Category  Estimate
Time Showroom
1234» ListGallery Lots per page
100 charms med emaljedekoration (100)
100 ass. charms med kerne af sterling sølv, prydet med emaljedekoration.
Lot no: 5579207

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
15:05:00
Pendant, female bust, 750 gold
Pendant, female bust, three-dimensional, with brilliant cut diamonds, approx. 0.12ct Wesselton(H)-VS, 750 gold: 25g. Dimensions: 5 x 1.5 cm.
Lot no: 5588430
EUR 1,800 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
16:33:00
EUR 650
Samling guld 18K
SAMLING GULD, 18K, vit och rödguld, vikt ca 9.5 g
Lot no: 5592302
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
17:14:00
Bijouterier
BIJOUTERIER, broscher, hängen, bl a i form av kors i olika utföranden, ringar mm, delvis silver, en ring med öppen skena design Peter von Post Stockholm 1973, i svart smyckeskrin
Lot no: 5592329
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
18:18:00
Ankelkæde /armlænke af 14 kt. guld, 25 cm
Ankelkæde / Armlænke udført i 14 kt. guld. Ankermønster. Længde ca. 25 cm. Vægt ca. 3,5 gram.
Lot no: 5576441

EUR 456 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
18:37:00
EUR 114
Solitairering og ring af 18 kt hvidguld, 0.17 ct. (2)
To ringe af 18 kt hvidguld, bestående af Solitairering prydet med diamant, der er brilliant slebet på 0.17 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: P1 Ringstr. 55 mm samt vielsesring ringstr. 55 mm. samlet vægt ca. 5,18 gr. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Lot no: 5492044
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:59:00
2 vedhæng med cubic zirkonia, 8 kt. guld (2)
2 vedhæng med cubic zirkonia, 8 kt. guld, ant. beregnet for ørestikker (2)
Lot no: 5585384

19:10:00
Hermann Siersbøl m.fl. En samling moderne smykker af sterlingsølv (9)
Hermann Siersbøl m.fl. En samling moderne smykker af sterlingsølv udført med organiske former, bestående af: 4 halskæder (L. 40-50 cm), et par øreklips, ring (str. 56) samt 2 armringe. Indvendige mål: 4,8 x 5,5 cm og 4,7 x 6 cm. Samlet vægt ca. 93 g. Fremstår med brugsspor, den ene armring med ...
Lot no: 5567325
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:40:00
100 charms med kerne af sterling sølv, glas eller emaljedekoration
100 charms med kerne af sterling sølv, glas eller emaljedekoration, samt med ferskvands kulturperle
Lot no: 5558808

19:51:00
Hermann Siersbøl, Carl Ove Frydensberg m.fl. En samling moderne smykker af sølv og sterlingsølv (10)
Hermann Siersbøl, Carl Ove Frydensberg m.fl. En samling moderne smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af: 2 halscolliers (L. 37,5 og 42,5 cm), et par øreklips, børnearmlænke med hjerteformede led (15 cm) samt 5 brocher udført i form af stiliserede blomster og blade. Samlet vægt ca. 96 g. ...
Lot no: 5585370
19:55:00
Tiffany & Co. Geldklammer aus 18 kt. Gelbgold, anno 1995
Tiffany & Co. Geldklammer aus 18 kt. Gelbgold, gefertigt 1995. L. 4,7 cm, B. 1,8 cm. Gewicht ca. 28,3 g. Mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5585680
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:09:00
EUR 617
N. E. From, Aarre & Krogs Eftf., Willy Kromar, Hans Jensen m.fl. Manchetknapper og slipsenål af sølv og sterlingsølv (11)
N. E. From, Aarre & Krogs Eftf., Willy Kromar, Hans Jensen m.fl. 5 par manchetknapper samt slipsenål af sølv og sterlingsølv, bl.a. et par prydet med rav. Samlet vægt ca. 63,2 g. Fremstår med brugsspor, ravstykkerne med mat overflade. (11)
Lot no: 5560246
20:14:00
Eiler & Marløe, S. Chr. Fogh, Hermann Siersbøl m.fl. En samling smykker af sølv og sterlingsølv (7)
Eiler & Marløe, S. Chr. Fogh, Hermann Siersbøl m.fl. En samling smykker af sølv og sterlingsølv, udført med stiliserede blomster og bladornamentik, bestående af: 3 brocher samt 4 leddelte armlænker (L. ca. 16-20 cm) Samlet vægt ca. 104,9 g. Fremstår med brugsspor, en med let trykket ved låsen. ...
Lot no: 5587291
EUR 128 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:21:00
Gebetskette, Bernstein, thermisch behandelt
Gebetskette, Bernsteinkugeln, 14mm und Endstein, L.50mm, 67,81g. Zustand: Minimale Gebrauchsspuren.
Lot no: 5592084
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:23:00
EUR 50
Turmalin Anhänger
Turmalin Anhänger, ca. 50ct, mit 585er Gold Öse, Maßen: 3 x 2cm.
Lot no: 5591857
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:25:00
En samling smykker i 8, 14 og 18 kt. guld
En samling guldsmykker bestående af: 18 kt.: Halskæde, L. 40,5 cm, vægt 3,7 g; 14 kt.: Ring fra A. Michelsen med 3 brillanter, ringstr. 49/15,75, en Trinity-ring fra Gifa i trefarvet guld, ringstr. 55/17,5, 3 vintageringe bl.a. fra Bernhard Hertz, ringstr. 49, 55 og 56, 2 snoede ring, ringstr. ...
Lot no: 5581699
EUR 1,544 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:27:00
EUR 188
Antique brooch with coral, 585 gold
Antique brooch / pendant with coral, 585 gold: 20.6g, with coral and hunt depiction. Dimensions: 3.5 x 3 cm.
Lot no: 5588432
EUR 1,400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:35:00
EUR 50
Ball-point pen, 585 gold
Ball-point pen in 585 gold, total weight: 24g, stylized surface. Length: 13cm.
Lot no: 5588439
20:36:00
EUR 50
Hängen kedja guld
HÄNGEN, 2 st, i form av ankare och fotboll, KEDJA, 18 k guld, venetiansk, längd ca 40 cm, HÄNGE, 18 k vitguld, med dekor av liten åttkanstslipad diamant, total vikt ca 6,3 g
Lot no: 5592441
20:37:00
Aquamarine ring, 750 white gold
Ring in 750 white gold: 8g, with aquamarine in antique cut, approx. 12.00ct and 8 brilliant cut diamonds, in total approx. 0.25ct Top Wesselton(G)-SI, ring size: 52.
Lot no: 5588482

