Lots per page   23 results ListGallery
To damelommeure af 14 kt. guld (2)
To dobbeltkapslede damelommeure af 14 kt. guld, begge med hvide emaljerede urskiver og romertal. Diam. Ø30-32 mm. Fremstår med defekt og manglende glas, samt brugsslitage og skader. Samlet vægt: 41,8 g. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. (2)

Lot no: 5805694
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
15:00
EUR 215
Lommeurskæde af 14 kt. guld
Lommeurskæde af 14 kt. rødguld. L. 31,5 cm. B. 0.6 cm. Vægt 24,3 g. Brugsspor.

Lot no: 5822617
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 31/10/2020
20:14
EUR 537
Taschenuhr mit Kette, Silber
Taschenuhr mit Kette, Silber. Taschenuhr aus Silber mit römischem Ziffernblatt, D.5cm, sowie einer Kette aus Silber, L.30,5cm, Gesamtgewicht: 195g, altersgemäße Reibespuren, partielle Kratzer und Oxidationsspuren im Silber.

Lot no: 5752515
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:48
EUR 150
Watch / pocket watch / spring lid watch, 585 gold, Russia, 1899
Watch / pocket watch / spring lid watch, 585 gold, Russia, 1899. Folding pocket watch of 585 gold with white dial and Roman numerals, hand winding, hallmarked inside folding lid, with dedication and marked as present from the Tsar, D 4.5cm, with a chain of 585 gold, L 30cm, total weight: 116g, in...

Lot no: 5819599
EUR 1,500 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:52
EUR 1,600
Fickur Schweiz 18K 1880-tal
FICKUR, Schweiz, 18K, 1880-tal, manuellt urverk med uppdrag med nyckel, cylindergång, rödguld, mineralglas, svarta och röda numrärer, rikt mönstrad boett, inre lock gulmetall, serie nr. 16295, diam ca 37 mm, vikt ca 38.2 g, nyckel för uppdrag samt klockkedja i gulmetall medföljer

Lot no: 5823710
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 01/11/2020
13:18
Faber Type/Pavel Buhre. Dobbeltkapslet lommeur af guld med emalje, ca. 1900.
Russisk dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, dekoreret med den russiske dobbeltørn, hvid urskive af emalje med romer- og arabertal. Mrk. Faber Type (Pavel Buhre) 78292. Ca. 1900. Diam. 5 cm. I original æske med silkeindtræk, hvorpå logo samt den kejserlige dobbeltørn i guldtryk. Proveniens: ...

Lot no: 5810282
EUR 3,356 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/11/2020
15:55
EUR 2,416
Samling ældre lommeurkæder af bl.a. sølv (5)
Samling ældre lommeurkæder af bl.a. én fra N. E. From med hestesko i sterlingsølv, én med mønter, bl.a. en norsk 2 skilling 1694 og én i metal med indsats af perlemor og farvet glas. L. 23 - 34 cm. Fremstår med brugsspor, fejl og mangler. (5)

Lot no: 5781040
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 01/11/2020
19:51
EUR 134
Lille lommeur i kasse af 14 kt. guld, Geneve
Lille lommeur i kasse af 14 kt. guld, støvkapsel af metal, hvidemaljeret urskrive med romertal, Geneve 1800-tallets slutning. Ø 33 mm. Vægt i alt ca. 39 g. Optræksnøgle og etui medfølger. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5822677
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 01/11/2020
20:08
Dobbeltkapslet herrelommeur i 14 kt. guld
Herrelommeur i dobbeltkapslet urkasse af 14 kt. guld, lys og gylden skive med arabertal, separat sekundviser, plexiglas, støvkapsel af metal, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 53 mm. Vægt inkl. værk m.v.: ca. 93,3 gr. Defekt urkæde af metal medfølger. Fremstår med brugsspor, graveret ...

Lot no: 5822616
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 02/11/2020
20:29
EUR 510
Elgin Watch Co. Dobbeltkapslet herrelommeur i 14 kt. guld, ca. 1930
Dobbeltkapslet herrelommeur fra Elgin, i urkasse af 14 kt. guld, dekoreret med cartouche graveret med monogram, hvid emaille skive med arabertal, separat sekundviser, plexiglas, manuelt optræk, støvkapsel af forgyldt metal. Ø. 45 mm. Vægt inkl. urværk: ca. 91,1 gr. Fremstår med brugsspor, ...

