1234»   Lots per page   97 results List Gallery
Børge Mogensen. Bogreol / reol, teaktræ, 1960’erne
Børge Mogensen. Bogreol / reol af fineret teaktræ, front med justerbare hylder, stel med skråstiver af massivt teaktræ. Fremstillet hos FDB model 154, 1960'erne. H. 160 L. 122 D. 26 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 6201086
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
19:33
EUR 805
Dansk møbelproducent. Reol, palisander
Dansk møbelproducent. Reol af fineret palisander, front med hylder, runde tilspidsede ben af massiv palisander. H. 144,5 L. 100 D. 28 cm. Fremstår med brugsspor, tre huller i bagplade.

Lot no: 6176530
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:26
EUR 242
Dansk møbelproducent. Reol, teak
Dansk møbelproducent. Reol af fineret teaktræ med front af hylder samt åbne rum, monteret på senere massive runde og tilspidsede ben. 1960'erne. H. 111 B. 81 D. 24 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 6181550
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:29
EUR 134
Bogreol, stor hvidmalet i massiv træ
Bogreol, stor hvidmalet i massiv træ med profileret front samt top. B. 221 cm. D. cm 41 cm. H. 220 cm. Bogreolerneer delvist håndlavede. Derfor kan variationer i farve, finish og størrelse forekomme. Dette er IKKE fejl i produktet men en del af bogreolernes unikke look.

Lot no: 6191749

EUR 1,208 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
20:40
EUR 779
H. Brockmann-Petersen. Væghængt skab model 'Bro-Ca', teak
H. Brockmann-Petersen. Væghængt skab af fineret teaktræ med front af nedfældelig klap med glas og sjeneflet bag hvilke hylde samt nedfældeligt spejl samt fire skuffer. Fremstillet hos Royal Persiennen, model Bro-Ca. 1950'erne. H. 53 B. 78 D. 30 cm. Fremstår med slitage, let træghed på par ...

Lot no: 6189199
20:46
EUR 242
Dansk møbelproducent. Høj reol med skuffer
Dansk møbelproducent. Høj reol fineret med teaktræ, front med hylder, herunder tre skuffer, runde tilspidsede ben af egetræ, kantlister af laminat. 1960'erne. H.170, B. 89, D. 42. Fremstår med brugsspor

Lot no: 6182236
20:48
EUR 188
Skovby Møbler. Væghængt reolsystem af bøg (5+5)
Skovby Møbler. Væghængt reolsystem af fineret og massiv bøg bestående af plade/top B. 253, to skabe med låger bag hvilke hylder, skuffer, mål pr. skab H. 56, B. 100, D. 42, et skab med skuffer H. 56, B. 50, D. 42, et skab med glaslåger bag hvilke hylder, indbygget spots, H. 56, B: 100, D. 32 cm, ...

Lot no: 6202487
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:13
EUR 201
Fil de Fer Copenhagen. Messingreol
Fil de Fer Copenhagen. Messingreol med fem hylder af glas. Udgået fra Fil de Fer Copenhagen. H. 186, B. 100, D: 35 cm. Fremstår med brugsspor og ridser.

Lot no: 6194903
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:55
EUR 671
Wendelbo. Par 'Chord vertical shelf' reoler, hvid (2)
Wendelbo. Par 'Chord vertical shelf' reoler af hvidlakeret stål. Mål: 64 x 48,5 x 15 cm. Udstillingsmodeller i original emballage. (2)

Lot no: 6186275

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:05
Mogens Koch for Rud Rasmussen. Reolmodul/bogkasse af fyrretræ
Mogens Koch 1898-1992. Reolmodul/bogkasse af fyrretræ. Fremstillet hos Rud. Rasmussen Snedkerier København. H. 76 cm. B. 76 cm. D. 27,5 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker .

Lot no: 6206638
EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:30
EUR 671
Par reoler af fineret palisander(2)
Par reoler af fineret palisander. H. 198,B. 61, D. 29 cm. Fremstår med brugsspor, større afslag på nedre side.(2)

Lot no: 6205769
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
13:18
Reol af fineret nøddetræ
Reol med hylder af fineret nøddetræ, H. 185 cm. L. 118 cm. B. 30 cm. Fremstår med brugsspor samt ridser.

Lot no: 6207108
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
13:34
Par bogkasser af fineret mahogni(2)
Par bogkasser af fineret mahogni. H. 91,B. 75,D. 31 cm. Fremstår med brugsspor.(2)

Lot no: 6205776
14:23
Skovby Møbler. Reolsystem af bøg (2+1)
Skovby. Reolsystem af massiv og fineret bøg bestående af skænk, låger bag hvilke hylder, skuffer, væghængt vitrineskab med glaslåger bag hvilke hylder, indbygget spots, vægbeslag medfølger. Fremstillet hos Skovby Møbler. mål skænk H: 82, B. 180, D: 50, mål på skab H. 57, B: 170, D. 35 cm. ...

Lot no: 6202484
15:52
EUR 201
Reolsystem af fineret palisander, 2-delt
Reolsystem af fineret palisander, 2-delt, øverest med skydelåger og spejl, nederst skuffer, omkr. 1960'erne, H. 190 cm. L. 90 cm. B. 42 cm. Fremstår med brugsspor, ridser samt enkelte afslag.

