Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListGallery Lots per page
Jens Fänge etsning
JENS FÄNGE (född 1965): Komposition, signerad Jens Fänge, etsning 29/80, bladmått ca 37x29,5 cm
Lot no: 5310276
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
15:48:00
Tage Klee, komposition med kakkelovn, digitalprint på lærred
Tage Klee f. 1950, prisbelønnet kunstfotograf. Komposition med kakkelovn, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H 100 x 75 x 4 cm.
Lot no: 5305229

EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/04/2019
16:59:00
EUR 201
Ursula Schütz träsnitt
URSULA SCHÜTZ, (Född 1935): 2 st, "Växter I" samt "Regnskogen", signerade samt numrerade 5/50 och 6/30, träsnitt, ca 42x60 samt 50x60 cm
Lot no: 5310308
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24/04/2019
17:00:00
Philip von Schantz färglitografi
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998), Vinbär i zinkbalja, signerad och daterad -78 samt numrerad PT (provtryck), färglitografi ca 40x52 cm
Lot no: 5310319
EUR 524 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:22:00
Litograferade planscher ur Svenska fåglar
VON WRIGHT, fågelplanscher, ca 115 st, litograferade, lösa blad, ur "Svenska fåglar", Ivar Baarsen, Stockholm, 1921, ca 37,5x27,5 cm, medföljer även text till "Svenska fåglar", lösa ark
Lot no: 5310343
EUR 262 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24/04/2019
18:14:00
Ejnar Iversen. To kompositioner, serigrafi og litografi, cd(2)
Ejnar Iversen (1914-2002). To kompositioner, serigrafi nr.504/550, E.T., sign. i bly. Ejnar Iversen, dat. 854. rammemål 50x66 cm. Litografi nr. 296/400, sign. i bly Ejnar Iversen 78, rammemål 54,5x47,5 cm(2)
Lot no: 5288745
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
18:27:40
Sven Olof Ehrén färglitografi
SVEN-OLOF EHRÉN (1927-2004): (5) "Södra bergen", signerade och daterade Sven Olof Ehrén -80, färglitografi, ca 38,5x54,5 cm
Lot no: 5310357
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
18:44:00
Photo Konsum, Fotografie / Druck auf Aluminiumverbundplatten, Titel: Berlin Wall Street Art
Berlin Wall Street Art - Graffiti by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Berlin Wall Street Art. Open Editon. Jahr 2018. Maße: 150 x 100 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, Fine ...
Lot no: 5130168

EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/04/2019
19:00:00
EUR 250
Felix von Altersheim, Mickey Mouse Rich vs. Placative Collage. Chromax Deluxe 12 colour pigment print, matte, on silver-brushed aluminium. Title: Mickey Mouse Rich vs. Placative Collage.
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 colour pigment print, matte, on silver-brushed aluminium.Title: Mickey Mouse Rich vs. Placative Collage. Signature, date, number on reverse side. Limited to 50 copies, year 2018. Dimensions: 135 x 135 cm. Medium/technique: Chromax Deluxe 12 colour ...
Lot no: 5224238
EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/04/2019
19:00:00
EUR 600
Felix von Altersheim, print on acrylic glass, title: Kate Moss vs. Mozart Plakative Collage, Pop Art
Felix von Altersheim, direct print on acrylic glass XT 5 mm all white, Chromax Deluxe - 12 colour Pigment Druck, glossy.Title: Kate Moss vs. Mozart Plakative Collage.Signature, date, number.Limited edition of 50.Dimensions: 110 cm x 138.8 cm. Medium/technique: direct print on acrylic glass XT 5...
Lot no: 5311623
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/04/2019
19:05:00
EUR 400
Photo Konsum, I love u
'I love u' - by Photo Konsum, photograph, 12 colour Fine Art Druck, high resolution photograph on aluminium composite board. Title: I love u, source Lars Wik - Open Editon 2018, Dimensions: 150 x 100 cm, Medium/technique: aluminium composite boards on 3 mm Alu Dibond, Fine Art print on ...
Lot no: 5279741

19:05:00
EUR 275
Gravyrer
GRAVYRER, 4 st, 1800-tal, i förgyllda rammar, rammått 50x63 cm
Lot no: 5310369
19:10:00
Photo Konsum, Nature
'Nature' - by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Nature ,Quelle Lars Wikström - Open Editon Jahr 2018. Maße: 150 x 100 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, Fine Art Druck auf ...
Lot no: 5311629

EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/04/2019
19:10:00
Street Art Aleyna - Graffiti by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten, Titel: Street Art Girl
Street Art Aleyna - Graffiti by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Quelle, Street Art Aleyna. Titel: Street Art Girl. Open Editon. Jahr 2018. Maße: 150 x 100 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm ...
Lot no: 5190863

