12345...14»   Lots per page   402 results ListGallery
Kronen Sølv- og Pletvarefabrik. 'Annette', ni knive med skafter af sølv. (9)
Kronen Sølv- og Pletvarefabrik. 'Annette', ni knive med skafter af sølv, L. 20,5 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 614 g. Fremstår med brugsspor. (9)

Lot no: 5695577
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
16:15
DGS. Athene bestik af pletsølv (84)
DGS. Athene bestik af pletsølv. Bestående af: 12 middagsgafler l 19,5 cm 13 middagsknive, L 21,5 cm 12 suppeskeer, L 19,5 cm 12 dessertskeer,L 17 cm 12 teskeer L.11,5 cm 12 kagegafler 14 cm 6 pålægsgafler 14 cm 5 skeer m.m. Fremstår med alm brugsspor. (84)

Lot no: 5769097
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 21/09/2020
16:49
Besteck, Art Déco, 800er Silber, 1920/30er Jahre (18)
Besteck, Art Déco, 800er Silber, 1920/30er Jahre. Konischer, fächerartiger Griff mit Besitzermonogramm "S" unter Grafenkrone. Ca. 1050 g (ohne Messer). Gebrauchsspuren, minimale, kaum sichtbare Dellen. Silberstempel. 18-teilig, bestehend aus 6 Messern, 6 Gabeln und 6 Löffeln. (18)

Lot no: 5723177
EUR 850 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
16:56
EUR 375
Besteck für 6 Personen, 800er Silber, Bruckmann & Söhne, 1.Hälfte 20.Jh. (48)
Besteck für 6 Personen, 800er Silber, Bruckmann & Söhne (Heilbronn), 1.Hälfte 20.Jh. Zungenförmige Griffe in Lorbeerblatt attachierter Rillenbandeinfassung, Besitztermonogramm "S" unter Grafenkrone. Zusammen ca. 1861 g (ohne Messer). Gebrauchsspuren. Silberstempel mit Halbmond und Krone, ...

Lot no: 5723176
EUR 1,300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
17:00
EUR 950
Zwei Paare kleiner Skulpturen, Bronze u.a., 1.Hälfte 20.Jh. (4))
Zwei Paare kleiner Skulpturen, Bronze, dunkelbraun brüniert.1.Hälfte 20.Jh. Je ein Paar Kinder in holländischer Trachten und variierenden Situationen auf konischen Vierkantsockeln aus Granit. H: 14/14,5 cm. KLeine Altersspuren, kleinere Bestoßungen, 1x mit Bestoßungen auf den Kanten. 1x auf der ...

Lot no: 5754412
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
17:29
EUR 45
Barokbæger i sølv 1700-tallet
Barokbæger i sølv med stiliseret bladkrans med initialerne HWD samt 1766. H. 7 cm. Bagpå nålepunslet initialer H.W.S. 1866.

Lot no: 5772059
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
17:55
Tre lågfade af tin og messing 1800 tallet (3)
Tre lågfade af messing med indvendig foring af tin. 18-1900 tallet. H.12-16 cm Ø 18,5-20 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor

Lot no: 5764419
18:03
Plakett i brons
PAUL LUDWIG KOWALCZEWSKI (1865-1910), efter, plakett, patinerad brons, monterad på stenplatta, diameter 17 cm

Lot no: 5774847
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
18:03
Cohr Elisabeth tretårnet sølvbestik (46)
Samling Coht Elisabeth sølvbestik bestående af: 9 stk middagsgafler L 19,5 cm., 6 stk. middagsskeer L 19,5 cm., 3 stk. frokostgafler L 16,5 cm., 8 stk. dessertskeer L 14,5 cm., 5 stk. kagegafler L 13,5 cm., 11 stk. kaffeskeer L 11,5 cm. 2 stk. serveringsgafler L 12 cm.. 1 stk kagespade L 14,5 cm....

Lot no: 5771617
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 21/09/2020
18:20
EUR 510
Samling dansk tretårnet sølvbestik. (31)
Samling dansk tretårnet sølvbestik bestående af: Antik: 1 stk. middagsske, 2 stk middagsgafler, Bernsdorff potageske L 27 cm., Diana middagsgaffel, Prinsesse 3 stk. dessertskeer, samt w21 dele fra andre danske bestikserier. Vægt af rene sølvdele 861 gram. samlet vægt inkl. montage 1061 gram. ...

Lot no: 5772669
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 21/09/2020
18:25
EUR 376
Jugendstil-Schreibset
Jugendstil-Schreibset. Schreibablage mit Tintenfässchen, plastischer Fraufigur. Maße ca. 25 x 18 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.

Lot no: 5747930
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
18:37
Tablett im Dredner Barock, 830er Silber, Wilkens, Bremen, 20.Jh.
Tablett im Dredner Barock, 830er Silber, Wilkens, Bremen, 20.Jh. Glatter Spiegel mit geschwungenen, profiliertem Rand. Dm: 30 cm, ca. 490 g. Leichte Gebrauchsspuren. Kratzspuren im Spiegel. Silberstempel mit Halbmond und Kkrone, Herstellersignet.

Lot no: 5723181
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
18:59
Silberbecher Monnogramm M
Silberbecher, Signatur 'M' Maße: ca. H. 10 cm, Durchmesser: 7 cm. Gewicht: 144 g.

