12345...12»   Lots per page   359 results List Gallery
Lågterrin af tin fra 1700 tallet
Lågterrin af tin fra 1700 tallet med ligeknækket korpus, bærehåndtag og låg med knop, stemplet i bunden. H.25 cm x 36 x 19,5 cm, mål inkl. håndtag. Aldersrelateret stand, lille bule langs lågets kant.

Lot no: 6171769
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:46
EUR 268
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm' mm.24 sølvknive (24)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Sæt på 22 'Rosenholm' sølvknive med raadvad stålmontering samt to knive i andet design l. 22.3 cm (24)

Lot no: 6202010
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:51
EUR 268
P.Pertz. Cutlery pieces made in Copenhagen Hallmark silver 19th century (60)
P.Pertz. Cutlery pieces made in Copenhagen Hallmark silver with beading consisting of: 12 teaspoons, 12 pastry spoons l. 18.4 cm, 12 dinner spoons l. 21.5 cm, 12 breakfast forks l. 18 cm, 12 dinner forks l. 21 cm. All pieces engraved with the letter 'A' on the back. Total weight 2938 grams. From ...

Lot no: 6202008
EUR 2,013 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:56
EUR 1,477
Cigaretetui i sølv, 176 gr.
Cigaretetui i sølv, vifteformet design (830s) mål 13 x 9 cm. Alm. brugsspor

Lot no: 6205396
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:01
EUR 101
'Freja' samling sølvbestik. (45)
'Freja' samling sølvbestik best. af: 6 supperskeer L. 20 cm, 12 dessertskeer L. 17,5 cm, 12 kagegafler L. 14,5 cm, 1 kagegaffel L. 14,5 cm, 12 kaffeskeer L. 12,5 cm. 1 marmeladeske L. 14,5 cm, 1 sauceske L. 17,5 cm. Alt med brugsspor. Vægt ca. 972 g. (45)

Lot no: 6195947
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
19:12
EUR 403
W. & S. Sørensen, Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus' Fiskeserveringssæt af sølv (2)
W. & S. Sørensen, Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus' Fiskeserveringssæt af sølv prydet med gennembrudt ornamentik. L. 22 og 26 cm. Samlet vægt: ca. 228 gr. Sættet fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6205853
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:26
EUR 201
Large venison serving dish made in silver
Large venison serving dish made in silver, oval with an arched vertically fluted rim. L. 61. W. 41 cm. Weight approx. 1800 grams. Features usage-related traces of wear.

Lot no: 6180807
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:34
EUR 1,409
Carl M. Cohr. Sukker & flødesæt og saucekande af sølv (3)
Carl M. Cohr. Tre dele korpussølv udført i lige- og skævknækket rokokoform bestående af: sukker & flødesæt med svunget hank, H. 9,5 cm. samt saucekande på tre-fod, L. 16 cm. Samlet vægt: ca. 550 gr. Samlingen fremstår med aldersrelateret brugspræg, saucekande med reparation af hank v. ...

Lot no: 6195299
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:36
EUR 349
Egidio Broggi, Milano. Modern pitcher made in hammered sterling silver, after 1968
Egidio Broggi, Milano. Modern, Italian pitcher made in sterling silver, cylindrical body with an integrated handle, gilded interior, after 1968. H. 16 cm. Weight approx. 756 g. Features faint usage-related traces of wear.

Lot no: 6197390
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:41
EUR 993
Samling bl. sølvbestik (26)
Samling bl. sølvbestik iform af: skeer, gafler, serveringsdele, servietringe, sukkertang mm. Dele med brugsspor og inskription. Samlet vægt 759 gr. (26)

Lot no: 6196085
19:44
EUR 322
Opsats af sølv, anno 1936
Opsats af sølv dekoreret med kornfrise, indvendigt forgyldt, anno 1936. Stemplet med mestermærke for både F. Hingelberg og Carl M. Cohr. H. 12. Ø 18 cm. Vægt ca. 352 g. Fremstår med brugsspor, gravering på stammen.

