Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Repetition Chronographe doppelkapselige Herrentaschenuhr aus 14 kt. Gelbgold
Repetition Chronographe doppelkapselige Herrentaschenuhr aus Gehäuse aus 14 kt. Gelbgold, guillochiertes Gehäuse mit Kartusche, weiß emailliertes Zifferblatt mit arabischen Zahlen und Strichindex, separater Sekundenzeiger. Mechanisches Werk mit Handaufzug und Stundenrepetition. Innenkapsle ...
Lot no: 5297937
EUR 1,342 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
19:53:00
EUR 671
Dobbeltkapslet lommeur 14k
Dobbelkapslet lommeur af 14k guld med guillocheret for- og bagkapsel, hvidemaljeret urskive med arabertal, Ø 52 mm. Lommeuret har vundet guld i Lille 1902. Uret går ved optræk. Glas foran urskive er der ikke. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5297295
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
20:10:00
EUR 349
Omega. Doppelkapselige Herrentaschenuhr aus 14 kt. Gelbgold mit weißem Zifferblatt, ca. 1914
Vintage Herrentaschenuhr von Omega, doppelkapseliges Gehäuse aus 14 kt. Gelbgold, weißes Emaillezifferblatt mit arabischen Zahlen, separater Sekundenzeiger, vergoldete Zeiger im Louis XIV Stil, Plexiglas, mechanisches Uhrwerk mit Handaufzug. Ø 55 mm. Staubkapsel auch aus Gelbgold. Gewicht ca. ...
Lot no: 5284579
EUR 1,074 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:49:00
EUR 698
Alpina herrfickur i 18 k guld
ALPINA, fickur, 18 k guld, 1900-talets första hälft, vitemaljerad urtavla, innerlock i metall, boettnr. 602201, diameter 50 mm, vikt ca 89 g. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311797
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
12:42:00
Longines herrfickur i 14 k guld
LONGINES, fickur, 14 k guld, 1900-talets första hälft, savonett, vitemaljerad urtavla, innerlock i metall, ankargång, boettnr. 3758507, verknr. 3758507, cal 19.74N, diameter 51 mm, vikt ca 101 g, etui . . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311803
EUR 629 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
13:06:00
Omega herrfickur i 14 k guld
OMEGA, fickur, 14 k guld, ca 1931, innerlock i metall, ankargång, boettnr. 7593454, verknr. 7402732, diameter 50 mm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5313125
16:12:00
Omega herrfickur i silver
OMEGA, fickur, silver, "Phileas Fogg", ca 1927, vitemaljerad urtavla med världsstäder, boettnr. 7814793, 6871165, cal 40.6, diameter 49 mm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311904
17:20:00
Samling lommeure (30)
Samling lommeure, heriblandt: Jacco, Genfa, Polka. Ø op til 53 mm. Fremstår med brugsspor/slitage, flere med manglende glas eller revne/afslag på skive. (30)
Lot no: 5313396
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 26/04/2019
18:01:00
Halda herrfickur i silver
HALDA, fickur, silver, Svängsta 1894, vitemaljerad urtavla, ankargång, boettnr. 1397, cal Z, diameter 50 mm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311980
20:12:00
Fickur samt klockställ
FICKUR I KLOCKSTÄLL, samt kompass, 1900-talets första hälft, klockställ med höjd 12 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311982
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
20:16:00
American Watch & Co herrfickur
WALTHAM, fickur, Am Watch, gulddoublé, USA, ca 1887, ankargång, savonett, boettnr. 117828, boett med graverad dekor, diameter 53 mm. A Gentleman's Auction
Lot no: 5311994
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
20:40:00
Fickur försilvrad Telegrafverket
FICKUR, försilvrad metall, 1900-tal, boetten med text "Tillhör Telegrafverket" 37086, urtavlans diameter ca 56 mm
Lot no: 5312187
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
10:36:00
Elgin Taschenuhr
Taschenuhr aus der Manufaktur Elgin. Das vergoldete Gehäuse ist von der Firma Keystone USA gefertigt. Auf der Vorderseite mit einem Monogramm versehen: MB. Handaufzug, 3 Deckel, weißes Zifferblatt mit schwarzen arabischen Ziffern, goldfarbige Zeiger, kleine Sekunde auf 6 Uhr, konvexes ...
