Category  Estimate
Time Showroom
123» ListGallery Lots per page
Kgl. P efter I.L. Jensen, blomstermalerier på porcelæn (2)
Kgl. P / Royal Copenhagen. Par porcelænsmalerier med blomsterbilleder efter I.L. Jensen. 'Den Danske Sommer' nr. 508/7500 h.21,5 x 30 cm (34 x 43 cm og 'Den Repræsentative Pragtbuket' nr.473/7500 h.34 x 30 cm (47 x 43 cm)
Lot no: 5592942
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
13:54:00
EUR 101
Monica Backström Kosta Boda
MONICA BACKSTRÖM, 4 dlr, för Kosta Boda, bestående av: 3 skålar, varav en mindre, 1 karaff, dekor av vågformade ränder mot vit samt blå botten, samtliga monogramsignerade, höjder ca 27-6,5, stora skålens diameter ca 24 cm
Lot no: 5592235
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
14:22:00
Gustavsberg sejdel
GUSTAVSBERG, sejdel, majolika, glaserat flintgods, 1800-talets andra hälft, jaktscen, stämplad i botten Gustavsberg, höjd ca 15 cm, diam ca 12 cm
Lot no: 5592236
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
14:24:00
Uppsats flintgods
UPPSATS, 3 dlr, flintgods, 1900-talets slut, dekor av polykroma figurscener, delvis förgyllda, bestående av lockpokal, 2 vaser, höjd ca 42-66 cm
Lot no: 5592241
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:34:00
Vas och kandelabrar Daldansen Rörstrand
KANDELABRAR, VAS, "Daldansen", Rörstrand, dekor av spelmän och dansare, höjder ca 26-32 cm
Lot no: 5592305
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
17:20:00
Jardinjärer
JARDINJÄRER, 1 par, Schierholz, 1900-tal, bemålat porslin, höjd ca 18, längd 34 cm
Lot no: 5592306
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
17:22:00
Kaj Franck ljusröd vas
KAJ FRANCK, vas, signerad Nuutajärvi Notsjö, 1950-tal, klart och rosa glas, höjd 9 cm, bredd 11,5 cm
Lot no: 5592317
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
17:44:00
Teglashållare Ryssland
BRÖDERNA KORNILOV, teglashållare, slipat kristallglas, omkring år 1900, porslin, höjd (hållaren) ca 7,5 cm
Lot no: 5592340
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
18:42:00
Reboh Design. O Equilibrista. Mobile Kaffeetassen (4).
Suzanne Reboh. O Equilibrista. Mobile Kaffeetassen mit losem Untertassen aus Porzellan. Maße Untertasse ca. 9 cm Diam. Maße Tasse H. ca. 9 cm. Kein Chip.
Lot no: 5521983
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:28:00
Aschenbecher in Kristallglas
Aschenbecher in Kristallglas, 1970er Jahre. Maße ca. 17 x 12 cm, Gebrauchsspuren.
Lot no: 5569847
19:45:00
Diverse Objekte aus der Manufaktur Meissen (6)
Diverse Objekte aus der Manufaktur Meissen, gefertigt ausn weißem Porzellan, handstaffiert und glasiert, 1.Wahl, unterseitig mit Bodenmarke versehen, bestehend aus: 2 Deckeldosen, 4 Vasen, Maße ca.: H.9-17 cm, D.8-12 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (6)
Lot no: 5444816
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:47:00
Obstschale aus der Manufaktur Dresden
Obstschale aus der Manufaktur Dresden, gefertigt aus Porzellan, mit vollplastischen Blumen, handstaffiert und glasiert, rückseitig mit Bodenmarke versehen, Maße ca.: L. 37 cm, B.27 cm, H.11 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5582691
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:54:00
Bing & Grøndahl. En samling påskeplatter 1918-1935 m.m. (20)
En samling påskeplatter i porcelæn fra Bing & Grøndahl med årgangene 1918-1935. Ø 19 cm. Endvidere en mindeplatte for 'Volmerslaget' 1219-1919 fra Bing & Grøndahl samt mindeplatte for 50-året for salget af De Vestindiske Øer 1917-1967 fra Royal Copenhagen. (20)
Lot no: 5589596
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:58:00
EUR 128
Konvolut Keramik der 1960er Jahre (3).
Konvolut Keramik der 1960er Jahre (3). Bestehend aus: - Platte mit aquatischem Dekor. Steingut. Maße ca. 36 x 24 cm. - Blauer Vase mit Untermarke "Gramann Römhild" und Monogramm 'R' eingerietzt. - Große Vase "Waechtersbach Mainz", Steingut, produziert zwischen 1958 und 1961. Maße ca. H. 33 x...
