My search agents   Save list   Create search agent
12345»   Lots per page   150 results List Gallery
Div. Sølvbestik
Div. Sølvbestik. Lot med div. bestik bl.a. Chor. Samlet sølvvægt excl. dele med stålmontering 303 gram , dele med stålmontering 200 gram

Lot no: 6150685
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
15:01
Sønderjysk hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv med 25 flusser, 1800-tallet
Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, prydet med graveringer samt 25 røde flusser, ovale cartoucher med folie og bemalet buket samt initialer og årstal 1853, ligeknækket korpus, indvendigt forgyldt, i siderne tvedelt samt asymmetriske hanke, hvælvet fod med i bunden ...

Lot no: 6150751
EUR 456 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
17:55
EUR 201
Opsats af sølv 1921
Opsats af sølv. Københavnerstemplet 1921. H. 18, Ø.20 cm. Fremstår med indgraveringer, enkle ridser og buler.

Lot no: 6134628
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
18:51
EUR 215
Georg Jensen, art nouveau serving saucepan in silver
Georg Jensen, art nouveau serving saucepan in silver with ebony handles, border with stylized flowers, height 6.5 cm., diameter 19.5 cm., stamped Georg Jensen with recessed bottom (1915-1927), 1919 as well as GI 830 S, design no. 217, weight in total 450 grams Features usage-related traces of ...

Lot no: 6070872
EUR 1,611 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
19:22
EUR 671
I. Ernst, Assens salatsæt samt seks kaffeskeer af sølv. (8)
I. Ernst, Assens et salatsæt med skafter af sølv prydet med skønvirkeornamentik, L. 19 cm. Vægt incl. stål ca. 116 gr. samt seks kaffeskeer af sølv, L. 12,5 cm. Vægt ca. 50 gr. Salat fremstår med løse samlinger, kaffeskeer med graveringer, brugsspor. (8)

Lot no: 6144045
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
19:32
Cohr ubekendt bestikserie 12 teskeer (12)
Cohr ubekendt bestikserie 12 teskeer . Stemplet 1934. L 19 cm. samlet sølvvægt 97 gram. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (12)

Lot no: 6149915
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
19:55
Senempire hovedvandsæg af sølv, mester Andreas Herman Rasmussen, Fredericia ca. 1840
Senempire hovedvandsæg af sølv med vaseformet korpus, prydet med 6 røde og en blå glasflusser, firkantet fod med balsamgemme, indvendigt forgyldt, nålepunslede navnetræk og årstal 1840 under bunden, stemplet med mestermærke AR for Andreas Herman Rasmussen (1801-1869, borgerskab 1831), Fredericia...

Lot no: 6150715
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:07
EUR 134
Samling div bestik og serveringsbestik af sølv (44)
Samling div bestik og serveringsbestik af sølv Bestående af : H. C Andersen mønster: 6 kagegafler, 6 kaffeskeer, 1 potageske. Frederiksværk : 6 theskeer og 1 sukkerske. Antik Rococo: 6 dessertskeer. Div mønstre: 3 pålægsgafler. 5 sukkerskeer. 3 potageskeer 2 strøskeer 1 ...

Lot no: 6122953
EUR 456 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
20:15
EUR 403
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', frokostknive med skafter af sterlingsølv (10)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', 10 frokostknive med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 20,5 cm. Samlet vægt ca. 720 g. Fremstår med brugsspor, buler. (10)

Lot no: 6134123
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:25
EUR 128
Georg Jensen. 'Magnolia' sukkertang af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Magnolia' sukkertang af sterlingsølv, udført i perioden 1933-1944. L. 10 cm. Vægt ca. 22 g. Fremstår med brugsspor, graveringer på den ene side.

Lot no: 6150683
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:28
EUR 94
Samling diverse sølvbestik bl.a. Georg Jensen, A. Michelsen m.fl
Samling sølvbestik m.v. bestående af: Georg Jensen: Bernadotte og Konge/Acorn serveringsbestik Cohr: Ligeknækket cocotte med sort stjert, højde: 3.5 cm. Brevkniv med hvidt skaft (revne i skaft) Art deco serveringsspade med ravfarvet montering Frijsenborg: 12 kagegafler, 12 teskeer, 1 ...

Lot no: 6148529
EUR 752 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
20:34
EUR 591
English Silver House. 'Musling', fiskebestik af sølv (18)
English Silver House, København. 'Musling', fiskebestik af sølv bestående af 12 fiskeknive og 12 fiskegafler. L. 21 og 18,5 cm. Samlet vægt ca. 1240 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Lot no: 6134064
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:34
EUR 832
Dansk sølvsmed, 'Musling', stor serveringsske af sølv, anno 1923
Dansk sølvsmed, 'Musling', stor serveringsske af sølv, anno 1923. L. 34 cm. Vægt ca. 206 g. Fremstår med brugsspor, lille bule i laf.

Lot no: 6151030
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:37
EUR 161
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', serveringsdele af sterlingsølv (6)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', seks serveringsdele af sterlingsølv bestående af salatbestik (25 cm), sauceske (17,5 cm), serveringsspade (23 cm) samt et par serveringsskeer (19 cm). Samlet vægt ca. 488 g. Fremstår med brugsspor, sauceske med let bøjet skaft. (6)

Lot no: 6134177
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:43
EUR 403
Fritz Heimbürger. Skønvirke fiskebestik af sølv (14)
Fritz Heimbürger. Skønvirke fiskebestik af sølv bestående af 7 knive og 7 gafler. L. knive 20 cm, gafler 19 cm. Samlet vægt ca. 674 g. Udført hos Fritz Heimbürger, København. Fremstår med brugsspor. (14)

Lot no: 6150674
20:50
EUR 430
Grann & Lagley og Sv. Toxværd. 'Øresund' sølvbestik m.v. (56)
Grann & Lagley og Sv. Toxværd: "Øresund" bestik af tretårnet sølv bestående af: 8 skeer, længde: 20 cm. 13 gafler, længde: 20 cm. 12 kagegafler, længde: 13 cm. 12 teskeer, længde: 11.5 cm. 1 suppeske, længde: 33 cm. 1 sovseske, længde: 17.5 cm. og 1 grøntsagsske, længde: 20.5 ...

