123»   Lots per page   70 results List Gallery
4 par manchetknapper
4 par manchetknapper, bestående af. N. E. From, par rektangulære og cirkulære af sterling sølv, samt par i skønvirkeform af 830 sølv, stemplet AG. samt et par forgyldte i form af sammensatte cirkler.

Lot no: 6196090
EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
16:36
EUR 121
Samling vintagesmykker med ametyster og lilla krystaller
Samling vintagesmykker med ametyster, bestående af armlænke af sterling sølv ametyster i forskellige nuancer. L. 17½ cm. Samt halskæde med vedhæng af sterling sølv. Længde 48 cm. Halskæde med facetslebne krystaller. L. 42 cm. Samt Bernhard Hertz Broche af 830 sølv med facetsleben ametyst g ...

Lot no: 6200129
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
19:16
EUR 188
Samling vintagesmykker af 8 kt. guld
Samling vintagesmykker af 8 kt. guld, bestående broche (nål ej guld), Ankelkæde med lille hjertecharm. L. 26 cm. 2 vedhæng i form a kors, et vedhæng med Tigerøjeperle, hjertevedhæng og "Tro, håb & kærlighedsvedhæng", samt moderne vedhæng. Samlet vægt ca. 14,9 gram.

Lot no: 6190333
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
19:56
EUR 268
Par øreskruer og et vedhæng med kulturperle, 8 kt. guld
Par øreskruer og et vedhæng med kulturperle, udført i 8 kt. guld. Samlet vægt ca. 2,8 gram.

Lot no: 6200020
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
20:36
EUR 94
Støvring Design. Samling bogstavs vedhæng. (11)
Støvring Design. Samling bogstavs vedhæng. Fem af 8 kt. guld. A, E, I, M, og L. Seks af sterling sølv, A, E, T, N, R, og S. Samlet guldvægt 3,6 g. Sølvvægt 4,7 g. Samlet vejl. udsalgspris 4880 DKK. (11) Denne vare er en del af konkursen fra guldsmeden i Humlebæk centret, der sælges hos ...

Lot no: 6185139

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
09:15
EUR 101
Par manchetknapper af 14 kt. guld
Et par manchetknapper af 14 kt. guld. Vægt: 4,2g. Etui medfølger.

Lot no: 6205021
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:39
EUR 174
Herrering og manchetknapper, sterlingsølv (3)
Herrering og manchetknapper udført i sterlingsølv prydet med onyx. Ringstr. 17.8/56. Vægt. 23.8 gram. Udstillingsmodeller. (3)

Lot no: 6205672

EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:38
Erik magnussen, A. Klokker, Rasmus Jensen m.fl. Diverse skønvirke og vintage smykker af sølv og sterlingsølv. (8)
Diverse skønvirke og vintage smykker af sølv og sterlingsølv bestående af: 'De fem svaner fra norden' broche af forgyldt sterlingsølv dekoreret med emalje. Stemplet monogram samt Erik Magnussen, Sterling. L. 5,9 cm. A. Klokker: Ovalt vedhæng af sølv med blomsterstilk. H. inkl. øsken 5,5 cm. ...

Lot no: 6205304
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
20:01
EUR 148
Stor samling piercing nåle/pynt (100+)
Stor samling piercing nåle/pynt i kirugisk stål med farvede krystaller m.v. Hovedparten leveres i udstillingsmontre. (100+)

Lot no: 6204317

EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
20:34
EUR 376
Vintage smykker af sølv mm
Samling vintagesmykker af sølv mm. bestående af halsring med vedhæng med rav ( mangler midterste vedhæng med rav). Halsring stemplet WS 925. Samt åben armring af sterling sølv, omkreds ca. 16 cm. stemplet 925. Samt armlænke i for af samlede ringe, ustemplet med ant. sølv. Længde ca. 19½ cm. Samt ...

Lot no: 6206379
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
21:11
Herrering og manchetknapper udført i sterlingsølv prydet med hhv. hæmatit og onyx. Ringstr. 21/66. Vægt: 193 gram. Udstillingsvarer. (3)

Lot no: 6205662

EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
08:00
TS-Design, Nordahl Andersen m.fl. Slipsenåle og manchetknapper, sterlingsølv (5)
TS-Design, Nordahl Andersen m.fl. Tre slipsenåle og et sæt manchetknapper udført i sterlingsølv. Vægt: 40.6 gram. Udstillingsmodeller. (5)

Lot no: 6205631

EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
08:01
To sæt manchetknapper af sterlingsølv (4)
To sæt manchetknapper udført i sterlingsølv. Vægt: 33.2 gram. Udstillingsvarer. (2)

Lot no: 6205639

EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
08:02
Samling vintagesmykker af guld og hvidguld
Samling vintagesmykker, bestående af ring af 14 kt. hvidguld, mangler sten. Str. Ø 55. Samt ring af 14 kt. guld med granater, str. 52. En granat er revnet og mangler en granat. Smykkelås til montering på 2-radet perlekæde af 14 kt. guld, "I Love you" vedhæng af 14 kt. guld, par øreskruer af 14 ...

Lot no: 6200010
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
08:29
EUR 671
2 vintage halskæder samt armlænke af sølv (3)
2 vintage halskæder sdamt armlænke af sølv. bestående af Aagaard halskæde / collier med sammensatte olivenformede led. Længde 42 cm. Samt en snoet halskæde i 3-farvet sterling sølv. L. 45 cm. Samt en armlænke med blomsterformede led, af sølv, stemplet RA. Længde 19½ cm. (3)

Lot no: 6200249
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
09:13
EUR 134
4 par manchetknapper
4 par manchetknapper, bestående af et par N. E. From manchetknapper, cirkulær front med blomst af sterling sølv, Par manchetknapper i form af klassisk knude udført i 830 sølv. Samt par manchetknapper af 830 sølv, cirkulær front i form af stiliseret konvaller. Samt par forgyldte manchetkanpper med...

