12345»   Lots per page   134 results List Gallery
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort 'Christianshavn' stof. Fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen red label, mærkat herfra. Fremstår med ny påsat 'skal' uden brugsspor.

Lot no: 5942688
EUR 913 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
16:12
EUR 725
Skrivebord af eg
Skrivebord af fineret og massiv eg, runde tilspidsede ben. H. 73, B. 140, D. 70 cm. Fremstår med ridser, mærker, pletter og malingrester.

Lot no: 6174344
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
16:18
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol.
Arne Jacobsen. Kontorstol betrukket med sort læder, fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. Sh. 44 cm Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6175666
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
17:18
EUR 591
Arne Jacobsen. 'Series 7' office chair on wheels, Model 3117
Arne Jacobsen. 'Series 7' office chair, Model 3117, shell upholstered in black basic leather. Bent shell with swivel height-adjustable five-star base on wheels. Produced by Fritz Hansen. Recently reupholstered by professional upholsterers. Minimal Signs of wear. Number certificate included.

Lot no: 6062445
EUR 1,208 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
17:25
EUR 940
Holmris B8. Kontorstol model Cobra, sort
Holmris B8. Kontorstol model Cobra med skal af sort plast hvor sæde er betrukket med sort møbelstof, monteret på drejbart og højdejusterbart stel af poleret aluminium, afsluttet på fempasfod med hjul. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 6200217
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
17:34
Charles Eames. Model EA119 armchair.
Charles Eames (1907-1978). Office chair from the ‘Aluminium Group Konference’ series, model EA119 in black original hopsak wool with a tall back. Frame and five-star base with castors in chrome-plated aluminium. Adjustable height, swivel and tilt functionality in the back. Designed in 1958. Later...

Lot no: 6135982
EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
17:45
EUR 1,409
Dansk møbelproducent. Skrivebord, santospalisander
Dansk møbelproducent. Skrivebord af fineret santospalisander, front med tre skuffer med greb af messing, runde tilspidsede ben af massivt santospalisander. H. 79 L. 171 D. 60 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte mærker i træ, mindre finerafslag på side, plade buer.

Lot no: 6203940
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
19:55
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord med front af seks skuffer, bagside med front af to rum samt nedfældig klap. 1960'erne. H. 74 L. 131 D. 70 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder, mærker i træ, enkelte mindre finerafslag, nøgle mangler.

Lot no: 6147082
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:02
EUR 295

Lot no: 6175635
20:08
EUR 591
Snedkergården. A collection of office furniture in beechwood. (25)
Snedkergården. A collection of office furniture in solid beechwood consisting of a wide drawer module with two drawers to the right and one loose drawer to the left (not inserted) H. 38, W. 178, D. 60, one desk with three drawers H. 73, W. 240, D. 100, one loose plate W. 240, D. 70, one loose ...

Lot no: 6182603
EUR 4,027 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
20:12
EUR 1,074
Arne Jacobsen. Kontorstol betrukket med cognacfarvet anilin læder, fempas fod samt stamme af aluminium og forkromet metal med drejefunktion. Sh. 44 cm Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6175634
20:16
EUR 591
Skrivebord af palisander
Skrivebord af finéret palisander, front med tre skuffer, runde tilspidsede ben, detaljer af stål. Nøgle medfølger ikke. H. 71,5, L. 125,5, D, 75 cm. Afslag og slitage. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra...

Lot no: 6207981
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/05/2022
20:18
EUR 255
Skrivebord af eg

Lot no: 6174343
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
09:09

Lot no: 6145213
EUR 1,879 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:08
EUR 1,409
Re:collection. Fritstående skrivebord, egetræ
Re:collection. Fritstående skrivebord af finér ubehandlet egetræ, sarg med tre skuffer med greb af messing, stel af sort pulverlakeret metal med sko af massivt egetræ. H. 77 cm. L. 170 cm. D. 60 cm. Designet af Re:collection, Danmark. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6196470

EUR 913 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
13:05
EUR 671
Hæve- sænke bord
Hæve sænke skrivebord med stel af metal, Linark motor. Justérbar højde. L. 180 cm., D. 100 cm. Brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6208446
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
13:46
Kontorstol og skab (2)
Labofa. Kontorstol polstret med grå alcantara på fempasfod af metal monterede med hjul. Højde justérbar, kipbar ryg. Samt Sørø. Skab med kabinet af møbelplade og front beklædt med sort linoleum. Nøgle medfølger. H. 70,5, B. 40,5, D. 43 cm (2)

Lot no: 6205862
14:10
Dansk møbelproducent: Skrivebord - teaktræ
Dansk møbelproducent: Skrivebord fineret med teaktræ. Front med 2x4 små skuffer samt stor midterskuffe. H 75 cm, D 75 cm, L 135 cm. Brugsspor, skjolder, finerafslag. Nøgle medfølger.