Lot no: 6207112
16:30
Westergaards Møbelfabrik. Reolsystem af fineret palisander, 2-delt
Westergaards Møbelfabrik, reolsystem af fineret palisander, 2-delt, øverst med hylder, skydelåger og nedfaldslåge, nederst med skydelåger, hvorbag hylder og udtræksbakker, 1 nøgle, omkr. 1960'erne, H. 169,5 cm. L. 190 cm. B. 42,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og enkelte afslag.

Lot no: 6207110
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
16:42
EUR 94
Peter J. Lassen for Montana. Fire reolmoduler (4)
Peter J. Lassen. Fire moduler af grålakeret 12 mm MDF, front med justerbare hylder samt låger bag hvilke hylder. H. 70 B. 70 D. 30 cm. Fire hvidlakerede sokler, H. 7 cm. Fremstillet hos Montana. Fremstår med brugsslitage, herunder ridser og mærker, skruehuller, ét modul med fugtskade på side. (4)

Lot no: 6207910
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
17:18
EUR 349
Stål reol.
Reol af pulverlakeret stål. L.200 cm. D.34,5 cm. H.132,5 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6125941
17:18
EUR 201
To delt reolsysten af palisander(2)
To delt reolsysten af palisander, greb i børstet stål. Skænk med skuffer H. 45, B. 120,D. 48 cm. Reoloverdel H. 138,B. 120, D. 30 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og skrammer. Huller i bagbeklædning.(2)

Lot no: 6208080
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
17:30
To delt reolsystem af palisander(2)
To delt reolsystem af fineret palisander med greb af børstet stål. Bestående af skænk H. 65,B. 120, D. 48 cm. Reoloverdel H. 118; b: 120, D. 30 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og skrammer samt malingsrester. (2)

Lot no: 6209068
18:45

Lot no: 6209074
19:00
Peter J. Lassen for Montana. Fire væghængte reolmoduler, grålakeret (4)
Peter J. Lassen. Fire væghængte reolmoduler af grålakeret 12 mm MDF med front af hylder / åbne rum, fire sokler medfølger, manglende beslag. H. 70 B. 70 D. 30 cm. Fremstillet hos Montana. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker samt stedvist afskalninger på lak, ene modul med stor ...

Lot no: 6207898
19:03
EUR 349
Omann Jun. Reol, model nr. 6, palisander
Oman Jun. Reol af fineret palisander, front med hylder og nedfældig klap bag, runde tilspidsede ben af massiv palisander. H. 140 L. 120 D. 29 cm. Omann Juniors Møbelfabrik, model nr. 6. 1960'erne. Fremstår med brugsspor, mærker/ridser samt hul i bagplade.

Lot no: 6176579
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:21
EUR 242
Dansk møbelproducent. Reol af fineret palisander, front med hylder, runde tilspidsede ben af massiv palisander. H. 144,5 L. 100 D. 28 cm. Fremstår med brugsspor, enkelt finérafslag.

Lot no: 6176584
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:30
EUR 161
By Lassen. Twin Bookcase. Reol sort
By Lassen. Twin Bookcase. Reol sortlakeret stål og vendbare hylder i sort/hvidlaminat. H. 124,B. 98,D. 42 cm. Udstillingsmodel fremstår med kanthak på en hylde samt generelt håndteringsmærker Nypris: 9.995,00 DKK.

Lot no: 6209121
19:39
Poul Cadovius. Væghængt reolmoduler, mahogni og palisander (3)
Poul Cadovius. Moduler til væghængt reolsystem best. et modul med skydelåger af fineret palisander bag hvilke hylde, to moduler af fineret mahogni hhv. med låger bag hvilke hylde og vitrineskab med to glaslåger bag hvilke hylde 1970'erne. H. 42-65, B. 80 D. 30-38cm. Fremstår med brugsspor, ...

Lot no: 6208192
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:42
Stor samling knagerækker, Poul Smith stof (2 kasser)
Stor samling knagerækker af hvidlakeret metal, knager betrukket med Poul Smith stof. L. 66 cm. Fremstår med ubrugt, dog kan små skrammer forkomme. (2 kasser)

Lot no: 6207313
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:45
Reol af oregon pine
Reol af oregon pine H. 120 B. 67 D. 30 cm. Brugsspor, ridser og mærker.

Lot no: 6208519
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:48
Funkis reol af cuba mahogni med indlægninger, 1920'erne
Funkis reol / bogreol af fineret cuba mahogni med indlægninger, 1920'erne. H 111. 62 x 24 cm. Nogle skrammer mm.

Lot no: 6208905
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
20:29
EUR 268
Dansk møbelproducent. Bogreol, egetræ, 1960/70'erne
Dansk møbelproducent. Bogreol af fineret egetræ, front med justerbar hylde, afsluttet på sokkel. 1960/70'erne. H. 172 B. 75 D. 32 cm. Fremstår med lettere nuanceforskel på hylder og indvendig på vanger.

Lot no: 6200637
EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
20:46
EUR 134
My search agents