12345...57»   Lots per page   1705 results ListGallery
Jens Sinding Christensen, Gilleleje
Jens Sinding Christensen (1888-1980), Gilleleje, olie på lærred, sign. JSC, 41x49 cm. (50,5x58,5 cm). Fremstår med krakeleringer.

Lot no: 5773905
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
14:53
Hugo Arne Buch. Komposition. cd
Hugo Arne Buch (1927-2008). Komposition. Gouache på papir. usigneret. 55 x 44 cm. ( 93 x 73 cm.)

Lot no: 5764546
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
15:05
Catrin Andersson, Souvenir of Achievement-blank
CATRIN ANDERSSON (född 1974): Souvenir of Achievement-blank 2008, blyerts på papper, 70x70 cm.

PROVENIENS: Barbro Johanssons samling
ELASTIC, Ola Gustavsson

Lot no: 5774748
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
15:06
Mogens Andersen, cd. Litografi nr 15/25.
Mogens Andersen (1916- 2003). Komposition, litografi 15/45 sign. Mogens Andersen '59. 59 x 47 cm (78 x 62).

Lot no: 5772652
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
15:07
EUR 228
Okänd konstnär porträtt
OKÄND KONSTNÄR, "The Boa" Cécile Rouget de St Hermine, daterad 10/6 1840, blandteknik på papper, ca 18x13 cm

Lot no: 5774752
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21/09/2020
15:10
Josep Puigmarti Valls
JOSEP PUIGMARTI VALLS (född 1932): blandteknik med collage, figurkomposition, bildmått 95x63 cm

Lot no: 5774756
EUR 970 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 21/09/2020
15:14
Andreas Wargenbrant bronsskulptur
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): "El Bull", skulptur i grönpatinerad brons, i form av tjur, monogramsignerad och daterad 2020, höjd ca.14, längd ca 19 cm

Lot no: 5774759
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
15:17
Sten Didrik Bellander Skateboard - drakflygning
STEN DIDRIK BELLANDER (1921-2001): (2) Fritid, etiketter på baksidan Sten D.Bellander/TIO, gelatinsilverfotografi, 1 märkt utställningsbild, bladmått ca 15,5x22,5 respektive ca 21x30,5 cm.

PROVENIENS:
Sten Didrik Bellanders familj

LITTERATUR:
Svart på vitt om Tio Fotografer, Per Lindström,
Historiska Media, 2008, se bild sid 37

STEN DIDRIK BELLANDER - fotograf och pionjär

Sten Didrik Bellander spelade sedan tidigt 1940-tal en väsentlig roll för det svenska fotografiets utveckling. Han ägnade sig åt porträtt-, reklam-, mode och industrifotografering och var bland annat känd för sina bilder av barn. Flera av Bellanders bilder har närmast klassikerförklarats såsom: "Tore Johnson på språng", "Aorta New York 1947", "Vårskratt Stockholm 1950", "Juvelerare Janssons frestelse 1950", "Papper 1951" och "Kvartsglas 1960".

Sten Didrik Bellander började fotografera under 1930-talet och blev redan under tidigt 40-tal uppmärksammad av tidskrifter som FOTO

Lot no: 5774760
15:18
HANS NORSBO
HANS NORSBO(1897-1955): landskapsmotiv, etsning, signerad och daterad Hans Norsbo 1955, numrerad 184/310, monogramsignerad i plåten HN samt daterad 54, ca 38x29 cm

Lot no: 5774762
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
15:20
Poul Christensson & Egon Banke, motiv med personer / opstilling (2)
Poul Christensson (1909-2004) & Egon Banke (1929-1992), motiv med personer / opstilling, olie på lærred / plde, begge sign. 22x79 cm. (34x91,5 cm). 40x30 cm. (47x37 cm). Den mindste med krakeleringer. (2)

Lot no: 5773904
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/09/2020
15:24
Carl-Harry Stålhane gouache 2 st
CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), 2 st, Figurala kompositioner, en tillskriven, samt en signerad C.H Stålhane samt daterad 50, gouache, ca 37x45 cm

Lot no: 5774769
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
15:27
Ove Frimodt Jacobsen, komposition fra Færøerne. (cd)
Ove Frimodt Jacobsen 1923-2007. Komposition fra Færøerne. Olie på plade. Sign. O. Frimodt J. 29 x 39 cm. ( 32 x 42 cm.)

