Category  Estimate
Time Showroom
12345» ListGallery Lots per page
Sängbord ett par
SÄNGBORD, 1900-talets andra hälft, tre lådor vardera, senare bemålning, mässingshandtag, höjd ca 71, 50x30 cm
Lot no: 5592178
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
12:04:00
Serveringsvagn
SERVERINGSVAGN, stomme i betsad bok, skivor av teak, fällbar, längd 65, bredd total bredd 41, höjd 66 cm
Lot no: 5592182
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
12:12:00
To knagerækker af fyr (2)
To knagerækker af fyrretræ. H. 180 cm. B. 57 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (2)
Lot no: 5592668
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
13:01:00
Bænk i sort bemalet træ.
Bænk i sort bemalet træ, plade af fineret ask. Med to skuffer samt hylde. H. 56 cm L. 140 cm B. 50 cm
Lot no: 5435060

EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
13:52:02
Tamburmajor förgylld
TAMBURMAJOR, 1900-talets andra hälft, förgylld, krokar i mässing, fot med dekor av karyatider o lejontassar, höjd ca 176 cm
Lot no: 5592275
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:08:00
Kirkebænk af fyrretræ. L 250 cm.
Kirkebænk af afsyret fyrretræ. L 250 cm. H. 104 cm Sh. 44 cm. Fremstår med brugspræg.
Lot no: 5587349
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
17:02:00
Trip Trap.To bænke af teaktræ. (2)
Trip Trap.To bænke af teaktræ. H. 50 B. 85 cm. D. 45 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med brugsspor, mærker og ridser. (2)
Lot no: 5554652
17:14:00
Johnson Brickan, Servierwagen / Teewagen der 1950/60er Jahre, Schweden
Johnson Brickan Servierwagen / Tabletts aus Schichtholz. Entwurf der 1950/60er Jahre von Johnson Brickan, Schweden. Klappbare Konstruktion mit Gestell aus schwarz lackiertem Metall, lose aufliegende Tabletts aus Schichtholz in Teak. Unterseitig bezeichnet. Maße ca. H. 69 cm, B. 63 cm,T.47 cm. ...
Lot no: 5592771
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
18:19:00
Trip Trap. Et par sengeborde af teaktræ (2)
Trip Trap. Et par sengeborde af teaktræ. Front med lige top samt hylde. H. 51 cm. B. 58 cm. D. 38 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med mærker samt brugsspor mm. (2)
Lot no: 5583236
19:11:00
Entresæt (2)
Entresæt best. af kommode af rosentræ, front med tre skuffer og topplade af marmor samt spejl af udskåret forgyldt træ, Rococoform. H. 112 B. 66 og H. 75 B. 56 D. 30 cm. Fremstår med kraftig nuanceforskel på kommode og finerafslag på front. (2)
Lot no: 5592756
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
19:20:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Invisible' behandlet og olieret egetræ, L. 210 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Invisible' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 210 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret egetræ fra danske skove.
Lot no: 5395989

EUR 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:21:00
Lot no: 5583242
19:22:00
Schirmständer / Ständer, Metall, Deutschland, 1950er Jahre
Schirmständer / Ständer, Metall, Deutschland, 1950er Jahre. Schirmständer in Form eines Regenschirmes aus Metall mit Henkel und rundem Sockel, seitlich mit Lochblechkonstruktion, H.81cm, B.31cm, T.16cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell stärkere Oxidationsspuren.
Lot no: 5587503
EUR 160 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:31:00
Dansk møbelproducent. Stort fritstående skrivebord af fineret mahogni,
Dansk møbelproducent. Stort fritstående skrivebord af fineret mahogni, front med fire skuffer, og to udtræksplader, greb af messing. Nøgler medfølger ikke. 1900-tallets midte. H. 75, D. 90, L. 180 cm. Fremstår med brugsspor og ujævn topplade.
Lot no: 5589130
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:42:00
Große Garderobe / Standgarderobe der 1960/70er Jahre
Große Garderobe / Standgarderobe der 1960/70er Jahre. Schwere Konstruktion mit Sockel und Stativ aus farbig lackiertem Metall, Haken aus eloxiertem Aluminium, ausgestattet mit zahlreichen Aufhängehaken und integriertem Schirmhalter/-ständer.Maße ca. H. 182 cm, B. 67 cm, T. 67 cm. Altersgemäße ...
Lot no: 5586747
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:48:00
Unikke sofaborde/sideborde/skamler (2)
Unikke sofaborde/sideborde fra roden af teaktræ. Teaktræs roden er gravet op, behandlet, og olieret. Ø. 30 cm. H. 40 cm. Fremstår fornyeligt olieret. (2)
Lot no: 5580405

EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:49:00
3er Sitzbank einer Fluglinie / Flugzeugsitz / airplane seat
Flugzeugsitz /Sitzbank einer Fluglinie für drei Personen. Verstellbare Konstruktion aus farbig lackiertem Metall, Leichtmetall und Bezügen aus blauem, leicht gemustertem Stoff. Maße ca. H. 119 cm, B. 172 cm, T. 75 cm. Einige Gebrauchsspuren, Bezüge leicht verschmutzt,mit kleinen Beschädigungen.
Lot no: 5586745
19:50:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Natural' behandlet og olieret egetræ, L. 60 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Natural' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 60 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret egetræ fra danske skove.
Lot no: 5395956

EUR 174 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:54:00
Orientalsk rød bemalet kiste
Orientalsk rød bemalet kiste af genbrugs træ med blomser dekorationer. H. 79, L.150 D. 58 cm.
Lot no: 5577204

EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:57:00
Træstub af eksotisk Jadi træ med glas vase / bowle special
Træstub af eksotisk Jadi træ med glas vase / bowle special lavet til træstubben. Kan bruges til vase, akvarium mm. H. 56 B. 43 cm.
Lot no: 5587252

EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:57:00
Joe Colombo, Utensilien Container Modell Boby für Bieffeplast
Utensilien Container Modell Boby, italienisches Design von Joe Colombo für Bieffeplast. Entwurf von 1971. Weißer Kunststoffwagen auf Rollen mit diversen Fächern und Ablagen. Zwei Fächer nach außen aufklappbar. Im Kunststoff mit Signatur und Herstellermarke bezeichnet. Maße ca. H. 74 cm,B. 43cm, ...
Lot no: 5582286
20:04:00
EUR 45
Eclectic hanging sideboard, 1970s, in the style of Jean Royère
Eclectic hanging sideboard, 1970s, in the style of Jean Royère. Sturdy wooden frame structure with surfaces in the top area of drawers of organic, carved décor with mahogany veneer and surfaces of the swing doors with white, geometric shapes. These have bronze applications at centre. Top right ...
Lot no: 5579300
EUR 1,800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:09:00
Barwagen / Trolley der 1960/70er Jahre von Läsko International
Barwagen / Bar cart / Trolley der 1960/70er Jahre. Deutsches Design von Läsko International. Unterseitig bezeichnet. Mobile Konstruktion aus farbig lackiertem Schichtholz, Details Metall, ausgestattet mit fächerartig ausschwenkbaren, arretierbaren Ablagen, innen mit Kunststoffeinsätzen für ...
Lot no: 5573666
EUR 180 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:13:00
EUR 45
Ausziehbarer Esstisch in Teak von Glostrup Møbelfabrik.
Ausziehbarer Esstisch in Teak von Glostrup Møbelfabrik. Holzrahmenkonstruktion, Teak, ausziehbar. H. 75cm, L. 135 - 218cm, B. ca. 85cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren in Form von kleineren Kratzern vorhanden. Unterseitig mit Plakete versehen.
Lot no: 5592768
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:17:00
Møbelproducent. Bakkebord / rullebord / barbord
Møbelproducent. Bakkebord / rullebord / barbord af messing, to løs bakke heraf en med håndtag, bundplader af røgfarvet glas, afsluttet på hjul. H. 53 L. 57 D. 39 cm. 1960/70'erne.
Lot no: 5589137
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
20:18:00
EUR 174
Konsolbord
KONSOLBORD, nyrenässans, 1800-talets slut, fanerat med valnöt, svarvade kopplade ben, bredd 75 cm, djup 34 cm, höjd 73,5 cm.
Lot no: 5592422
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
20:18:00
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ...
Lot no: 5577183

EUR 510 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
20:20:00
Kiste af eg, barokform
Kiste af massivt egetræ, beslået med metalspænder, ender med håndtag, indvendig med læddike. 17/1800-tallet. H. 50 L. incl. håndtag ca. 107 D. 57 cm. Aldersrelaterede spor, læddike senere monteret med låg og bund, nøgle medfølger.
Lot no: 5592126
20:20:00
Stort væghængt ur i form af tønde.
Stort væghængt ur i form af tønde. Udført i bemalet metal. H. 107. B. 88. D. 35 cm.
Lot no: 5565680

EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:27:00
Hängeschrank mit Bronzereliefs der 1960 Jahre
Hängeschrank mit Bronzereliefs der 1960 Jahre. Massive Holzkonstruktion mit Mahagonifurnier und zwei angeschraubten, massiven Bronzereliefs mit figürlichen Darstellungen. Einseitig mit einer eingebauten Lampe versehen. Ausgestattet mit drei Einlegeplatten aus Glas. H. 78cm, B. 116cm, T. 40cm. ...
Lot no: 5579279
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:30:00
EUR 140