Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListGallery Lots per page
Leif Sylvester. Komposition, cd
Leif Sylvester (f. 1940). Komposition, litografi, 9/250. Sign. Sylvester 92. 48 x 62 (68 x 78) cm.
Lot no: 4992812
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2018
11:23:00
Marc van Dalen. Shadows on a wall. 2015. Fotografie signiert.
Marc van Dalen. Shadows on a wall. 2015. Glicée Print auf Hahnemühle Fine Art Pearl. Rechts unten signiert und datiert. Verso nummeriert. Ein Print aus einer Auflage von 10 Exemplare. Maße ca. 96 x 70 cm. Marc van Dalen (*1972 Saint Tropez) ist freischaffender Fotograf mit Sitz in Berlin ...
Lot no: 4995893
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/05/2018
12:21:04
EUR 225
Carl-Henning Pedersen. Komposition, cd
Carl-Henning Pedersen. Komposition, litografi, 227/250, sign. Carl-Henning Pedersen. 76 x 56 (83 x 62,5) cm.
Lot no: 4992052
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2018
12:39:00
EUR 228
Henry Heerup. Kompositioner fra 'Nytaar 72' (4)
Henry Heerup (1907-1993). Kompositioner fra 'Nytaar 72', litografiske tryk. Trykt signatur. Rammemål 45 x 52 cm. Mappen indeholdt oprindeligt 8 tryk.
Lot no: 5002569
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 21/05/2018
12:39:19
EUR 87
Corneille. Komposition. Litografi. cd.
Corneille (f. 1922). Komposition. Litografi. Sign. Corneille. 40 x 51 cm (66 x 74).
Lot no: 4987411
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2018
12:49:00
EUR 242
Frans Kannik, litografier, erotiske kompositioner. (2)
To erotiske kompositioner af Frans Kannik (1949-2011), litografier, usign samt unummeret. Mål. 90 x 60 cm. Uindrammet. (2) Proveniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik. Den danske serigraf og kunstner, Frans Kannik, var i 1980'erne en af de grundlæggende kræfter i ...
Lot no: 4773588
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2018
13:28:58
Mogens Andersen cd. Komposition
Komposition af Mogens Andersen 1916 - 2003, litografi sign. og dat. i trykket Mogens Andersen 67, 41x37 cm (59.5x53.5 cm). Fremstår nyindrammet.
Lot no: 4998051
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2018
14:37:00
EUR 128
Samling grafik m.m. bla. Margit Hansen & Carl-Henning Pedersen, div. motiver (6)
Samling grafik, offset-tryk m.m. Bla. Margit Hansen, Mette lind & Carl-Henning Pedersen, div. motiver, indrammede, mål med ramme på største og mindste, 73,5x64 cm. 38,5x29 cm. (6)
Lot no: 5002282
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2018
14:56:16
A.F. Willumsen. Rosenborg slot og Børsen, København (2)
A.F. Willumsen. To Københavner partier med hhv. Børsen og Rosenborg Slot, raderinger på papir, et tryk nummereret 62/100. Opus hhv. 129 og 140. Monogramsign. i trykket samt sign. i bly. 47 x 56 (55 x 64) cm. og 49 x 60 (56 x 66) cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, løshed i rammerne. (2)
Lot no: 4947265
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
15:53:27
Jack Kampmann. Landskab (cd)
Jack Kampmann 1913-2007. Landskab med huse, litografi på papir, 225/300. Sign. 51 x 58 (69 x 75) cm.
Lot no: 4977236
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
16:02:10
Mads Madsen, litografi. Komposition
Mads Madsen litografi. Komposition nr. 50/170. Sign. og dateret Mads '87 67x56 cm (87x74) Nyindrammet
Lot no: 4998056
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2018
16:38:00
Henry Heerup, offset, 'Hjerte Træet' cd
Henry Heerup. 'Hjerte Træet' , af Henry Heerup 1907 - 1993, offset 205/298, sign. Heerup. 52x61 cm.
Lot no: 5002766
16:54:00
Akseli Gallen-Kallela
AKSELI GALLEN-KALLELA (1865-1931): Jägare. Signerad. Grafiskt avdrag 20x20 cm.. . Då Gallen-Kallela planerade sin Afrika bok lät han trycka av dessa grafiska avdrag baserade på sina teckningar.
Lot no: 5000623
EUR 600 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21/05/2018
17:12:00
Albert Edelfelt
ALBERT EDELFELT (1854-1905): "Madonna med barnet", signerad i plåten samt daterad 1901, torrnålsetsning 11,9x73 cm.. . Litteratur: Bertel Hinze nr. 27.
