Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Skålar
SKÅLAR, 2 st., 1900-tal, glas, s.k fattigmanssilver, höjd 28 cm
Lot no: 5310259
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:14:00
Relief Lisa Larson
LISA LARSON, "Dam", väggrelief, Gustavsberg, 1962-67 (ateljéproduktion), 1967-86, stengods, märkt Lisa L, ca 22x23 cm
Lot no: 5310336
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
18:00:00
Timo Sarpaneva
TIMO SARAPANEVA, vas, glas, Ittala, osignerad, höjd ca 40 cm
Lot no: 5310339
18:06:00
Royal Copenhagen og Aluminia. Vaser og fade mm. af porcelæn og fajance. (6)
Nils Thorson for Aluminia/Royal Copenhagen. Baca vase af fajance, 805/3259. H. 22 cm. Samt Baca fad af fajance, 719/2884. 22 x 22 cm. Royal Copenhagen. Større og mindre askebæger og lille rundt fad med krakele glasur, 457/4021, 457/4022 og 212/2568. Ø 12,5-17 cm. Royal Copenhagen. ...
Lot no: 5283336
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:25:12
Royal Copenhagen. Urne med låg, Requiescat in Pace
Royal Copenhagen. Urne med låg, Requiescat in Pace 8. april 1818-1918, nr. 149. H. 18 cm.
Lot no: 5305389
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/04/2019
18:25:16
Par Knapstrup, emaljeret relief af stentøj (2)
Emaljeret relief af stentøj. Fremstillet hos Knapstrup. Med huller til ophængningskrog på bagsiden. 13,5cm x 9cm
Lot no: 5306429
19:22:00
Skål på fot Vicke Lindstrand
VICKE LINSTRAND, skål på fot, Kosta, dekor av fjäder, märkt Kosta 52451 Lindstrand, höjd ca 20,5 cm
Lot no: 5310399
20:10:00
Toni Brehmer Nielsen. Tre ansiger af glaseret lertøj (3)
Toni Brehmer Nielsen (f. 1958). Tre hoveder af glaseret lertøj. Sign. Tony S. H. 6 cm. (3)
Lot no: 5309540
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:21:00
Arne Bang. Fad/bordskål af stentøj nr. 137. Ø. 22 cm
Arne Bang 1901-1983. Fad/bordskål af stentøj på fod, dekoreret med lys grønlig løbeglasur, gennembrudte hanke modelleret med fabeldyr. Sign. monogram AB, nr. 137. H. 7. Ø 22 cm.
Lot no: 5262706
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:22:00
EUR 322
Miniatyrer design Bertil Vallien
BERTIL VALLIEN, miniatyrer, 3 dlr, glas, Boda, bestående av: skål, signerad Boda Artist Col B Vallien 57834, höjd ca 7 cm, diameter ca 10 cm, flaska, signerad B Vallien 86, höjd ca 8 cm, flaska, signerad Boda Åfors B Vallien 3, höjd ca 8 cm
Lot no: 5310407
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
20:26:00
Hugo Gehlin Gullaskruf
HUGO GEHLIN (1889-1953): ljusstakar, 1 par, blått glas, Gullaskruf, höjd 23,5 cm
Lot no: 5310447
21:46:00
Anne Nilsson flakong
ANNE NILSSON (född 1953), "Cardamom", flakong, Orrefors 1992, överfång, svart sammetskudde medföljer
Lot no: 5311342
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
10:09:00
Konvolut blaue Dekorationsobjekte (49)
Konvolut blaue Dekorationsobjekte in unterschiedlichen Größen und Formen. Altersbedingte Gesbrausspuren (49).
Lot no: 5228533
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/04/2019
10:23:00
EUR 45
Skål Simon Gate Orrefors
SIMON GATE, skål, rökfärgat glas, Orrefors 1947 fasettslipad, graverad dekor av Arthur Diessner med motiv av ormtjuserska, signerad, höjd ca 13, diameter 14 cm
Lot no: 5311446
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
15:51:00
Fat Rörstrand
FAT, Rörstrand 1766, fajans, målad dekor i rosa av Rehnska mönstret, märkt Rör 17 11/10 1766 8.1/4 Riksdaler kopparmynt stycket samt målarsignatur N?, diameter 36,5 cm
Lot no: 5311449
16:03:00
Per Linnemann for Palshus. Lågkrukke nr. 411
Per Linnemann Schmidt for Palshus. Lågkrukke, cylinderformet, glaseret stentøj, nr 411, sign. i bunden. H. 26,5 cm. Fremstår med hårrevne. Obs. Beskrivelsen ændret og auktionen forlænget.
