Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListGallery Lots per page
Oljemålning 1700-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Porträtt, olja på duk, ca 50x41 cm
Lot no: 5310266
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:28:00
tillskriven Pehr Hörberg oljemålning
PEHR HÖRBERG (1746-1816), tillskriven: Religiös scen med Jesusbarnet, olja på duk, 45x38 cm
Lot no: 5310278
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:52:00
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, motiv med kor i landskap, olja på pannå, ca 26,5x20 cm
Lot no: 5310280
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
16:00:00
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Motiv med hus, signerad och daterad H Hansson 1898, olja på duk, upplimmad på pannå av papp, ca 24,5x32,5 cm
Lot no: 5310294
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:28:00
Carl Spitzweg, hans art
CARL SPITZWEG, hans art (1800-tal): Utsikt mot ruin vid Como-sjön, Italien, olja på duk, 31,5x43 cm
Lot no: 5310327
EUR 2,096 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
17:38:00
Marint motiv gouche
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): "Dalhem, Slite", otydligt signerad London, gouche, ca 21x39 cm
Lot no: 5310352
18:32:00
Peter Tom Petersen. Motif from the beach street in Elsinore
Peter Tom Petersen 1861-1926. Motif from the beach street in Elsinore where, among others, the pub, Crestens cellar was located. To the right in the picture beach street no. 75 can be seen. Oil on canvas. Signed Tom Petersen. 62 x 49 (78 x 65) cm. Newspaper clipping of the street with mention of ...
Lot no: 5254077
EUR 1,342 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
18:49:00
EUR 698
Olle Hjortzberg oljemålning
OLLE HJORTZBERG (1872-1959): Sydländsk stad i bergslandskap, signerad och daterad Olle Hjortzberg 1901, olja på duk, 83x83 cm.
Lot no: 5310365
19:02:00
Olivia Holm Møller cd. Blomstermaleri
Olivia Holm Møller 1875-1970. Blomstermaleri, sign. OHM. Olie på lærred. 40 x 30 cm. (46 x 37) cm.
Lot no: 5306740
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
19:25:00
Ejnar Vindfeldt, olie på lærred, jagthund, engelsk setter, med hvalpe
Ejnar Vindfeldt 1905-53. Jagthund, engelsk setter, med hvalpe, høns i baggrunden, olie på lærred, sign. E. Vindfeldt dateret 1943. 45 x 60 ( 54 x 69 ) cm. Mærkat på blindramme ' Udstillet i foreningen for national kunst 1970 , katalognr. 65 ' .
Lot no: 5305608
EUR 1,074 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
19:59:00
EUR 1,235
Olivia Holm Møller cd. Personer mødes, akvarel på papir
Olivia Holm Møller 1875-1970. Personer mødes, sign. OHM. Akvarel på papir. 22 x 17 cm. Indrammet bag glas.
Lot no: 5306746
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:26:00
Ukendt kunstner. Blomstermotiv. Olie på plade
Ukendt kunstner. Blomstermotiv. Olie på plade. 40 x 30 cm (49 x 39 cm)
Lot no: 5258753
EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:27:00
Olivia Holm Møller cd. Pløjescene, akvarel
Olivia Holm Møller 1875-1970. Pløjescene, sign. OHM. Akvarel på papir. 24 x 32 cm. Indrammet bag glas.
Lot no: 5306751
20:27:00
Just A. 20 årh. Parti fra Diskobugten.
Parti fra Diskobugten. Olie på lærred. "Kajakmand i diskobugten" Signeret Just A. Fremstår med krakeleringer/afskallinger, samt tre mindre huller. 26 x 94 cm. (48x116) cm.
Lot no: 5300928
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
20:31:00
EUR 242
Niels Holbak, byparti (cd)
Byparti af Niels Holbak (1884-1954), olie på lærred. Sign. N. Holbak . 56 x 73 cm (70 x 87).
