Lots per page   14 results ListGallery
Matta Gashgai/Kashgai
MATTA, Gashgai/Kashgai, antik, övermönstrad med mittmedaljong, 240x140 cm.

Lot no: 5821921
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31/10/2020
10:04
Orientmatta Kashan 315x212
ORIENTMATTA, semiantik/antik, Kashan, ull, tätknuten, ca 315x212 cm

Lot no: 5821936
EUR 2,107 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31/10/2020
10:34
Orientmatta Isfahan 200x142
ORIENTMATTA, antik, Isfahan, sannolikt Ahmad, ull, ca 200x142 cm

Lot no: 5822034
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31/10/2020
14:36
Orientmatta Heriz
ORIENTMATTA, semiantik/antik, Heriz, ca 395x290 cm

Lot no: 5822084
EUR 1,437 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
16:36
Matta Yamouthi antik
MATTA, Yamouth, antik, geometriskt mönster i mörka färger, 310x190 cm.

Lot no: 5822112
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31/10/2020
17:42
Seidenteppich / Teppich / Bodenteppich, Seide
Seidenteppich / Teppich / Bodenteppich, Seide. Bodenteppich aus Seide, mit polychromem, ornamentalem Muster, 123x161cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Abrieb, sowie Befleckungen in der Seide.

Lot no: 5777236
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:39
Perserteppich / Brücke Nahawand
Perserteppich / Brücke Nahawand. Rötliche Grundfarbe mit arabesque Muster und floralem Motiven. T. 284cm, B. 150cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Farben teil verlaufen.

Lot no: 5582693
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 01/11/2020
11:07
Persisk kelim Harsin tæppe, 20 årh. 290 x 180 cm
Persisk kelim Harsin tæppe. Uld på bomuld. Stedvis brugspatina. 290 x 180 cm.

Lot no: 5805714
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 01/11/2020
11:50
EUR 87
Ubekendt kunstner. Billedtæppe, 1900-tallet (2)
Ubekendt kunstner. Billedtæppe i Scherrebek stil, monteret på blændramme, sign. Al, 1900-tallet. 123 x 102 cm. Tæppekatalog om 'Scherrebek' tæpper medfølger.

Lot no: 5760813
EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
15:25
Orientmatta Keshan 215x133
ORIENTMATTA, semiantik/antik, Keshan, ull, ca 215x133 cm

Lot no: 5823835
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01/11/2020
18:38
Broderet sydeuropæisk vægteppe, 150x110 cm

Lot no: 5753953
EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/11/2020
20:39
Persisk Shahreza tæppe, 250x180 cm.
Persisk Shahreza tæppe med Havemønster. Uld på bomuld. 250x180 cm.

Lot no: 5538286

EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 02/11/2020
16:07
Orientmatta figural Tabriz
ORIENTMATTA, Tabriz, semiantik, figural motiv med Sufi-församling, ca 143x100 cm

Lot no: 5825399
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 02/11/2020
17:22
Persisk Bidjar tæppe, 251 x 201 cm
Persisk Bidjar tæppe, 251 x 201 cm. Uld på bomuld. Stedvise brugsspor / patina. Bund med heldækkende 'Herati' design, omgivet af hovedbort med bl.a. palmetter. Bidjar tæpper tælles blandt de stærkeste af persiske tæpper pga. af den meget kompakte knytteteknik og høje uldkvalitet. Kaldes ...

Lot no: 5821070
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 03/11/2020
20:22
EUR 228