Lot no: 6196079
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
09:17
4 par manchetknapper
4 par manchetknapper, bestående af: Par N. E. From som er kvadratiske med oxideret detalje af sterling sølv, samt par rektangulære, med rillet front af sterling sølv, stemplet A&K Samt par af 830 sølv med optisk udtryk, delvis forgyldt front. Samt par forgyldte med emalje.

Lot no: 6196092
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
09:21
EUR 121
Thomas Sabo. Lot with 10 charms
Thomas Sabo. Lot with 10 charms in 925 silver with different models and decoration.'Just married' therme.

Lot no: 6207381

EUR 170 BE, Antwerpen 22/05/2022
14:43
EUR 100
2 Par manchetknapper af sterling sølv
2 par manchetknapper udført i sterling sølv, ene par med cabochonsleben onyx, andet par med synt. katteøjesten. Udstillingsmodeller. Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i Odense den næste tid.

Lot no: 6208845

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
15:31
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv

Lot no: 6176478

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
17:19
A. Dragsted. Manchetknapper 'Knuder', 14 kt guld (2)
A. Dragsted. Manchetknapper. 'Knuder' i 14 kt guld, Ø. ca. 13 mm, stemplet AD/585. Vægt ca. 7,7 gram. Et par (2)

Lot no: 6199792
EUR 403 DK, Kolding, Platinvej 22/05/2022
18:33
EUR 268
Et par machetknapper og brystknapper i 14 kt guld (4)
Et par manchetknapper og vintage brystknapper i 14 kt guld. Vægt 7,4 g. En nål af metal medfølger (4)

Lot no: 6200098
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
18:41
EUR 215
Herresæt: Slipsenåle, manchetknapper + pengeclips, sterlingsølv (5)
Herresæt: To slipsenåle, et sæt manchetknapper samt en pengeclips udført i sterlingsølv. Vægt: 45 gram. Udstillingsmodeller. (5)

Lot no: 6206744

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
18:46
EUR 134
Sølvsmed Svend Erik Boy Johansen. Moderne halsring og armbånd udført i massivt sterlingsølv. (2)
Sølvsmed Svend Erik Boy Johansen. Moderne smykkesæt bestående af halsring og let ovalt armbånd udført i massivt sterlingsølv. Begge delvis utydeligt stemplet BoyJ, 925 Sterling, Denmark. Armring indvendig omkreds 18 cm. Ø 0,73 cm. Halsring indvendig omkreds: 30 cm. Plus åbning på 8 cm. Ø 0,71 cm....

Lot no: 6205303
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
18:52
EUR 188
Samling smykker med opal, ametyst mm. (5)
Samling smykker, bestående af: Ring af opal med facetslebet overflade, ring str. 56-57 / 17,75-18 mm. Ring af månesten med facetslebet overflade, ring str. 59,5-60,5 / 19-19,50 mm. To ringe med ametyst og rosakvarts, regulerbar i størrelse. Halskæde af sterlingsølv med cubic zirkonia, L. ...

Lot no: 6195417
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 22/05/2022
19:15
Par vintage manchetknapper, double med synt. sten
Par vintage manchetknapper slutningen af 1800-tallet udført i double med synt. sten. lavet i dekoreret hesteskoform. Er stemplet Pat. dec. 1883. Fremstår med alders og brugsspor.

Lot no: 6201555
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
19:25
Gustav Adolf Sællstrøm, København. 'Ying Yang' et par manchetknapper af 14 kt. guld (2)
Gustav Adolf Sællstrøm, København. 'Ying Yang' et par manchetknapper af 14 kt. guld. Samlet vægt: ca. 14,4 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6190458
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
19:26
EUR 644
Hermann Siersbøl, Tage Hansen, N.E. From Aagaard/ Krans & Ziegler m.fl. Diverse smykker af sterlingsølv og sølv. (23)
Diverse smykker af sterlingsølv og sølv bestående af: Hermann Siersbøl: Moderne halsmykke af delvis hammerslået sterlingsølv med kuglevedhæng, (bemærk et vedhæng mangler). H. 9,2 cm., monteret i Jens J. Aagaard kæde L. 62 cm. Samt vedhæng og et par ørestikker prydet med cabochonslebet ben. ...

Lot no: 6205337
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
19:33
EUR 255
Scholle, Hermann Siersbøl, V.E Rudolf Billing m.fl. Diverse smykker af sølv og sterlingsølv. (30)
Diverse smykker af sølv og sterlingsølv bestående af: Scholle armbånd. B. 1,4 cm. L 18 cm. Hermann Siersbøl ring med cabochonsleben grøn agat. V.E Rudolf Billing: Pigearmbånd med blomster dekoreret med rød emalje. L. 16 cm. Samt armbånd, vedhæng og 4 ringe prydet med rav og presset rav. Forgyldt ...

Lot no: 6205451
19:44
EUR 295
Sølvsmykker af b.la. Jørgen Rasmussen
Sølvsmykker, bestående af: To-radet armlænke af Jørgen Rasmussen, L. 17 cm. Tre sølv halskæder prydet med b.la. ferskvand kulturperler, L. 40-42 cm, samlet vægt 55 gram. Fremstår med brugsspor (4)

Lot no: 6204375
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 22/05/2022
19:45
123»
My search agents