Category  Estimate
Time Showroom
12345...15» ListGallery Lots per page
Roland Svensson färglitografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Gillöga", färglitografi, signerad roland S, onumrerad, bildmått ca 21,5x36 cm
Lot no: 5592174
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
11:44:00
Ubekendt kunstner. To Kompositioner. (2)
Ubekendt kunstner. To Kompositioner. Fotografi. nr. 1/6. signeret og dateret. 48 x 35 cm. (67 x 52 cm.) (2)
Lot no: 5576844
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
12:21:00
Gina Pellon, kvindeportræt, litografi (cd)
Gina Pellon (1926-2014). Kvindeportræt, litografi nr.25/200, signeret i bly. H.85 x 66 cm (118 x 94 cm)
Lot no: 5592966
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:07:48
EUR 161
28 gravyrer kompositörer
GRAVYRER, 28 st. motiv av kompositörer, 1900-talets början, mått inkl ram ca 15,5 x 10,5 cm
Lot no: 5592230
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
14:12:00
Frans Kannik, to erotiske kompositioner, litografier (cd)(2)
Frans Kannik (1949-2011). To erotiske kompositioner, 45/246 h.37 x 37 cm (54 x 54 cm) og 45/246 cm h.37,5 x 54,5 cm (54 x 70 cm).
Lot no: 5587672
14:25:00
James Coignard
JAMES COIGNARD, (1925-2008), carborundumetsning, komposition, signerad och numrerad 38/60, bladstorlek 65 x 50 cm.
Lot no: 5592244
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:40:00
Jørgen Teik Hansen cd. Litografi
Jørgen Teik Hansen, f. 1947. Abstrakt komposition. Sign. i bly Jørgen Teik Hansen samt dateret '88. Litografi nr. 165/1200. UR. 38 x 56 cm. Mindre fugtpletter.
Lot no: 5582535
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:06:11
Jan Zielecki färglitografi
JAN ZIELECKI (född 1949): Kvinna på cykel, signerad, 72/275, färglitografi, ca 57x42 cm
Lot no: 5592283
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:24:00
Affisch Pablo Picasso
AFFISCH, Pablo Picasso, färglitografisk affisch, Galerie Louise Leris, Paris, tryckt av Mourlot, ca 50x75 cm
Lot no: 5592296
17:02:00
Philip von Schantz litografi
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998), färglitografi, signerad samt daterad -72 samt nr 15/25, bladmått ca 62x79 cm
Lot no: 5592301
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
17:12:00
Gordon House (cd). Komposition, radering i farver
Gordon House (1932-2005). Komposition, sign. Gordon House 78/79. Radering i farver 6/40. 57 x 44 cm. Indrammet bag glas.
Lot no: 5587311
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
17:14:00
Felix von Altersheim, Andy Warhol - Neon - Film Cut
Felix von Altersheim, title: Andy Warhol - Neon - Film Cut. Direct print on acrylic glass XT 5 mm, all white, Chromax Deluxe - 12 colour pigment print, glossy. Signature, date, number. Edition 40/50, 11/2019. Dimensions: 122 x 122 cm. Medium/technique: direct print on acrylic glass XT 5 ...
Lot no: 5270315

EUR 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
18:00:00
Niels Skovgaard. Radering. Dalby Bjørn 1899
Niels Skovgaard (1858-1938). Parti med skov. Radering. Sign. og dateret monogram 1899. 25 x 31 (48 x 52) cm. Raderingen er afbilledet i "Dansk Grafik 1800-1910" side 176.
Lot no: 5588576
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:00:00
Felix von Altersheim, Frida Kahlo Orange, Frame 01
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck Matt auf silbergebürstetem Aluminium. Titel: Frida Kahlo Orange, Frame 01. Edition 25/50, 12/2019, Maße: 135 x 135 cm. Medium/Technik: Chromax Deluxe 12 farbiger Pigment Druck auf silbergebürstetem Aluminium 3 mm. Wandhalterung...
Lot no: 5586479

18:00:00
Kurt Trampedach. Komposition med kvindeportræt, litografi,
Kurt Trampedach (1943-2013). Komposition med kvindeportræt, litografi, nr. 19/30, sign. Trampedach 81. Bladmål 61 x 83 cm (75 x 97 cm).
Lot no: 5592627
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:10:00
EUR 201
Felix von Altersheim, Der Kuss- Hommage Gustav Klimt - Red Blue
Felix von Altersheim. Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck glänzend auf Arcylglas XT 6 mm vollflächig weiss. Titel: Der Kuss- Hommage Gustav Klimt - Red Blue. Maße: 130,0 x 130,00 cm. Unikat 1/1. . Medium/Technik: Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck glänzend auf Arcylglas XT 6 ...
Lot no: 5497759

EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
18:15:00
Felix von Altersheim, Marilyn Monroe - The Black Widow - Punk Purple
Felix von Altersheim, Titel:Marilyn Monroe - The Black Widow - Punk Purple, Direktdruck auf Arcylglas XT 6 mm vollflächig weiss, Chromax Deluxe - 12 farbiger Pigment Druck, glänzend. Signiert, datiert, nummeriert, Limitiert auf 10 Exemplare. Maße: 120 x 141,2 cm Medium/Technik: Direktdruck ...
Lot no: 5539565