Lot no: 6180820
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:58
EUR 295
Samling serveringsdele mm. i sølv 830s (21)
Serveringsdele og bestikdel i tre-tårnet/830 sølv iform af: spiseskeer, stegegaffel, kagespade, serveringsskeer mm. Dele med inskription og brugsspor. Ialt 21 dele. Samlet vægt 1058 gr.

Lot no: 6202221
EUR 752 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:59
EUR 591
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv og sterlingsølv i bestik no. 29: 'Funkis' (8)
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv og sterlingsølv i bestik no. 29: 'Funkis', bestående af 2 diverse serveringsskeer (22,5 og 23,5 cm), sauceske (18,5 cm), stegegaffel (22 cm), marmeladeske (14 cm), pålægsgaffel (12 cm), samt 2 smørknive med blade af rustfrit stål (16 cm). Samlet vægt inkl. ...

Lot no: 6190290
20:06
EUR 349
Heimbürger. Stor skønvirke opsats af sølv, anno 1924
Heimbürger. Stor skønvirke opsats af hammerslået sølv med ornamenteret stamme og rund fod, anno 1924. H. 22. Ø 31 cm. Vægt ca. 1010 g. Fremstår med brugsspor, gravering i fronten.

Lot no: 6190428
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:22
EUR 779
Samling bl. sølvbestik (31)
Samling bl. sølvbestik iform af: kaffeksser, serveringsdele, strøske, spiseskeer og gafler. Enkelte dele stemplet med lødighed 13 1/2. Fremstår med inskription og brugsspor. Sølvvægt 773 gr. Ialt 31 dele

Lot no: 6184012
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:24
EUR 376
Axel V. Johansen. Hammerslået skønvirke sukker- og flødesæt af sølv, anno 1914 (2)
Axel V. Johansen (1909-1937), København. Hammerslået skønvirke sukker- og flødesæt af sølv udført med præget cirkulær ornamentik i relief og profilerede fodstykker. Københavnerstemplet, anno 1914. H. 9-10 cm. Samlet vægt: ca. 436 gr. Sættet fremstår med aldersrelateret brugspræg. (2)

Lot no: 6196492
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:27
EUR 295
Frantz Hingelberg, Aarhus. Funkis kaffekande af sterlingsølv, anno 1938
Frantz Hingelberg, Aarhus. Funkis kaffekande af sterlingsølv, lågknop og håndtag af bakelit, udført 1938. L. 21 cm. Vægt: ca. 698 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6196496
EUR 752 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:37
EUR 510
Grann & Laglye. Funkis kande af sølv med monteringer af bakelit, anno 1935
Grann & Laglye. Funkis kande af sølv med monteringer af bakelit, udført 1935. H. 16 cm. Vægt: ca. 418 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6190511
20:44
EUR 322
T.Sabroe, Grann & Lagley samt A.Michelsen. Sølvskåle (3)
Theodor Sabroe. Smørnæb med hank i sortlakeret træ af tre-tårnet sølv h. 8 cm. Grann & Lagley smørnæb i tre-tårnet sølv med træhåndtag h. 7 cm. A.Michelsen rund skål på fod i sterlingsølv Ø11.2 cm H. 5 cm. Alm. brugsspor. Samlet vægt 466 gr.

