12345...12»   Lots per page   344 results ListGallery
Eric Löfman silverbestick
ERIC LÖFMAN, "Uppsala", bestick, 46 dlr, silver, MGAB, Uppsala, bestående av: 5 knivar (21), 8 gafflar (18), 6 skedar (18), 3 knivar (17), 8 skedar (15), 8 gafflar (15), 6 gafflar (12 cm), såsslev, kompottsked, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 1331 g

Lot no: 5775055
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
21:57
Par kandelabre af patineret metal, 5 lysarme, 20 årh (2)
Par kandelabre, 20 årh. Stilblanding. Ubekendt kobberholdig metallegering. 5 lysarme. Støbte med maskaroner, blomster og stiliseret bladværk. Stedvise brugsspor & alderspatina. H. 44 cm.

Lot no: 5754338
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/09/2020
09:46
Ljusstakar vaser silver
LJUSSTAKAR, VASER, 6 dlr, silver, stämplade, bl a MGAB, höjder ca 8-22 cm, vikt ex 2 vaser samt ljusstake med fylld fot ca 127g

Lot no: 5776229
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
10:38
Mogen Ballin. Artiskok vase af tin
Mogen Ballin (1871-1914). Artiskok vase af tin. Sign. i monogram i bund. H. 13 cm. Fremstår med brugsspor og skrammer.

Lot no: 5774116
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
11:15
Mässingsskulptur
SKULPTUR, 1900-talets andra hälft, mässing, i form av delfiner, höjd ca 35, bredd 27 cm

Lot no: 5776242
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
11:24
Samling silver
SAMLING SILVER, silver, skedar, osthyvel, ströare mm, bl a slev Rosenholm, vikt ex delar med rostfritt blad ca 690g

Lot no: 5776275
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22/09/2020
13:06
S& M. Benzen. Otte dobbeltriflede skeer af sølv(8)
S& M. Benzen. Otte dobbeltriflede skeer af sølv. L. 23 cm. Københavnerstemplet 1898. Samlet ren sølvvægt 570 g. I medfølgende original kuffert. (8)

Lot no: 5773815
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
14:41
EUR 201
Forskærersæt med ornamentik
Forskærersæt med ornamentik bestående af kniv L. 34,5 cm, samt gaffel L. 28 cm. Stemplet sterlingsølv.

Lot no: 5591885
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
15:40
EUR 114
Silver
PARTI SILVER, skål, fat, gräddkanna, sockerskål mm olika modeller, 1900-tal, total silvervikt ca 849 g

Lot no: 5776353
EUR 436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22/09/2020
16:36
Et par kandelabre af pletsølv, 1800/1900-tallet (2)
Et par kandelabre af pletsølv hver med tre svungne lysarme og tilhørende manchetter. 1800/1900-tallet. H. 32, B. 29 cm. (2)

Lot no: 5758120
17:03
Kalkar silver Ryssland
KALKAR, 1 par, silver, graverad och cisilerad dekor med niello, Mikhail Dimitriyev Moskva 1865, probör Viktor Vasilyevich Savinsky, höjd 17,5, vikt 210 g

Lot no: 5776360
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/09/2020
17:08
Jugendstil Öllampe und Visitenkartenschale, Metallguß. um 1900 (2)
Jugendstil Öllampe und Visitenkartenschale, Metallguß, kupferfarben patiniert. um 1900. Dreiseitige, flache Schale, davon abgehend ein Leuchterarm mit kleiner Öllampe, von vollplastischer, weiblicher Figur gehalten. Visitenkartenhalter in Form einer juingen Frau, vor sich eine Tablett haltend. H:...

Lot no: 5755931
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/09/2020
17:25
Mogens Ballin, dele skønvirke tin (9)
Mogens Ballin (1871-1914). Dele skønvirke tin genstande bestående af 2 skåle Ø 26 cm, 2 æggebægre h.7 cm, sennepskrukke h.9 cm, proptrækker l.14 cm og tre saltbøsser h.8 cm. Alle dele stemplede med monogram. Aldersrelateret stand med brugsspor, ene skål med en del skader.

Lot no: 5774120
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/09/2020
17:39
EUR 94
Plakette forestillende myten om Theseus og Minotaurus
Plakette forestillende myten om Theseus og Minotaurus kamp, Hansen, A., 1922, Ø 14,5 cm.

Lot no: 5752721
18:46
Versilberte Schatullen (2)
Versilberte Schatullen, der Korpus verziert mit floralem Motiv und figürlicher Szene, Maße ca.: 9 x 9 cm, T.4,5 cm, 12 x 12 cm, T. 2,5 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Lot no: 5775566
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22/09/2020
19:20
Sønderjysk hovedvandsæg 1700tallet
Pokalformet hovedvandsæg af sølv med 11 glasflusser, balsamgemme i fod, indvendig forgyldning, mesterstemplet BS for Berthold Sørensen (1722 - 1799) borgerskab 1753. H. 9,5 cm.

Lot no: 5776010
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 22/09/2020
19:25
EUR 295
Joseph-Maria Olbrich, Runde Platte, Zinn, Lüdenscheid, um 1901
Joseph-Maria Olbrich,Runde Platte, Zinn, Metallwarenfabrik Eduard Hueck, Lüdenscheid, um 1901. Glatter Spiegel mit breitem Rand. Darauf im Flachrelief Blumenknospen an geschwungenen Stengeln. Dm: 30 cm. Restaurierter Zustand, leichte Kratzspuren. Liegiertes Künstlermonogramm im Relief und ...

