Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Engelsk Bravingtons military WWII lommeur.
Engelsk Bravingtons military WWII lommeur. Stemplet på bagkasse GS/TP samt nummeret 036097Ø. 52 mm. Fremstår med brugsspor, samt løs bagkasse. Uret går, Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5465877
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:33:00
Perfecta 14K Fickur
PERFECTA, 14K, fickur, rödguld, 1920-tal, manuellt urverk, mineralglas, inre lock gulmetall, ref nr. 40/24, diam ca 50 mm, vikt ca 83.0 g. . Klockkedja gulddoublé medföljer
Lot no: 5592387
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
19:43:00
Hamilton og Waltham. Tre amerikanske lommeure i forgyldt metal, ca. 1895, 1907 og 1914 (3)
Hamilton og Waltham. Tre amerikanske lommeure i forgyldt metal, hvide emaljeskiver med henholdsvis romertal og arabertal, separat sekundviser, produceret ca. 1895, 1907 og 1914. Ø. ca. 43, 50 og 52,5 mm. Fremstår med brugsspor, mindste lommeur med hårrevner på skiven. Urerne gik på ...
Lot no: 5564500
EUR 430 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:58:00
EUR 101
Daniel Roth 'Numero 11'. Herrenuhr aus 18 kt. Gelbgold mit zweifarbigem Zifferblatt, 2000er Jahre
Herrenuhr von Daniel Roth, Modell 'Numero 11', Gehäuse aus 18 kt. Gelbgold, zweifarbiges silberfarbenes Zifferblatt mit römischen Zahlen, Saphirglas, neueres Hirsch Lederarmband mit originaler DR Schließe aus 18 kt. Gelbgold, mechanisches Uhrwerk mit Handaufzug. Ø 31,5 mm. Mit Gebrauchsspuren. ...
Lot no: 5548223
EUR 3,893 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:13:00
EUR 1,946
Longines , Damentaschenuhr, 585 Gold
Antike Damentaschenuhr, Longines, Gehäuse aus 585er Massiv Gold, Werk: Handaufzug, Durchmesser: 32mm,
Lot no: 5542382
EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:13:00
EUR 50
Fickur 8 st silver
FICKUR, 8 st, silver, 1800/1900-tal, emaljerade urtavlor, diameter 30-51 mm
Lot no: 5592435
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
20:31:00
Fickur 14k guld
FICKUR, 14k guld, 1900-talets första hälft, savonett, manuellt urverk, vitemaljerad urtavla, innerboett i metall, kontrollstämplar, diameter ca 52 mm
Lot no: 5593417
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24/02/2020
13:36:00
Urban Jürgensen & Sönner Kjöbenhavn, Taschenuhr aus 18 kt. Gelbgold
Urban Jürgensen & Sönner Kjöbenhavn, doppelkapselige Taschenuhr aus 18 kt. Gelbgold, weißes Zifferblatt mit Logo, zwei Zeigern, römischen und arabischen Zahlen, Minutenindizes sowie Sekundenzeiger. Staubkapsel aus 18 kt. Letztes Viertel 19.Jh. Ø 50 mm (ohne Krone). Gewicht: 93,3 g (einschl. ...
Lot no: 5591198
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2020
19:33:00
EUR 886
Vintage Rolex pocket watch, approx. 1920 - 1930
Vintage Rolex pocket watch approx. 1920 - 1930 , case of Snowite material, white dial with Arabic numerals, separate second hand, chronograph function with a frequency of 1/5 of a second, hand-winding mechanism. Case Ø approx. 43 mm. Wear. Watch in working order, but Lauritz.com does not ...
Lot no: 5549353
EUR 2,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/02/2020
20:03:00
EUR 950
Girard. Lommeur 18 kt
Girard enkeltkapslet lommeur urkasse og bagkapsel af 18 kt. guld. Ø 40 mm. Hvid urskive med logo, romertal og sub dial sekundvisning. Vægt: 48,7 g. Fremstår med brugsspor. Glasset frestår med nedslibning på midten. Medfølger optræksnøgle af forgyldt metal dekoreret med ræv og glasfluse. Uret gik ...
Lot no: 5595070
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/02/2020
20:39:00
EUR 101
Dobbeltkapslet lommeur af guld
Dobbeltkapslet lommeur med for-, bag- og støvkapsel af 14 kt. guld. Ø. 54 mm. Bøjle og krone af forgyldt stål. Hvid urskive med arabertal og separat sekundvisning. Mekanisk urværk. Vægt: 96 gr. Uret gik ikke på vurderingstidspunktet. Fremstår med brugsspor og buler. Kæde af forgyldt metal ...
Lot no: 5595124
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 26/02/2020
16:35:00
EUR 87
Stor samling lommeure, stopure mm.
Større samling lommeure, stopure m.fl. Nogle med tilhørende æsker. Pose med reservedele/defekte ure.Urene er ej testet. Nogle mangler forekommer. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (60)
Lot no: 5593974
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/02/2020
20:23:00
EUR 322
Drei Uhren / Taschenuhren (3)
Konvolut Taschenuhren , zwei Damentaschenuhren, Durchmesser: 25mm, eine Taschenuhr Paul Hemmeler, 12 Stunden Zifferblatt, Handaufzug, Open Face Gehäuse, Schweiz, Jahr 1900-1910, Durchmesser: 50mm.
Lot no: 5403300
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29/02/2020
20:12:00
Chs. Tissot & Fils Depuis 1853 Taschenuhr Mechanischer Uhrwerk Vintage
Chs. Tissot & Fils Depuis 1853 Taschenuhr Mechanischer Uhrwerk Vintage, Gehäuse und Uhrenkette aus Metall, Durchmesser ca. 49mm.
Lot no: 5514797
EUR 140 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29/02/2020
20:13:00
EUR 50