12345...16»   Lots per page   466 results ListGallery
Ubekendt maler. Portræt af ældre herre
Ubekendt maler. Portræt af ældre herre. Olie på lærred. Sign. Feldman 78 samt på bagsiden Feldman J. 71 x 61 cm. (92 x 81).

Lot no: 5811835
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
12:07
Ikon Ryssland
IKON, Ryssland, 1800-tal, med bl a Kristus Pantokrator, tempera, olja samt förgyllning på pannå, ca 31x28 cm

Lot no: 5812609
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
12:48
Ernst Vilhelm Brandt, mand & æsel
Ernst Vilhelm Brandt (1880-1957), mand & æsel, olie på lærred, sign. på bagsiden, 45x45 cm. (50x50 cm). Fremstår med lille hul samt enkelte krakeleringer.

Lot no: 5780106
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
15:21
Marie Sandholt, 'Gl. bøgeskov', olie på lærred
Marie Sandholt (1872-1942). 'Gl. bøgeskov', olie på lærred, signeret og dateret 1937. På bagsiden udstillingsetiket. H.71 x 83,5 cm (81 x 93 cm)

Lot no: 5805037
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/10/2020
15:51
Adolf Säfve
ADOLF SÄFVE (1860-1909, tillskriven): Månskenslandskap, singerad Säfve, olja på duk, ca 19,5x29 cm

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

Lot no: 5812718
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
16:48
Marcus Larsson tillskriven
MARCUS LARSON (1825-1864) tillskriven: Forsande flod, olja på duk 23x28 cm, ej signerad

Lot no: 5812724
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
17:04
Oljemålning Gunnar Jonn
GUNNAR JONN (1904-1963): "Katt i månsken", signerad och daterad -48, olja på pannå, ca 38x46 cm

Lot no: 5812751
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
18:02
Alfred Dahlsen, Bymotiv, Olie på lærred (cd)
Alfred Dahlsen 1887 - 1962. Bymotiv, olie på lærred. Sign. "Alfred Dahlsen". 40 x 51,5 (52 x 63). (cd)

Lot no: 5793915
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
18:16
Wilhelm von Gegerfelt
WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920): Figurscen vid strand, signerad Wv Gegerfelt, akvarell, ca 17x28 cm

Lot no: 5812792
19:15
Porträtt 1900
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900): Mansfigur med mustasch, olja på duk, ca 35x27 cm

Lot no: 5812795
19:18
Motiv av Alexander Nevsky
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Ryssland 1800-tal): St. prins Alexander Nevsky, blandteknik, ca 29x26 cm

Lot no: 5812804
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
19:27
Poul Hansen (cd). Kystlandskab med personer og gård, olie på lærred
Poul Hansen (1918-1987). Kystlandskab med personer og gård. Sign. Poul Hansen 69. Olie på lærred. 50 x 60 cm. (58 x 68) cm.

Lot no: 5810601
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
19:45
Bennedsen oljemålning
JENS CHRISTIAN BENNEDSEN (Danmark, 1893-1967): Insjölandskap med vy mot Himmelsbjerget, signerad Chr Bennedsen, olja på duk, ca 70x100 cm

Lot no: 5812831
19:54
Rikard Lindström oljemålning
RIKARD LINDSTRÖM (1882-1943): "Gråväder Lofoten", signerad Rikard Lindström, olja på pannå, ca 54x46 cm

Lot no: 5812841
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
20:05
Karl Hemmerlein. Portræt af en siddende kvinde i krinoline (cd)
Karl Hemmerlein (1896-1970, Tyskland). Portræt af en siddende kvinde i krinoline, antageligt parafrase over portræt fra 1860'erne, olie på plade, sign. Karl Hemmerlein 1922. Lysmål 39 x 31 cm (53 x 45 cm).

Lot no: 5775410
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:16
P. August Johansen, motiv med bådhus
P. August Johansen, 1900-tallet, motiv med bådhus, olie på lærred, sign. August J, 31,5x44 cm. (38,5x51,5 cm). Fremstår med krakeleringer.

Lot no: 5771495
20:21
Peder Mønsted. Section from Hammerhus, Bornholm. Oil on canvas.
Peder Mønsted (1859-1949). Section from Hammerhus, Bornholm. Signed Peder Mønsted 1918. Oil on canvas. 34 x 46 cm. (51 x 64) cm.

Lot no: 5810591
EUR 2,013 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
20:45
EUR 1,678
Edvin Ollers Gårdsbygnad Olja på pannå (Bus) Denna vara har satts till omförsäljning under nytt varunummer5727555
Edvin Ollers (1888-1950) Gårdsbygnad Olja på pannå Signerad samt daterad 1940. 52 x 58 cm Inga anm.

Lot no: 5727556
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23/10/2020
20:57
EUR 29
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kvinnor i stadsmiljö, otydlig signering, olja på pannå, ca 120x79 cm

Lot no: 5812902
21:06
Charles Hallberg
CHARLES EDWARD HALLBERG (1855 i Västra Frölunda, Göteborg -1940 i Chicago): Båt i öppet hav, signerad C Hallberg, daterad 17 (?), olja på pannå, ca 24,5x34,5 cm

Lot no: 5812927
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
21:31
Johan Lundgren oljemålning
JOHAN LUNDGREN (1822-1895): Pastoralt landskap, signerad och daterad J. E. Lundgren 1854, olja på duk, 67x95 cm, oramad

Lot no: 5812962
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
10:06
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-ta), Landskapsvy, monogramsignerad GR, olja på duk, 46x66 cm

Lot no: 5812976
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
10:20
Ernst Lidman oljemålning
ERNST LIDMAN (1847-1925): Kustbild med betande kor, signerad och daterad E Lidman 1896, olja på pannå, 51x76 cm

Lot no: 5812988
10:32
Unbekannter Künstler, Stilleben mit Schale
Unbekannter Künstler, Stilleben mit Schale, Öl auf Leinwand, 1912, unleserlich signiert und datiert, 43 x 64 cm.

Lot no: 5779950
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
11:46
Alfred Wahlberg oljemålning
ALFRED WAHLBERG (1834-1906):Motiv med väderkvarn, signerad, olja på pannå, 14x19 cm

Lot no: 5813031
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
12:00
Robert Thegerström oljemålning
ROBERT THEGERSTRÖM (1857-1919): Nattlig bild med vatten, olja på duk, otydligt signerad, ca 55x75 cm

Lot no: 5813036
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
12:05
Thore Andersson oljemålning
THORE ANDERSSON (1919-2002) "Vinter", signerad samt daterad 42, olja på pannå, ca 60x67 cm

Lot no: 5813039
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
12:08
James Cole oljemålning
JAMES COLE (1856-1885): "Flicka med brev", monogramsignerad och daterad 1871, olja på duk, ca 46x35 cm

Lot no: 5813062
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
12:31
Albert Svendsen cd. Vinterlandskab fra Vejlø
Albert Svendsen (1889-1959), vinterparti fra Vejø med gående person, olie på plade, signeret monogram H. 30 x 39 cm (37x47)

Lot no: 5811797
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
13:11
Lindorm Liljefors
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Hästskjuts, signerad samt daterad Lindorm L -50, olja på pannå, 26x35,5 cm

Lot no: 5813091
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
13:22
12345...16»