12»   Lots per page   53 results List Gallery
Manchetknapper og slipsenåle af sterlingsølv (6)
To sæt manchetknapper og to slipsenåle udført i sterlingsølv. Vægt: 53.2 gram. Udstillingsmodeller (6)

Lot no: 6213256

EUR 215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/05/2022
12:44
EUR 121
Cuff-links in 18kt with Amethysts 0.80ct
Cuff-links in 18kt white gold with 4 brilliant cut Amethysts 0.80ct Length; 25mmWeight: 14.7gr

Lot no: 5536719
EUR 1,000 BE, Antwerpen 29/05/2022
15:08
EUR 500
Tre sølvsmykker fra Pandora, Georg Jensen. Heiring (3)
Sølvsmykker, bestående af: Et Pandora sølvarmbånd prydet med ni sølv/glas charms, L. 20,5 cm. Stemplet: ALE, 925. En armring af sterlingsølv, stemplet: FHS for HEIRING, 925s, ø. 63 mm. Bredde: 0,5 mm. Georg Jensen hvid 'Daisy' ring af sterlingsølv, stemplet: Georg Jensen, 925s. Ring str. 59,5 / ...

Lot no: 6213204
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29/05/2022
18:05
Diverse guld, 14 og 21 kt. (4)
Diverse guld: Broche i 14 kt., kæde i 14 kt., guldtand i formentlig 21 kt., lille stykke guld i 14 kt. Samlet vægt 14 kt. 3,9 g, vægt guldtand (inkl. stålnål og lim) 2,3 g. Brochen mangler en perle. (4)

Lot no: 6213475
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
19:00
EUR 128
(138,139,141, 145,146,147) Samling bijouteri, et Pulsar damearmbåndsur samt en halskæde af sterling sølv
Samling bijouteri, bestående af 2 par ørestikker og en halskæde med shellperler. Halskæde tillige med similistene, hvor der mangler 2 stene. Længde ca. 36 cm. Samt et Pulsar damearmbåndsur af stål, uret går ikke på vurderingstidspuktet, 2Samt et Dyrberg Kern og et Othmar armbånd. samt en ...

Lot no: 6201180
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29/05/2022
19:08
Georg Jensen. 'Daisy' broche / vedhæng og vedhæng af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. 'Daisy' broche / vedhæng af sterlingsølv med hvid emalje, Ø. 42 mm. Vedhæng af sterlingsølv. Begge stemplet: Georg Jensen, 925s. I Georg Jensen kasse. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6209133
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 29/05/2022
19:20
Tre smykker af rav og sterlingsølv (3)
Tre smykker af rav og sterlingsølv, bestående af: En kæde med varmebehandlet ravstykker i forløb, L. 61 cm. Mål: 14-25 mm. Halskæde af sterlingssølv prydet med et stort stykke varmebehandlet stykke rav, L. 52 cm. Rav mål: 72 x 36 mm. Åben armring af sterlingsølv prydet med et stykke rav, ...

Lot no: 6213203
EUR 188 DK, Aalborg, Nibevej 29/05/2022
19:35
Georg Jensen. 'Daisy' broche / vedhæng og ring af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. 'Daisy' broche / vedhæng af sterlingsølv med sort emalje, Ø. 42 mm. Georg Jensen ring, dessin nr 426. Ring str. 58 / 18,5 mm. Begge stemplet: Georg Jensen, 925s. I Georg Jensen kasse. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6209131
19:50
Et par manchetknapper med hestesko af sterlingsølv (2)
Et par manchetknapper med hestesko af sterlingsølv. Ø 1,9 cm. Samlet vægt 11 g. (2)

Lot no: 6201812
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/05/2022
20:07
Saphir- und Brillantring aus 18 kt. Gold, 1.00 bzw. 0.50 ct.
Klassischer Rosettenring aus 18 kt. Gold, Ringschiene aus Gelbgold, Krone aus Weißgold, mit einem ovalem Saphir im Facettenschliff ca. 1.00 ct. umkränzt von12 Brillanten zus. ca. 0.50 ct. Farbe: Wesselton-Top Crystal (H-I), Reinheit: VVS-VS und ein einzelner SI. Ringgr. 57,5/18,3. Front 1,35 x ...

