Category  Estimate
Time Showroom
12345...25» ListGallery Lots per page
Diamant-alliancering af 14 kt. hvidguld
Diamant-alliancering af 14 kt. hvidguld prydet med 24 diamanter med ældre slibninger samt rosenslebne diamanter, i alt ca. 0.36 ct. Farve: Crystal - Top Cape (J-K). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 3,8 g. Front B. 0,28 cm. Ringstr. 54/17,25. 1900-tallets midte. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Lot no: 5477352
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 12/12/2019
10:40:00
EUR 101
Engelsk opal- og diamantring af 9.kt guld. Birmingham 2008
Engelsk opal- og diamantring af 9.kt guld prydet med oval cabochonsleben opal flankeret af 2 diamanter på tilsammen ca. 0.08 ct. Farve: Cape (N). Klarhed: SI. Stemplet med engelske gold Hallmarks Birmingham 2008. Vægt ca. 2,1 g. Front B. 0,70 cm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5492904
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 12/12/2019
10:46:00
EUR 228
Brillant kædering af 18 kt. hvidguld
Brillant kædering af 18 kt. hvidguld med detaljer af rhodineret guld, front prydet med 14 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.14 ct. Farve: Crystal. Klarhed: SI. Vægt ca. 8,8 g. Front B. 0,95cm. Ringstr. 53/16,75. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Lot no: 5531064
EUR 752 DK, Vejle, Dandyvej 12/12/2019
11:22:00
Brillant- og diamantring af 9 kt. guld og hvidguld
Brillant- og diamantring af 9 kt. guld og hvidguld prydet med 20 større og mindre brillant- og baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Crystal- Cape (J-M). Klarhed: P1-P2. 1900-tallets sidste halvdel. Front B 1,74 cm. Vægt ca. 4,9 g. Ringstr. 54/17,25.
Lot no: 5478746
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 12/12/2019
11:34:00
Diamantring af 14 kt. hvidguld
Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med 29 små hvide enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.10 ct. Vægt ca. 2,5 g. Front B. 0,86 cm. Ringstr. 59/18,75.
Lot no: 5518352
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 12/12/2019
11:36:00
Diamantring af 18 kt. guld
Diamantring af 18 kt. guld front prydet med 24 enkeltslebne diamanter i to rækker, i alt ca. 0.36 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 7,6 g. B. 0,58 cm. Ringstr. 59/18,75.
Lot no: 5522091
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 12/12/2019
11:46:00
EUR 322
Brillant-rosetring af 9 kt. guld, i alt ca. 0.30 ct
Brillant-rosetring af 9 kt. guld prydet med 9 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: P1. Stemplet JR med Birminham import gold Hallmarks. Vægt ca. 2,1 g. Front Ø 0,89 cm. Ringstr. 53/17. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Lot no: 5492952
11:54:00
Breiter moderner Cocktailring aus 14 kt. Weißgold und schwarz rhodiniertem Weißgold. Gewicht ca. 11,7 g
Breiter moderner Cocktailring aus 14 kt. Weißgold und schwarz rhodiniertem Weißgold, Front mit zahlreichen Brillanten zus. ca. 0.78 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. Gewicht ca. 11,7 g. Front B. 1,75 cm. Ringstr. 60/19,25. Mit altersbedingten Gebrauchsspuren, Rhodinierung teilweise mit ...
Lot no: 5519598
EUR 1,289 DK, Vejle, Dandyvej 12/12/2019
11:58:00
EUR 456
Ring med briljantslipade diamanter tot ca 1,54 ct
RING, 18 k vitguld, med briljantslipade diamanter totalt ca 1,54 ct, 7 mittstenar i blomformation kvalitet ca K(TC)/SI, ringskena med tio mindre diamanter kvalitet ca H/VS-SI, ringstorlek ca 16,5/53
Lot no: 5528154
EUR 1,318 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 12/12/2019
12:06:00
Kurt Nielsen, ring model KNDK 39, sterling sølv, str. 52
Sølvsmed Kurt Nielsen, en klassisk ring udført i sterling sølv, model " KNDK 39" Ringstr. Ø . 16,50 mm. = str. 52. Vægt ca. 17 gram.
Lot no: 5498220

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 12/12/2019
13:33:44
Ring med safir og brillanter, 14 kt. hvidguld
Rosetring udført i 14 kt. guld, prydet med en oval facetsleben safir, omkranset af talrige single-cut diamanter. Samlet ca. 0.05 ct. FarveWesselton/H. Klarhed: P. Ringstr. Ø 17,70 mm. = str. 55. Vægt ca. 2,3 gram. Vejl. pris er 4.995,-.
Lot no: 5519597

EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 12/12/2019
13:37:45
EUR 174
Solitairering med brillant på ca. 0.03 ct. W/SI
Klassisk solitairering udført i 14 kt. hvidguld, fattet med brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5493783

EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 12/12/2019
13:38:29
Alliancering med 5 brillanter, ca. 0.35 ct
Alliancering udført i 14 kt. hvidguld, satineret ringskinne, prydet med 5 brillanter. Samlet ca. 0.35 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: P1. Ringstr. Ø 15,25 mm. Vægt ca. 4,4 gram. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5454890

EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 12/12/2019
13:48:00
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k rodierat vitguld, 30 åttkantslipade diamanter samt 2 briljanter, totalt 0,62 ct, enligt gravyr, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1972, ringstorlek ca 14,5 mm, vikt ca 6 g, etui medföljer
Lot no: 5528192
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12/12/2019
14:02:00
Ring with brilliant cut diamonds 0.80ct
Ring in 18k white rhod gold set with brilliant cut diamonds 0.80ct Central stone: 0.66ct Colour: (J) Crystal Clarity: VS also featuring 14 smaller diamonds Ringsize : 54/17.50mm
Lot no: 5235312

