12345...15»   Lots per page   444 results ListGallery
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, barockstil, spiralvridna skaft, punsad blom- och rocailledekor, firma Tesi, Göteborg 1950, höjd 18 cm, delvis fyllda, total vikt ca 504 g

Lot no: 5816917
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
11:22
Punchkoppar 6 st
PUNCHKOPPAR, silver, 6 st, varierande tillverkning, total vikt ca 185,5 g

Lot no: 5816926
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 26/10/2020
11:31
Salladsbestick Minerva Paris
SALLADSBESTICK, silver, 2 dlr, Minerva Paris, tidigt 1900-tal, silver samt bakelit, i originalschatull med förgylld dekor i form av akantus, längd ca 28 cm

Lot no: 5816948
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/10/2020
12:07
Skaldjursgafflargafflar
SKALDJURSGAFFLAR / HUMMERGAFFLAR, 12 st, Bijouterie Cachot, silver, bladen förgylld metall , längd ca 16 cm

Lot no: 5816988
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/10/2020
13:01
Golvljusstakar
GOLVLJUSSTAKAR (2), barockstil, 1900-tal, tenn och gulmetall, höjd ca 50 och 53 cm

Lot no: 5816992
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26/10/2020
13:05
Tekanna i koppar
TEKANNA, koppar, flätad dekor på handtaget, höjd 22 cm.

Lot no: 5816999
EUR < 125 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 26/10/2020
13:12
Parti silverskedar 18 dlr
PARTI SILVER, 18 dlr, 1800/1900-tal, bestående av: 6 + 1 matskedar, 6 dessertskedar, 5 teskedar, kontrollstämplar, total vikt ca 665 g

Lot no: 5817017
13:30
Kaffekanna silver Folcker 1841
KAFFEKANNA, silver, av Gustaf Folcker, Stockholm 1841, tunnformad, delvis godronnerad, svängt skaft av ebenholts, höjd 13,5 cm, vikt 286 g

Lot no: 5817049
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
14:16
Trancheringsbestick i silver
TRANCHERINGSBESTICK, 2 dlr, gaffel samt kniv, Minerva, 1920-tal, handtagen yttre del i silver, stämplade, längd ca 27 samt 31 cm

Lot no: 5817086
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/10/2020
15:06
Champagnekylare i mässing
CHAMPAGNEKYLARE, tenn och mässing, Frankrike ca 1900, Art Nouveau, hänklar med dekor av blad och vindruvor, märkt "G. CHAUVET FRERES REIMS CHAMPAGNE", stämplad Argit, France, höjd 20 cm, diameter ca 20 cm

Lot no: 5817102
EUR 335 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/10/2020
15:22
Bägare silver Westerstråhle 1800
STEPHAN WESTERSTRÅHLE, bägare, silver, Stockholm 1800 räfflad fot, delvis förgylld, på livet svisselerad dekor, höjd 12 cm, vikt 125 g

Lot no: 5817149
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
16:22
Bechergewicht, Bronze, wohl 17./19.Jh.
Bechergewicht, Bronze, wohl 17/19. Jh. Konischer Zylinder auf glattem Boden. Horizontal gereihte Oranamentbänder. Bügelverschluß und Scharnierband mit plastischen Tierköpfen. Beweglicher Henkel an männlichen Bruststücken. Reste von Vergoldungen und Versilberungen. HxDm: 20 x 18,5 cm. ...

Lot no: 5792303
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/10/2020
17:28
EUR 45
Jean Garnier. Ziergefäß/Henkelkrug 'Biberon Baigneuse'. um 1902
Jean Garnier (1853-1910). Ziergefäß/Henkelkrug 'Biberon Baigneuse'. um 1902. bauchiger, in schlanken Hals übergehender Korpus mit verdickter Mündung, ohrförmiger Henkel, Wandung umlaufend reliefplastisch dekoriert mit in Wellen badender Akt. Wandung signiert. Garnier, Bodenunterseite mit rundem ...

Lot no: 5754839
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/10/2020
17:43
Leuchterpaar, 925er Silber, Sheffield, um 1900 (2)
Leuchterpaar, 925er Silber, Alexander Clark, Sheffield, um 1900. Quadratischer, aufsteigender Fuß mit entschrechendem konischem Schaft. Perlschnüre, Blattwellen und Blüten im Relief, passige Rillungen. 1-flammig. Gewichtet. H: 17 cm. Gebrauchsspuren, stellenweise leichte Dellen und minimale ...

