My search agents   Save list   Create search agent
12»   Lots per page   36 results List Gallery
Stephan Rostrup. Bronzeskulptur. 'Eastern Informations' (cd)(2)
Stephan Rostrup (1947-1997). Bronzeskulptur. 'Eastern Informations'. Sign. og dat. Rostrup 1988. Thai - XLI. H. 23,5 cm. Betegnet på undersiden Wanted Feelings 1/1. Brochure medfølger (2)

Lot no: 6149789
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:12
EUR 174
Peter Brandes. Skulptur aus Bronze 'Kristus' (cd)
'Kristus' von Peter Brandes (geb. 1944), Skulptur aus Bronze. Nr. 6/8. H. 35. B. 29cm, T. 19cm. (cd)

Lot no: 6093610
EUR 3,758 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
18:39
EUR 2,550
Bernhard Lipsøe, jernskulptur i form af hest Cd)
Bernhard Lipsøe f. 1950. Jernskulptur i form af hest signeret B. Lipsøe. H. 23 L. 24 cm.

Lot no: 6107641
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
19:41
EUR 161
Johannes Hedegaard. 'Susanne', skulptur af bronze. (cd)
Johannes Hedegaard (1915 - 1999). 'Susanne', skulptur af patineret bronze. Sign monogram H. H. 17 cm.

Lot no: 6150712
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:03
EUR 255
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017 (10)
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017. H: ca. 40-50 cm.

Lot no: 6148284
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:04
EUR 161
Thomas Dam. 1915-1989. To ældre kvinder bag et plankeværk. Højt relief
Thomas Dam. 1915-1989. Træskæring med to ældre kvinder bag et plankeværk. Højt relief, Usign. 96 x 60 cm. Proveniens, Sælger, der bor på Gjøl har købt relieffet af Thomas Dam i 1961. c.d.

Lot no: 6150820
EUR 1,342 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
20:15
EUR 1,074
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017 (6)
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017. H: ca. 40-77 cm.

Lot no: 6148285
20:43
EUR 161
Anders Nyborg. Abstrakt skulptur. cd
Anders Nyborg (1934-2020). Abstrakt skulptur af metal, base af granit. H. 78 cm.

Lot no: 6137217
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
12:57
EUR 201
Anna Marie Junker. Skulptur i bronze og hvid marmor, H. 33 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 33 cm, B. 28 cm monteret på fod af hvid marmor med rosa skær på den ene side. Signeret i bund. Se alle værkerne her

Lot no: 6072977
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/01/2022
13:18
EUR 403
Pontus Kjerrman. 'Effert Commun', Skulptur aus Keramik (cd)
Pontus Kjerrman (geb. 1954). 'Effert Commun'. Skulptur aus glasiert Keramik in grünen, güldenen und blauen Farbtönen. Signiert Pontus Kj 08 sowie 'Effert Commun'. H. 66 cm, B. 47 cm, T. 32 cm.

Lot no: 6083316
EUR 6,711 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
13:25
EUR 5,369
Italian artist. Patinated bronze relief
Italian artist. Relief in patinated bronze in Italian Renaissance style, divided into fields with figures and figure scenarios, central motif with Roman soldiers burning books, on the bottom men in chains, possibly an allegory for an historic event. 98 x 64.5 cm.

Lot no: 6040346
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:40
EUR 2,013
Vibeke Skov. Hoved, skulptur af keramik og glas

Lot no: 6142085
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:09
EUR 349
Giambologna, efter. Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af bronze, 1800-tallet
Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af patineret bronze efter model af Giambologna (Giovanni da Bologna, 1529-1608), signeret i støbningen Giovanni Bologna Florens, 1800-tallet. H. 33 cm.

Lot no: 6145334
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:23
EUR 832
Juan Carlos Fierro. Skulptur / buste, 'Little Prince'
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur / buste, 'Little Prince', gips og lim modelleret på metalstruktur og bemalet med akryl, monteret på plade, sign. under bunden Fierro 2021. H. 39 cm. Læs kunstnerprofil her

Lot no: 6117389
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:54
EUR 537
Anna Marie Junker. 'Klogskab'. Ugle på kugle, H. 30 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur. Ugle på kugle af rakubrændt ler, fod af sortmalet jern, H. 30 cm, Ø. ca. 17 cm. Mærket under bund.

