Category  Estimate
Time Showroom
12345...9» ListGallery Lots per page
Robert Högfeldt
ROBERT HÖGFELDT, olja på pannå, landskap, 46 x 55 cm.
Lot no: 5592204
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
13:08:00
Axel Kyhlberg oljemålning
AXEL KYHLBERG (född 1886): Stockholmsmotiv, signerad och daterad 1949, olja på duk, ca 55x38 cm
Lot no: 5592207
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
13:14:00
Skibsportræt af S/S Newa, gouache ca.1900
Ubekendt kunstner, skibsportræt af S/S Newa, gouache på papir, usigneret. Ca.1900. H.44 x 65 cm (52 x 73 cm)
Lot no: 5592051
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
15:25:00
Axel Kyhlberg oljemålning
AXEL KYHLBERG (född 1886): "Riddarholmen", signerad och daterad 1947, olja på duk, ca 60x38 cm
Lot no: 5592274
16:06:00
Axel Kyhlberg 3 st akvareller
AXEL KYHLBERG (född 1886): (3) Landskapsmotiv, signerade och daterade 1948, 1950 samt 1935, akvareller, ca 69x32, 50x36 samt 47x33 cm
Lot no: 5592281
16:20:00
Kurt Lindon oljemålning
KURT LINDON (1910-1985): "Ivarsby Värmland", signerad samt daterad Lindon 43, olja på duk monterad på pannå, ca 39x31 cm. . Ingår i temaauktionen "Svenska landskap"
Lot no: 5592304
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
17:18:00
Sigmund Petersen. Kystparti, Færøerne (cd)
Sigmund Petersen (1904-1975). Kystparti, Færøerne. Olie på plade. Sign. og dat. monogram SP 1923. 19,5 x 25,5 cm (23,5 x 30,5 cm).
Lot no: 5581822
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
17:30:00
EUR 215
Dan Rönnberg olja
DAN RÖNNBERG (1800-tal): Strandmotiv, signerad D Rönnberg, olja på duk, ca 34x53 cm
Lot no: 5592315
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
17:40:00
Robert Hugo Jäckel, kvindeportræt, olie på lærred (cd)
Robert Hugo Jäckel (1872-1952). Kvindeportræt forestillende pianistinden Ingeborg Palmquist (d.1961), olie på lærred, signeret og dateret 1922. H.50 x 44 cm (66 x 61 cm)
Lot no: 5570628
17:48:00
Ubekendt kunstner. Færøsk bugt med kirke
Ubekendt kunstner, første halvdel af 1900-tallet. Færøsk bugt med kirke. Olie på pap. Usig. 20 x 39,5 cm (27 x 47 cm).
Lot no: 5582209
18:00:00
Otto Schröder. Märkischer See.
Otto Schröder (1913 - 1975). Märkischer See. 1918. Oil on canvas, laid on cardboard. Signature at lower left. Approx. ca. 65 x 96 cm, with frame 82 x 114 cm.
Lot no: 5557254
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
18:05:00
Axel Kyhlberg 2 st akvareller
AXEL KYHLBERG (född 1886): (2) Blomsterstilleben, signerade och daterade 1946, akvareller, ca 51x36 cm
Lot no: 5592336
18:32:00
Sigmund Petersen. Færøsk kystparti, Vágur (cd)
Sigmund Petersen (1904-1975). Færøsk kystparti, Vágur. Pastel på papir. Sign. og dat. monogram 1953. 52 x 37,5 cm (63 x 48 cm).
Lot no: 5581821
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:00:00
Otto Pladers. Kornhocken.
Otto Pladers (1897-1970). Kornhocken. Öl auf Leinwand. Rechts unten signiert. Maße ca. 60 x 70 cm. Gerahmt. Otto Pladers ist ein lettischer Künstler der im National Museum Riga verstreten ist.
Lot no: 5529798
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:09:00
EUR 55
Johannes Resen Steenstrup. Motiv med køer, olie på lærred
Johannes Resen Steenstrup (1868-1921). Motiv med Køer. Olie på lærred. Sign monogram RS. 43 x 55 cm (60 x 70 cm).
Lot no: 5591231
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
19:10:00
Niels Borch, Am Kanal
Niels Borch, Am Kanal, Öl auf Leinwand, um 1960, signiert, ca. 68 x 45 cm, mit Rahmen ca. 80 x 58 cm.