EUR 2,300 BE, Antwerpen 12/12/2019
14:43:00
EUR 1,100
Safir og brillantring
Safir og brillantring af 14 kt. guld prydet med to brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.02 ct. omkranset af 11 marquiseslebne safirer. Brillanter i Wesselton/SI-kvalitet. Ringstr. 53/Ø16,8 mm. Vægt: 3,9 g.
Lot no: 5520408
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 12/12/2019
14:50:00
EUR 121
Solitairering med brillant på ca. 0.10 ct. 14 kt. hvidguld
Solitairering udført i 14 kt. hvidguld, massiv cross-over ringskinne med 2 hjerter der holder en brillant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16½ = str. 52. Vægt ca. 4,6 gram. Fremstår ubrugt. vejl. pris er 8.995,-.
Lot no: 5524282

EUR 483 DK, Kolding, Trianglen 12/12/2019
14:54:00
Solitairering med brillant på ca. 0.05 ct, 14 kt. hvidguld, str. 54
Solitairering udført i 14 kt. hvidguld, massiv cross-over ringskinne med 2 hjerter der holder en brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. = str. 54. Vægt ca. 3,7 gram. Fremstår ubrugt. Vejl. udsalgspris er 5.995,-.
Lot no: 5524284

EUR 403 DK, Kolding, Trianglen 12/12/2019
14:54:00
Ring 18 k vitguld safir diamanter
RING, 18 k vitguld, fasettslipad obehandlad rosa safir, 2 briljanter ca 0,05 ct/st, Guld & Gravyr, Lennart Magnusson, Göteborg 1976, ringstorlek ca 17,5 mm, vikt ca 4,4 g
Lot no: 5528217
15:10:00
Ring with Cushion & brilliant cut diamonds 0.55ct
Rinh in 14kt white rhod gold set with a central cushion cut diamond 0.35ct & decorated by brilliant cut diamonds total approx 0.55ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity; SI Ringsize : 58/18.5
Lot no: 5415853

EUR 950 BE, Antwerpen 12/12/2019
15:22:00
EUR 275
Rosetring med rubin og diamanter
Rosetring udført i 14 kt. guld, prydet med en rubin, omkranset af talrige små single-cut diamanter. Samlet ca. 0.05 ct. Ringstr. Ø 18 mm. = str. 56. Vægt ca. 1,7 gram. Vejl. pris er 3.995,-.
Lot no: 5519812

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 12/12/2019
15:26:00
2 Spinning ringe af 8 kt. guld, str. S (2)
2 Spinningringe udført i 8 kt. guld, forskellig dekor, men begge med cubic zirkonia. Ringstr. S = str. 53 ( 16,75 mm) Samlet vægt ca. 3,5 gram. Udstillingsmodeller med små spor deraf. (2)
Lot no: 5461862

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 12/12/2019
15:33:26
Brillantring, ca. 0.28 ct. 14 kt. hvidguld
Brillantring udført i 14 kt. hvidguld, prydet med talrige brillanter, samlet ca. 0.28 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. 16,30 Ø = 51½. Vægt ca. 2,4 gram. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5471648

EUR 376 DK, Odense, Kratholmvej 12/12/2019
15:35:30
EUR 94
Ring med orange månesten og brillanter
Ring udført i 14 kt. guld, prydet med cabochonsleben orange månesten og 6 brillanter. Samlet ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 16½ mm. = str. 52. Vægt ca. 6,9 gram. Vejl. pris er 16.800,-. Fremstår ubrugt. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5473784

EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 12/12/2019
15:36:11
EUR 295
Scrouples, Vida ring med brillant på ca. 0.05 ct., 8 kt. hvidguld
Scrouples, Vida Solitairering med brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H: Klarhed: SI. Ringstr. 17,25 mm. Vægt ca. 1,8 gram. vejl. pris er 1.995,-.
Lot no: 5514971

15:36:22
EUR 94
Mads Ziegler, X-ring med diamanter, sterling sølv, str. 54
Mads Ziegler, X - Ring udført i sterling sølv, prydet med brillanter, samlet ca. 0.045 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. 17,25 = str. 54. Vejl. pris er 1.950,-. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5494730

15:38:12
5 Spinning ringe med diamanter, sterling sølv, str. M (5)
5 Spinning ringe udført i sterling sølv, ass. modeller, alle er prydet med diamant, str. S = str. 17,25 = str. 55. (5)
Lot no: 5456526

15:39:00
Alliancering med 12 brillanter, 14 kt. satineret hvidguld
Alliancering udført i 14 kt. satineret hvidguld, prydet med 12 små brillanter. Samlet ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: P. Ringstr. Ø 18 mm. = str. 57, Vægt ca. 1,9 gram. vejl. pris er 5.200,-.
Lot no: 5519687

15:42:00
Brillantring
Ring gefertigt aus 14 kt. Gold (punziert), besetzt mit 2 Brillanten von gesamt ca.: 0.20ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: VSI. Ringgröße ca.: 53, Durchmesser ca.: 17 mm. Gewicht ca.: 3,4 g. Der Ring befindet sich in einem Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Lot no: 5467869
EUR 225 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12/12/2019
15:55:00
EUR 45
Alliancering af 18 kt guld med diamanter, ca.0.33 ct.
Alliancering af 18 kt guld med prydet med adskillige brillant og baguette slebne diamanter, ialt ca.0.33 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H), klarhed: VS- SI1. Få SiStemplet 750 og ca. 0.33 ct. Ringstr. 56 ø 18 mm. Vægt ca. 3,5 g. Etui medfølger.
Lot no: 5510781
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 12/12/2019
15:58:00
EUR 161
12345...25»