19:15:00
EUR 250
Felix von Altersheim, Pigment print, matte, on Butler finish – silver-brushed aluminium, title: Brigitte Bardot - Rockin - Sexy Vamp, Pop Art
Felix von Altersheim, Deluxe 12 colour pigment print, matte, on Butler finish – silver-brushed aluminium, title: Brigitte Bardot - Rockin - Sexy Vamp. Signature, date, number on reverse side. Limited to 50 copies, year 2018. Dimensions: 150 x 120 cm. Medium/technoque: Butler finish – ...
Lot no: 5313706
EUR 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/04/2019
19:15:00
EUR 500
Photo Konsum, Female Breaking
Street Art Female Breaking by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Female Breaking. Open Editon. Jahr 2018. Maße: 150 x 100 cm. Medium/Technik: Fine Art Druck auf Aluminiumverbundplatten 3 mm. Wandhalterungen...
Lot no: 5190869

19:20:00
EUR 250
Felix von Altersheim, Frida Kahlo Crossover Red
Felix von Altersheim, Chroma 12 farbiger Pigment Druck Matt auf Aluminiumverbundplatten, Motiv Frida Kahlo Crossover Red. Rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Exemplare, Jahr 2018. Maße: 130 x 130 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, ...
Lot no: 5260511
EUR 750 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/04/2019
19:20:00
EUR 375
Photo Konsum, New York City
New York City by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Manhattan, Skyline. Open Editon. Jahr 2018. Maße: 150 x 100 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, Fine Art Druck auf ...
Lot no: 5311630

19:25:00
EUR 250
Felix von Altersheim, Romy Schneider Vintage Orange - Plakative Collage
Felix von Altersheim, title: Romy Schneider Vintage Orange - Plakative Collage. Chromax Deluxe 12 colour pigment print, matte, on silver-brushed aluminium. Signature, date, number on reverse side. Limited edition of 50, 25/50, 2018. Dimensions: 150 x 100 cm. Medium/technique: Chromax ...
Lot no: 5259415
19:25:00
EUR 400
Pablo Picasso ur Fredsmappen
PABLO PICASSO (1881-1973) efter: (7) blad ur Fredsmappen, 1974, numrerade 362/1000, bladmått ca 28x38 cm
Lot no: 5310377
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
19:26:00
Photo Konsum, Wake me up- Street Art
Street Art by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Wake me up- Street Art. Quelle Alice - Open Editon Jahr 2018. Maße: 152 x 102 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, Fine Art Druck ...
Lot no: 5311631

19:30:00
EUR 250
Photo Konsum, Audrey Hepburn- Street Art
Street Art by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Audrey Hepburn- Street Art. Quelle: Mercesdes. Open Editon Jahr 2018. Maße: 152 x 102 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, Fine ...
Lot no: 5229325

19:35:00
EUR 250
Photo Konsum, HNRX Girl Street Art
HNRX Girl Street Art - Graffiti by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: HNRX Girl Street Art. Open Editon. Jahr 2018. Maße: 150 x 100 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, Fine Art ...
Lot no: 5225491

19:40:00
EUR 250
Photo Konsum, Love is color- Street Art
Love is color - Street Art by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Love is color- Street Art. Quelle Chris Barber - Open Editon Jahr 2018. Maße: 152 x 104 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm ...
Lot no: 5311632

19:45:00
EUR 250
Photo Konsum, Urban - Street Art Jeremy Ga. - Graffiti
Urban - Street Art Jeremy Ga. - Graffiti by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Quelle, Jeremy Ga. Titel: Urban 020. Open Editon. Jahr 2018. Maße: 160 x 90 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu ...
Lot no: 5185072

19:50:00
EUR 250
Copenhagen Classic Group. Erotisk komposition, foto
Copenhagen Classic Group. Erotisk komposition med kvinde liggende i Mies van der Rohe Daybed, fra serien 'The Danish Beauty', foto, num. 10/100 samt sign. Certifikat med Hahnemühle FineArt hologram medfølger. 25 x 43 (44 x 62).
Lot no: 5262784
EUR 376 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:52:00
Photo Konsum, Looking up - Street Art
Street Art by Photo Konsum, Fotografie, 12 farbiger Fine Art Druck, Hochauflösende Fotografien auf Aluminiumverbundplatten. Titel: Looking up- Street Art. Quelle Jonathan Tysen. Open Editon Jahr 2018. Maße: 152 x 102 cm. Medium/Technik: Aluminiumverbundplatten auf 3 mm Alu Dibond, Fine ...
Lot no: 5311634

19:55:00
EUR 250
Peter Brandes, cd. Litografi.
Peter Brandes, f. 1944. Komposition, litografi 11/100, sign. Peter brandes, bladmål 120 x 80 (125 x 84) cm.
Lot no: 5310515
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/04/2019
19:57:00
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'Bank of America'
'Bank of America' af Carsten Ingemann (f. 1952), pigmenteret print på EPSON Archival Matte Paper, 1/25. Sign. monogram Cing. 22 x 22 cm (Indrammet med artglass, 26 x 26). Certifikat medfølger.
Lot no: 5244611
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 24/04/2019
19:57:00
Sven Dalsgaard cd. Litografi
Sven Dalsgaard, 1914-1999. Komposition. Sign. Sven Dalsgaard 1970. Litografi 60/200. UR. 60 x 50 cm.
Lot no: 5306603
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
20:07:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>