My search agents   Save list   Create search agent
1234»   Lots per page   108 results List Gallery
Fritstående skrivebord af massivt lakeret ask
Fritstående skrivebord. Udført i lakeret ask. Tilspidsede ben. Tre skuffer med med soft close. Mål: L. 140 cm. D. 80 cm H. 77 cm Materiale: 20 mm massiv asketræ, massive askeben Skuffer: 3 stk med mål b. 45 cm H. 10 cm , skuffedybede (indvendigt) 38 cm, indvendig højde 6,8 cm Skuffebund ...

Lot no: 5904218

EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
12:22
EUR 617
Et par blålakerede arkivskabe af metal 'Altikon' (2)
Et par blålakerede arkivskabe af metal 'Altikon' hver med 3 skuffer h.101 x b.40 x d.62 cm. Alm. brugsspor. Modelfoto, mindre forskelle kan forekomme.

Lot no: 6149971
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
13:03
Skrivebord af teak, ca. 1960erne
Skrivebord udført af fineret teak, fritstående, front med skuffer. Der medfølger 2 nøgler. Mål ca.L. 148 cm. D. 78 cm. H. 75 cm.Fremstår emd alders og brugsspor, plade med skjolder. og mærker.

Lot no: 6150326
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
14:40
Fritstående skrivebord af massivt lakeret bejdset ask
Fritstående skrivebord. Udført i lakeret bejdset ask. Tilspidsede ben. Tre skuffer med soft close. Mål: L. 140 cm. D. 80 cm H. 77 cm Materiale: 20 mm massiv ask, massive askeben Skuffer: 3 stk med mål b. 45 cm H. 10 cm , skuffedybede (indvendigt) 38 cm, indvendig højde 6,8 cm Skuffebund ...

Lot no: 5903119

14:46
EUR 617
Peter J. Lassen. Tre Caddie / arkivmoduler (3)
Peter J. Lassen. Tre Caddie / arkivmoduler af grå og hvidlakeret MDF, front med hylde og skuffer, heraf to til hængemapper, side monteret med bøjle. fire låsbare hjul. Fremstillet hos Montana. H. 97 B. 42-50 D. 48 cm. Fremstår med brugsslitage, en bøjle med manglende skrue, ridser/mærker, enkelte...

Lot no: 6146405
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
17:34
Arne Jacobsen. 'Syver' kontorstol, model 3117 samt 'Dot' taburet (2)
Arne Jacobsen. 'Syver' kontorstol med formbøjet skal af lakeret træ, højdejusterbar stamme fempasfod med hjul. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen i 1983 - model '3117'. samt taburet, model DOT med forkromet stel, sæde af formbøjet skal. Udført hos Fritz Hansen i 1983 - model DOT '3170'. H. ...

Lot no: 6149712
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:10
EUR 376
Charles Eames. Kontorstol. Vitra model EA-117, hopsak
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod på hjul. Sæde og ryg med betræk af sort hopsak med vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor samt afskalning på armlæn.

Lot no: 6122571
EUR 1,208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:24
EUR 940
Kevi, Vela. Kontorstol og klinikstol. (2)
Kevi, Vela. Kontorstol og klinikstol bestående af Kevi kontor stol, betrukket med petrol farvet uldstof, justerbar, drejebar, fempas fod H. 80, SH. 46, Vela klinikstol betrukket med sort skai, justerbar højde, drejebar, fempas fod H. 79-98, Sh. 47-66 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)

Lot no: 6149175
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:30
Stort skrivebord og stol (2)
Stort skrivebord af bejdset træ, skuffer i front, H. 71, B. 178, D. 88 cm. Stol af udskåret eg, polstret med grønt skind, H. 80, Sh. 45 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker og tørrevner. (2)

Lot no: 6143612
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:33
Kevi Kontorstol model 2534U mokka læder
Kevi kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med mokka farvet anilin læder. Et 5-benet drejestel med hjul, manuel højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model ...

Lot no: 6028833
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:43
EUR 295
Hans Thyge Raunkjær. Armstol, model Arena 4 star base.
Hans Thyge Raunkjær for Icons of Denmark. Armstol, model Arena 4 star base. Polstret med Dunes Camel 21004 fra Sørensen læder A/S. Monteret på firpasfod i sortlakeret aluminium med drejefunktion. Fremstillet i Danmark. Sh. 46,5 H. 80 B. 59 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Lot no: 6136208

EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:54
EUR 537
Børge Mogensen. Hyndesæt sort læder til tremmesofa model 1789. (5)
Børge Mogensen. Hyndesæt af knapsyet sort læder til tremmesofa model 1789. Fremstår med brugsspor, (5)

Lot no: 6150061
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:55
EUR 403
Arne Jacobsen. Vintage kontorstol, 'Syveren', sort skai og palisander, model 3217
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Vintage kontorstol, model 3217 'Syveren' formbøjet skal betrukket med sort skai, monteret med armlæn af fineret lakeret palisander, manuel højdejusterbar firpasfod af stål monteret på hjul. Tidlig model, fremstillet hos Fritz Hansen 1969. Sæde H. ca. 43/50cm. Fremstår ...