Lot no: 6147493
EUR 1,047 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
21:31
EUR 805
Horsens sølvvarefabrik. 'Rosen' sølvbestik(40)
Horsens sølvvarefabrik. 'Rosen' sølvbestik. bestående af potageske L.36 cm. Tolv gafler L. 19 cm. Tolv skeer L. 19 cm. Tolv skeer L. 17 cm. Tre potageskeer L. 13-15 cm. Samlet sølvvægt 1468g. NB. Tekst rettet 04-01-2022. (40)

Lot no: 6133824
EUR 913 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
11:11
EUR 725
K. & E. Carlson. Et par svenske lysestager af sølv, Sverige 1967. (2)
K. & E. Carlson. Et par svenske lysestager af sølv, glat stamme og fod, base prydet med stiliseret bladværk og ornamentik, udfyldte. Stemplet monogram for K. & E. Carlson, udført 1967. H. 15,5 cm. Fremstår med brugsspor, to små trykmærker. (2)

Lot no: 6144038
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
12:23
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 1 dråbe (2)

Lot no: 6112820

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 27/01/2022
12:36
EUR 161
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 2 dråber (2)

Lot no: 6112790

EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 27/01/2022
12:42
EUR 161
Samling dobbeltriflet sølvbestik (26)
Samling dobbeltriflet bestik bestående af syv gafler stemplet PHJ. en stemplet med en bi. L. 20,5 cm. 12 skeer L. 21-22 cm. flere indgraveret m. initialer. stemplet PHJ. mm. Syv teskeer L. 15 cm. stemplet 830S. bl.a J, Tostrup. Samlet sølvvægt 1140 g. Fremstår med brugsspor. (26)

Lot no: 6111966
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
13:58
EUR 537
Pottageske og spade af dobbeltriflet sølv(2)
Samuel og/eller Jacob Prahl: Pottageske og spade af dobbeltriflet sølv. Samuel P. mester og hofguldsmed i København 1825-1885, sønnen Jacob P. mester i København 1863-1891. Vægt L. 28 og 33,5 cm.352 g. (2)

Lot no: 6116658
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
17:22
EUR 188
Georg Jensen, 'Dobbeltriflet', gafler og skeer af sterlingsølv til 6 pers. (18)
Georg Jensen, 'Dobbeltriflet', 6 middagsgafler (18 cm), 6 frokostgafler (17 cm) og 6 frokostskeer (17 cm) af sterlingsølv. Samlet vægt ca. 1034 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (18)

Lot no: 6133839
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
18:36
EUR 779
Etui af sølv, 1800-tallets slutning
Etui af sølv med rundede kanter og graveret med bladornamentik i barokstil, stemplet med uidentificerede mærker, 1800-tallets slutning. H. 12,5. B. 7,5. D. 2 cm. Vægt ca. 109 g. Fremstår med brugsspor / patina.

Lot no: 6140480
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
18:50
EUR 101
Carl M. Cohr m.fl. En samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre (23)
Carl M. Cohr m.fl. En samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre, monteringer af rustfrit stål eller plast, bestående af 6 diverse serveringsspader, et par serveringsskeer, 2 diverse ostehøvle, stegegaffel, 2 små sæt salatbestik, sildegaffel, frugtkniv, pålægsgaffel, lille ...

Lot no: 6138403
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:04
EUR 134
A pair of Rococo chenets with lions in gilt and patinated bronze, France c. 1760 (2)
A pair of chenets made with brackets with curved acanthus leaves in gilt bronze and including sculptures of male and female lions with discarded prey, in patinated bronze. France c. 1760. H. 59 and 55 cm. W. 50-52 cm. With a broken top on one acanthus leaf, repairs to gilding, and scattered ...

Lot no: 6123565
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:13
EUR 1,342
Par franske stager af bronze og zink, ca. 1900 (2)
Par franske stager af patineret bronze i form af putti holdende blomstergrene, fodstykke prydet med rocailler og ornamentik af zink. H. 51 cm. Fremstår med patina og brugsspor. (2)

Lot no: 6149688
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27/01/2022
19:15
EUR 403
A pair of French Louis XVI marble vases with bronze mounting, 18th-19th century (2)
A pair of French marble vases with gilt bronze mounts. France 18th-19th century. H. 38 cm. Age-related patina/signs of wear, a middle piece has been repaired, microchip on a foot edge. (2)

Lot no: 6040367
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:31
EUR 671
Par franske messing stager 1800-tallet (2)
Par franske messing stager med udfyldt bund. H. 23 cm. (utydeligt stemplet på fod) Med alm. aldersrelaterede brugsspor, trykmærker (2)

Lot no: 6117319
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
19:50
Engelsk fiskebestik af sterlingsølv, London 1909 (12)
Goldsmiths and Silversmiths Co. Engelsk fiskebestik af sterlingsølv med muslingemønster bestående af 6 fiskeknive og 6 fiskegafler, London 1909. L. 22 og 19 cm. Samlet vægt ca. 630 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (12)

Lot no: 6134026
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:53
EUR 483
My search agents