Lot no: 5810582
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/10/2020
18:08
EUR 130
Ljusstakar 1 par silver Möllenborg 1854
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1854, balusterskaft med ciselerad dekor, lösa manschetter, fylld botten, höjd 18 cm

Lot no: 5817229
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
18:08
Georg Jensen og A. Michelsen. Samling års og juleskeer og gafler (21)
A. Michelsen og Georg Jensen. Samling Juleskeer og gafler af forgyldt sterling sølv med dekorationer af emalje, bestående af: A. Michelsen 1 ske 1961, 2 gafler 62, 3 skeer 62, 1 ske 66, 2 skeer 73, 1 ske 77, 1 ske og 1 gaffel 84. Georg Jensen 2 skeer 1973, 1 ske 74, 2 skeer 75, 1 ske 77, 2 ...

Lot no: 5800445
EUR 617 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
18:11
EUR 295
LAXSERVERINGSBESTICK
LAXSERVERINGSBESTICK, silver, 4 dlr i originalschatull, Minerva Paris, tidigt 1900-tal, schatullet i trä med förgylld dekor i form akantusbård, invändigt med textil med akantusdekor, längd ca 18-16 cm

Lot no: 5817232
18:11
Biedermeier-Fußschale, Silber, wohl Görlitz, um 1840
Biedermeier-Fußschale, Silber (geprüft), wohl Görlitz, um 1840. Urnenförmige Schale mit seitl. montierten Ohrenhenkeln auf ansteigendem Rundfuß. Gegliedert und allseitig godroniert. Innenvergoldung (tlw. berieben). HxBxT: 12,5 x 19 x 15 cm, ca. 149 g. Leichte Altersspuren. Gestempelte ...

Lot no: 5793539
EUR 180 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/10/2020
18:14
EUR 65
Tennfat
TENNFAT, diameter 47 cm, Anders Strandberg, Göteborg 1710-1738

Lot no: 5817235
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 26/10/2020
18:14
Kaffe, flødesæt af sølv (3)
Kaffesæt af sølv bestående af en kaffekande, flødekande og sukkerskål af hammerslået sølv. 1915-16. Totalvægt ca. 732 gram (3)

Lot no: 5794041
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
18:24
EUR 161
Empire form fire stager af messing (4)
Empire form, fire stager af messing 1900 tallet H. 17,5 og 24 cm (4)

Lot no: 5817863
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
18:24
Christofle samt Mapin & Webb bestick Filet Contour
BESTICK, 48 dlr, nysilver samt silver, modell "Filet contour", ca 1930-tal, Christofle, Paris, nysilver samt Mapin & Webb, Sheffeld, England, silver, bestående av 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, samtliga stämplade Christofle, Paris, nysilver, samt 6 ostgafflar, 6 ostknivar, silver samtliga stämplade M&W, Sheffield, meföljer originalschatull

Lot no: 5817258
EUR 623 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26/10/2020
18:37
Tennfat
TENNFAT, 40 cm, Baltzar Rokus, Arboga 1775.

Lot no: 5817266
EUR 150 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 26/10/2020
18:45
Ryska kopparkärl
KOPPARKÄRL, vattenhållare: höjd 35 cm, sil: diameter 23 cm, höjd 12 cm, stekpanna: diameter 19 cm, Ryssland

Lot no: 5817274
18:53
I. Ernst, Assens. Samling sølvbestik (27)
I. Ernst, Assens. Samling sølvbestik, bestående af: 6 skeer á 21,5 cm, 6 skeer á 18 cm, 6 gafler á 20 cm, 3 kagegafler á 17 cm, 6 knive m. stålmontering á 23 cm. Københavnerstempler fra omkring 1930. Samlet sølvvægt ca. 1200g. (27)

Lot no: 5813555
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
19:00
Messing kirkestage i fransk stil
Messing kirkestage i fransk stil. Med dekoration i form af porcelænsblomster. L.51 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5814712
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
19:00
Et par femarmede messinglysestager(2)
Et par femarmede messinglysestager H. 61 cm. Lyseslukker medfølger. Fremstår med brugsspor.(2)

Lot no: 5814713
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/10/2020
19:00
Grukedel med hanke, kobber
Grukedel af kobber med to hanke. 1700/1800-tallet. Ø ca. 65 cm. Defekter og slitage.

Lot no: 5801818
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/10/2020
19:15
Cohr. 'Dobbeltriflet' silver cutlery (61)
Cohr. ‘Dobbeltriflet’ silver cutlery consisting of: 6 teaspoons, length: 13 cm. 14 spoons, length: 18 cm. 13 forks, length: 21 cm. 2 spoons, length: 12 - 14.5 cm. 11 knives, length: 20.5 cm. 6 knives, length: 22.5 cm. Two-piece carving set in, length: 25 - 29.5 cm. 5 cold cuts forks, ...

Lot no: 5771560
EUR 2,148 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/10/2020
19:18
Samling lysestager af messing, 1800-tallet (6)
Tre sæt lysestager af messing. 1800-tallet. H. 15-25 cm. Alle med brugsspor og buler/mærker. (6)

Lot no: 5816541
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
19:27
12345...15»