Lot no: 6135600
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:06
EUR 940
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Red Label 2008
Arne Jacobsen (1902-1971). Kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 'Red Label' 2008. H. 97 cm. Fast sæde H. 52 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...

Lot no: 6108599
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:09
EUR 805
Arne Jacobsen. Office chair, 'Series 7', aniline leather, Model 3117
Arne Jacobsen 1902-1971. Office chair, 'Series 7', moulded shell on swivel five-star base in chromed steel with wheels, height-adjustable with gas cartridge. Seat H. 47-57 cm. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, Model 3117. Recently reupholstered by professional upholsterers in ...

Lot no: 6128218
20:14
EUR 805
Charles Eames. Armstol/kontorstol. Variant af EA-117, fempasfod med hjul, sort hopsak.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol/kontorstol fra serien 'Aluminium Group'. Variant af EA-117. Nyeste generation med krom-ring, stel med fempasfod med hjul med forkromet stålkappe og armlæn i forkromet aluminium, betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2008 med label herfra. ...

Lot no: 6138043
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:17
EUR 779
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, blå uld
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med blå uld Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 40/54 cm. Fremstår med brugsspor og mærker.

Lot no: 6135613
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:18
EUR 268
Donald Chadwick and William Stump. A set of four multi-adjustable office chairs, Model Aeron, size W (4)
Donald Chadwick and William Stump. A set of four multi-adjustable office chairs, Model Aeron. In aluminium and recycled plastic, leather-covered armrests. Designed in 1992. Produced by Herman Miller with logo from the producer. Size W. Made from 66% recycled material; 94% of the chair is ...

Lot no: 6145086
EUR 3,221 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:24
EUR 2,349

Lot no: 6138037
20:27
EUR 752

Lot no: 6149968
21:05

Lot no: 6149962
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
10:06

Lot no: 6149967
13:05
Charles Eames. Office chair, Model EA-119
Charles Eames 1907-1978. Office chair, EA-119, aluminium armrests, mounted with height-adjustable, swivel frame with five-star base in polished aluminium with wheels. Seat and back with light PU cover. Tilt mechanism. Designed in 1958. Produced by Vitra.

Lot no: 6117659
EUR 1,289 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/01/2022
13:28
EUR 1,020
Kevi Kontorstol model 2534U læder.
Kevi kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med læder. Et 5-benet drejestel med hjul, manuel højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model 2534U. Nypolsteret ved ...

Lot no: 6049209
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/01/2022
13:35
EUR 268
Fritz Hansen. Kontorstol af bøg
Fritz Hansen. Kontorstol af fineret bøg, fempas fod, dreje- og højdejusterbar, betrukekt med blåt møbelstof. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra. H. 96-103, B. 61, Sh. 42-49 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, mærker, brudt betræk og slid på armlæn.

Lot no: 6133387
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
13:43
Rosewood desk
Rosewood desk. Produced by Haslev Møbelfabrik. H. 73 cm. W. 148 cm. D. 72 cm. Key included. Signs of wear.

Lot no: 6134559
EUR 2,013 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
14:53
EUR 1,208

Lot no: 6149972
16:06
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort 'Christianshavn' stof. Fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen red label, mærkat herfra. Fremstår med ny påsat 'skal' uden brugsspor.

Lot no: 5942688
EUR 913 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
17:32
EUR 725
Hæves/sænke skrivebord, kontorstol og skabe (7)
Hæve/sænke skrivebord med grå plade mål 85 x 175 cm. Kontorstol på fempasfod med regulerbart sæde og ryg monteret med nistret stof. Mrk. i bunden Ligne 007. Et skab med tre skuffer og en låge h. 81 x 42 x 78 cm. (to hjul mangler) To moduler med hylder h. 75 x 78 x 42 cm samt to sokler h. 6 ...

Lot no: 6129671
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
19:30
EUR 201
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...

Lot no: 6044644
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/01/2022
19:33
EUR 859
My search agents