Lot no: 5533736
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
20:06:00
Kjell Engmann for Kosta Boda. 'Blue People', to glasskulpturer. (2)
Kjell Engmann for Kosta Boda. 'Blue People', mand og kvinde, to skulpturer af blåt glas, monteret på sokler. H. incl. sokler: ca. 25 cm. (2)
Lot no: 5567007
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:12:00
Bjørn Wiinblad fliser - billed
Keramiske fliser med kvindefigur monteret på plade af Bjørn Wiinblad ( tilskrevet pga af manglende signatur, dog med et print af motivet )1918-2006, 30 x 40 cm ( 34 x 44)
Lot no: 5589665
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
20:15:00
EUR 87
Tortenplatte aus der Manufaktur Meissen, Zwiebelmuster
Tortenplatte aus der Manufaktur Meissen, Zwiebelmuster, gefertigt aus Porzellan, handbemalt, 1.Wahl, unterseitig mit Schwertermarke versehen, Maße ca.: D.37 cm, H. 12 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5585733
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:15:00
EUR 130
Vas och karaff Edward Hald Orrefors
EDWARD HALD & SIMON GATE, karaff och vas, karaffen Orrefors 1925 och vasen Orrefors Sandvik, vasen formgiven 1917-18, karaffen med graverad dekor rankor, signerad Of H 399.25.B, vasen modellnummer G578, höjd 20-23 cm
Lot no: 5592426
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
20:22:00
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Kähler m.fl. En samling keramik og porcelæn (24)
En samling keramik og porcelæn bestående af: Royal Copenhagen: To bjørne af stentøj med sung-glasur nr. 20155 og ?, Pige med kyse nr. 1323, Musselmalet kop med underkop nr. 2017, julekop årg. 1979, to firkantede fade i fajance, krus i fajance med den nye Lillebæltsbro 1970. Bing & Grøndahl: Fad...
Lot no: 5583643
20:28:00
EUR 94
Kaj Franck Muter vas
KAJ FRANCK, VAS, glas, KF 298, "Mutter", signerad Nuutajärvi Notsjö, formgiven 1964, mörk och klart slipat glas, oktagon form, höjd 27,5 cm
Lot no: 5592466
EUR 150 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
21:02:00
Ewald Dahlskog
EWALD DAHLSKOG, kanna, flintgods, Bo Fajans, Gefle, i produktion 1934-35, modell D76, glasyr 539, höjd 25,5 cm
Lot no: 5592483
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
21:19:00
Paul Hoff samlartallrikar
PAUL HOFF, samlartallrikar, 10 st, Gustavsberg, "Arter i fara", gulddekor, benporslin, diameter ca 24,5 cm
Lot no: 5592521
21:57:00
Ytterfoder Eugen
PRINS EUGEN, "Waldemarsuddekrukan", ytterfoder, 4+1, Gustavsberg, formgivningsår 1915, vitglaserade, höjd ca 15,5/ 13 diameter 16,5/ 26 cm
Lot no: 5593401
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
13:04:00
Lisa Larson afrikansk mask
LISA LARSON, afrikansk mask, Gustavsberg, keramik, gul, signerad Lisa L, K-studion Gustavsberg Made in Sweden, längd ca 22 cm
Lot no: 5593408
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
13:18:00
Ytterfoder Waldemarsudde
PRINS EUGEN, "Waldemarsuddekrukan", ytterfoder, 6, Gustavsberg, formgivningsår 1915, vitglaserade, höjd ca 13, diameter 14 cm
Lot no: 5593416
13:34:00
Stig Lindberg Domino
STIG LINDBERG, "Domino", fat, stengods, kvadratisk form, glaserad i brunt, Gustavsberg, ca 20x20 cm
Lot no: 5593420
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24/02/2020
13:42:00
Royal Copenhagen. Samling søværnet-platter af porcelæn og fajance (61)
Royal Copenhagen. Samling søværnet-platter / søværnets jule-platter af porcelæn og fajance. Ø 12,5 cm. / 15,5 cm. 61 stk. i alt. Primært I. sort. (61)
Lot no: 5585319
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/02/2020
16:01:00
Hans Hedberg
HANS HEDBERG, skulptur, Biot, Frankrike, i form av ägg, tvådelat, starkeldsfajans, spräcklig glasyr i bruna toner, signerad HHg, höjd ca 9,5 cm inkl ställ
Lot no: 5593479
16:24:00
Lisa Larson mask
LISA LARSON, Afrikansk mask, Gustavsberg, keramik, grön, signerad Lisa L, K-studion Gustavsberg Made in Sweden, längd ca 22 cm
Lot no: 5593488
16:42:00
Hans Hedberg burk med lock
HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike, starkeldsfajans, spräcklig glasyr, invändig glasyr i grönt/turkos, signerad HHg, höjd ca 10 cm, diameter ca 6,5 cm
Lot no: 5593509
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
17:38:00
123»