1234»   Lots per page   96 results ListGallery
House of Amber. Et par manchetknapper, sterlingsølv og rav (2)
House of Amber. Et par manchetknapper af sterlingsølv prydet med cognacfarvet rav, Ø 2,3 cm, vægt ca. 16,4 g. Modelfoto. (2) Vejl. udsalgspris 2.895 DKK / 386 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Lot no: 5797359

EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
13:43
Kurt Nielsen, Par manchetknapper af sterling sølv

Lot no: 5742910

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
14:13
Hänge med kedja guld
HÄNGE, kedja, rött och gult guld, sinu-kultur, Colombia, 200-1500eKr, vikt ca 33 g

Lot no: 5812664
EUR 1,149 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
14:50
Kurt Nielsen, par manchetknapper af sterling sølv
Sølvsmed Kurt Nielsen, en par klassiske manchetknapper udført i sterling sølv, model "KNDK 79" Mål ca: 2,4x1,7 cm. Vægt ca. 20 gram. Vejl. udsalgspris er 1.350,-.

Lot no: 5793597

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
16:13
House of Amber. Et par manchetknapper af sterlingsølv prydet med cognacfarvet rav, L. 1,5 cm B. 1 cm, vægt ca. 8,7 g. Modelfoto. (2) Vejl. udsalgspris 3.250 DKK / 433 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere...

Lot no: 5797388

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/10/2020
17:17
Samling smykker (18)
Samling smykker, bla. bestående af: fire stenkæder med magnetlås, tre perleperlekæder med lås af sølv og anden form for metal, samt sterlingsølvring ringstr. 54,5 / 17,25 mm, vedhæng i form af nøgle af sterlingsølv, seks par bijouteri øreringe / øreclips, grøn stenarmbånd. Fremstår med ...

Lot no: 5792065
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
18:15
Manschettknappar 1 par 18 k guld
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18 k guld, Olof Pettersson AB, Stockholm 1970, rektangulära manschettbrickor, 30x15 mm, vikt ca 19,3 g

Lot no: 5812790
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
19:13
Hans Hansen. Bæltespænde samt pengeclips af sterlingsølv (2)
Hans Hansen. Bæltespænde samt pengeclips af sterlingsølv, L. 4,5 og 5 cm. Samlet vægt: ca. 40,5 gr. Fremstår med brugsspor, bæltespænde med skævhed på nålen. (2)

Lot no: 5760705
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:09
Herrfickur i 18 k guld
FICKUR, 18 k guld, 1800-tal, innerlock i metall, cylindergång, boettnr. 2310, kvartsrepetition, diameter 51,5 mm, CHATELAINE, 14 k guld, ripsband, karbinhake, H. Salonius & Knit, Helsingfors 1939, längd 10,5 cm, totalvikt ca 74,5 g

Lot no: 5812932
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
21:36
House of Amber. Fem kombineret ring og armbånd af oxideret sterlingsølv. str. 58. (5)
House of Amber. Fem kombineret ring og armbånd af oxideret sterlingsølv. str. 58. Armbånd med justerbar str. Max længde 18 cm. Samlet vægt ca. 18 g. (5) Vejl. udsalgspris samlet 1.875 DKK/250 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of ...

Lot no: 5814236

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
09:27
Smycken 18k guld
SMYCKEN, 18k guld, bla 2 hängen med skurna snäckskalskaméer, hänge i form av skarabé, örhängen av bismarcklänk med stift, hänge i form av kors, brosch, total vikt ca 7 g

Lot no: 5812992
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
10:36
Dolce & Gabbana smyckeset
DOLCE & GABBANA, smyckeset 2 del, omfattande 1 par örhängen med hängande kläppar, stift, samt armband i kedjelänk med berlocker, örhängenas längd ca 7 cm, armbandets längd ca 20 cm

Lot no: 5813196
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
16:13
House of Amber. Et par manchetknapper med mælkerav, (2)
House of Amber. Et par manchetknapper af sterling sølv prydet med mælkerav. Ø ca 2,3 cm. vægt ca. 15 g. Vejl. udsalgspris 2.895 DKK / 386 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ...

