Category  Estimate
Time Showroom
12345...15» ListGallery Lots per page
Bengt Lindström färglitografi
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): Figurkomposition, signerad Lindström, numrerad 50/250, färglitografi, ca 50x69 cm
Lot no: 5531725
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16/12/2019
10:02:00
Stig Claesson litografi
STIG CLAESSON "SLAS" (1928-2008): Stockholmsmotiv,, signerad och daterad Stig Claesson -76, 108/300, färglitografi, 43x53 cm
Lot no: 5531732
10:16:00
Peter Dahl färglitografi
PETER DAHL (född 1934): Balen, signerad Peter Dahl, 282/375, färglitografi, bladmått ca 59x42 cm
Lot no: 5531751
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16/12/2019
11:10:00
Peter Dahl färglitografi
PETER DAHL (född 1934): signerad Peter Dahl, 282/375, färglitografi, bladmått ca 59x42 cm
Lot no: 5531765
11:40:00
Ed Finnell David Bowie
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): David Bowie som "The Thin White Duke", Los Angeles, 9 Februari 1976, "Station to Station Tour'', signerat Ed Finnell, numrerat 33/50, analogt handtryckt fotografi, bladstorlek ca 40.5x50.8 cm
Lot no: 5531775
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16/12/2019
12:16:00
Ola Billgren färglitografi
OLA BILLGREN (1940-2001): Stransmotiv med man samt kvinna, signerad och daterad Ola Billgren -74, färglitografi, numrerad 45/100, ca 33,5x41 cm
Lot no: 5531778
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16/12/2019
12:22:00
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD: "Non-Violence", litografi, signerad, numrerad 69/75, bär dedikation, bladstorlek 28 x 38 cm.
Lot no: 5531780
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16/12/2019
12:26:00
Anders Zorn litografier
ANDERS ZORN, efter, mapp med 12 litografier, reprofuktioner efter etsningar, Bengtsons lito, bladmått ca 44x29 cm
Lot no: 5531782
12:30:00
Philip von Schantz
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998): Melon, signerad och daterad Schantz -84, 17/90, färglitografi, bildmått ca 36x45 cm
Lot no: 5531789
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16/12/2019
13:00:00
Jens Jørgen Thorsen. Komposition (cd)
Jens Jørgen Thorsen, 1932-2000. Kompostion med figurer og tekster, litografi på papir, unum. Usign. Uindr. 35 x 93,5 cm. Blad fremstår med håndteringsmærker.
Lot no: 5519021
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16/12/2019
13:16:07
L G Lundberg litografi
LG LUNDBERG (född 1938): Fyrhus, signerad LG Lundberg, numrerad 40/100, litografi, bildmått ca 16x21 cm
Lot no: 5531801
13:24:00
Helge Ernst & Berry Wilmont, kompositioner (3)
Helge Ernst (1916-1991) & Berry Wilmont f. 1936, kompositioner, indrammede litografier, alle sign. og nummeret i bly, 42x58 cm. (60x75 cm). 51x34 cm. (71x51 cm). (3). Hidrører fra Albani Bryggeriets administrationskontor.
Lot no: 5531383
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16/12/2019
13:26:00
Tage Klee, Slugt på Møns Klint
Tage Klee f. 1950, prisbelønnet kunstfotograf. Slugt på Møns Klint, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. UR men monteret med ophæng. signeret.. H. 100 x 75 x 4 cm.
Lot no: 5523922

EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16/12/2019
13:43:00
Tage Klee, Sandmønster på Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys, digitalprint
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Sandmønster på Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys, digitalprint på en aludibond sandwichplade. Signeret. Aluophæng på bagsiden. H. 60 x 90 cm.
Lot no: 5531398

EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16/12/2019
14:09:00
Bertil Leidner "Puffin Island" Lunnefågel
BERTIL LEIDNER (f. 1951), "Puffin Island", Lunnefågel, signerad a térgo, daterad 2009, numrerad EA 1/2, Lambda laser prints, Fuji Crystal Archive Paper, mått ca 44x69 cm
Lot no: 5531818
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16/12/2019
14:14:00
Ed Finnell fotografi föreställande Elton John
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Sir Elton John, "Goodbye Yellowbrick Road Tour", Los Angeles, 6 Oktober 1974, signerad Ed Finnell, numrerad 6/50, analogt fotografi, ca 40,6x50,8 cm
Lot no: 5531821
14:20:00
Ed Finnell fotografi föreställande George Harrison
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956), George Harrison, Los Angeles, 12 November 1974, "Dark Horse Tour'', signerat Ed Finnell, numrerat 5/50, analogt fotografi, bladstorlek ca 40.5x50.5 cm
Lot no: 5531828
14:34:00
Hans Scherfig färglitografi
HANS SCHERFIG (1904-1979), Noshörning, signerad, daterad 1968 och numererad 50/250, bildmått ca. 44x64 cm, oramad
Lot no: 5531845
EUR 753 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 16/12/2019
15:24:00
Ed Finnel fotografi av John Denver
ED FINNEL (USA/Sverige), född 1956, John Denver, "An evening with John Denver Tour", Los Angeles, 10 maj 1975, numrerat 1/50, analogt fotografi, mått 40,6x50,8 cm
Lot no: 5531848
15:30:00
Kjeld Ulrich, kompositioner (2)
Kjeld Ulrich f. 1942, kompositioner, indrammede raderinger, sign. og nummeret i bly nr. 11/50, Kjeld Ulrich, 64x51 cm. (74x60 cm). (2). Hidrører fra Albani Bryggeriets administrationskontor.
Lot no: 5531366
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16/12/2019
16:17:00
Ulrica Hydman Vallien
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018): Figurkomposition, signerad, numrerad, färglitografi, bladmått ca 60x44 cm
Lot no: 5531867
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16/12/2019
16:24:00
Pablo Picasso litografi
PABLO PICASSO (1881-1973) efter, figurkomposition, signerad i trycket, numererad 611/1000, litografi, bladmått 65x48 cm
Lot no: 5531871
16:32:00
Pernille Høyer, H.C. Andersen-motiver (3)
Pernille Høyer, H.C. Andersen-motiver, indrammede offset-tryk, sign. i bly Pernille Høyer, 67x49 cm. (70,5x52,5 cm). (3). Hidrører fra Albani Bryggeriets administrationskontor.
Lot no: 5531346
16:40:00
Carsten Regild litografi
CARSTEN REGILD (1941-1992): Komposition, signerad och daterad -78, färglitografi, 59/69, bildyta ca 118x78 cm
Lot no: 5531887
17:20:00
3 Bll. Peter Foeller, Mondschiff, Feuerschiff, Intermezzo (3)
3 Bll. Peter Foeller (geb. 1945), Mondschiff, Feuerschiff, Intermezzo, Farbserigraphien, 1990, alle signiert, datiert und nummeriert bzw. bezeichnet 'E. A.', jeweils eins von bis zu 130 Exemplaren, je ca. 70 x 56 cm, Blattformat je ca. 100 x 75 cm. (3)
Lot no: 5477460
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16/12/2019
17:21:00
Jørgen Nash 1920-2004 . Plakat
Jørgen Nash 1920-2004 . Plakat " Copenhagen Jazzfestival " årg. 1995. tryk signeret 99 x 62, Uindrammet.
Lot no: 5473107
17:46:00
Genoptryk af gamle kobberstik af Lübeck og Amsterdam (2)
Genoptryk af gamle kobberstik med prospekter af Lübeck og Amsterdam, Lübeck motiv 32 x 101 cm (54 x 124 cm) og Amsterdam motiv 31 x 98 cm (54 x 124 cm). 1900 tallets anden halvdel, tryk let bulede, skrammer indramning.
Lot no: 5497857
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16/12/2019
18:02:00
11 Bll. in: Emil Bizer, Tierstudien (11)
11 Bll. in: Emil Bizer (1881-1957), Tierstudien, Mappe mit Lithographien, um 1920, alle Bll. signiert, manche Blätter in der Platte zusätzlich monogrammiert, betitelt oder bezeichnet, , enthalten sind nur 11 Lithographien (1 Blatt fehlt), in Orig. golggepägter Mappe, Leipzig E. A. Seemann, ...
Lot no: 5529791
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16/12/2019
18:24:00
Tage Klee, Vippefyret i Skagen i aftenlys
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Vippefyret i Skagen i aftenlys, digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Ingen ramme men monteret med alu ophæng, signeret. 100 x 67 cm.
Lot no: 5415199

18:24:00
Erdmunte Prautzsch, Pfotoscatofie
Erdmunte Prautzsch (geb. 1969), Pfotoscatofie, Farb. Serigraphie, 2017, signiert, datiert, nummeriert und betitelt, Exemplar 42/100, Blattformat 72,5 x 62 cm. Die Künstlerin stammt aus Kassel, sie lebt und arbeitet in Hamburg.
Lot no: 5527749
18:34:00
12345...15»