Lot no: 5309512
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/04/2019
18:43:00
EUR 87
Konvolut Vasen, Gläser, Schalen (10)
Konvolut Vasen, Gläser, Schalen. Bestehend aus verschiedenen Materialien, Größen und Herstellern. U. a. Rosenthal, ect. Größe: 14,5 - 34 cm. Altersgemäße Gebrauspuren (10).
Lot no: 5228546
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/04/2019
19:23:00
9 tykmælksskåle 1800-tallet sidste halvdel (9)
9 tykmælksskåle af klart glas med blå omlagt kant. 1800-tallets sidste halvdel. H. ca. 5,5-5 cm, Ø ca. 13,5-15 cm. Tre fremstår med afslag på kant. (9)
Lot no: 5297157
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:01:00
EUR 148
Platte und Vase, Keramik (2)
Platte und Vase, Keramik. Eine bemalte Platte mit abstrakter plastischer Darstellung, Rückseite mit Prägung, zur Aufhängung geeignet, 22,5x22,5cm und eine bemalte Vase mit plastischer Darstellung einer Rose, Boden mit Prägung, H. 12cm, D.13cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren. (2)
Lot no: 5273206
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:11:00
Tapio Wirkkala vas
TAPIO WIRKKALA, vas, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -54, linjeslipat glas, höjd 27,5 cm
Lot no: 5311553
EUR 400 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 25/04/2019
20:36:00
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn 'Capsul-Copaivae', Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915
Royal Copenhagen apotekerkrukke af porcelæn, prydet med ugle i cartouche samt inskriptionen 'Capsul-Copaivae', udført som original inventar til Boulevard Apoteket, Ålborg ca. 1915. Uglen er apotekets bomærke. H. 14,5 cm.
Lot no: 5261234
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:48:00
Kandelaber Gustavsberg "God Jul"
GUSTAVSBERG, "God Jul", 2 dlr, 1 kandelaber samt 1 sockerskrin, höjd på kandelaber ca 23 cm
Lot no: 5311742
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/04/2019
10:28:00
Rörstrand cremekoppar
RÖRSTRAND, cremekoppar, 9 st., porslin, 1900-talets början, rokokostil, polykrom dekor av blommor, höjd ca 9 cm
Lot no: 5311806
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
13:12:00
Tobia Scarpa, "Occhi", Venini, Murano, Italien
TOBIA SCARPA, "Occhi", Venini, Murano, Italien, formgiven 1960, nätdekor i murrinteknik i vitt och mörkviolett, höjd ca 19,5 cm
Lot no: 5311827
EUR 2,358 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/04/2019
14:06:00
Vinglas
VINGLAS, 11 st., 1900-tal, slipad dekor, höjd ca 19,5 cm
Lot no: 5311848
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
15:00:00
Pokaler
POKALER, 4 st., möjligen Rejmyre, kupa med rött glas, fot i klarglas, höjd ca 16-29 cm
Lot no: 5311854
15:12:00
Lisa Larson väggrelief
LISA LARSON, väggrelief, "Skepp" ur serien "Unik", Gustavsberg, stengods, signerad Lisa L, ca 23x23 cm
Lot no: 5311949
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26/04/2019
19:10:00
Bringare i form av papegoja majolika
BRINGARE, i form av papegoja, majolika, omkring 1900, höjd ca 30 cm
Lot no: 5311951
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26/04/2019
19:14:00
Royal Copenhagen cremekoppar och koppar
KUNGLIG DANSK, cremekoppar, koppar, 6+6+11 st., porslin, Danmark, 1800-talets slut samt 1900-talets första hälft (nr 1542), polykrom dekor, diameter ca 6-7 cm
Lot no: 5311981
20:14:00
Bjørn Wiinblad, unica vægrelief af glaceret keramisk, anno 1996. (cd)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). vægrelief dekoreret med blomster og frugtopsats, udført i blåglaseret keramiske kakler. Sign. Bjørn Wiinblad 1996. Rammemål 79 x 42 cm.
Lot no: 5290386
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2019
20:18:00
EUR 456
 1 2 3 4  >>