Lot no: 5304013
20:37:00
Oidentifierad konstnär oljemålningar
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, England, 1800/1900-tal, signerad Hawthorne, motiv med tuppar, olja på pannå, ca 18x23 cm
Lot no: 5310419
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
20:50:00
Ukendt kunstner. Motiv med engle. Olie på lærred
Ukendt kunstner. Motiv med engle. Olie på lærred. 40 x 30 cm (49 x 39 cm)
Lot no: 5258738
EUR 188 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:53:00
Pierre Bonnaud Limoges
PIERRE BONNAUD (1865-1930): Porträtt, signerad P. Bonnaud Limoges, emalj på koppar, omkring år 1900, jugend, diameter ca 9 cm
Lot no: 5311354
EUR 1,258 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
10:45:00
Okänd konstnär
OKÄND KONSTNÄR, vid vattenbrynet, olja på duk, tidigt 1800-tal, 46x36 cm
Lot no: 5311411
EUR 400 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 25/04/2019
14:00:00
Frukstilleben
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Fruktstillbeben, signerad G: Ewertz ?, olja på duk, ca 80x100 cm
Lot no: 5311422
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
14:33:00
Christian Aigens. Almue interiør, olie på lærred
Christian Aigens (1870-1940). Almue interiør, olie på lærred, sign. Chr. Aigens. 60x52 cm(76x68,5 cm). Fremstår med lette krakeleringer, samt mindre afskalninger langs rammekant.
Lot no: 5260658
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 25/04/2019
15:17:00
Ubekendt kunstner, motiv antagelig fra København, olie på plade
Ubekendt kunstner, motiv antagelig fra København, olie på plade, signeret EP 1909. H.22 x 27 cm (32 x 36,5 cm) Enkelte mindre farvebortfald.
Lot no: 5303962
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/04/2019
16:05:00
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Sydeuropa, 1800/1900-tal): Kvinna med kärl, signerad K.C.n, olja på duk, 52x40 cm
Lot no: 5311461
EUR 367 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
16:39:00
Leonard Wiedh oljemålning
LEONARD WIEDH (1866-1938), havsmotiv med udde, olja på duk, signerad L Wiedh, mått ca 70x40 cm
Lot no: 5311484
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/04/2019
17:51:00
Konvolut Hundesporträts. Ölgemälde. (5)
Konvolut Hundesporträts. Ölgemälde. Maße ca. 23/42 x 26/51 cm. (5)
Lot no: 5310698
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/04/2019
19:00:00
EUR 45
Anund Emanuel Svensson olja på duk
ANUND EMANUEL SVENSSON (1859-1941): Motiv av segelbåtar på havet, signerad och daterad A Emanuel 1905, olja på duk, ca 46x67 cm
Lot no: 5311506
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/04/2019
19:02:00
Unbekannter Künstler. Venus. Ölgemälde.
Unbekannter Künstler. Venus. Öl auf Leinwand. Maße ca. 53 x 74 cm. Gerahmt.
Lot no: 5310596
19:18:00
EUR 55
Gotfred Christensen. Lac de Gaube, motiv fra Pyreneerne, 1878
Polycarpus Godfred Benjamin Christensen (1845-1928). Lac de Gaube, motiv fra Pyreneerne. Olie på lærred. Sign. og dat. GC 1878. 22,5 x 31 cm (32,5 x 40 cm).
Lot no: 5299824
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/04/2019
19:24:00
Heinrich Aufenanger. Samlandküste. Öl auf Leinwand.
Heinrich Aufenanger. Samlandküste. Öl auf Leinwand. Links unten signiert. Maße ca. 61 x 80 cm. Gerahmt.
Lot no: 5306648
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/04/2019
19:41:00
EUR 45
Eugène Petit. Jagdhunde. Ölgemälde.
Eugène Petit. (1839–1886) Jagdhunde. Öl auf Leinwand. Maße ca. 34 x 45 cm.
Lot no: 5310593
19:44:00
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>