20:37:00
Kettenverkürzer Bergkristallblüte, 585 Gold
Kettenverkürzer Blüte aus Bergkristall mit Perlen, 585er Gold: 4g. Durchmesser: ca. 2,5cm.
Lot no: 5588487

EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:37:00
EUR 50
Axel Holm, Hermann Siersbøl, Th. Skat-Rørdam m.fl. Manchetknapper og slipsenål af sølv og sterlingsølv (11)
Axel Holm, Hermann Siersbøl, Th. Skat-Rørdam m.fl. Fem par manchetknapper samt slipsenål af sølv og sterlingsølv, bl.a. et par med skiver af perlemor, slipsenålen monteret med nål af metal. Samlet vægt ca. 62,2 g. Fremstår med brugsspor. (11)
Lot no: 5560231
20:40:00
S. Chr. Fogh, Bernhard Hertz, Hermann Siersbøl, Christian Karup Jensen, Chr. Veilskov m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (8)
S. Chr. Fogh, Bernhard Hertz, Hermann Siersbøl, Christian Karup Jensen, Chr. Veilskov m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, udført med stiliserede blomster og blade, bestående af: 2 vedhæng (H. 5,7 og 6,2 cm), den ene monteret i kæde (L. 61,5 cm). Samt 5 brocher (3,3-9 cm). Samlet vægt ...
Lot no: 5587847
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:41:00
Antique Biedermeier brooch with Lapis
Antique Biedermeier brooch in 585er gold: 16g, with Lapislazuli applications. Dimensions: L 7cm.
Lot no: 5588437
20:42:00
EUR 45
Crucifix pendant, 585 gold
Crucifix pendant in 585 gold: 32.6g, with body and depiction of saints. Dimensions: approx. 5 x 3 cm. Eyelet inside diameter approx. 5mm.
Lot no: 5588427
20:43:00
EUR 130
Tennis bracelet, brilliant cut diamond bracelet, 585 gold
Tennis bracelet with 64 brilliant cut diamonds, in total approx. 2.24ctWesselton(H)-VS, in 585 white gold setting: 14g, bracelet length: 18cm.
Lot no: 5575051
EUR 4,400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:47:00
EUR 45
Eiler & Marløe, Bernhard Hertz, John Lauritzen m.fl. En samling smykker af sølv (9)
Eiler & Marløe, Bernhard Hertz, John Lauritzen m.fl. En samling smykker af sølv udført med stiliseret bladværk, bestående af: vedhæng (H. 5,4 cm), 4 leddelte armlænker (L. ca. 16-19,5 cm) samt 4 brocher. Samlet vægt ca. 137,1 g. Fremstår med brugsspor. (9)
Lot no: 5587318
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:47:00
Hermann Siersbøl, Henning Ulrichsen, Carl M. Cohr, Aarre & Krogs Eftf. m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv (8)
Hermann Siersbøl, Henning Ulrichsen, Carl M. Cohr, Aarre & Krogs Eftf. m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, overvejende udført med stiliserede blade, bestående af: 2 halscolliers (L. 39,5 og 43 cm) samt 6 brocher. Samlet vægt ca. 82 g. Fremstår med brugsspor. (8)
Lot no: 5587328
20:58:00
Samling guld 14/18K
SAMLING GULD, 14/18K, rödguld, blandade delar, vikt 14K ca 9.6 g, vikt 18K ca 16.2 g
Lot no: 5592519
EUR 713 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
21:55:00
Sven Falk Andersen m.fl. Syntetisk safirring og halskæde af 14 kt guld (2)
Sven Falk Andersen (Guldsmedje 1946-1989). Ring af 14 kt guld prydet med facetseleben syntetisk pink safir, mål på sten Ø 8 mm. ringstr. 58, Ø 18,4 mm. Samt andet fabrikat venziakæde af 14 kt guld L. 60 cm. Vægt ca. 10,5 g. Brugsspor på sten. (2)
Lot no: 5593868
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
13:43:00
EUR 215