Lot no: 5578889
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:27:00
Franz Bunke, Mecklenburger Landschaft
Franz Bunke (1857-1939), Mecklenburger Landschaft, Öl auf Holz, rückseitig bezeichnet 'Franz Bunke Schwaan', 25 x 41,5 cm, mit Rahmen ca. 35 x 51 cm. Franz Bunke studierte an der Akademie in Berlin und an der Großherzoglich-Sächsischen Kunstschule in Weimar, wo er später zum Professor ernannt ...
Lot no: 5579319
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:27:00
EUR 55
Unbekannter Künstler, Großsegler
Unbekannter Künstler, Großsegler, Öl auf Leinwand, 70 x 50 cm. ZUSTAND: Druckstelle mit kleinem Einriss im rechten unteren Bildbereich, Kratzspur.
Lot no: 5569955
19:29:00
EUR 45
Jákup Olsen. Eggjarnar, Vágur, Færøerne
Jákup Olsen, 1900-tallet. Kystparti, Eggjarnar, Vágur, Færøerne. Pastel på papir. Sign. og dat. JO. 44. 41 x 66 cm (49 x 74 cm).
Lot no: 5581811
19:30:00
B. Agger, Haus am Waldrand
Unbekannter Künstler, Haus am Waldrand, Öl auf Leinwand, Anfang 20. Jahrhundert, signiert 'B. Agger', ca. 65 x 88 cm, mit schwerem Goldrahmen ca. 92 x 114 cm.
Lot no: 5578888
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:31:00
Jules Quesnet. Porträt einer junge Frau.
Jules Quesnet. Porträt einer junge Frau. Um 1910. Rechts oben mit Widmung signiert. Maße ca. 36 x 28 cm. Gerahmt.
Lot no: 5443857
19:38:00
Franz Bunke, Abendstimmung an der Beke
Franz Bunke (1857-1939), Abendstimmung an der Beke, Öl auf Holz, auf Karton aufgelegt, rechts unten signiert 'F. Bunke', 11 x 21 cm, mit Rahmen ca. 15 x 24 cm. Franz Bunke ist Gründer und tragende Persönlichkeit der Künstlerkolonie Schwaan. ZUSTAND: Etwas verschmutzt, partiell mit kleinen ...
Lot no: 5592759
19:41:00
EUR 50
Gösta Månsson, ´Lördagsfrid´, olja på duk (Bus)
Gösta Månsson (1924-2009), ´Lördagsfrid´, olja på duk, signerad 49 x 60 cm. Inga anmärkningar.
Lot no: 5583719
EUR 380 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23/02/2020
19:43:00
EUR 43
Christian Berthelsen, skovmotiv
Christian Berthelsen (1839-1909), skovmotiv, olie på lærred, sign. i monogram-1890, 69x104 cm. (104x140 cm). Fremstår med krakeleringer.
Lot no: 5592545
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:43:00
Domestic altar, wood
Domestic altar, tempera on wood. Domestic altar of wood with two folding doors, outside view with each one depiction in mandorla shape showing Imperator Mundis and the Mother of God at Prayer, framed in figurative design in colour glaze, inside with a depiction of Jesus Christ in long garment and...
Lot no: 5585291
EUR 1,400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:46:00
Emmy Thornam, blomstermotiv 'Vinterasters', olie på lærred
Emmy Thornam (1852-1935). Blomstermotiv 'Vinterasters', olie på lærred, signeret. H.23,5 x 21 cm (32,5 x 31 cm)
Lot no: 5591900
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:47:00
Unbekannter Künstler, Vogesenlandschaft
Unbekannter Künstler, Vogesenlandschaft, Öl auf Leinwand, 1933, signiert (unleserlich) und datiert, rückseitig mit Bleistift auf dem Keilrahmen bezeichnet 'vue de P..heim' 1933-34, ca. 55 x 65 cm, mit Rahmen 71 x 81 cm.
Lot no: 5581790
19:51:00
Joen Waagstein. Udsigt til Nólsoy
Joen (Jógvan) Waagstein (1879-1949). Udsigt til Nólsoy. Olie på lærred. Sign. og dat. IW 1944. 55 x 80 cm (69 x 94 cm).
Lot no: 5581786
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:00:00
EUR 322
Hans Gyde Petersen. Skovparti, olie på lærred
Hans Gyde Petersen (1862-1943). Skovparti, sign. Gyde Petersen. Olie på lærred. 50 x 72 cm. (64 x 86) cm.
Lot no: 5585212
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
20:06:00
Alexander Schmidt. Skovparti
Alexander Schmidt (1842-1903). Skovparti med dådyr ved åløb, olie på lærred. Sign. og dat. Alex. Schmidt 79. 35 x 30 (50 x 45) cm.
Lot no: 5590074
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
20:06:00
12345...9»