Lot no: 5241505
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
17:20:00
Ancre, lommeur af 14 kt. guld
Lommeur mrk. Ancre af 14 kt. guld, urskive m/ romer- / arabertal, separat sekundviser, sign. 180664 Remontoir Ancre m.m. no 180664 & K 14, Ø 45 mm, vægt inkl. værk & støvkapsel(ej guld) ca. 78 gr. Brugsspor bl.a.tryk & hårrevner m.m. Uret gik ikke på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com ...
Lot no: 5300959
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 28/04/2019
20:07:00
EUR 242
Elgin Int. Watch lommur samt kæder i 14 kt guld samt et lommeur i sølv. (2)
Elgin lommur samt kæde i 14 kt guld samt et lommeur i sølv. Vægt for kæder alene: Urkæde 30.8 gram, stemplet 14 kt, samt ældre ustemplet kæde, syretestet til 14 kt, vægt: 19 gram. Vægt for gulduret incl urværk: 132 gram. (2)
Lot no: 5289404
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/04/2019
20:59:00
EUR 403
Silber Taschenuhr
Vintage Taschenuhr, Handaufzug mit Aufzugsschlüssel Gehäuse aus Silber Ref.nr.: 22265 Durchmesser Ø ca. 43 mm Uhr funktioniert. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. Tragespuren.
Lot no: 5308449
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/04/2019
21:30:00
Taschenuhr, 585er Rotgold
Taschenuhr, 14k Rotgold gestempelt 585 Weißes zifferblatt mit römischen und arabischen Ziffern Kunststoffglas Uhr Durchmesser ca. 52,40 mm Gewicht ca. 89 Gramm Handaufzug werk Lauritz.com gibt keine Garantie auf die Funktionsfähigkeit und Gangbarkeit der Uhr. Gebrauchsspuren
Lot no: 5309363
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/04/2019
21:35:00
EUR 300
Repetition dobbektkapslet herrelommeur af 14 kt. guld
Repetition Chronographe dobbeltkapslet herrelommeur med urkasse af 14 kt guld, glat urkasse, urskive med arabertal og stregindex, separat sekundviser. Mekanisk værk med manuelt optræk og timerepetition. Inderkapsel templet 585, nr. 217032. Støvkapsel af 14 kt. guld stemplet Heures Repetition ...
Lot no: 5285343
EUR 1,342 DK, Kolding, Trianglen 29/04/2019
20:51:00
EUR 671
Kline & Co marine chronometer
KLINE & CO, chronometer, brass, USA, New York, detent escapement, movement no. 613, diameter 100 mm. . Provenance: Anders Emmerfors
Lot no: 5313042
EUR 1,048 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/04/2019
19:14:00
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld, urkasse med putto, engel, dyr og bladværk, delvist med emalje, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal, støvkapsel af metal, no. 9346. Ø 35 mm. Vægt ca. 35 gr. Uret fungerer ikke på vurderingstidspunktet. Fremstår med brugsspor og emaljebortfald.
Lot no: 5305317
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 30/04/2019
19:52:00
EUR 268
Lommeur af guld med urkæde 14 kt.
Lommeur af 14 kt. guld, gylden urskive med arabertal og small seconds, bagkapsel med geometrisk mønster, støvkapsel af forgyldt metal. Diam. 45 mm. Samt urkæde af 14 kt. guld, L. 41 cm. Vægt: 11,0 g. Uret virker ved efterprøvning.
Lot no: 5314240
EUR 537 DK, Hørsholm, Hammervej 1 30/04/2019
20:08:00
EUR 268
Leplastrier mens pocket watch Chronometer
LEPLASTRIER, pocket watch, Chronometer, silver, England, London, white enameled dial, detent escapement, movement no. 63, diameter 52-57 mm. . PROVENANCE: Once belonged to Thomas Telford, British Ingenieur (1757-1834). . Provenance: Anders Emmerfors
Lot no: 5313074
EUR 839 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30/04/2019
20:18:00