12»   Lots per page   39 results List Gallery
Marmorskulptur nach Venus von Milo / Afrodite von Milos
Zweiteilige Skulptur aus Marmor, nach Venus von Milo / Afrodite von Milos. H. 165 cm. Bitte beachten: Der Käufer ist selbst für den Abtransport verantwortlich. (2)

Lot no: 6074080

EUR 5,101 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:09
EUR 3,758
Stephen Chun. Brutalistisk vægrelief (cd)
Stephen Chun (f. 1949). Brutalistisk vægrelief, 1970'erne. Kobber, stål og messing på plade. Usign. 51 x 76 cm.

Lot no: 6204789
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
19:41
EUR 201
Heike Arndt . Skulptur iform af mobiltelefon af patineret bronze (cd)
Heike Arndt f. 1963. Skulptur iform af mobiltelefon af patineret bronce. L 26 cm. Signeret Heike 96.

Lot no: 6208141
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
11:39
EUR 134
Torben Hardenberg tilskrevet cd. Obelisk
Torben Hardenberg f.1949. Bemalet Obelisk med påsatte halvædelstene og figurer i metal h. 42 cm.

Lot no: 6197672
13:40
EUR 87
Torben Hardenberg cd. Unika skulptur
Torben Hardenberg f. 1949 cd. Unika skulptur udført i udskåret knogle, detaljer af metal på stand af træ monteret med en lille bille i metal. Stemplet Hardenberg. H. 21.5 cm.

Lot no: 6197696
15:41
EUR 101
Sushil Sakhuja. Figur af bronze
Sushil Sakhuja. Bastar, India, 20./21. årh. Figur af bronze. H. 63 cm. Proveniens: Sten Golman Art Gallery.

Lot no: 6173368
EUR 940 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
17:29
EUR 134
Otto Pedersen. Træskulptur, stående kvinde med barn (cd)
Otto Pedersen (1902-1995). Skulptur udskåret af træ, stående kvinde med barn, sign. Otto P. H. 36,5 cm.

Lot no: 6204878
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
17:51
EUR 537
Jan Stursa. 'Melancholy Girl' Bemalet terrakotta
Jan Stursa (Czech 1880-1925) "Melancholy Girl" Bemalet terrakotta skulptur. sign. cirka 1910. H 37 cm.

Lot no: 6204870
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
18:10
EUR 537
Ubekendt kunstner. Knælende kvinde glaseret lertøj. unika sign.
Ubekendt kunstner. Knælende kvinde glaseret lertøj. Unika Etiket under bunden med signatur. H 57 cm. 1900-tallets midte.

Lot no: 6204882
EUR 1,342 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
18:18
EUR 805
Thorvald Odgaard bronzeskulptur
Thorvald Odgaard (1943-2020). Skulptur af bronze. Usign. H. 35 cm, B. 26 cm. Monteret på granitsokkel. c.d.

Lot no: 6207451
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
19:20
EUR 161
Paul John Ballard. 'Bondage Girl Ella on Stool' af forgyldt bronze (cd)
Paul John Ballard. 'Bondage Girl Ella on Stool' af forgyldt bronze. Beviklet med snor. Sign. nr. 21/299. H. 25 cm. B. 11 cm. Vægt ca. 3 kg. Fremstår med minimale brugsspor

Lot no: 6209134
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
20:57
EUR 268
Svend Aage Madsen cd. Par relieffer/ikoner i træ (2)
Svend Aage Madsen. Par relieffer/ikoner i træ . Begge sign. S.Aa.M. 2016 Staby. 44x24 og 43x30 cm. (2)

Lot no: 6208343
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
15:44
Jens Galschiøt, cd. 'Den lille pige med svovlstikkerne og mobiltelefon'. Unikale Skulptur aus Kupfer, H. 64 cm
Jens Galschiøt geb. 1954. 'Den lille pige med svovlstikkerne og mobiltelefon'. Unikale Skulptur aus patinierter Bronze, signiert Jens Galschiøtt, 2005, H. 64 cm, L. 76 cm, B. ca. 62 cm. Die Skulptur ist eine von 11 individuellen Exemplaren von Jens Galschiøts Zusammenarbeit mit BUPL 2005 mit ...

Lot no: 6198737
EUR 5,369 DK, Kolding, Platinvej 22/05/2022
18:18
EUR 4,295
Leif Sylvester Petersen, skulptur (CD)
Leif Sylvester Petersen (f. 1940), skulptur el. figur - betitlet: 'Fodgængeren', signeret & dateret LS 119 / 150, H. 6 cm.

Lot no: 6203509
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
19:46
EUR 228
Bente Polano 'Badende Kvinde' (cd)
Bente Polano (f. 1953). 'Badende kvinde'. Skulptur af blankpoleret stål monteret på træsokkel. Sign. og dat. Polano 2016. H. 35 cm.

Lot no: 6208787
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:40
Gerhard Henning. Amor und Psyche, Figurengruppe aus Terrakotta, 1918 (cd)
Gerhard Henning (1880-1967). Amor und Psyche, Figurengruppe aus Terrakotta. Unterseite gestempelt 'DK' und mit eingeritzter Jahreszahl 1918. H. 16 cm, B. 22 cm. Mit altersbedingter Patina sowie einzelne sehr kleinen Bestoßungen am Sockel.

