12345...20»   Lots per page   578 results ListGallery
Bengt Lindström färglitografi
BENGT LINDSTRÖM (Sverige, 1925-2008): figurkomposition, färglitografi, signerad och numrerad 46/100, bildstorlek ca 70 x 50 cm-

Lot no: 5821903
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31/10/2020
09:16
Cecilia Haupt
CECILIA HAUPT (född 1972): ur serien Längtans landskap, signerad Cecilia Haupt, 125/150, giclee print, bladmått ca 42x73 cm

Lot no: 5821910
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:30
Per Arnoldi. Komposition (cd)
Per Arnoldi (f. 1941). Komposition, serigrafi 6/85. Sign. i bly Arnoldi. 73 x 89 (75 x 91) cm. Fremstår med bølger i papiret.

Lot no: 5811084
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
10:16
Robert Lucander
ROBERT LUCANDER (född 1962): Händer, signerad och numrerad 44/50, färgetsning och torrnål, bladstorlek ca 80x54 cm

Lot no: 5821929
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
10:20
Kandinsky efter
KANDINSKY, efter, "Accord reciproque", Paris, Nouvelles Images ADAGP 1982, offset printed i n France, M124, bladmått ca 70x88 cm

Lot no: 5821930
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
10:22
Abraham Hadad, 'Le Dôme'. (cd)
Abraham Hadad (1937), 'Le Dôme', litografi 8/16, signeret i bly, A. Hadad. 61 x 48 (82 x 62) cm.

Lot no: 5800054
11:01
Suzy Harris foto
SUZY HARRIS, gelatinfoto, 1950-tal, signerad på baksida Suzy Harris samt stämplad GAMMA Picture Agency New York, 23,5 x 34 cm

Lot no: 5821949
11:12
Karl-Axel Pehrson litografi
KARL-AXEL PEHRSON (1921-2005): Exotiska växter, signerad och daterad -88, numrerad 33/385, bildmått 60x40 cm

Lot no: 5821950
11:14
Bruno Aspelin etsning
BRUNO ASPELIN (1870-1941) Spanska trapporna, signerad, märkt Piazza Hispagna-Rom", etsning, 24x24 cm

Lot no: 5821958
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 31/10/2020
11:30
Reemt Beyer, Madonna - Pink Hair
Reemt Beyer (geb. 1985), Madonna - Pink Hair , Multilayerstencil, Sprühtechnik/Schablone auf Leinwand, 2020, signiert, rückseitig datiert, 70 x 100 cm. Reemt Beyer kommt aus der Skater-Szene und entschied sich nach einer handwerklichen Ausbildung für Street Art. Der Künstler lebt und arbeitet ...

Lot no: 5770609
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
11:33
EUR 80
Lena A Linderholm
LENA A LINDERHOLM (född 1947): olivkvist, signerad, numrerad 98/175, bladmått 45x35 cm

Lot no: 5821961
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 31/10/2020
11:36
Plakat, Tønder
Tønder plakat, Vestslesvig og Marskens ældgamle købsstad, indrammet, sign. splid-1943, 99x61,5 cm. (103x65 cm).

Lot no: 5810189
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
11:47
Jiri Georg Dokoupil kolteckning
JIRI GEORG DOKOUPIL, (Tjeckien, född 1954): Utan titel, signerad a tergo, kol på papper, bildmått ca 9,5x7,5 cm, etikettmärkt Anders Tornberg Gallery, Lund

Lot no: 5821971
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
12:08
Richard Mortensen
RICHARD MORTENSEN (Danmark, 1910-1993): "Arrivée", signerad i trycket, numrerad 116/250, grafiskt blad (reproduktion efter maleri), bildmått ca 55x65,5 cm

Lot no: 5821991
13:00
Max Mikael Book
MAX MIKAEL BOOK (född 1953): "T-Riktare Orange", collage och måleri på konturerad pannå, signerad och daterad a tergo, MM Book 1979, ca 58x72,5 cm

Ingår i temaauktionen Selected Art

Lot no: 5821997
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31/10/2020
13:12
Mona Huss Wallin
MONA HUSS WALLIN (född 1944): Motiv från Norge, signerad M Huss W, numrerad 27/435, färglitografi, bildmått 48x59 cm

Lot no: 5822010
13:38
Rudolf Ludewig, Ohne Titel
Rudolf Ludewig (geb. 1950), Ohne Titel, Farb. Serigraphie, 2012, signiert, datiert und nummeriert, Exemplar 7/150, ca. 35 x 56 cm, Blattformat 72 x 62 cm. Der Künstler stammt aus Tübingen und lebt in Thomasburg.

Lot no: 5779956
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
13:41
Reemt Beyer, Mick Jagger - HT Color
Reemt Beyer (geb. 1985), Mick Jagger - HT Color, Multilayerstencil, Sprühtechnik/Schablone auf Leinwand, 2020, signiert, rückseitig datiert, 70 x 50 cm. Reemt Beyer kommt aus der Skater-Szene und entschied sich nach einer handwerklichen Ausbildung für Street Art. Der Künstler lebt und arbeitet...