Lot no: 5822614
20:38
EUR 537
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld.
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld. Skive med Arabertal, time og minutvisere. Urhus rigt dekoreret med ciseleringer. Ø 33 mm. Samlet vægt ca. 29 gram. Fremstår med alm. brugsspor. Uret går ved optræk, Lauritz.com indestår dog ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5814594
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03/11/2020
19:50
EUR 268
Russische doppelkapselige Herrentaschenuhr aus Gold mit dem russischem Doppeladler
Russische doppelkapselige Herrentaschenuhr aus 14 kt. Gelbgold, guillochierte Vorder- und Rückkapsel, Vorderseite mit dem russischem Doppeladler, teilweise mit Emaille, weiß emailliertes Zifferblatt mit römischen und arabischen Zahlen, signiert, separater Sekundenzeiger, Staubkapsel aus 14 kt. ...

Lot no: 5817468
EUR 1,611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03/11/2020
20:40
EUR 1,208
Urban Jürgensen. Herrentaschenuhr aus 18 kt. Gelbgold mit Repetitionswerk, ca. 1820er Jahre
Herrentaschenuhr von Urban Jürgensen (1776-1830), Gehäuse aus 18 kt. Gelbgold, weißes Emaille-Zifferblatt mit römischen Zahlen, Staubkapsel aus vergoldetem Metall mit Gravur: 'No. 568 Urban Jürgensen Droningens Tvergade No. 277 Kiøbenhavn', signiertes Uhrwerk mit Stunden- und ...

Lot no: 5821088
EUR 4,832 DK, Vejle, Dandyvej 03/11/2020
20:57
EUR 3,758
Samling urmagerværktøj og lidt reservedele
Samling urmager værktøj og lidt reservedele. Bestående af bla. drejebænk fra Wolf Jahn, Frankfurt med tilbehør, diverse øvrige instrumenter. Reservedele og glas til lommeure m.m.

Lot no: 5811856
EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03/11/2020
21:19
EUR 228
FICKUR, 14k guld, A. Rossel-Conrad Bienne
FICKUR, 14k guld, A. Rossel-Conrad Bienne, boettens diameter ca 40 mm, vikt 89.4 gram

Lot no: 5828128
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 04/11/2020
17:22
Fickur 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, savonett, boett med emaljdekor och motiv av änglar resp. fåglar, omkring 1900, innerboett i metall, diameter ca 32 mm, vikt ca 23,8 g

Lot no: 5828154
EUR 335 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 04/11/2020
18:20
Waltham. Dobbeltkapslet lommerur
Amerikansk dobbeltkapslet lommeur af gulddouble, hvid urskive med sorte romertal mrk. Waltham, samt sekundviser. Stemplet Keystone watchcase 6300227. Kapsel med dedikation. Ø 5 cm. Værket går men Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5819689
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 04/11/2020
18:45
En samling lommeure bl.a. i sølv (11)
En samling lommeure, hovedparten med bagkapsel i sølv. Fremstår med brugsspor og varierende grad af defekter (manglende visere, revner i glasset, revner i emalje m.v.). Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (11)

Lot no: 5775302
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 04/11/2020
Französische Taschenuhr mit Mondphase, 'Chronographe Repetition a Quarts',14 kt.
Französische doppelkapselige Taschenuhr mit Mondphase, "Chronographe Repetition a Quarts",14 kt. Gelbgold, Breguet/Spiral/25 Rubis. Viertelstundenrepetition, Ø 58 mm., Gehäuse gestempelt 'No. 6769'. Inkl. Kette, ebenfalls 14 kt. Gelbgold. Gewicht: Uhr 141 g, Kette 39 g. Die Uhr funktionierte zum ...

Lot no: 5788663
EUR 2,685 DK, Helsingør, Støberivej 04/11/2020
20:30
EUR 2,013
Damfickur i 18 k guld
FICKUR, 18 k guld, 1900-talets första hälft, innerlock i metall, ankargång, diameter 32,5 mm, vikt ca 27 g, klockkedja i gulddoublé medföljer

Lot no: 5828348
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 04/11/2020
21:57
Samling lommeure mm. bla. IWC (8)
Samling lommeure mm. bla. IWC herre lommeur af sølv Ø 50 mm. med lænke af sølv, 5 øvrige herre og dame lommeure af sølv, 2 stk. lommeurs bægre med glas. Fremstår med brugsspor, mindre defekter (8)

Lot no: 5825715
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05/11/2020
19:21
Samling nyere blikbiler, bl.a. udført som 'Beetle' og scooter (12)
Samling nyere blikbiler, bl.a. udført som 'Beetle' og scooter, L. ca. 18 til 35 cm. Fremstår med brugsspor, snavs m.v. (12)

Lot no: 5821089
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 05/11/2020
20:25
IWC lommeur af 14 kt. guld
IWC, dobbeltkapslet lommeur af guld 14 kt. Mekanisk urværk. Gylden urskive med Arabertal, decentral urskive med sekundangivelse. Urkassemål: 52 mm. Vægt: 124 g. Støvkapsel af forgyldt metal. Fremstår med alm. brugsspor. Fungerer ved optræk, dog indestår Lauritz.com ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5826360
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05/11/2020
21:16
EUR 617