Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Ole Lynggaard. Slipsenål af guld og stål
Ole Lynggaard. Slipsenål af 14 kt. guld med holder af stål. L. 5,8 cm. B. 5 mm. Vægt: 8,9 g. Fremstår uden brugsspor.
Lot no: 5288048
EUR 322 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
14:50:00
EUR 121
Par guldmanchetknapper 18 kt. - 6,4 g. (2)
Par manchetknapper af 18 kt. guld i knudeform, diam. 10 mm. Samlet vægt: 6,4 g. En knude fremstår med to mindre trykmærker. (2)
Lot no: 5284255
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
15:00:00
EUR 174
Bijouterier
BIJOUTERIER, örhängen, 4 par, brosch, collier, gulmetall, imitationspärlor, strass m.m
Lot no: 5310302
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:44:00
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng, ring samt par ørestikker. (3)
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng model Flash, justerbar længde, samt ring model Flash, str. 57-58, samt par ørestikker model Treasure med Ferskvands Kulturperler. Vejl. priser er 450,- og 395,- samt 750,-. (3)
Lot no: 5237882

EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
16:51:00
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng, ring samt par ørestikker
Mads Ziegler, 3 smykker af sterling sølv, halskæde med vedhæng model Faith, justerbar længde, samt ring model bean, str. 56, samt par ørestikker model Treasure med Ferskvands Kulturperler. Vejl. priser er 450,- og 485,- samt 750,-.
Lot no: 5255988

18:51:00
Samling vintagesmykker, to ringe, creoler, ankelkæde med brillantvedhæng, og vedhæng
Samling vintagesmykker, bestående af 2 ringe, ene ring er en solitairering udført i 14 kt. hvidguld, med brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 19½ mm. Samt ring af 18 kt. hvidguld, prydet med safir og 2 brillanter, Samlet ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: ...
Lot no: 5285815
EUR 671 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:54:00
EUR 349
Christina Watches, 3 ringe samt par ørestikker af forgyldt sterling sølv, str. 53
Christina Watches, 3 ringe udført i forgyldt sterling sølv, nogle prydet med topazer, alle str. 17 = str. 53, Samt par hjerteørestikker. Samlede vejl. pris er 1.947,-. ( Display medfølger ikke.) Ligger i én gaveæske. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5288979

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/04/2019
19:05:00
Lille smykkesamling af 8 kt. guld (5)
Lille smykkesamling af 8 kt. guld bestående af: To ringe med syntestisk klare sten. Ring str. 59 og 60. Ørestikker med syntetisk klare sten. B 1,1 cm. H 1,2 cm. Halsvedhæng af 8 kt. guld med syntetiske klare sten (5)
Lot no: 5279641
EUR 322 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:50:00
EUR 101
Hermann Siersbøl m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (20)
Hermann Siersbøl m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af fire par øreclips, heraf ét sæt forgyldt, broche, fire vedhæng, hvoraf to med halskæde, armlænke med detaljer i guld, L. 18,5 cm. samt fire ringe, str. 62 og 64. Samlet vægt: ca. 115,8 gr. Fremstår med brugsspor. (20)
Lot no: 5273055
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:06:00
EUR 94
Smyckeshalsar i keramik
SMYCKESHALSAR, 10 st, silverglaserad keramik, höjd ca 30 cm
Lot no: 5310404
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
20:20:00
Ankelkæde af guld med frøcharm - 9,9 g.
Ankelkæde af 14 kt. guld i panserkæde besat med en 14 kt. guldcharm i form af frø, monteret med karabinlås af 8 kt. guld. L. 26 cm. Vægt: 9,9 g.
Lot no: 5297372
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 25/04/2019
14:10:00
Guldhalskæde og armbånd 14 kt. - 13,2 g. (2)
Halskæde samt armbånd af 14 kt. guld, L. 40,5 og 19 cm. Samlet vægt: 13,2 g. (2)
Lot no: 5297376
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 25/04/2019
14:30:00
EUR 228
Hänge manschettknappar 1 par 14 k guld emalj
HÄNGE, MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 14 k guld, smaragdgrön guillocherad emalj, hänge med dekor av princesslipad diamant ca 0,05 ct samt baksida med lapis lazuli, höjd inkl. ögla 4 cm, manschettknappar med 2 briljanter ca 0,01 ct/st, bakstycken av jade, rektangulära, 1,5x1 cm, total vikt ca 22,4 g
Lot no: 5311425
EUR 734 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
14:42:00
Collier
HERIBERT ENGELBERT, collier, sammankopplade lövformationer, stämplad Stigbert, Stockholm 1952, längd 37 cm, vikt ca 38 g, COLLIER, längd 36 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, markasiter, skruvsystem, höjd 3,5 cm, BROSCHER, 3 st., bl a en i koboltblå emalj, i form av fjäril, stämplad Nordiska Juvel AB, Stockholm 1919 resp. i form av en fleur-de-lis, filigran, ÖRHÄNGEN, 3 par, skruv-, clips- och kroksystem, ARMRING, svart emalj, dekor med orientpärlor, HÄNGE, silver och delvis underhaltigt/800
Lot no: 5311436
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
15:21:00
Bijouterier halsband broscher örhängen
BIJOUTERIER, ringar, 2 st., silver, varav en stämplad Turun Hopea, design Jorma Laine, Åbo 1978, reglerbar skena, halsband, 3 st., bl a kvartsstenar, ett i brons, Kalevala Koru, armringar, 2 st., tenn resp. silver, öppna skenor med spiralvriden dekor resp. niello med sovjetiska stämplar, örhängen, 8 par, varav 1 par med korallkulor, clips och skruvsystem, broscher, 4 st., skärpspänne, delvis silver
Lot no: 5311464
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25/04/2019
16:48:00
Christina Watches, 3 ringe samt par ørestikker af sterling sølv, str. 51
Christina Watches, 3 ringe samt par ørestikker udført i sterling sølv, ringene og ørestikkerne er prydet med topaser, alle str.16,25 = str. 51. Samlede vejl. pris er 1.696,-. ( Display medfølger ikke.) Ligger i silkeposer fra Christina. Denne vare er del af konkursboet Guldsmedien i Otterup.
Lot no: 5297345