Lot no: 6065967
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:42
EUR 1,611
Anton Linnet. Væghængt maske (cd)
Anton Linnet (1922 - 2013). Skulptur af metal, i form af maske. Usign. H. 52 cm. Proveniens: Erhvervet direkte hos kunstneren.

Lot no: 6206941
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
20:45
Søren Kongstrand. Kinderbüste aus glasierter Keramik
Søren Kongstrand (1872-1951). Büste aus blau glasierter Keramik, Mädchen mit Schleife im Haar darstellend, Unterseite mit eingeritzter Signatur S. Kongstrand. H. 25 cm. Mit einigen wenigen kleinen Glasurbestoßungen.

Lot no: 6065979
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:46
EUR 805
Giambologna, efter. Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af bronze, 1800-tallet
Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af patineret bronze efter model af Giambologna (Giovanni da Bologna, 1529-1608), signeret i støbningen Giovanni Bologna Florens, 1800-tallet. H. 33 cm.

Lot no: 6154159
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:47
EUR 805
Dimitri Chiparus (1886-1947) 'Le petit joueur d'accordeon' bronzefigur
Demetre Haralamb Chiparus (1886-1947) 'Le petit joueur d'accordeon' Harmonika spiller bronzefigur på rund sten sokkel, signeret og stemplet fra støberi « D.H. Chiparus. J.B. Deposée. Bronze Garanti Paris » H. 24 cm.

Lot no: 6203548
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/05/2022
18:23
EUR 403
Arthur Mathiesen. Hoved, skulptur af granit metal
Arthur Mathiesen (f. 1941). Hoved el. maske, skulptur af granit monteret på sortcoated metal sokkel, sign. under bunden AM 2021, H. inkl. sokkel 32 cm, B. 19 cm.

Lot no: 6171695
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 23/05/2022
19:49
Nach Louis-Simon Boizot, 'Proserpinas rov', Skulptur aus Bronze
'Proserpinas rov', Entführung von Proserpina in die Unterwelt vom Gott Pluto. Modell nach Louis-Simon Boizot (1743-1809) aus patinierter Bronze. 19.Jh. H. 50 cm, B. 25 cm. Mit Patina.

Lot no: 6159365
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 23/05/2022
20:10
EUR 1,074
Elna Borch. Skulptur af bronze i form af munk (cd)
Elna Borch (1869-1950). Skulptur af bronze i form af stående munk med foldede hænder. Sign. E. Borch. H. 44 cm.

Lot no: 6207453
EUR 1,342 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/05/2022
20:15
EUR 805
Peter Nyborg. Keramisk fad.
Peter Nyborg født 1937. Keramisk fad dekoreret med polykrom glasur i abstrakt mønster. Sign. Nyborg 83. Ø.30 cm. Fremstår med glasurafslag på kant.

Lot no: 6204954
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
13:13
Sven Dalsgaard. Geometrische Komposition, bronziertes Eisen und Teak
Sven Dalsgaard. Geometrische Komposition, bronziertes Eisen und Teak, nicht signiert. Rückseite mit Etikett 'Sven Dalsgaard Stale...'. Ferner Spuren von zwei Etiketten. 1960er Jahre. Provenienz: Randers. Nachlass von persönlichen Freunden des Künstlers. 92x33 cm.

Lot no: 6209802
EUR 1,342 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2022
19:00
EUR 349
Søren Kongstrand. Barnebuste af glaseret keramik
Søren Kongstrand (1872-1951) Barnebuste af glaseret keramik i grønlige / grå nuancer. Usigneret. Fremstår med flere brændingsfejl.

Lot no: 6210623
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2022
19:05
Jens Jacob Bregnø. Skulptur aus Bronze in Form einer nackten Frau, die ihr Haar flicht
Jens Jacob Bregnø (1877-1946). Skulptur aus patinierter Bronze in Form einer nackten Frau, die ihr Haar flicht und einen Spiegel zwischen den Knien hält, auf Sockel aus schwarzbuntem Marmor. Signiert J.J. Bregnö. H. 34 cm. Höhe ohne Sockel; 25,5 cm.

Lot no: 6207455
EUR 2,685 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2022
19:45
EUR 1,611
Vibeke Skov. Hoved, skulptur af keramik og glas
Vibeke Skov (f. 1954). Skulptur af glaseret stentøj med reliefstruktur i form af hoved, hår af glas, under bunden sign. V. Skov 2021. H. 25 cm. Et glashår med lille afslag. Læs kunstnerprofil her

Lot no: 6142085
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:12
EUR 349
Vibeke Skov. 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj i form af kvinde, under bunden sign. V. Skov 2021. H. 34 cm. Fremstår med brændingsrevne på siden af hovedet. Læs kunstnerprofil her

Lot no: 6142080
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:22
EUR 671
Sten Berner. Keramisk skulptur i form af liggende kamel
Sten Berner, 1800/1900-tallet. Liggende kamel af glaseret lertøj. Sign. og dat. Sten Berner 1918. L. 33 H. 16 cm. Fremstår med enkelte glasurafslag.

Lot no: 6209821
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2022
21:33
12»
My search agents