Lots per page   19 results ListGallery
Klaus Begasse for Artemide. Udendørs væglampe model Cuneo Mini.
Klaus Begasse for Artemide. Udendørs væglampe model Cuneo Mini af hvidlakeret metal med LED. H. 20 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 2.200 DKK. Første foto er modelfoto. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698893

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
15:04
XUCLÀ & ALEMANY utomhuslampa Break Outdoor 4101
XUCLÀ & ALEMANY, "Break Outdoor 4101", ett par lampor, för utomhusbruk, för Vibia, Spanien, samtida, betong, höjd ca 80, 25x25 cm

Lot no: 5813208
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
16:25
Edward Barber & Jay Osgerby for Flos. Par udendørslamper, model Bellhop (2)
Edward Barber & Jay Osgerby. 'Bellhop', par antracit grå udendørslamper af aluminium og plast. H. 38 cm, Ø 12,5 cm. Udstillingsmodel og én lampe i ubrudt original emballage. Vejl. udsalgspris samlet DKK 4030 (2) Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd ...

Lot no: 5735342

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
18:22
EUR 128
XUCLÀ & ALEMANY - Break Outdoor 4101 utomhuslampor

Lot no: 5813287
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
18:28
Holm Sørensen & Co. Fem udendørs væglampetter (5)
Holm Sørensen & Co. Fem udendørs væglampetter udført af kobber med indre kraftig glasskærm. H 22 Ø 25. Fremstår med udendørspatina samt malingpletter. (5)

Lot no: 5810096
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
19:00
EUR 161
Klaus Begasse for Artemide. Udendørs væglampe model Cuneo.
Klaus Begasse for Artemide. Udendørs væglampe af aluminium og i farven Rust, med LED, model Cuneo. H. 20 cm, B. 17 cm, D. 7 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris. 3.870 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698880

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:54
Peter Bysted for Louis Poulsen. Rubbie Pullert
Peter Bysted. Udendørslampe, beklædt med sort gummi, afskærmning af klar polykarbonat. Fremstillet hos Louis Poulsen, model Rubbie Pullert. H. 72 cm. Udstillingsmodel, antageligt placeret udendørs.

Lot no: 5677688
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
21:13
Focus-Lighting. En samling udendørslamper (3)
Focus-Lighting. En samling udendørslamper bestående af: To 'Square' væghængte lamper af henholdsvis hvid og grafitgrå stål, heraf en med udstansede tal, H. og B. 25 cm, D. 8 cm. Samt Torsten Thorup & Claus Bonderup 'Quarto' 270 LED i kobber H. 14,5, B. 27, D. 15 cm. Samlet vejl. udsalgspris DKK ...

Lot no: 5736245

EUR 174 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
18:46
Carsten Fischer / Henning Larsen for Louis Poulsen. LP Capsule Lygtepæl / Mastetop
Carsten Fischer / Henning Larsen. Lygtepæl / Mastetop med underskærm af klar polykarbonat, overskærm af opal PMMA, armaturhus og fod af støbt aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen, model LP Capsule. H. 360 cm. Udstillingsmodel, minimale brugsspor.

Lot no: 5677716
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25/10/2020
19:00
Fire udendørslamper (4)
Fire udendørslamper af metal. H. 142 cm. Fremstår med brugsspor og patina. Ej testet. (4)

Lot no: 5790198
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
19:00
Skotlamper fra Søværnet. Fem lamper af messing. (5)
Skotlamper fra Søværnet. Fem lamper af messing, L. 14 cm. vægt pr. stk. ca. 800 gr. Hidrører sandsynligvis fra ubåd. Fremstår med tydelige brugsspor, et glas med flænge. Har været monteret civilt. (5)

Lot no: 5814320
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 25/10/2020
20:55
Ernesto Gismondi for Artemide. Udendørslampe, model Piroscafo
Ernesto Gismondi for Artemide. Udendørslampe af støbt aluminium i farven Rust, model Piroscafo. H. 37, B. 26,5 cm, D. 24,5 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris. 3.140 DKK Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698846

EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
21:01
Vilhelm Lauritzen Arkitekter for Focus - Lighting. To NYX 190, udendørslamper (2)
Vilhelm Lauritzen Arkitekter. To udendørslamper 'NYX 190' inkl. pullert og 'Nyx 330' væglampe af grafitgrå støbt aluminium. Fremstillet af Focus - Lighting. Mål inkl. pullert H. 100 cm, Ø 19 cm, væglampe H. 15, B. 19, D. 27 cm. Små tryk langs bundskærm på standerlampe. Udstillingsmodeller, vejl. ...

Lot no: 5814175

EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
16:08
LED- Sign. Lysreklameskilt.
LED- Sign. Lysreklameskilt. med Ligh Tech 9-12 V adapter. 195 X 90 cm. Fremstår i original kasse. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5680636
19:00
Piero Lissoni for Floss. Button, væg/loftslampe
Piero Lissoni. 'Button' væg / loftslampe af hvid polycarbonat. Til udendørs og indendørs brug. Fremstillet af Flos. Ø 40,5, D. 8,5 cm. Minimale brugsspor. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris DKK 2255. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle ...

Lot no: 5735287

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
19:05
Utomhuslykta 1800-tal
GATULYKTA, 1800-talets senare del, gjutjärn och stålplåt, svartmålad, total höjd ca 110 cm

Lot no: 5818489
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/10/2020
12:28
Vägglykta 1800-tal
VÄGGARMATUR, 1800-talets andra hälft, för utomhusbelysning, ljusarm i gjutjärn, lykta i pressad bleckplåt, riklig dekor i form av bla. akantus, total höjd ca 118, djup från vägg 63 cm

PROVENIENS: Paul R Wedendal

Lot no: 5818682
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/10/2020
18:27
Gartenlampe / Stehlampe / Stehleuchte, Metall, 1950er Jahre
Gartenlampe / Stehlampe / Stehleuchte, Metall, 1950er Jahre. Stehlampe aus orange und weiß lackiertem Metall, mit einem runden Standfuß und einem perforierten Lampenschirm, mit einem weiß beschichteten Lampenschaft, mit einer Brennstelle versehen, H.54cm, D.42cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Lot no: 5783232
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27/10/2020
20:42
Torsten Thorup og Claus Bonderup for Focus-Lighting. 'Quarto' to udendørslamper af galvaniseret stål (2)
Torsten Thorup og Claus Bonderup. Quarto 270 LED på pullert og Quarto 270 LED, to udendørslampe af galvaniseret stål. Mål inkl. pullert H. 85, B.26,5, D. 18 cm, væglampe Udstillingmodel. En lampe i original emballge, brudt grundet foto. Vejl. udsalgspris DKK 10.260 Lauritz.com Herlevs ...

Lot no: 5735538

EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 27/10/2020
20:45