Lot no: 6135343
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/01/2022
10:55
EUR 268
Anna Marie Junker. Skulptur i delvis patineret bronze, H. 24,5 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 24,5 cm på fod af moseeg, 6,8 x 5 cm. Se alle værkerne her

Lot no: 6072972
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/01/2022
11:40
EUR 268
Anna Marie Junker. Blæksprutte i bronze på sten, L. 17 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i patineret bronze i form af blæksprutte på sten med kugle af hvid lava, Længde på sten ca. 17 cm, blæksprutte ca. 12,5 cm. Vendbar. Blæksprutten kan ligge og hænge (u/ sten). https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Lot no: 6101834
EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/01/2022
12:50
EUR 201
Anna Marie Junker. Moder Jord. Stentøj, rakubrændt kugle samt granit sokkel, H. 37 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur. 'Moder Jord'. Figur af stentøj, kugle af raku brændt ler, Ø 13 cm, fod af granit, H. 37 cm, fod ca. 25 cm. Mærket under bund.

Lot no: 6135337
13:40
EUR 322
Vibeke Skov. 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj i form af kvinde, under bunden sign. V. Skov 2021. H. 34 cm. Fremstår med brændingsrevne på siden af hovedet. Læs kunstnerprofil her

Lot no: 6142080
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 28/01/2022
17:10
EUR 805
Bent Sørensen. Komposition. cd
Bent Sørensen (1923-2008). Komposition. Wandskulptur aus Blei auf Platte befestigt. Signiert B.S 97. 18 x 29 x 17 cm.

Lot no: 6149454
EUR 2,013 DK, Herlev, Dynamovej 28/01/2022
19:52
EUR 1,342
Max Klinger. 'Neue Salome'
Max Klinger (1857-1920). 'Neue Salome' aus braun patinierter Bronze auf Sockel aus schwarz- und grünbuntem Marmor. Anfang 20.Jh. H. 33 cm. Mit Patina und kleineren Randbestoßungen am Sockel. Gefertigt 1903 auf Lizenz von Bronzegießerei Gladenbeck & Sohn (1851-1926) nach Marmororiginal von 1893. ...

Lot no: 6146950
EUR 6,711 DK, Herlev, Dynamovej 28/01/2022
20:06
EUR 4,027
Natalia L. Kvindeskulptur
Keramik skulptur forestillende kvinde. Monteret på træplade. Sign på pladen 'Natalia J'. H 58 cm.

Lot no: 6150969
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 29/01/2022
18:11
Stanislaw Wysotski Skulptur af bronze
Stanislaw Wysotski født 1949. Skulptur af bronze monteret på stand af lyst marmor. H. 32 cm. Signeret. under bund monogram III/XII

Lot no: 6150957
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 29/01/2022
19:49
EUR 228
Paar chinesische Tempelhunde aus Marmor (2)
Paar chinesische Tempelhunde aus weißem Marmor. Maße ca. H. 100 x 60 x 43 cm. Geschätztes Gewicht jeweils min. 300 kg. Stehen auf Paletten, der Käufer ist selbst für den Abtransport verantwortlich. 20./21.Jh. (2)

Lot no: 6127590
EUR 1,342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
19:49
EUR 671
Stanislaw Wysotski født 1949. Skulptur af bronze monteret på stand af lyst marmor. H. 32 cm. Signeret. StanWys IIII/XI 2001

Lot no: 6150952
20:11
EUR 215
Carsten Fun Jensen skulptur af bronze
Skulptur af bronze af Carsten Fun Jensen (født 1954), signeret under bund CFJ. 1900-tallet. H. 14 cm. (cd)

Lot no: 6150960
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29/01/2022
20:40
Bjørn Poulsen. Ohne Titel. Skulptur
Bjørn Poulsen geb. 1969. Ohne Titel. Skulptur aus patinierter Bronze. Monogrammiert. H. 19 cm, L. 25 cm.

Lot no: 6149465
EUR 2,685 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
20:42
EUR 1,611
Leif Sylvester, vinprop, dobbelt forsølvet.
Leif Sylvester, vinprop, dobbelt forsølvet. født 1940. Sign. Sylvester. L. 10 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Lot no: 6150940
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 29/01/2022
20:50
EUR 121
Johannes Hansen. Figur af sandsten
Johannes Hansen. Figur af sandsten forestillende dreng med strengeinstrument, H. 18,5 cm. sign. JH på base og DS i bund.

Lot no: 6150972
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2022
18:15
Valerie La Verne Nielsen (f. 1968) - Skulptur af bronze patineret cement
Valerie La Verne Nielsen (f. 1968) - Skulptur af bronze patineret cement, monteret på marmorsokkel. Højde 59 cm.

Lot no: 6134469
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 30/01/2022
19:00
EUR 121
12»
My search agents