Lot no: 5770625
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
13:42
EUR 80
Reemt Beyer, Leonardo di Caprio
Reemt Beyer (geb. 1985), Leonardo di Caprio, Multilayerstencil, Sprühtechnik/Schablone auf Leinwand, 2020, signiert, rückseitig datiert, 70 x 100 cm. Reemt Beyer kommt aus der Skater-Szene und entschied sich nach einer handwerklichen Ausbildung für Street Art. Der Künstler lebt und arbeitet in...

Lot no: 5770601
13:47
EUR 45
ANNIKA VON HAUSSWOLFF - Det sista självporträttet
ANNIKA VON HAUSSWOLFF(född 1967-): "Det sista självporträttet, serie om 400 unika polaroidbilder, ca 21x14,5 cm

Lot no: 5822015
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31/10/2020
13:48
C Göran Karlsson
C. GÖRAN KARLSSON (född 1944): "Landskap", serigrafi, signerad och numrerad C Göran Karlsson, 3/15, 105 x 75 cm

Lot no: 5822026
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31/10/2020
14:20
Carl Köhler träsnitt
CARL KÖHLER (1919-2006): "Petrushka alone", signerad C Köhler, numrerad 1/1, träsnitt, ca 31x19,5 cm

CARL KÖHLER - en svensk modernist

Carl Köhler (1919-2006) var en svensk konstnär som verkade i en senmodernistisk tradition och hämtade sin inspiration från litteraturens, dansens och teaterns värld. Han studerade vid Konsthögskolan i Stockholm 1945-51 och därefter vid Academie de la Grande Chaumière i Paris åren 1952-53.
Köhler är framför allt berömd för sina porträtt av författare och intellektuella och för sina skildringar av kroppen. Han är representerad bland annat på Nationalmuseum, Moderna Museet, Dansmuseet och Statens porträttsamling i Gripsholm. Bland de porträtt han gjort kan nämnas Eyvind Johnsson, Samuel Beckett, James Joyce, Edith Södergran, Tove Jansson, Lars Forssell och Franz Kafka.
Men det var kroppar, kanske mer så än människor, som Köhler till stor del ägnade sig åt under det senare skedet av konstnärskapet - där han in i det sista behöll sin kr

Lot no: 5822027
14:22
Carl Köhler träsnitt
CARL KÖHLER (1919-2006): "Gunnar Ekelöf -Sista tiden", signerad C Köhler, numrerad 1/3, träsnitt, ca 41,5x30 cm

Men det var kroppar, kanske mer så än människor, som Köhler till stor del ägnade sig åt under det senare skedet av konstnärskapet - där han in i det sista b

Lot no: 5822029
14:26
WALTER KLEMM - Das Paradies
WALTER KLEMM, (1883-1957): "Das Paradies" portfölj med 6 kolorerade litografier, signerat på försättsbladet, portföljen numrerad 21/100, daterad 1920, ca 56x38 cm

Lot no: 5822032
14:32
Fem jagtscenerier
Fem litografiske mm. jagtscenerier. Alle indrammede i forsølvede trærammer. Alle med fugtskjolder. 23 x 29 & 35 x 50 cm. (5)

Lot no: 5789145
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
14:37
Reemt Beyer, Dave Gahan - Young Time
Reemt Beyer (geb. 1985), Dave Grahan - Young Time, Multilayerstencil, Sprühtechnik/Schablone auf Leinwand, 2020, signiert, rückseitig datiert, 100 x 70 cm. Portrait des englischer Sängers und Frontman der Band Depeche Mode. Gahan steht akutell auf Platz 27 bei den „The 100 Greatest ...

Lot no: 5770618
14:42
M Pyk
MADELEINE PYK (född 1934), Evergreens, signerad och daterad M Pyk 1999, ea färglitografi, bladmått ca 57x44,5 cm

Lot no: 5822038
14:44
Ib Spang Olsen, baggårdsmotiv
Ib Spang Olsen (1921-2012), baggårdsmotiv, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly nr. 516/900, Ib Spang Olsen, 43x59 cm. (66x81 cm).

Lot no: 5810191
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
14:51
EUR 148
Ewa Rudling Warhol
EWA RUDLING (född 1936): "Andy Warhol", signerad Ewa Rudling och numrerad 10/30 på baksidan, c-print, bildmått ca 45,5x30 cm

Ewa Rudling om ANDY WARHOL:
"- Klädde honom i min svärfar George Duthuits skotska sjömanströja, för att ytterligare framhäva hans blekhet.
När han klädde om, åkte peruken på sned och blottade hans eget hår. Det var korpsvart."

Ur ALMOST ALL ABOUT EWA:
Andy Warhol
In 1970 I was having dinner with some friends at La Coupole in Montparnasse when Andy Warhol and his retinue turned up. He was frighteningly pale and colourless with his silver-grey hair; reminiscent of a spectre. The picture has etched itself into my memory. A few weeks later we met again, at a reception at Yves Saint Laurent's. Andy was calm, unobtrusive and friendly. He was in Paris to film L'Amour under the direction of Paul Morrissey who created most of Andy's films. I told him that I dreamed of making a film myself and that I would love to be present while they were filmin

Lot no: 5822041
15:00
Paul Delvaux litografi
PAUL DELVAUX, (1897-1994): färglitografi, efter L'Idole, signerad och numrerad 41/75, motivmått ca 54x50 cm, inklusive ram ca 88x72 cm

Lot no: 5822051
EUR 958 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 31/10/2020
15:20
12345...20»