Category  Estimate
Time Showroom
12345...13» ListGallery Lots per page
Ubekendt kunstner. Portræt. Olie på lærred
Ubekendt kunstner: portræt af ældre mand. Olie på lærred opklæbet på plade. sign. A. v. d. Goos. 1800'tallet. Ant. Holland. 47x40 cm. (58x52 cm.)
Lot no: 5493145
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 22/11/2019
18:23:07
Nils Nilsson Skum
NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Figurscen i fjällandskap, från 1880-års bilder, signerad NN Skum, blandteknik, ca 24x34 cm
Lot no: 5505259
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/11/2019
18:28:00
Henry Cheadle oljemålning
HENRY CHEADLE (1852-1910 England): landskap, signerad, ca 34 x 52 cm
Lot no: 5505026
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22/11/2019
18:36:00
Solomon Alexander Hart oljemålning
SOLOMON ALEXANDER HART (1806-1881): Kvinna med pärlcollier, signerad S:A HART, daterad 1878, olja på pannå, ca 44x34 cm. . Äldre Christie's numrering à tergo
Lot no: 5505027
EUR 1,393 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22/11/2019
18:48:00
Andrew Black oljemålning
ANDREW BLACK (1850-1916): Fiskare vid strand, signerad Andrew Black RSW, olja duk, bildmått ca 40x62 cm
Lot no: 5505273
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/11/2019
19:32:00
Harald Alfred S. Essendrop. Kystparti med fjord.
Harald Alfred S. Essendrop 1901-1978. cd. Kystparti med fjord og bylandskab i baggrund Olie på plade. Sign. H. Essendrop samt dateret 37. 75 x 98 (88 x 110) cm.
Lot no: 5503312
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22/11/2019
19:35:00
Unbekannter Künstler, Pferde am Fluss
Unbekannter Künstler, Pferde am Fluss rückwärtig mit Monogramm "AC" versehen, gerahmt. Maße: H. 36 (47), B. 79 (89) cm. altersgemäßer Zustand, einige kleine Beschädigungen der Farboberfläche und am Rahmen.
Lot no: 5463243
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/11/2019
20:08:00
Porträt einer Dame, Öl auf Leinwand, um 19 Jh.
Porträt einer Dame, Öl auf Leinwand, um 19 Jh., unten links mit Monogramm versehen, gerahmt, Bildmaße ca.: 30 x 42 cm, Rahmenmaße ca.: 38 x 55 cm. Altersgemäßer Zustand.
Lot no: 5444882
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/11/2019
20:10:00
Allan Österlind färgetsning
ALLAN ÖSTERLIND (1855-1938): Spanjorskor, signerad, akvarell, ca 53x33 cm
Lot no: 5505286
20:22:00
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, Biedermeir, omkring 1800-talets mitt, interiörscen med man och högläsande flicka, olja på duk, ca 63x47 cm
Lot no: 5505291
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/11/2019
20:42:00
Knud Erik Larsen, Dünenlandschaft
Knud Erik Larsen (1965-1922), Studie einer Dünenlandschaft, 1916, Öl auf Leinwand, monogrammiert und datiert, 42 x 70 cm (mit Rahmen ca. 56 x 83 cm)
Lot no: 5476671
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/11/2019
20:56:47
EUR 110
William Fleetwood
WILLIAM FLEETWOOD (1916-1993): Flicka mot blå bakgrund, signerad Fleetwood , daterad á tergo 1980, olja på duk, ca 61x41 cm
Lot no: 5505294
21:02:00
Helmi Sjöstrand oljemålning
HELMI SJÖSTRAND (Finland 1864-1957): Gatuscen vid brunnen, signerad HS, olja på duk, 49x42 cm. påskrift på spännramen "Helmi Sjöstrand"
Lot no: 5505303
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/11/2019
21:34:00
Herdis Gelardi, gadeparti
Herdis Gelardi (1916-1991), gadeparti, olie på plade, sign. Herdis Gelardi, 40x45 cm. (50x53 cm).