Lot no: 6208467
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
14:22
Arne Jacobsen. 'Series 7' office chair, Model 3117, shell upholstered in black basic leather. Bent shell with swivel height-adjustable five-star base on wheels. Produced by Fritz Hansen. Recently reupholstered by professional upholsterers. Minimal signs of wear. Number certificate included.

Lot no: 6060048
EUR 1,208 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:24
EUR 940
Skrivebord af eg

Lot no: 6174341
16:15
Skrivebord af eg
Skrivebord af massivt egetræ, øverst tre skuffer rigt dekoreret med udskæringer, nederst låger dekoreret med udskæringer hvor bag hylder. L. 144 cm., D. 70 cm., H. 73 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser og hak. Denne vare er en del af en større konkurs, der ...

Lot no: 6209388
16:18
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn. Sæde, armlæn og ryg betrukket med cognacfarvet patineret vegetallæder, med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Højdejusterbar/justerbar ryg. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, kraftig ...

Lot no: 6202015
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
17:00
EUR 403
Arne Jacobsen. Office chair model 3217, black leather
Arne Jacobsen. Office chair with armrest, 'Series 7' on five-star swivel base in chrome-plated steel, height adjustable with gas cartridge. Designed in 1955. Produced by Fritz Hansen, model 3217. Display model.

Lot no: 6080107
EUR 1,611 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
18:03
EUR 1,208
Kevi. Kontorstol, model 2534U, Cognacfarvet læder
Kevi. Kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med cognacfarvet læder. Drejelig fempasfod afsluttet på hjul, manuel højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model 2534U. ...

Lot no: 6208044
EUR 349 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
18:26
EUR 268
Thomas Bernstrand for Abstracta. Db skærmbås, rødligt stof
Thomas Bernstrand. Db skærmbås med skærm af rødligt møbelstof, integreret bordplade af grå laminat samt elektrisk hæve/ sænkefunktion, fødder af sortlakeret metal. H. 157 B. 126 D. 85 cm. Fremstår med alm. lettere brugsspor, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten, virker ved test.

Lot no: 6204144
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:03
EUR 201
Peter Opsvik for HÅG. Kontorstol, model Capisco
Peter Opsvik. Kontorstol, model Capisco, aluminium stel med højdejustering samt vippefunktion, fempas drejefod med hjul. Fremstillet hos HÅG. Fremstår med pletter, løshed og brugsspor.

Lot no: 6208260
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:46
Næstved Møbelfabrik / SKM. Skrivebord af teak / eg samt Labofa kontorstol (2)
Skrivebord af finéret egetræ, udført med sokkel og fødder i teak. Front med aflåselig skuffe samt jalousi-låge. H. 66, 110 x 55 cm. Blækstemplet; 'SKM'. Udført hos Næstved Møbelfabrik. Nøgle medfølger. samt Labofa kontorstol. Fremstår med alm. brugspræg, samt betræk med pletter. (2)

Lot no: 6206839
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:49
HÅG Excellence kontorstol, sort alu/sort læder
HÅG Excellence kontorstol, sort alu/sort læder, monteret på hjul, Multijusterbar. Alm brugsspor.

Lot no: 6208257
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:57
EUR 403
Kasseformet skrivebord i tre dele af eg, 1900-tallets 1. halvdel (3)
Kasseformet skrivebord i tre dele af eg, 1900-tallets 1. halvdel. H 77, 135 x 67 cm. Brugsspor. Nøgle medfølger.

Lot no: 6192139
20:01
USU folding table, design by Howe (13)
USU folding table, 13 items, design by Howe, table top in white melamine, frame in chromed-steel, height-adjustable legs. Produced by Howe, Middelfart. L. 120 cm. W. 45 cm. H. 73 cm. Included in original packaging, minimal/no signs of wear. (13)

Lot no: 6077318

EUR 4,295 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
20:18
EUR 859
My search agents