Lot no: 5000629
EUR 500 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21/05/2018
17:24:00
Pablo Picasso
PABLO PICASSO (1881-1973): Ur serien "Portrait Imaginaire", signerad i trycket, litografi, numrerad F 230/250, bladstorlek 65x50 cm.
Lot no: 5000653
EUR 1,800 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21/05/2018
18:14:00
Peter Røssell, litografi, komposition med baby,
Komposition med baby, af Peter Rössell f. 1964, litografi 69/150, sign. og dat. Rössell '96. 76 x 54 cm (87 x 65 cm).
Lot no: 5002846
18:37:00
'Sixtinische Madonna' med barnet tryk efter Rafael
'Sixtinische Madonna' tryk efter Rafael: Madonna med barnet.. Mrk Sixtinische Madonna nach einem Gemähle von Rafael, Koppiert von M. Mogensen, Verlag von W.Vobach & Co . Berlin-Leipzig- Wein- Zürich. Mål 77X56 (98x77 cm)
Lot no: 4990875
18:44:00
Michael Kvium, kunsttryk/offset, figurkomposition (cd)
Figurkomposition af Michael Kvium f, 1955, indrammet kunsttryk/offset, uden sign. 100x74 cm. (125x96 cm).
Lot no: 5002744
EUR 202 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2018
18:48:00
EUR 242
Chagall. Farblithographie auf Velin. 1972.
Marc Chagall. farblithographie auf Velin. Aus "Derriere le miroir" Nr. 198 von 1972. Unter Passepartout montiert. 38,5 x 25 cm. Gerahmt.
Lot no: 5002590
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/05/2018
18:52:00
Tommy Storkholm. Komposition (cd)
Tommy Storkholm (1925-2000). Komposition, litografi 49/130, sign. og dateret 69. 32 x 47 (51 x 64) cm.
Lot no: 5002998
19:03:00
Peter Martensen. 'Nu er det tid', radering
Peter Martensen. *Nu er det tid'. Sign Peter Martensen 1985. Radering 5/10. Lysmål 45 x 39 cm. Uindrammet.
Lot no: 5001230
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21/05/2018
19:05:00
Ellen Thesleff
ELLEN THESLEFF (1869-1954) "La Rossa". Sign. Träsnitt 11x9 cm.. . Litteratur: Bäcksbacka nr. 49.
Lot no: 5000679
EUR 1,200 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21/05/2018
19:06:00
Tommy Storkholm. Komposition med dukke (cd)
Tommy Storkholm (1925-2000). Komposition med dukke, litografi, sign. og dateret 75. 47 x 54 (66 x 71) cm.
Lot no: 5003004
19:08:00
EUR 101
Tommy Storkholm. Kompositioner (cd 2)
Tommy Storkholm (1925-2000). Kompositioner, litografi 106/300 samt offset, begge sign. ét dateret. Rammemål 60 x 73 - 65 x 69 cm. Offsettryk fremstår falmet. (2)
Lot no: 5003010
19:12:00
Asger Jorn cd. Farvelitografi, Van de Loo 221
Van de Loo 221, farvelitografi af Asger Jorn 1914-1973 cd, usign. Lysmål 97 x 67 cm (101x71) Med folder
Lot no: 4991763
EUR 940 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2018
19:14:00
EUR 564
Howard Mehring, Serigraphie signiert. 1970.
Howard Mehring (1931–1978 Amerika). Ohne Titel. 1970. Siebdruck auf Velin. Rechts unten signiert und datiert. Links unten nummeriert. Ein Exemplar von 100. Maße ca. 24 x 20 cm. Blattmaße ca. 40 x 33 cm.
Lot no: 4976162
19:18:00
Kristian Hornsleth, offset, 'Fairtrade' (cd)
Fairtrade' af Kristian Hornsleth (f. 1963), offset på karton, A.P, sign. Hornsleth. 72 x 72 cm. UR
Lot no: 4997344
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2018
19:23:00
Lis Zwick. 'Ulven' og Ulvens bytte I og III' (3)
Lis Zwick (f. 1942). 'Ulven' og Ulvens bytte I og III', litografi nr. nr. 212/250 og 214/250, sign. Lis Zwick 1986. Lysmål: 15,5 x 20,5 (31 x 34) cm. (3)
Lot no: 4998396
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2018
19:34:00
Kurt Trampedach. Komposition. Litografi. cd.
Kurt Trampedach (1943-2013). Komposition. Litografi. Sign. Kurt Trampedach. Nummereret 134/150. 55 x 40 cm (74 x 58 cm).
Lot no: 5002574
19:35:00
EUR 228
Bjørn Wiinblad Sopienholm tryk
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Udstillingsplakat Bjørn Wiinblad 80 år for Sophienholm, offset tryk 1999. Mål: 100x70 cm
Lot no: 5002495
19:46:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>