder af sterling sølv mm (18)
Samling på 17 halskæder med vedhæng, forskelligt udtryk og dekoration, udført i sterling sølv, oxideret og forgyldt/rosaforgyldt sterling sølv mm. Samt en enkelt halskæde af oxideret sterling sølv. Bemærk at bakke medfølger ikke. Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ...

Lot no: 6195345

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
19:02
EUR 268
Flora Danica. Fire vedhæng udført i forgyldt sterlingsølv. Medfølges af kæder i forskellige længder (40 cm., 32 cm., 40 cm. og 40 cm.) Vægt: 14.8 gram. (8)

Lot no: 6199683

19:04
EUR 134
Flora Danica. Fire vedhæng udført i forgyldt sterlingsølv. Medfølges af kæder i forskellige længder (40 cm., 50 cm., 44 cm., 40 cm.). Vægt: 12.8 gram. (8)

Lot no: 6199690

19:07
EUR 134
Großer Herzanhänger mit Lemonquarz und Brillanten
Großer Anhänger mit Lemonquarz im Herzschliff, Maße ca. 33 x 31 17,31 mm. Umkränzt von 51 Brillanten zus. ca. 1.53 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. An dünner Kette. Gewicht ca. 29,7 g. 3,62 x 3,9 cm. Kette L. 41 cm.

Lot no: 6182832
EUR 3,356 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
19:10
EUR 2,550
3-reihiges Collier mit Zuchtperlen, Verschluss aus 14 kt. Gelbgold mit Opal
3-reihiges Collier aus gleichmäßig runden weißen Akoya Salzwasserzuchtperlen, mit Knoten zwischen jeder Perle, Perlen Ø 6 mm. Mit schmuckverschluss aus 14 kt. Gelbgold mit Opal im Cabochonschliff umkränzt von kleinen weißen Akoya Salzwasserzuchtperlen. Kürzeste Reihe L. 40 cm. Verschluss ...

Lot no: 6207566
EUR 1,154 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
19:13
EUR 886
Paar Ohrringe und Halsschmuck aus 18 kt. Weißgold mit Brillanten und Saphiren (3)
Paar Hoop Ohrringe aus 18 kt. Weißgold mit Brillanten zus. 0.17 ct. Farbe: Wesselton-Top crystal (H-I). Reinheit: VS-SI sowie sechs Saphire im Baguetteschliff – zus. ca. 0.65 ct. Ø ca. 15 mm, Gewicht: 4.1 g. Rechteckiger Anhänger aus 18 kt. Weißgold mit 21 Saphiren im Princess-Schliff in drei ...

Lot no: 6174295
EUR 1,074 DK, Kolding, Platinvej 19/05/2022
19:16
EUR 805
Hvidguldsrhodineret vedhæng med brillanter + kæde (2)
Dråbeformet vedhæng udført i hvidguldsrhodineret sterlingsølv prydet med tre brillantslebne diamanter på tilsammen 0.09 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Si. Højde: 25 mm. Medfølges af ankerkæde på 55 cm. udført i sterlingsølv. Vægt: 10.4 gram. (2)

Lot no: 6199058

EUR 456 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19/05/2022
19:23
EUR 349
Halskæde med Tahitiperler
Halskæde med semirunde Tahiti Saltvands Kulturperler, trukket med knude mellem hver perle, naturlige vækstmærker. Perlemål ca. 11½-12 mm. Monteret med forsølvet lukke. Længde ca. 49 cm.

Lot no: 6193497
EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
19:25
EUR 671
Samling halskæde med stenperler, kulturperler m.v. (20)
Samling halskæde i diverse længder med perler af sten, ferskvandskulturperler m.v. (20)

Lot no: 6199866

19:26
EUR 134
Stjernevedhæng med brillanter + kæde (2)
Stjerneformet vedhæng udført i hvidguldsrhodineret sterlingsølv prydet med tre brillantslebne diamanter på tilsammen 0.09 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Si. Højde: 34 mm. Medfølges af ankerkæde på 55 cm. af sterlingsølv. Vægt: 13.4 gram. (2)

Lot no: 6199121

19:28
EUR 349
5 halskæder med ametyster og ferskvands kulturperler, 100 cm. (5)
5 halskæder med ametyster og ferskvands kulturperler, monteret med lukke af oxideret sterling sølv. Længde 100 cmDette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i Odense den næste tid.

