Category  Estimate
Time Showroom
12345...19» ListGallery Lots per page
750er Ring mit Smaragd und Diamanten
Ring gefertigt aus 750er Gold, besetzt mit einem Smaragd in der Mitte ca. 9,5 x 8,5 mm, umgeben von Diamanten von total ca. 0.35 ct. Farbe: Top Crystal (I), Reinheit: SI. Ringgröße: ca. 54, Gewicht ca. 5,7 Gramm, handgemacht. Tragespuren
Lot no: 5549339
EUR 950 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18/01/2020
21:28:00
EUR 550
Lordring 14K
LORDRING, 14K, rödguld, modell med tre diamanter med äldre slipning ca 0.75 ct, stl ca 18 jmfr 57, vikt ca 5.4 g
Lot no: 5558160
EUR 957 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 19/01/2020
11:24:00
Mads Ziegler ring af sterling sølv med diamanter, str. 54
Mads Ziegler, 3-i-en ring udført i sterling sølv, prydet med små diamanter. Samlet ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. 17,25 mm. = str. 54.
Lot no: 5546600

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 19/01/2020
12:03:00
Ole Kortzau og Lene Munthe for Georg Jensen. To moderne ringe af sterlingsølv. (2)
Ole Kortzau og Lene Munthe for Georg Jensen. To moderne ringe i sterling sølv. Dessin nr. 238 og 426. Ringstr. 55. Modelfoto. (2)
Lot no: 5557487
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 19/01/2020
12:44:00
Ring 18 k vitguld diamanter
HALVALLIANSRING, 18 k rodierat vitguld, 4 briljanter totalt ca 0,24 ct samt 5 princesslipade diamanter totalt ca 0,35 ct, italiensk kontrollstämpel, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 2,9 g
Lot no: 5558200
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 19/01/2020
12:50:00
Alliancering med 3 brillanter, ca. 0.21 ct
Alliancering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med 3 brillanter. Samlet ca. 0.21 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: P1. Ringstr. Ø 20 mm. = str. 63. Vægt ca. 4,4 gram. Ligger i gaveæske.
Lot no: 5454896

EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 19/01/2020
12:56:00
Brillantring af guld, str. 55
Ring af 8 kt guld prydet med syv brillanter på i alt ca. 0.09 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed: P2. Ringstr. 55
Lot no: 5288103

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/01/2020
13:19:00
Ring 18K
RING, 18K, vitguld, svensk kontrollstämpel, band med små diamanter, genombrutet gallerverk, stl ca 16.5 jmfr 51.5, vikt ca 2.2 g
Lot no: 5558214
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 19/01/2020
13:24:00
Kim Naver for Georg Jensen. Moderne ring i sterlingsølv, dessin nr. 309
Kim Naver for Georg Jensen. Moderne ring i sterlingsølv, dessin nr. 309. Ringstr. 49. Modelfoto.
Lot no: 5554025
13:45:00
Ring 18K
RING, 18K, rödguld, carmosémodell, rund fasettslipad sten i krans av olikaslipade färglösa stenar, stl ca 17 jmfr 53, vikt ca 3.1 g
Lot no: 5558236
14:12:00
To ringe 14kt.guld (2)
To ringe af 14 kt. guld prydet med en syntetisk blå spinel og en cubisk zirkonia.Ø. Ringstr. 49-52 ø. 15.5- mm. Samlet vægt. 5,7 g.
Lot no: 5535895
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 19/01/2020
14:20:00
EUR 101
Tre ringe af 14 kt. guld og hvidguld med diamanter og akoya perler (3)
Tre ringe af 14 kt. guld og hvidguld med diamanter bestående af en ring prydet med to akoya salvandskulturperler brillanter, ialt ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Vs. Perlemål: 7,6 mm. En solitairering prydet med en brillant på 0.11 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. En ring ...
Lot no: 5551908
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 19/01/2020
14:20:00
EUR 101
Smaragd- og diamantring, 18 kt guld, 0.20 ct
Smaragd og diamantring udført af 18 kt guld prydet med tre brillanter på tilsammen ca, 0.20 ct. Farve: Top Crystal-Crystal (I-J). Klarhed: SI samt fire square-slebne smaragder (ene med kantafslag). Ringstr. ca. 18,25 mm/ 57,5. Stemplet med udenlands, ant. kinesisk stempel. Syretestet til 18 kt. ...
Lot no: 5531520
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/01/2020
14:23:00
Brillantring af 14 kt hvidguld 0.25 ct
Brillantring af 14 kt hvidguld 0.25 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: SI. Str. 46 ø 14.50 mm. Vægt: 2,4 gr. Model Starlight. Stempel 585Bee
Lot no: 5552890
EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 19/01/2020
14:27:00
EUR 242
Juwelen Ringe (3)
Set Ringe gefertigt aus 18kt. Gold (punziert), besetzt mit 6 Brillanten von gesamt ca.: 0.60ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: VSI. Sowie besetzt mit einem Rubin, Saphir und Smaragd im ovalen Cabochonschliff von je ca.: 4,8 x 3,4 mm. Ringgröße je ca.: 48, Durchmesser ca.: 15 mm. ...
Lot no: 5502726
EUR 800 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19/01/2020
15:00:00
EUR 275
Tre ringe af 8/14 kt guld (3)
Ring af 14 kt guld med cubic zirkoner. Str. 62 ø 19.75, To vielsesringe af 8 kt guld. Str. 59, 69. (3)
Lot no: 5413944
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 19/01/2020
15:16:00
Rubinring af 14 kt. guld.
Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført af 14 kt. rhodineret guld prydet med 32 rubiner, ca. 0.47 ct. Ringstr. 54/Ø16,5 mm. Vægt. 2,36 g.
Lot no: 5224273

EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 19/01/2020
15:51:00
Brillantring
Ring gefertigt aus 14 kt. Gold (punziert), besetzt mit 2 Brillanten von gesamt ca.: 0.20ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: VSI. Ringgröße ca.: 53, Durchmesser ca.: 17 mm. Gewicht ca.: 3,4 g. Der Ring befindet sich in einem Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Lot no: 5467869
EUR 225 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19/01/2020
16:05:00
Ring granuliert mit Spinellen und Brillant
Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.10 ct. Farbe: top Crystal (I), Reinheit: VSI. Sowie besetzt mit 2 günen syntehtischen Spinellen im Careeschliff von ca.: 3,5 x 3,5 mm. Ringgröße ca.: 62, Durchmesser ca.: 19,8 mm. Gewicht ca.: 7,8 g. Der Ring...
Lot no: 5467866
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19/01/2020
16:15:00
EUR 110
Håndlavet ring m/ carneol, sortrhod. sterlingsølv, guldbelagt.
Håndlavet unika ring af guldbelagt og sort rhodineret sterlingsølv prydet med cabochon sleben carneol på ca. 5.00 ct. Ringstr. ca. 18,5 mm/58. Vægt ca. 7,3 gram.
Lot no: 5492782

EUR 174 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19/01/2020
16:16:10
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k rodierat vitguld, cabochonslipad safir, 8 briljanter ca 0,04 ct/st, Bjurman Guldsmedsaffär Tryck-Center, Stockholm 1975, ringstorlek ca 17,5 mm, vikt ca 3,7 g
Lot no: 5558301
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19/01/2020
16:32:00
Brillantring
Ring gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 15 Brillanten von insgesamt ca.: 0.90ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: SI. Ringgröße ca.: 54 - 55, Durchmesser ca.: 17,5 mm. Gewicht ca.: 8,3 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Lot no: 5467834
EUR 650 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19/01/2020
17:00:00
EUR 275
5 Spinning ringe med diamanter, sterling sølv, str. L (5)
5 Spinning ringe udført i sterling sølv, ass. modeller, alle er prydet med diamant, str. L = str. 18½ = str. 56½. (5)
Lot no: 5495824

EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 19/01/2020
18:22:00
Solitaire ring af 14 kt hvidguld med brilliant, 0.03 ct
Solitairering udført i 14 kt. hvidguld prydet med en brillant på 0.03 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Ringstørrelse 52,5 /16,75 mm, stemplet "585 samt BLa". Vægt 2,4 gram.
Lot no: 5456413

EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 19/01/2020
18:29:00
To ringe af 8 kt guld (2)
To ringe af 8 kt guld, den ene prydet med Akoya Saltvand Kulturperle, ringstørrelse 53 / 17 mm samt 54,5 /17,5 mm, stemplet 333 samt BoG. Samlet vægt 4,7 gram (2)
Lot no: 5456592

EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 19/01/2020
18:29:00
Stinne Holm, ring med 3 brillanter, 14 kt. hvidguld
Stinne Holm, ring udført i 14 kt.- hvidguld, prydet med 3 brillanter. Samlet ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 16½ mm. = str. 52. Vægt ca. 2,7 gram.
Lot no: 5554219
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 19/01/2020
18:30:00
Ring mit Tigerauge
Ring gefertigt aus 14kt. Rotgold (geprüft). Besetzt mit einem Tigerauge im ovalen Cabochonschliff von ca.: 24,4 x 17 mm. Ringgröße ca.: 58, Durchmesser ca.: 18,5 mm. Gewicht ca.: 11,1 g.
Lot no: 5525596
18:30:00
EUR 45
Ring af 14 kt hvidguld prydet med brillant, 0.10 ct
Ring af 14 kt hvidguld med satineret overflade, prydet med diamant, der er brillant slebet på 0.10 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS, stemplet ME samt 585, ringstørrelse 54,5 /17,7 mm. Vægt 3,8 gram.
Lot no: 5456499

EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 19/01/2020
18:31:00
Ring 18K
RING, 18K, tvåfärgad, otydliga svenska stämplar, oval fasettslipad smaragd, krans med diamanter med äldre slipning ca 0.40 ct, stl ca 17.5 jmfr 55, vikt ca 1.5 g
Lot no: 5558357
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 19/01/2020
18:32:00
Vintage ring af 18 kt hvidguld med diamant 0.30 ct
Vintage ring af 18 kt guld, prydet med diamanter på i alt ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI, ringstørrelse / mm, stemplet EAA samt 750. Vægt. Fremstår med almindelig brugsspor, herunder slid på sten.
Lot no: 5522794
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 19/01/2020
18:32:00
12345...19»