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/04/2019
19:36:00
Konvolut Silber, ein Armreif, zwei Broschen und ein Ring (4)
Konvolut bestehend aus einem Armreif, zwei Broschen und einem Ring. Armreif aus 800er Silber, D.7cm, Gewicht: 21,7g. Ring aus 835er Silber, besetzt mit einem Blautopaz, Ringgröße: 53, Gewicht: 5,5g. Eine Brosche aus Silber mit Turmalinen und Perlen, eine Brosche aus Silber in Form eines ...
Lot no: 5292563
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:10:00
Diamantring, 585 Gold
Ring mit 3 Diamanten Altschliff: zus.ca. 0.30ct Wesselton(H)-VS, 585er Gold: 2g, Ring Größe: 58.
Lot no: 5292526
20:15:00
EUR 110
En samling smykker af 14, og 18 kt. guld m.m. (7)
En samling smykker bestående af: 18 kt.: En lås med fire små enkelslebne diamanter, Ø 1,1 cm. Vægt 18 kt. 2,4 g. 14 kt.: En ring med sort plade prydet med en rosensleben diamant, ringstr. 52, et par øreskruer med perler og en lille krone-charm fra Herman Siersbøl, en broche fra S.A.J. Jacobsen ...
Lot no: 5303763
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:15:00
EUR 101
S. Julius Samsen, København m.fl. Art deco manchet- og kraveknapper af 14 kt. guld, ca. 1920'erne (4)
S. Julius Samsen, København m.fl. Art deco manchet- og kraveknapper af 14 kt. guld, bl.a. prydet med emaljearbejde og tigerøje, udført ca. 1920'erne. Samlet vægt: ca. 9,1 gr. Fremstår med brugsspor. (4)
Lot no: 5274865
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:22:00
EUR 174
Harald Nielsen
HARALD NIELSEN, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, Gerorg Jensen, design nr 80, vikt ca 15,5 g. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311764
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
11:24:00
Manschettknappar 1 par guld
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18 k guld, Chicago 1940-tal, besatta med diamant, vikt ca 6,8 g, i originaletui . . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311791
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
12:30:00
Christina Watches, 3 ringe samt par ørestikker udført i forgyldt sterlingsølv, 1 af ringene er prydet med topaser, 1 af ringene samt ørestikker tillige med emalje. Alle str.17,50 = str. 53. Samlede vejl. pris er 2.196,-. ( Display medfølger ikke.) Ligger i én gaveæske. Denne vare er del af ...
Lot no: 5297249

EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 26/04/2019
14:06:00
Georg Jensen
HARALD NIELSEN, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, Gerorg Jensen, design nr 44 D, vikt ca 20 g, originaletui. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311843
14:38:00
Manschettknappar guld safirer
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18 k guld, bruna cabochonslipade stjärnsafirer, ca 18x15 mm, total vikt ca 11,1 g. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311845
EUR 367 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
14:42:00
Collier Örhängen 1 par 18 k guld
COLLIER, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, collier med genombrutna länkdelar med mellanliggande odlade saltvattenspärlor, längd 43 cm, totalvikt ca 14,9 g
Lot no: 5311868
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
15:40:00
Fikurslänk
KLOCKKEDJA, 18 k guld, med 3 hängen i form av fyrklöver, frimurarspade och mynt, samt sigillstamp med dekor av planslipad heliotrop resp hematit med fotogömma, länkens längd ca 34 cm, total vikt ca 46 g. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311910
EUR 1,258 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
17:32:00
Manschettknappar guld
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18 k guld, pärlemor samt blå sten, import NK, Stockholm 1922, i etui. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311924
18:10:00
Björn Weckström manschettknappar 1 par Karnak
BJÖRN WECKSTRÖM, "Karnak", manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, Lapponia, Finland 1974, 2x1,5 cm, vikt ca 20,7 g. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311999
20:50:00
Salgsbakke med 24 prøveringe
Salgsbakke med 24 prøveringe, nogle forgyldte andre forsølvede, nogle dameringe med cubic zirkonia. ( Ej guld eller sølv)
Lot no: 5303244

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 27/04/2019
14:17:00
 1 2  >>