Lot no: 5723062
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/09/2020
19:27
Erindringskande af sølv.
Erindringskande af sølv fra Løgstørs handelsstand fra 1885, stemplet med tre tårne. H. 25,5cm. Vægt. 314gr. Fremstår med inskription samt enkelte buler. Originalt brev fra 1901 medfølger.

Lot no: 5776048
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 22/09/2020
19:35
EUR 114
Par lyseatager af messing, 1800-tallet
Par lysestager af messing med delvis kanelleret stamme og fodstykke. Ca. 1800-tallet. H. 28 cm.

Lot no: 5775253
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 22/09/2020
19:38
Sing Fat. Kinesisk barnesæt samt lille bakke af sølv (3)
Sing Fat, Canton 1900-tallets 1. halvdel. Tre dele kinesisk sølv bestående af et sæt med barnekop og madeske, koppen med graveret fugle- og grenmotiv (H. 5. Ø 8,5 cm), skeen graveret med kinesisk tegn (L. 9 cm), samt en lille bakke støbt med dragemotiv (Ø 6,5 cm). Samlet vægt ca. 176 g. ...

Lot no: 5746561
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:39
Georg Jensen. 'Dronning' Bestik af sølv (21)
Georg Jensen. 'Dronning' Bestik af sølv, best. af: 4 middagsgafler, L. 20 cm., 6 frokostgafler, 18 cm., 6 frokostgafler, L. 16,5 cm., 5 middagsknive, L. 22,5 cm. Vægt ekskl. dele med stålmontering: 775 gr. Varierende stempler. (21)

Lot no: 5755051
EUR 940 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:47
To ovale messingbakker, 1800-tallet (2)
To ovale bakker / skåle af messing, den ene med buklet rand. L. 25 og 27,5 cm. 1800-tallet. Fremstår med aldersrelateret patina, den glatte bakke med to revner på kant og lodning ved det ene ben. (2)

Lot no: 5775137
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:58
P. Hertz. Fiskebestik af sølv til 14 pers. (28)
P. Hertz. Fiskebestik til 14 pers., bestående af 14 knive og 14 gafler af sølv. L. 22 og 18,5 cm. Udført 1909-11. Samlet vægt ca. 1508 g. I foret æske fra P. Hertz. Fremstår med brugsspor, graveringer. (28)

Lot no: 5760832
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
EUR 832
H. Bartels, Århus. Funkis lågkrukke/sukkerskål af sølv, ca. 1930-40'erne
H. Bartels, Århus. Funkis lågkrukke/sukkerskål af sølv, buede hanke af bakelit, lågknop af plast, udført ca. 1930-40'erne. H. 14,5 cm. Vægt: ca. 277 gr. Fremstår med brugsspor, mindre mærker.

Lot no: 5738488
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:04
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukker- og flødesæt af sterlingsølv, ca. 1960 (2)
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukkerskål og flødekande af sterlingsølv, begge med hank, dessin nr. 32907, ca. 1960. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. (2)

Lot no: 5713472
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:04
Charles Christofle, Paris. Lågfad af pletsølv
Charles Christofle, Paris. Lågfad af pletsølv, udført med lågknop og hanke i form af roseknop og blade, låget med perlebort langs kant. Dessin nr. 891208. H. inkl. låg: ca. 19 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5760067
20:05
Tysk kaffeservice af sølv, 1900-tallets begyndelse (3)
Tysk kaffeservice af hammerslået sølv bestående af kaffekande med lågknop af sort træ, sukkerskål og flødekande, 1900-tallets begyndelse. H. 9,5-25 cm. Samlet vægt ca. 912 g. Fremstår med brugsspor, kaffekande med indvendige aflejringer og lidt løstsiddende lågknop, bule på flødekande. (3)

Lot no: 5729694
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:06
Otto Wolter. Tysk kandelaber af sølv, 1900-tallets begyndelse
Otto Wolter, Schwäbisch Gmünd. Tysk kandelaber af sølv med fire lysarme, udformet med stiliseret bladværk, 1900-tallets begyndelse. H. 22. Ø 28 cm. Vægt ca. 390 g. Fremstår med brugsspor, en lysindsats mangler og på denne arm er der en revne.

Lot no: 5767755
20:07
To runde messingbakker, 1800-tallet (2)
To runde bakker /skåle af messing, begge på løvefødder og med ombukket rand. Den ene med stempel fra Kobbermøllen i Flensborg og Frederik VII (1848-1863) under bunden.1800-tallet. Ø 21 og 22 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, buler og mærker. (2)

Lot no: 5775136
20:07
Svend Weihrauch for Frantz Hingelberg, Aarhus. Moderne sauceskål af sterlingsølv, anno 1941
Svend Weihrauch for Frantz Hingelberg, Aarhus. Moderne sauceskål af sterlingsølv, anno 1941. L. 16 cm. Vægt ca. 224 gr. Fremstår med graveret monogram under bund, brugsspor.

Lot no: 5761282
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:08
EUR 101
12345...12»