Lot no: 6203368
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:59
EUR 201
Georg Jensen. Pedestal in silver, design 180 B
Georg Jensen. Pedestal in sterling silver, smooth body with a profiled rim, stem in the shape of stylised fruits and leaves, round, profiled base piece. Design no. 180 B. H 11 cm, D 14 cm. Stamped Georg Jensen in crowned oval in dots and GI 925 S. Produced after 1945. Weight 280 grams

Lot no: 6202100
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:08
EUR 805
Cohr. 'Herregaard' bestik af sølv (39)
Carl M. Cohr. 'Herregård' bestik- og serveringsdele af sølv bestående af: Seks middagsgafler, frokostgaffel, ni frokostknive, middagskniv, tre middagsskeer, seks frokostskeer, dessertske, 12 kaffeskeer. Vægt eksklusiv stål 995 g. Samlet vægt 1630 g. (39)

Lot no: 6203494
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:19
EUR 564
Hans Hansen. 'Arvesølv 17'. Fire bestikdele af sterlingsølv (4)
Hans Hansen. 'Arvesølv 17' bestående af: To pålægsgafler, steggaffel og teske. Vægt 140 g. (4)

Lot no: 6186192
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:10
EUR 121
Besteck 'Dobbeltriflet' aus Silber (45)
Silberbesteck 'Dobbeltriflet' bestehend aus:10 Menülöffel, 7 Menügabeln.12 Frühstücksgabeln, 12 Dessertlöffel, einzelne mit Druckstellen und Beulen, 2 Kaffeelöffel, 2 Vorlegeteile. Fast alle Teile mit Gravur auf der Rückseite. Hergestellte von vielen verschiedenen Silberschmiedefirmen im Zeitraum...

Lot no: 6200799
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:37
EUR 805
Kande med låg. Let hammerslået sølv.
Stor kande med låg. Sølvhank monteret med ben- indsatser.. Kande monteret på fire rocaille formede ben, afsluttet med rokoko-formede volutter. Let hammerslået korpus. Stemplet 830S. Ingen øvrige stempler. H. 27 cm. Kande diameter uden hank 16 cm. Indgraveringer i kandens bund. Fremstår med bule ...

Lot no: 6200678
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:40
EUR 349
Gruen hurriencane stager af sterling sølv (2)
Gruen hurriencane stager af sterling sølv udfyldte ( Weighted) H. 33,5 cm (2)

Lot no: 6203856
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
13:19
EUR 134
Falle Uldall. Silver cutlery. Model 'Eva' (117)
Falle Uldall (1923 -2017) for Slagelse Sølv, silver cutlery, model 'Eva', (117). Stamped Slagelse Sølvvarefabrik with the fineness designation 830 and S for Sterlingsølv (Sterling silver). Features usage-related traces of wear, a few pieces with dents. Some pieces outfitted with steel bowls or ...

Lot no: 6203209
14:09
EUR 993
Jens Harald Quistgaard, 'Champagne' bestik (32)
Jens Harald Quistgaard. "Champagne" bestik i sterling sølv designet 1947. Tretårns stemplet og fremstillet i København i perioden 1954-59. enkelte dele uden stemplet årstal. Sæt bestående af: 6 middagsgafler. 19 cm 6 middagsknive. 21 cm incl rustfri rådvad stålklinger 6 middagsskeer. 17,5 ...

Lot no: 6201290
14:14
EUR 752
Kaffekande i ligeknækket sølv, Norge
Stor ligeknækket kaffekande i sølv, norsk. Sølvmærker, årstal- og månedstempler. Stemplet 1860, Tostrup for J. Tostrup, Indgraveringer i bunden. Blomsterstanden på kaffekandens gæk sidder løst. H. 23 cm Vægt: 1196 gram. Fremstår i brugsrelateret tilstand

Lot no: 6200687
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:19
EUR 456
Dansk sølvsmed. Stor serveringsske af hammerslået sølv, anno 1930
Dansk sølvsmed. Stor serveringsske af hammerslået sølv, udført 1930. L. ca. 35 cm. Vægt: ca. 145 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6060789
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
Gran & Laglye , m.fl. To dækketallerkner af sølv (2)
Gran & Laglye , m.fl. To dækketallerkner af sølv. Ø: 27-28 cm. Begge med graveringer. Samlet vægt: 890 gr.

Lot no: 6186225
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
EUR 349
12345...12»
My search agents