Lot no: 6197357

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
19:29
3 halskæder /collier af sterling sølv og sølv (3)
3 halskæder /collier af sterling sølv og sølv, bestående af halskæde med integreret vedhæng Længde ca. 44 cm. Stemplet Gifa 925. Samt halskæde i form af sammensatte skulpturelle led. L. 42 cm. Stemplet Jaa 925. Samt en vintagehalskæde ca. 1950, med kugler som er ustemplet. L. 48 cm. (3)

Lot no: 6197868
19:30
Brillantprydet hjertevedhæng med kæde (2)
Hjerteformet vedhæng udført i hvidguldsrhodineret sterlingsølv prydet med tre brillantslebne diamanter på i alt 0.09 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Si. Højde: 25 mm. Medfølges af ankerkæde på 55 cm. udført i sterlingsølv. Vægt: 13.5 gram. (2)

Lot no: 6199067

19:35
EUR 349
Samling på 18 halskæder af sterling sølv mm
Samling på 16 halskæder med vedhæng, 1 vedhæng af forgyldt sterling sølv med perle og halskæde med kæder, forskelligt udtryk og dekoration, udført i sterling sølv mm. Bemærk at bakke medfølger ikke. Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på ...

Lot no: 6195352

19:38
EUR 242
Solitäranhänger aus 18 kt. Rosègold, 1.13 ct.
Anhänger aus 18 kt. Rosègold mit Brillant 1.13 ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: SI. Anhänger Ø 8 mm, Kette L. 41 cm. Gesamtgewicht 2 g. AIG-Zertifikat inkl. Leichter Verschleiß.

Lot no: 6188361
EUR 10,738 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
19:41
EUR 7,517
2-radet halskæde med Akoya Saltvands kulturperler, lås af 14 kt. guld
2-radet halskæde med runde hvide Akoya Saltvands Kulturperler. Længde gældende for den korteste række er ca. 41½ cm. Monteret med en låps af 14 kt. guld, prydet med en blågrøn cabochonsleben smykkesten. Er stemplet 585 samt J.B.S. for J. Bjerring Sørensen.Lås skal justeres lidt så den ...

Lot no: 6190354
19:45
EUR 268
Flora Danica m.fl. Tre halskæder af sterlingsølv (3)
Flora Danica m.fl. Tre halskæder af sterlingsølv, bestående af én halskæde med ovale led med hamret overflade, L. 51 cm., Flora Danica blomstervedhæng med halskæde af sterlingsølv, L. 42 cm. samt leddelt halskæde, L. 44 cm. Medfølges af etuier. Fremstår med brugsspor / lettere brugsspor. (3)

Lot no: 6200758
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
19:47
EUR 201
Brillantkreuz aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 1.62 ct
Brillantkreuz aus 18 kt. Weißgold mit 54 Brillanten zus. ca. 1.62 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI, an italienischer Kette aus 18 kt. Weißgold mit ovalen Gliedern, Karabinerverschluss. Gestempelt mit englischem Import Gold-Hallmarks. Gewicht insgesamt ca. 9,5 g. Kreuz H. inkl. Öse 3,3 ...

Lot no: 6201562
EUR 1,946 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
19:48
EUR 1,477
Solitaire brillantvedhæng, brillant ca. 0.18 ct. TW/VVS. Der medfølger en kæde af sterling sølv
Solitaire brillant vedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en brillant på ca. 0.18 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VVS. Der medfølger en halskæde af sterling sølv. Længde ca. 50 cm.

Lot no: 5817930

EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 19/05/2022
19:49
EUR 564
Samling vintagesmykker med rav, 2 halskæder og et armbånd samt par øreclips
Samling vintagesmykker med rav, bestående af 2 halskæder og et armbånd, ene halskæde med polerede perler i forløb. Længde ca. 49 cm. Samt en halskæde med tilfældigt polerede perler i forløb. 75 cm. Samlet vægt ca. 149 gram. Samt et elastisk armbånd og et par øreskruer med varmebehandelede ...

Lot no: 6193253
EUR 121
Niels Erik From m.fl. Tre retro smykker af sterlingsølv og rav (4)
Niels Erik From m.fl. Tre retro smykker af sterlingsølv bestående af vedhæng og ring prydet med cabochonslebet rav udført og formgivet af Niels Erik From, Randers samt et vedhæng i moderne form, stemplet HASLA 925S. Ringstr.: 16,75/ 52. Vedhæng: L. 5,5-6,5 cm. Medfølges af slangekæde af ...

Lot no: 6199838
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
20:01
EUR 188
Großer italienischer Brillantanhänger aus 18 kt. Weißgold, 4.50 ct.
Großer runder Anhänger aus 18 kt. Weißgold mit durchbrochenem Muster, mit 450 Brillanten in Pavèfassung, jeder ca. 0.01 ct., insgesamt 4.50 ct Farbe: Top Wesselton-Wesselton (G-H), Reinheit: VS und SI. Ø 5,2 cm. Gewicht 24,8 g. Normaler Verschleiß.

Lot no: 6188370
EUR 6,711 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
20:09
EUR 5,369
Fr. Binder & Co., København. Ankerhalskæde af 8 kt. guld
Fr. Binder & Co., København. Ankerhalskæde af 8 kt. guld, monteret med karabinlås, L. 50 cm. Ø. ca. 2,6 mm. Vægt: ca. 11,9 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6190519
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 19/05/2022
20:23
EUR 295
12345...12»
My search agents