Lot no: 6200774
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:11
EUR 805
Axel Magnus Jensen. Tre skjorteknapper af 14 kt. guld samt Axel Holms slipseklips af sterlingsølv. (4)
Axel Magnus Jensen. Tre skjorteknapper af 14 kt. guld hver prydet med lille perle. Stemplet 585, AJ for Axel Magnus Jensen, København 1938-1949. Samlet vægt ca. 2,5 g. Front Ø 0,6 cm. Aldersrelateret brugsspor, den ene med trykket bagstykke. Samt forgyldt slipseklips af delvis forgyldt ...

Lot no: 6190350
EUR 148 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:19
EUR 114
Diverse smykker i form af tre sæt ørestikkere/øreskruer og ring (4)
Diverse smykker bestående af et par svenske bladformede øreskruer af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 6 små enkeltslebne hvide diamanter, i alt ca. 0.05 ct. L. 2,1 cm. Vægt ca. 2,9 g. Et par øreskruer af 9 kt. guld med dråbeformede similiperler. Vægt ca. 2,1 g. kt. Samt ring af 8 kt. guld ...

Lot no: 6190310
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:30
EUR 268
Erik Poul Fenster. Jadering og -vedhæng af 14 kt. guld, 1960'erne (2)
Erik Poul Fenster, Hellerup (1951-1997) m. fl. Ring og vedhæng af 14 kt. guld prydet med udskåret grøn jade. Ringstr.: 54,5/ 17,25. Vedhæng: L. 3,5 cm. Samlet vægt: ca. 7,2 gr. Brugsspor. (2) Hidrører fra lukningen af antikvitetsforretningen H. Danielsens Eftf., København. Grundlagt 1907.Se alle...

Lot no: 6190252
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:42
EUR 242
Fem diverse smykker, 8 kt. guld, sølv, sterlingsølv og metal med granater og simili. (5)
Fem diverse smykker bestående af oval broche af 8 kt. guld med sort onyxplade (revnet) og lille similiperle. Vægt 8 kt. 4,5 g. 1,8 x 2,35 cm. Broche af 830 sølv prydet med farvede facetslebne sten med defekt perlemorsplade samt rosetbroche af forgyldt sterlingsølv prydet med facetslebne ...

Lot no: 6208859
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 29/05/2022
20:50
EUR 161
Manchetknapper, 14 kt. guld (2)
Manchetknapper i form af knuder udført i 14 kt. guld. Vægt: 5.7 gram. (2)

Lot no: 6209985
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/05/2022
21:12
EUR 201
Georg Jensen, m.fl. Margueritbroche og diverse sølvsmykker (9)
Samling smykker af sterlingsølv og sølv bestående af: Georg Jensen margueritbroche med hvid emalje (Ø43mm.) og kongemærke, Flora Danica broche, to par øreclips med rav, samt et par Flemming Lund margueritøreclips. Samlet vægt: 65,1 g. Fremstår med alm. brugsspor, broche med intakt emalje. (9)

Lot no: 6203165
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29/05/2022
21:15
EUR 101
(155) Samling vintagesmykker, perlekæder mm
Samling vintagesmykker, bestående af mange-radet bojouterikæde Halskæde og armlænke med hæmatit. Længde henholdsvis 43½ og 19 cm. Samt halskæde og armlænke med perler og stene. længde let justerbare, snoet armbånd med perler Samt bijouteri armbånd. Denne vare er en del af auktioner over ...

Lot no: 6200401
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 30/05/2022
08:08
Rabinovich m.fl. Halskæder og øreringe af forgyldt sterling sølv (7)
Rabinovich m.fl. Halskæder og øreringe af forgyldt sterling sølv. Rabinovich 'Sparkling Leaves', prydet med kubiske zirkoner, forgyldt sølv Collier Blank, model 63420170 L. 46. Aagaard/Kranz & Ziegler A/S halskæde af forgyldt sølv, med rosette vedhæng af 8 kt. guld prydet med syntetisk blå ...

