Category  Estimate
Time Showroom
12345...10» ListGallery Lots per page
Taklampa 1960-tal teak och mässing
TAKLAMPA, 1960-tal, stomme i mässing, detaljer i teak, kupor i rökfärgat pressglas, höjd ca 59 cm
Lot no: 5592199
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
12:46:00
Arne Jacobsen. To Munkegård loftlamper(2)
Arne Jacobsen. To Munkegård loftlamper med stel af hvidlakeret metal med messingkant samt skærm af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 46 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5592925
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
13:39:48
Norway Says for Muuto, 2 Mhy pendler sort (2)
Norway says for Muuto, To Mhy Pendant Lamp. sortlakeret aluminium med tekstil ledning. Ø 20 cm. Fremstår med små brugsspor. (2)
Lot no: 5591908
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
14:00:00
Buster + Punch, Par Caged Ceiling loftslamper str. Large (2)
Buster + Punch, Par Caged Ceiling loftslamper str. Large, med bagpanel i hvid marmor. Mål: B. 17 cm. H. 23 cm. Der medfølger en pære. Ligger i org. emballage. Vejl. udsalgspris er 3.695,-. pr. lampe. (2)
Lot no: 5542295

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:18:14
Ljuskrona
LJUSKRONA, 1900-tal, barockstil, för 6 ljus, mässing, höjd ca 67, diameter 69 cm
Lot no: 5592234
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:20:00
Pendler, model Mister, sand, chintz (2)
Pendler, model Mister, sand, chintz, Ø 40, H. 40 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen vil ske via et...
Lot no: 5291121

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:40:00
Louise Campell. Collage pendel, 'Dark green' mat, Collage 450
Louise Campbell født 1970. Collage 450 pendel, 'Dark green' mat af tre lag laserskåret akryl, stel og ophæng af naturanodiseret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Udstillingsmodel med nummerbevis i original emballage med minimale håndteringsmærker. Modelfotos
Lot no: 5565992
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
14:56:00
EUR 121
Poul Henningsen. A pair of PH5-pendel Mini, 'Brass'. Number certificate (2)
Poul Henningsen 1894-1967. A pair of PH5-pendel Mini, with shades in 'Brass' varnished aluminium. Designed around 1958. Produced by Louis Poulsen. Ø 30 cm. Displays minimal usage-related traces of wear, in original boxes with a number certificate. The PH5 Mini is a scaled down version of the ...
Lot no: 5525545
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
15:12:00
EUR 617
Pendler, model Mister, brun (2)
Pendler med ophæng, model Mister, brun, chintz stof, H. 40 cm. Ø. 30 cm. Fremstår nye og ubrugte. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber...
Lot no: 5270196

15:18:00
Ljuskrona i mässing
MALMKRONA, 1900-talets mitt, för 4 ljus, elektrifierad med fyra socklar (E14), snäckskalsformade ljusmanschetter, höjd ca 54 cm, diameter ca 52 cm
Lot no: 5592268
15:42:00
J. T. Kalmar für Kalmar, Lampe / Pendelleuchte / Hängelampe, verchromt, Metall, Muranoglas, Österreich, 1960er Jahre
J. T. Kalmar für Kalmar, Lampe / Pendelleuchte / Hängelampe, verchromt, Metall, Muranoglas, Österreich, 1960er Jahre. Pendelleuchte mit einem dreiteiligen Schirm aus Muranoglas in Form großer Blütenblätter, mittig mit eine Brennstellen versehen, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle ...
Lot no: 5592066
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
15:43:00
Par pendler, model Lucy wood (2)
Par pendler, model Lucy, metal og lakering i imiteret træ, D. 30 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD-16
Lot no: 5555896

EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
15:44:00
Taklampa Poul Henningsen
POUL HENNINGSEN, "PH-lampa", takarmatur, grå samt blå-, vit- och rödlackerad, plåt, Louis Poulsen, Danmark, höjd ca 28, diameter ca 48 cm
Lot no: 5592272
16:02:00
Perry King & Santiago Miranda for Arteluce. Aurora pendel
Perry King & Santiago Miranda for Arteluce. Aurora pendel med cirkulære skærme af matteret og blåt glas samt lilla-lakerede metaldele. Ø 60 cm. Brugsspor
Lot no: 5583349
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:08:23
Taklampor
LYKTOR / TAKLAMPOR, 2 st, 1900-talstomme i mässing, etsat glas, höjd ca 23 resp. 21 cm
Lot no: 5592280
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
16:18:00
Modular Lighting, par loft- og væg lamper (2)
Modular Lighting, par loft- og væg lamper fra Modular Design. Stel i aluminium. Ø. 25 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5592848
16:30:10
EUR 128
Poul Henningsen. PH 4½ / 4 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½ / 4 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med små chipafslag på øverste kant af mellemskærm og lilleskærm samt bobler i forkromning på ledningskjuler.
Lot no: 5586429
EUR 859 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
17:02:00
EUR 510
Doria-Leuchten pendel 1960/70'erne
Doria-Leuchten pendel 1960/70'erne med stel af messing behængt med glasrør. Fremstillet ved Doria-Leuchten , tyskland. Ø 53 cm, H 40 cm (uden ophæng). Brugsspor. Glasrør kan hænges vilkårligt.
Lot no: 5591794
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
17:10:00
Norman Copenhagen. et par 'Bell' pendler (2)
Andreas Lund og Jacob Rudbeck for Normann Copenhagen, et par Bell pendler, grålakeret aluminium. H.37/39 cm inkl. montering Ø 35 cm. Lette brugsspor.
Lot no: 5575912
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
17:16:00
Pendler / loftlamper inkl. pærer, model Buffalo (3)
Pendler / loftlamper inkl. pærer (NB ved forsendelse indestår vi ikke for standen på pærerne), model Buffalo, lakeret metal, Ø 13,5 cm, H. 30 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (3) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber...
Lot no: 5555579

EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
17:43:00
Lot no: 5587561

18:33:00
Taklampa alabaster tidigt 1900-tal
TAKLAMPA, alabaster, tidigt 1900-tal, skuren dekor av pärlbård, takkopp av alabaster, tre ljuspunkter, diameter ca 45 cm
Lot no: 5592524
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
18:40:00
Empirstils takampel
AMPEL, empirstil, 1900-talets första hälft, mässingsstomme med glaskupa, för 6 ljus och elektrifierad för en lampa, diameter 63 cm, höjd 86 cm.
Lot no: 5592341
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
18:44:00
Ubekendt lampeproducent. To pendler (2)
Ubekendt lampeproducent. To pendler bestående af pendel med topskærm af rød plast , underskærm af opalglas og top af messing. Ø. ca. 50cm. Pendel med skærm af riflet glas og top af teak. Ø. 18cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5591216
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:55:00
Et par pendler af metal med lakering i imiteret træ, model Dublin. (2)
Et par pendler af metal med lakering i imiteret træ, model Dublin. Ø. 20 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (2)
Lot no: 5588620

EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
18:58:00
Jo Hammerborg for Fog og Mørup. Pendel model 'Vega'
Jo Hammerborg (1920-1982). Pendel model 'Vega' / Timeglasset af matteret aluminium med blank forkromet midterstykke. To lyskilder op og ned 100 W. Fremstillet hos Fog og Mørup etiket herfra H. 55 cm Ø 38 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mindre buler samt to manglende skruer i midten..
Lot no: 5591218
19:00:00
Loftslampe
Loftslampe med to lyskilder og hejsesystem (virker ikke ved test), samlet højde 220 cm, øverste del Ø 49 cm, nederste del Ø 58 cm. brugsspor.
Lot no: 5581454
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:01:00
Luxus, blombord och taklampor, 1 par
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, (3 dlr) blombord och två lampor, Luxus, Vittsjö, 1960-tal, kopplad benställning av jakaranda, insats av rostfritt stål, lampor av rostfritt stål med detaljer av jakaranda, bordets höjd 50, 75x26 cm, lampornas höjd exklusive sladd 24,5 cm. . LITTERATUR. Jämför Bo Sigeback, Under Luxus tak brödraparet Uno och Östen Kristainsson med design för hem och offentliga miljöer, 2008, bild s. 72.
Lot no: 5592345
EUR 333 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
19:01:00
Poul Henninsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Lot no: 5591267
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
19:05:00
EUR 161
Tre grønne industrilamper af metal med opal glas (3)
Tre grønne industrilamper af metal og skærme af opal glas. H. 30 cm. Ø. ca. 34 cm. Fremstår med brugsspor, rust og afskalninger (3)
Lot no: 5591756
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:08:00
EUR 268
12345...10»