Lot no: 5814753

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
16:20
Samling smykker, herunder tigerøje (12)
Samling smykker, bestående af smykkesæt med tigerøje med ring af sterlingsølv ringstr. 56 /17,75 mm, halskæde med lås af sølv L. 59 cm perle Ø 10 mm samt par ørestikker af sterlingsølv. filigran ørestikker af anden form for metal, filigran vedhæng af anden form for metal hertil kæde af ...

Lot no: 5808904
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/10/2020
18:50
Samling smykker af rav (12)
Samling smykker med behandlet rav, bestående af tre ringe af sølv og sterlingsølv ringstr. 56 og 59, fire vedhæng, to halskæder, vedhæng i kæde af sølv, par øreclips af anden form for metal samt to par ørestikker. (12)

Lot no: 5808903
18:51
House of Amber. Bedekæde af blandet rav. 9,1 g.
House of Amber. Bedekæde af blandet rav. Vægt 9,1 g. L. 16 cm. Vejl. udsalgspris 1.895 DKK/252 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der ...

Lot no: 5775626

19:09
Halsband silver
HALSBAND, silver, förgyllt, filigran, ärtlänkar i tre rader med dekor av kulor, fasetterade glasstenar i rött, grönt och blått, längd 56 cm

Lot no: 5814996
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
10:24
House of Amber. To par manchetknapper af oxideret sølv. (4)
House of Amber. To par manchetknapper af oxideret satineret sølv. Vægt 26,4 g. Mål på front 1,9 x 1,4 cm. (4) Vejl. udsalgspris samlet 1.900 DKK/253 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen ...

Lot no: 5797553

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
10:28
House of Amber. Fem kombineret ring og armbånd af oxideret sterlingsølv. str. 54. (5)
House of Amber. Fem kombineret ring og armbånd af oxideret sterlingsølv. str. 54. Armbånd med justerbar str. Max længde 18 cm. Samlet vægt ca. 18 g. (5) Vejl. udsalgspris samlet 1.875 DKK/250 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of ...

Lot no: 5774343

10:28

Lot no: 5757402

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 25/10/2020
11:13
Edition Luxe Fickkniv 14K
FICKKNIV, 14K, rödguld, randmönstrat fodral, två knivblad i olika storlek, invändig mekanik i metall/ mässing, knivblad märkta G. Ibberson & Co Made in England, längd ca 8 cm exkl ögla, bruttovikt ca 34.7 g

Lot no: 5815077
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25/10/2020
11:30
House of Amber. To par manchetknapper med rav, (4)
House of Amber. To par manchetknapper af forgyldt messing prydet med cognac farvet rav. Ø 15 mm, vægt ca. 24 g. Vejl. udsalgspris samlet 2.845 DKK / 379 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over ...

Lot no: 5757587

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/10/2020
12:15
EUR 87

Lot no: 5797387

12:15

Lot no: 5806636

12:40

Lot no: 5774341

12:59
House of Amber. To par manchetknapper af sterling sølv prydet med cognac og cherry farvet rav. L. 1,5 og 2,3 cm. Samlet vægt ca. 16 g. Modelfoto. (4) Vejl. udsalgspris samlet 3.090 DKK / 412 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare...

Lot no: 5759044

13:08
House of Amber. To par manchetknapper af rhodiumbelagt messing prydet med cognac farvet rav. Ø ca. 18 mm, vægt ca. 24 g. Vejl. udsalgspris samlet 2.845 DKK / 379 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion ...

Lot no: 5757612

13:10
House of Amber. Et par manchetknapper af sterling sølv prydet med mælkerav. L. ca 2,5 cm. vægt ca. 15 g. Vejl. udsalgspris 2.495 DKK / 333 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ...

Lot no: 5758996

EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/10/2020
13:10
Samling vintagesmykker af sølv
Samling vintagesmykker af sølv, 4 Ti Sento charms og et Kranz & Ziegler Story Charm af sterling sølv, prydet med cubic zirkonia.

Lot no: 5799966
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/10/2020
14:38
Vedhæng samt par ørestikker af 8 kt. guld
Dråbeformet vedhæng samt par ørestikker prydet med en facetsleben cubic zirkonia. Begge er udført i 8 kt. guld.

Lot no: 5807169

14:38