Category
Time
Estimate
Showroom
Brand new items
12345...9»   Lots per page   241 results List Gallery
Description Estimate Showroom Closing time Next bid
Silvio Vinella for Another Story. Pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Black' (5)
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af sort og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp BLACK', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. To første billeder modelfoto (5)

Lot no: 6047607

Brand new item
EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
16:05
EUR 322
Loftkrone messing og brunt glas
Loftkrone messing og brunt glas. H. ca. 54, Ø. ca. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6198124
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
16:32
EUR 134
To loftspendler, model Dublin, Ø 25 cm. (2)
Par pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 25 cm. Ligger i org. emballage. (2)

Lot no: 6203710

Brand new item
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
16:55
EUR 81
Top til gadelampe.
Top til gadelampe med stel af lakeret aluminium. Skærm af plexiglas. H. 52 cm. Ø. 66 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6169779
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
17:22
EUR 40
Louise Campbell. Collage 600 pendel - Snow White
Louise Campbell. Collage 600 pendel - Snow White - af tre lag hvid laserskåret akryl, ophæng af naturanodiseret aluminium, monteret med blindskærm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 6099751
EUR 913 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
17:56
EUR 725
Alfred Homann & Ole V. Kjær. To 'Nyhavn pendler' (2)
Alfred Homann & Ole V. Kjær. To 'Nyhavn pendler' af hvidlakeret stål. Hvid stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen, H. 21 cm. Ø. 31 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor. (2)

Lot no: 5997275
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
18:10
EUR 403
Silvio Vinella for Another Story. Pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Black' (5)
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af sort og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp BLACK', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. To første billeder modelfoto (5)

Lot no: 6164226

Brand new item
EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
18:11
EUR 322
Ernesto Gismondi. Stor pendel af aluminium, model Nur,
Ernesto Gismondi. Stor pendel af aluminium, model Nur, top af matteret glas, LED lyskilde. For Artemide. H. 43, Ø. 55 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. NB. Første foto er modelfoto.

Lot no: 6205034
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 20/05/2022
18:22
EUR 40
Tre industrielle LED lamper (3)
Tre industrielle LED lamper Ø.50-40-30 cm. H.30-50 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.(3)

Lot no: 6193181
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
19:08
EUR 40
Tim Rundle for Menu. Ophæng. Model TR Bulb, Suspension Frame
Tim Rundle for Menu. Ophæng. Model TR Bulb, Suspension Frame. Sortlakeret stel. Der medfølger 4 fatninger (E-27), 2 stålforankringskabler, 2 baldakinsæt i sort plast, 1 Elektrisk ledning samt 4 TR pærer. Mål: H 45, B 20, L 125 cm. Udstillingsmodel. Nedpakket i originalt emballage. ...

Lot no: 6206250

Brand new item
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
20:18
EUR 268
Italian ceiling lamp in Murano glass from the 60s
Italian ceiling lamp in Murano glass and chrome-plated metal, from the 60s. With 3 light bulbs. H. 72 cm including canopy, L. 24 cm, W. 24 cm. Features age and usage-related traces of wear and superficial rust.

Lot no: 6172505
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:56
EUR 805
Grete Meyer. GM 30 pendel. Hvid
Grete Meyer. GM 30 pendel. Hvid. Pulverlakeret stål Ø. 30 cm Designet af Grete Meyer, produceret af Menu. Udstillingsmodel fremstår med mærker.

Lot no: 6201738
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/05/2022
21:21
EUR 40
Thomas Chung & Jordan Murphy for Menu Cast Shape 4 pendel
Thomas Chung & Jordan Murphy for Menu Cast Shape 4 pendel. Sort. B. 56 cm. Udstillingsmodel, fremstår med håndteringsmærker

Lot no: 6202369
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/05/2022
21:37
EUR 40
Eila & John Meiling. Fire pendler, model 16512 - 'Skorstenspendlen' (4)
Eila & John Meiling. Skorstenspendlen. Sæt på 4 pendler af lakeret metal. 1960'erne. H. 22 Ø 15 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. brugsspor. (4)

Lot no: 6206872
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
21:54
EUR 54
Grethe Meyer for Menu. Model GM 30. Pendel hvid
Grethe Meyer for Menu. Model GM 30. Pendel hvid af hvid pulverlakeret stål. Fremstillet hos Menu. H. 21 Ø. 30 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.