Lot no: 6185097

EUR 148 DK, Herlev, Dynamovej 30/05/2022
14:36
Pandora. Samling Pandora smykker med charms af sterlingsølv (4)
Pandora. Samling Pandora smykker med charms af sterlingsølv bestående af to halskæder og to armlænker af sterlingsølv med otte charms (4)

Lot no: 6206296
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/05/2022
15:01
Aagaard m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (15)
Aagaard m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af tre brocher, to armlænker, L. 19,5 cm., halskæde af oxideret sterlingsølv, L. 41 cm., tre vedhæng samt seks ringe, str. 53, 54, 55 og 63. Samlet vægt: ca. 146 gr. Fremstår med brugsspor m.v. (15)

Lot no: 6203892
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 30/05/2022
18:45
EUR 188
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, et par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model " KNDK 78" oval blankpoleret front. Mål ca: 3,1x2,4 cm. Vægt ca. 30 gram. Vejl. udsalgspris er 1.590,-. Ligger i gaveæske.

Lot no: 6095460

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 30/05/2022
19:42
C.M. Cohr, N.E. From, Hugo Grün m.fl. En samling vintage og antikke søljer af sølv og sterlingsølv. (16)
C.M. Cohr: Broche i form af egeløv. 5 x 3,5 cm. N.E. From. Rosetvedhæng af sterlingsølv. Ø 3,35 cm. Hans Gerhardt Pedersen. Ovalt vedhæng med bladværk monteret med kæde. Utydeligt stemplet. H. 6,1 cm. Kæde L 64 cm. Hugo Grün. Ovalt vedhæng med blomsterstilk. H. 5,8 cm.Rund broche med to fugle. ...

Lot no: 6205545
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 30/05/2022
19:56
EUR 161
Samling 1800-tals smykker af guldblik (11)
Samling antikke smykker af guldblik og guldbelagt metal med facetslebne glassten, bestående af syv brocher, tre vedhæng samt en armring med flodperler. Armring indvendig diam. Ø5,8 cm. Fra 1800-tallet. Fremstår med brugsspor. (11)

Lot no: 6203146
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/05/2022
21:40
18 Troldekugler med glasdekoration (18)
18 Troldekugler, udført i sterling sølv, med forskellig farverig glasdekoration. (18)

Lot no: 6086741
EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 31/05/2022
11:50
Samling vintagesmykker med rav (8)
Samling vintagesmykker, bestående af Broche af sølv med cabochonsleben mælkerav. 2 ringe af sterling sølv med rav, ene en N. E. From af sterling sølv med ravperle, str. 17 mm. = str. 53. Anden af sterling sølv med oval cabochonsleben rav, justerbar str. Samt 3 vedhæng af sterling sølv med ...

Lot no: 6194955
EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 31/05/2022
13:47
EUR 148
Samling vintagesmykker, 14 kt. guld
Samling vintagesmykker, bestående vedhæng udført i 14 kt. guld, prydet med en citrin, Samt en ring udført i 14 kt. guld, stempler vækslidte. Str. 17,25 mm. = str. 54. Samt par øreskruer med perle og klar sten. Er ikke stemplet med syreprøvet. Samlet vægt ca. 14 gram.

Lot no: 6193022
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 31/05/2022
15:35
EUR 349
6 Slipseclips af sterling sølv (6)
6 forskellige slipseclips udfrøt i sterling sølv. Samlet vægt ca. 37,7 gram.

Lot no: 6197896
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 31/05/2022
16:35
EUR 94
Par øreskruer og vedhæng med kulturperle, 14 kt. og 18 kt. guld
Par øreskruer udført i 14 kt. guld, hver prydet med en Akoya Saltvands Kulturperle, perlediam. Ø 7 mm. Samt et vedhæng af 18 kt. guld, prydet med en Akoya Saltvands Kulturperle, perlediam. Ø 6,5 mm. Samlet vægt ca. 5,2 gram.

Lot no: 6200024
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 31/05/2022
17:23
EUR 242
Samling vintagesmykker af guld
Samling vintagesmykker af guld bestående af vedhæng med ametyst af 14 kt. guld, fremstår med rep. ved lille ring til den øsken som mangler. Diam. Ø 18 mm. Samt par ørelokker med dråbeformet vedhæng, og en enkelt ørelok med hjerte, og et extra hjerte af 8 kt. guld. Samlet vægt for 8 kt. guld 2,8 ...

Lot no: 6200740
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 31/05/2022
17:35
EUR 94
Par manchetknapper af 8 kt. guld
Par manchetknapper udført i 8 kt.- guld, klassisk design. Samlet vægt ca. 4 gram. Udstillingsmodel. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Lot no: 6211531

18:06
EUR 188
12»
My search agents