Lot no: 5497426
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/11/2019
10:26:00
Hugo Zuhr oljemålning
HUGO ZUHR (1895-1971): landskapsmotiv, bildmått 47x56 cm
Lot no: 5505105
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/11/2019
12:24:00
Oidentifierad konstnär
OIDENTIF-iERAD KONSTNÄR, olja på pannå, omkring 1900-talets mitt, stilleben, signerad Pierre Chowee, bildmått 50x61 cm
Lot no: 5505107
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/11/2019
12:30:00
Rudolf Carlborg 3 st gouacher
RUDOLF CARLBORG (1892-1963): (3) Restauranginteriörer, gouacher, signerade och daterade R Carlborg 1941/1944, ca 26x35 samt 35x31 cm
Lot no: 5505113
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/11/2019
13:00:00
Roberto Angelo Kittermaster Marshall
ROBERTO ANGELO KITTERMASTER MARSHALL (1849-1926): landskap, olja på duk, signerad, 30,5 x 61 cm.
Lot no: 5505118
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/11/2019
13:15:00
Ubekendt kunstner, marine
Ubekendt kunstner, marine, olie på lærred, uden sign. 25,5x20,5 cm. (40x34,5 cm). Fremstår med krakeleringer.
Lot no: 5496999
13:46:00
Ubekendt kunster. Komposition med svaler
Ubekendt kunster. Komposition med svaler, akvarel på papir. Sign. og dat. med monogram n.th. SV 23. 35 x 46,5 (44,5 x 56) cm.
Lot no: 5495628
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/11/2019
14:21:00
Helge Helme, CD. Byparti med pige. Olie på lærred
Helge Helme (1894-1987), CD. Byparti med pige. Olie på lærred. Sign. H. Helme. 44 x 58 cm. (56 x 70 cm.)
Lot no: 5506278
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 23/11/2019
14:58:00
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Fiskeläge, troligen Frankrike, signerad och daterad, olja på duk, ca 65x81 cm
Lot no: 5505340
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/11/2019
15:03:00
Albert Elmstedt, marklandskab (cd)
Albert Elmstedt (1895-1976). Marklandskab, olie på malepap. Sign. n.tv. med monogram og dat. AJ 1916. 24 x 30 (34 x 40) cm. NB Tekst rettet
Lot no: 5490915
15:21:09
Ubekendt kunstner, bjerglandskab
Ubekendt kunstner. Bjerglandskab, olie på lærred. Utydeligt signeret n.th. 33 x 40 (37,5 x 46) cm. Fremstår med enkelte mindre krakeleringer.
Lot no: 5489425
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/11/2019
15:26:59
Ingemann Jørgensen cd. Tidlig aften i september, St. Vildmose.
Ingemann Jørgensen (1908-1993) Tidlig aften i september, St. Vildmose. Olie på lærred. Sign. Ingemann J. 79. Fremstår med krakeleringer 60 x 80 cm. (78 x 98 cm.)
Lot no: 5507115
16:01:23
I.L. Jensens skole, blomsteropstilling 1800 tallet slutning
I.L. Jensens skole, blomsteropstilling, olie på lærred, usign.,1800 tallet slutning. 29 x 38 cm, (59 x 50 cm.) krakeleringer.
Lot no: 5504407
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/11/2019
16:37:46
EUR 101
Knud Edsberg oljemålning
KNUD EDSBERG (1911-2003): Marint motiv, olja på duk, signerad och daterad -41, 90 x 100 cm.
Lot no: 5505378
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/11/2019
17:15:00
Axel Sjöberg akvarell
AXEL SJÖBERG (1866-1950): Motiv från landsort, signerad Axel Sjöberg, akvarell, ca 17x24 cm
Lot no: 5505386
17:39:00
Carl Brandt oljemålning
CARL BRANDT (1852-1930): Landskap, signerad C, olja på duk, ca 56x73 cm
Lot no: 5505400
18:30:00
Anton Genberg oljemålning
ANTON GENBERG, (1862-1939): Fiskeläger, signerad och daterad A Genberg 1932, olja på pannå, ca 50x70 cm
Lot no: 5505405
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/11/2019
18:45:00
12345...13»