Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6  >> ListGallery Lots per page
Trädgårdsstolar
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, Hay, ''Palissade Armchair'', 1 par, trägårdskarmstolar, samtida, lackerat grafitgrått stål, sitthöjd ca 45 cm, totalhöjd ca 80 cm, 51x56 cm
Lot no: 5310243
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
14:38:00
Barvagn
BARVAGN, omkring 1900-talets mitt, mahogny, skåpsdel invändigt inrett med spegelglas, löstagbar glasskiva, höjd ca 70, 83x50 cm
Lot no: 5310245
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
14:42:00
Skrivbord England
SKRIVBORD, England, 1900-talets andra hälft, 2 hurtsar, med 3 lådor vardera samt 3 lådor i sargen, fanerat i mahogny och idegran, skrivskivan med inläggning i grönt skinn, 1900-/2000-tal, höjd ca 77, 122 x 61 cm
Lot no: 5310258
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/04/2019
15:12:00
Pottskåp rokokostil
POTTSKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft, rokokostil, med en låda, skivan med tråg, bemålade i vitt, höjd ca 86, 36x40 cm, nycklar (2) medföljer
Lot no: 5310269
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:34:00
Jonas Lindvall ''Miss Holly'' barstol
JONAS LINDVALL, "Miss Holly" barstol, samtida, Stolab, ek med fotstöd i rostfritt stål, sitthöjd ca 78 cm, bredd ca 50 cm
Lot no: 5310303
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
16:46:00
Bord
SALONGSBORD, med stenskiva, sengustaviansk stil, bemålat, höjd ca 75, diameter 65 cm
Lot no: 5310329
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:42:00
Barskåp
BARSKÅP, 1900-talets mitt, fanerat med mahogny, beslag i mässing, med belysning, höjd ca 96, 101x48 cm
Lot no: 5310331
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:46:00
Blombord gustaviansk stil
BLOMBORD, 1800-tal, gustavianskt stil, med insats i mässingsplåt, skuren dekor, höjd ca 74, 83x40 cm
Lot no: 5310337
18:02:00
Trädgårdsstolar
Lot no: 5310347
18:22:00
Bott Danmark. Arbejdsbord
Bott Danmark. Arbejdsbord med plade af massiv bøg, sortmalet stel monteret med to hjul. H, 88, 140 x 70 cm. Ubrugt.
Lot no: 5308111
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
19:29:00
Cassone 1700-tal
CASSONE, 17/1800-tal, ek, beslag i smide, skuren dekor, höjd 64, 133x59 cm
Lot no: 5310388
19:48:00
PremiumOak. Er par bænke/skamler af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ, L. 60 cm. (2)
PremiumOak. Et par bænke/skamler produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 60 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Mærkat med serienummer 1252 og 1253 på undersiden af bænken. PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret ...
Lot no: 5290012

EUR 510 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:01:00
EUR 242
Frits Henningsen, tilskevet. Diplomatskrivebord af mahogni
Frits Henningsen, tilskrevet. Diplomatskrivebord af mahogni. Fritstående. Front med 9 skuffer, skuffegrep af messing. Bagside med boghylde. Skuffefronter med staf lister. Nøgle til skuffer medfølger . H. 76 L. 142 D. 81,5 cm. Fremstår med brugsspor, falmning samt mangler ene nøglehulsbeslag.
Lot no: 5305699
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
20:15:00
EUR 322
Jacob Jensen for Bang & Olufsen. Stereobænk af palisander
Jacob Jensen for Bang & Olufsen. Stereobænk, fritstående, fineret med palisander, front med hylder og udtræksplader, stel og kanter af aluminium. H. 64. L. 86. D. 40,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker på topplade.
Lot no: 5308833
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:20:00
EUR 161
JONAS LINDVALL, "Miss Holly" barstol, samtida, Stolab, svart lackerad ek med fotstöd i rostfritt stål, sitthöjd ca 63 cm, bredd ca 50 cm
Lot no: 5310408
20:28:00
Piet Hein. Otte spændeben til spisebord. (8+8)
Piet Hein. Otte spændeben til spisebord. H. 70 cm. Beslag medfølger. Brugsspor, lettere anløbne, enkelte manglende plastsko. (8+8)
Lot no: 5299656
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
20:53:00
Klädhängare
TAMBURMAJOR, förkromad stål, 1960-tal , höjd ca 199 cm
Lot no: 5310453
21:58:00
Sängstomme nyrenässans
SÄNGSTOMME, 1800-talets andra hälft, nyrenässans, träskuren dekor, fanerad med valnöt, yttermått 228,5 x 166, bäddmått 180 x 135 cm
Lot no: 5311350
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
10:33:00
Josef Frank bord
JOSEF FRANK, bord, Svenskt Tenn, modellnummer 961, mahogny, ena sidan med sarg, brännmärkt Josef Frank Svenskt Tenn, höjd ca 48, 80x41 cm
Lot no: 5311355
EUR 524 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
10:48:00
Josef Frank Nattduksbord
JOSEF FRANK, nattduksbord, Svenskt Tenn, modellnr 914, fanérat i mahogny, låda i sargen, draghandtag i mässing, brännmärkt, höjd ca 57, 40x65 cm
Lot no: 5311388
12:39:00
Sidse Werner. Stumtjenere, model 'Coat Tree' (2)
Sidse Werner 1931-1989. Et par stumtjenere af forkromet stål. Formgivet i 1972. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 'Coat Tree'. H. 193 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)
Lot no: 5281222
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
14:49:00
EUR 322
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ, L. 210 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 210 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Mærkat med serienummer på undersiden af bænken. PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret egetræ fra danske skove.
Lot no: 5290011

EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/04/2019
16:48:44
EUR 228
Piedestal 1900-talets andra hälft
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, frögylld, dekor av pastellage, stenskiva, höjd ca cm
Lot no: 5311496
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
18:30:00
Globus bar. Barskab udformet som globus
Globus bar. Barskab udformet som globus, monteret i stander af mørkbejdset træ med drejede ben på hjul. Opklappelig top/låg hvorunder rum samt holdere til inddeling til flasker, glas mv. Hylde under globussen ligeledes med inddeling til flasker m.v. H. 92 x 80 x 51 cm. OBS. Modelfoto, leveres ...
Lot no: 5295552

EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/04/2019
19:11:00
EUR 148
Josef Frank serveringsvagn Svensk Tenn
JOSEF FRANK, tevagn, Svenskt Tenn, modell 470, formgiven 1932, mahogny fanér, mässingsskodda benavslut, gummiklädda hjul, brännmärkt: Josef Frank Svenkst Tenn, höjd ca 61, 80x45 cm
Lot no: 5311518
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
19:26:00
TV-bord/skænk i håndlavet industrielt design, udformet som minicontainer.
TV-bord/skænk i håndlavet industrielt design, udformet som minicontainer, udført i bemalet jern. To låger i siden, hvor bag hylder, samt åbent rum i midten. Lågerne er aflukkelige med 'container-lukning'. B. 120 cm. D. 50 cm. H. 60 cm. Med industrielt design/slitagelook menes der at, varen er ...
Lot no: 5210574

EUR 698 DK, Odense, Kratholmvej 25/04/2019
19:35:00
EUR 349
Ilse Möbel, Barmöbel / Hausbar der 1950er Jahre
Barmöbel / Hausbar der 1950er Jahre von Ilse Möbel, Deutschland – unterseitig bezeichnet. Kastenförmige Konstruktion aus furniertem Holz, wohl Teak, farbigem Resopal und Metall. Mit ausschwenkbarer „Theke“, Kühl- und abschließbarem Barfach. Dieses mit hellem Holz, vermutlich Ahornfurnier, ...
Lot no: 5285661
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/04/2019
20:26:00
EUR 250
Iskos - Berlin. For Muuto. Barstol model 'Fiber bar Stool'
Iskos-Berlin, for Muuto Barstol model Fiber Bar Stool. grålakeret stel af metal, sæde og ryg af fiberkomposit. H. 76 B. 42.5 D. 44,5 SH. 65 cm. Udstillingsmodel.
Lot no: 5212658

EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 25/04/2019
20:31:00
EUR 201
Benanti & Brunori, Velca Legnano, Paar Garderoben /Wandgarderoben, Modell ‘Mini VIP‘, 1970er Jahre (2)
Benanti & Brunori für Velca Legnano, zwei Garderoben /Wandgarderoben, Modell ‘Mini VIP‘, Kunststoff, 1970er Jahre, Italien. Konstruktion aus rotem Kunststoff mit jeweils vier ausklappbaren Haken / Halterungen, rückseitig mit Herstellerprägung, jeweils zwei Wandhalterungen beiliegend, H. 12cm, B. ...
Lot no: 5295493
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
Sängbord Anette
CARL AXEL ACKING, "Anette", tillskrivet, nattduksbord 1 par, Nordiska Kompaniet 1942, mahogny, skuren reliefdekor på lådfront, brickmärkt R44194 C16145, höjd ca 59, 48x34 cm. . Se även auktionsnummer 637700
Lot no: 5311565
EUR 1,048 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
21:00:00
 1 2 3 4 5 6  >>