Lot no: 5766206
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
15:29
Anders Zorn etsning
ANDERS ZORN (1860-1920): "Sommar", 1910, ur Ord och bild, signerad i plåten, etsning, ca 17,7x12 cm

Lot no: 5774773
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21/09/2020
15:31
Mårten Garbring olja på duk
MÅRTEN GARBRING (född 1918); olja på duk, västkustmotiv, 46x38 cm.

Lot no: 5774775
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21/09/2020
15:33
Bronzefigur af balletpige
Patineret massiv bronzefigur af balletpige på rund sokkel af marmor. Kopi efter Milo. H. 29 cm. Af nyere dato.

Lot no: 5399184

EUR 255 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
15:37
Ingvald Holmefjord, komposition, olie på lærred (cd)
Ingvald Holmefjord f. 1941. Komposition, olie på lærred, signeret og dateret 1976. H.130 x 155 cm. UR.

Lot no: 5772787
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
15:48
EUR 537
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af delvis patineret bronze. Sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee, H.29 cm inkl sokkel. Modelfoto

Lot no: 5737067

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
15:50
Axel Hansen, motiver med køer og bondemænd (2)
Axel Hansen (1896-1935), motiver med køer og bondemænd, olie på lærred, sign. Axel Hansen, 47x66 cm. (56x75,5 cm). 71x101 cm. (81x111 cm). Begge med krakeleringer. (2)

Lot no: 5760834
15:50
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, sign./b. H. Hermann. 130x115 cm. UR.

Lot no: 5760090
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
15:56
Skelet i patineret bronze
Siddende skelet af nyere dato inspireret efter Rodins "grubleren". Udført i patineret bronze og monteret på sokkel i sort marmor. Signeret Milo. Højde 25 cm. Modelfoto

Lot no: 5664156

EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
15:56
Jens Ulrich Petersen oljemålning
JENS ULRICH PETERSEN, 'Snoremænd', olja på duk, signerad på baksidan, ca 80x60 cm

Lot no: 5774783
16:07
Solveig Lauridsen. Sommerdag
Solveig Lauridsen (1955-2020). Sommerdag, akryl på lærred, sign. monogram. 60 x 60 cm. (62 x 62). Hidrører fra kunstnerens dødsbo.

Lot no: 5764264
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
16:08
Dansk maler. 'Mose ved Gyldensteen', 1929
Dansk maler. 'Mose ved Gyldensteen', olie på plade, sign. VM 29. 35 x 48 cm (45 x 58 cm).

Lot no: 5749132
16:09
Karl Dahlqvist oljemålning
KARL DAHLQVIST (1900-1971): "Åsögatan", signerad och daterad Karl Dahlqvist 1944, olja på pannå, 62x104 cm

Lot no: 5774787
16:11
M Pyk
MADELEINE PYK (född 1934): (3) Vilande tigrar, signerade m pyk, handkolorerade litografier, ca 25,5x30,5 - 26,5x29,5

Lot no: 5774792
16:16
Skulptur, karusellhäst
KARUSELLHÄST, skulptur, Austin, daterad -1981, bemålad keramik, total höjd 50 cm

Lot no: 5774798
16:22
Andreas Lundberg
ANDREAS LUNDBERG (född 1973): Tribute to London, monogramsignerad AL, 5/25, giclee print, bildmått ca 54x40 cm

Lot no: 5774803
16:27
Pavel Matveevich Gorobets, Pioneers of Poltava on their Way to School
Pavel Matveevich Gorobets (1905-1974), Pioneers of Poltava on their Way to School, oil on canvas, c. 1970, signature, with thin frame ledger approx. 153 x 182 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Lot no: 5695215
EUR 1,900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
16:29
Cynnar Cyrén Lejon
GUNNAR CYREN (1931-2013), skulptur, föreställamnde lejon med klot, grönpatinerad brons, signerad Cyrén, längd ca 12, höjd 5 cm

Lot no: 5774805
16:29
3 Bll.: Aquarelle bzw. aquarellierte Radierung (3)
3 Bll.: Aquarelle bzw. aquarellierte Radierung, unterschiedliche Künstler, aquarellierte Radierung, von K.H. Böhme, 1982, Aquarell Elbsegler unleserlich signiert und datiert '93', Stadtansicht monogrammiert und datiert 'E Kr 46', alle hinter Glas gerahmt, mit Rahmen bis ca. 50 x 38 cm. (3)

Lot no: 5742181
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
16:31
12345...57»