Lot no: 6095495

Brand new item
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:17
EUR 107
Raimond Puts for Moooi. Pendant lamp made in steel, model Sphere, Ø 89
Raimond Puts. Pendant lamp made in stainless steel with LED lights, produced by Dutch MOOOI, model Sphere. Diameter 89 cm. Features regular usage-related traces of wear. Lauritz.com does not guarantee that all the bulbs are functional.

Lot no: 6203749
EUR 2,013 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:31
EUR 1,208
Silvio Vinella for Another Story. Tre pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Gold og Silver' (3)
Silvio Vinella for Another Story. To pendler af guldfarvet og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp Gold' samt en pendel af sølvfarvet og klart mundfarvet glas, lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. Modelfotos anvendt (5)

Lot no: 6179421

Brand new item
EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:50
EUR 215
Pendler & bordlampe, Holmegaard, Mini P&T m.m. af Michael Bang (3)
Michael Bang for Holmegaard, Mini P&T pendler med skærm af glas m/ fatninger, Ø 20 cm. Samt HG Michael Bang Dagmar bordlampe el. olielampe m/ grøn beholder + 2 kugleformede skærme (enkelte af stød langs rand), H. 40 cm. Brugsspor. (3)

Lot no: 6205359
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
12:05
EUR 60
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel hvid.
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel. Højde: 29 cm. Ø: 39 cm. Original emballage. Modelfoto.

Lot no: 5757766

Brand new item
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:09
EUR 101
Pendler, ravfarvet glas m.m., 1900-tallets 2. halvdel (2)
Pendler, ravfarvet glas m.m., 20. Årh. 2. halvdel, L. 30-32 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (2)

Lot no: 6199006
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
12:46
EUR 40
Lysekrone, ca. 1900
Lysekrone, ca. 1900. Til elpærer, med ledninger samlet oppe under toppen samt tænd og sluk snor forneden. Ø: 75 cm. H: 60 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, fejler og mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.

Lot no: 6147156
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:35
EUR 81
Arne Jacobsen. Væglampe, model Eklipta, Ø 45 cm
Arne Jacobsen (1902-1971). Eklipta loft/væglampe af hvidt opal glas, monteret med nyere porcelænsfatning. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 45 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 6159762
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:41
EUR 322
Grethe Meyer for Menu. Model GM 30. Pendel hvid
Grethe Meyer for Menu. Model GM 30. Pendel hvid af hvid pulverlakeret stål. Fremstillet hos Menu. H. 21 Ø. 30 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.

Lot no: 6095493

Brand new item
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:44
EUR 134
Hübsch. Bordlamper/pendler. (4)
Hübsch. Fire bordlamper/pendler af forgyldt metal, L. 23 cm. Samlet vejl. udsalgspris ca. 1700 kr. Nyproduceret. (4)

Lot no: 6100205

Brand new item
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:45
EUR 54
Lysekrone af forniklet metal
Lysekrone af forniklet metal med fem lyskilder. H. 120 cm. Ø. 56 cm. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6131894
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
15:25
EUR 40
Stephanie Forsythe and Todd MacAllen for Molo. Model Cloud Softlight. A set of three pendant lamps in paper (3)
Stephanie Forsythe and Todd MacAllen for Molo. Model Cloud Softlight. A set of three pendant lamps in paper (rolled PET fibre), light source in the form of an LED strip. Produced at Molo, model cloud softlight. Ø. 56/86/120 cm. Features usage-related traces of wear. Transformer not included. ...

Lot no: 6170137
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
15:42
EUR 805
Poul Henningsen. 'Koglen', copper pendant lamp, Ø 72 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendant lamp 'Koglen' with 72 copper leaves, mounted on 12 chrome-plated steel arches. Complete with a chrome-plated aluminium socket housing, wire suspension, suspension pulley and canopy. Designed 1957-1959 for the Langeliniepavillon in Copenhagen. Produced by Louis ...

Lot no: 6195071
EUR 6,711 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
15:54
EUR 5,369
Wendelbo. Meta pendel
Wendelbo. Meta pendel af røgfarvet glas. Ø. Ø. 12 cm. I original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6027857

Brand new item
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
16:26
EUR 67
Wendelbo. Meta pendel
Wendelbo. Meta pendel af røgfarvet glas. Ø. Ø. 12 cm. I original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6149382

Brand new item
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
16:44
EUR 67
Form Us With Love for Muuto. Et par pendler model 'Unfold' (2)
Form Us With Love for Muuto. Et par pendler model 'Unfold' fremstillet i en blød blå og sort silikonegummi. Ø 32,5 cm., H. 29,5 cm. Original emballage. (2)

Lot no: 6164083

Brand new item
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
17:38
EUR 107
12345...9»
My search agents