18:30:00
EUR 50
Felix von Altersheim, Brigitte Bardot Dadaismus Nonsens 02
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck Matt auf Silbergebürstetes Aluminium. Titel: Brigitte Bardot - Plakative Fashion - Dadaismus Nonsens 2 Edition 27/50, 12/2019, Maße: 135 x 135 cm. Medium/Technik: Chromax Deluxe 12 farbiger Pigment Druck auf Silbergebürstetes...
Lot no: 5577003

EUR 900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
18:30:00
Evert Lundquist etsning
EVERT LUNDQUIST, (1904-1994): "Konstnären i sin atelje", signerad Evert Lundqvist, 20/50, etsning, med dedikation till vännen Lars Tesch, synligt mått ca 27x19 cm
Lot no: 5592337
18:34:00
Felix von Altersheim, Spiderman Dadaismus Nonsens Part 1
Felix von Altersheim, Titel: Spiderman Dadaismus Nonsens Part 1, Direktdruck auf Arcylglas XT 5 mm vollflächig weiss, Chromax Deluxe - 12 farbiger Pigment Druck, glänzend. Signiert, datiert, nummeriert, Exemplar 06/10, 01/2020. Maße: 110 cm x 155 cm Medium/Technik: Direktdruck auf Arcylglas...
Lot no: 5559817

EUR 1,100 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
18:45:00
Per Kirkeby. Komposition, litografi (cd)
Komposition af Per Kirkeby (f. 1938), litografi nr. 9/30, sign. PK 84. Bladmål 85 x 65 cm. (112 x 89 cm.)
Lot no: 5577129
EUR 1,342 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:49:23
EUR 403
Hugo Demarco. Litografisk komposition (cd)
Hugo Demarco. Litografisk komposition. Sign. i bly Demarco. Litografi nr.66/100. 63 x 63 cm (77 x 77) (cd).
Lot no: 5591236
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:50:00
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck Matt auf Silbergebürstetes Aluminium. Titel: Felix von Altersheim, Kate Moss - Hermes Plakative Fashion
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck Matt auf Silbergebürstetes Aluminium. Titel: Kate Moss - Hermes Plakative Fashion. rückseitig signiert, datiert, nummeriert. Limitiert auf 50 Edition 35/50, 10/2019 Maße: 150 x 115 cm. Medium/Technik: Chromax Deluxe 12 ...
Lot no: 5539509

EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:00:00
Felix von Altersheim, Homer Simpson Lets play Guitar - Playboy
Felix von Altersheim. Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck glänzend auf Arcylglas XT 6 mm vollflächig weiss. Titel: Homer Simpson Lets play Guitar - Playboy Maße: 100,0 x 117,00 cm. Unikat 1/1. Medium/Technik: Chromax Deluxe 12 - farbiger Pigment Druck glänzend auf Arcylglas XT 6 mm ...
Lot no: 5497634

EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:00:00
A. R. Penck, Für Oskar, Plakat
A. R. Penck (1939-2017), Für Oskar, Farbserigraphie, Plakat mit der Schrift 'Aktion für mehr Demokratie', hrsg. 1990, im Druckträger signiert, Blattformat ca. 84 x 59 cm.
Lot no: 5565821
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:00:00
Felix von Altersheim, Naomi Campbell, Dadaismus.
Felix von Altersheim, Direktdruck auf Arcylglas XT 5 mm, hinten vollflächig weiß, Chromax Deluxe - 12 farbiger Fine Art Druck, glänzend. Titel: Naomi Campbell, Dadaismus. Signiert, datiert, nummeriert. Limitierte Edition 10/10, 03/2018. Maße: 180 x 119 cm. Medium/Technik: Direktdruck auf ...
Lot no: 5564482

EUR 1,300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:00:00
James Coignard
JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Komposition, litografi, och numrerad 30/60, signerad J Coignard, bladmått 65x50 cm
Lot no: 5592344
19:00:00
Niels Skovgaard. Randering. Landskabsparti
Niels Skovgaard (1858-1938) Radering. Landskabsparti. Signeret i monogram 1900. 12 x 20 (25,5 x 33,5) cm.
Lot no: 5588570
19:02:00
Tage Klee, Tåge i Mønsskoven, digitalprint på lærred
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Tåge i Mønsskoven, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H 100 x 75 x 4 cm.
Lot no: 5533561

EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:03:00
DeBerge - Foto auf Alu Dibond, Titel: Closed Doors IV 2/10
Der Fotograf DeBerge dokumentiert auf der ganzen Welt das Besondere im Alltäglichen. Er bezeichnet sich selbst als ‚Nomad of Photography‘, und dieses Nomadentum spiegelt sich in der Vielfalt seiner Werke wieder. DeBerge arbeitet sowohl mit modernem digitalem Equipment als auch mit analoger ...
Lot no: 5537647
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:04:00
12345...15»