Lot no: 5747728
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21/09/2020
19:00
Runde Plate/Tablett, Silber, Türkei, um 1900
Runde Plate/Tablett, Silber, Türkei, um 1900. Mittig gravierte Blüte in 8-fach karuschiertem, vegetabilem Kranz. Der leicht gebogene Rand mit alternierendend, getriebenen Blüten und Muschelfries. HxDm: ca. 2,7 x 31,5 cm, ca. 493 g. Alters- und Gebrauchsspuren, 1 vertikaler Riß in der Fahne, ...

Lot no: 5723179
19:02
EUR 50
Brotkorb, 800er Silber, Gebrüder Kühn, Schwäbisch Gmünd, 1930/50er Jahre
Brotkorb, 800er Silber, Gebrüder Kühn, Schwäbisch Gmünd, 1930/50er Jahre. Ovale Form mit 4-passigen Zügen und geschweiftem Kreuzbandrand. Innen auf der Fahne Baronskrone mit Monogramm S. HxBxT: 6,3 x 32,5 x 23,5 cm, ca. 493 g. Gebrauchsspuren, minimale, kaum sichtbare Dellen. Silberstempel mit ...

Lot no: 5723188
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
19:02
EUR 275
Par sølvstager (2)
Par udfyldte stager, ligeknækket form i tre-tårnet sølv h. 10 cm. Vægt 513 gr.

Lot no: 5744459
19:10
Cohr m.fl. Diverse dele bestik af sølv bl.a. 'Herregård' (17)
Cohr m.fl. Diverse dele bestik af sølv bestående af 'Freja' serveringsske, ostekniv med blad af stål, et sæt på syv 'Herregård' teskeer, to 'Thorvaldsen' middagsskeer, 'Svea' middagsgaffel, tre diverse marmeladeskeer bl.a. 'Dobbeltriflet' samt et par teskeer. L. mellem 11,5 og 21,5 cm. Samlet ...

Lot no: 5759104
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
19:17
Besticksuppsättning silver CGH Stockholm
BESTICK, 105 dlr, silver, CGH, Stockholm 1930-tal, bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 8 matskedar, 8 bordsskedar, 12 dessertgafflar, 11 kaffeskedar, 12 teskedar, 2 smörknivar, 4 knivar, soppslev, vikt exkl. knivar med rostfria ca 2760 g

Lot no: 5774898
EUR 970 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21/09/2020
19:20
Dryckeskanna i silver
TAGE GÖTHLIN, dryckeskanna, silver, Tesi, Göteborg 1968, barockstil, höjd 18 cm, vikt ca 880 g

Lot no: 5774907
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
19:29
Nils Tornberg silver
NILS TORNBERG, (verksam 1785-1821) bestick, silver, 1813-1815, Linköping, 24 dlr., bestående av: 6 matskedar, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar samt 6 teskedar, vikt ca 1397 g

Lot no: 5774920
EUR 776 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
19:42
Bägare Söderköping 1776
BÄGARE, silver, stämplad Joachim Sachtleben (verksam -1766-1781-), Söderköping 1776, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, svisselerad och stämplad dekor, fragmentarisk förgyllning, höjd 9,5 cm, vikt 66 g

PROVENIENS: Östgötskt samlarhem

Lot no: 5774926
19:48
Frigast. 'Kongelys', bestik af sølvplet,(118)
Frigast. 'Kongelys', bestik af sølvplet best. af: 24 skeer L. 20 cm; 22 middagsgafler L. 19,5 cm; 1 kniv L. 18,5 cm; 13 kagegafler; 3 skeer L. 16 cm; 21 skeer L. 18 cm; 23 teskeer; 23 gafler L. 17 cm. I alt 118 dele. Fremstår med brugsspor. (118)

Lot no: 5766093
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
19:49
Mappin & Webb. Engelsk skrin af sterlingsølv med imiteret skildpadde, Birmingham 1923
Engelsk skrin af sterlingsølv på svungne fødder, låg i imiteret skildpadde, indvendigt beklædt med fløjl. Udført i 1923 hos Mappin & Webb, Birmingham. B. 10,7 cm, H. 5 cm. Vægt 130 g. Brugsspor.

Lot no: 5760326
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
19:52
Dansk sølvsmed. Lille moderne vase af sølv
Dansk sølvsmed. Lille moderne vase af sølv, prydet med ornamentik i relief, på tre kugleben. H. 9 cm. Vægt ca. 90 gr. Fremstår med brugsspor,

Lot no: 5749409
19:57
Sukkertang af sølv med filigran, 1800-tallet
Sukkertang af sølv med filigran, stemplet med ubekendt antageligt europæisk mærke og årstal 1851. L. 16 cm. Vægt ca. 64 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5775772
19:57
A. Michelsen. Tastevin af sterlingsølv
A. Michelsen. Tastevin af sterlingsølv. L. 10,5 cm. Vægt ca. 76 gr.

Lot no: 5773884
Stunted iron in brass ore, anno 1646
Stunted iron in brass ore with engraved ornamentation in the form of tulips and half moon faces as well as the year '1646'. H. 9.5 cm, L. 15.5 cm. Features age-related patina and an old repair on the nose.

Lot no: 5757913
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:01
EUR 859
Carl M. Cohr. 'Herregård' knive med skafter af sølv (6)
Carl M. Cohr. 'Herregård' knive med skafter af sølv, L. 20,5 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 410 gr. Fremstår med brugsspor. (6)

Lot no: 5756190
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:02
Senempire tekande af sølv, mester Nicolai B. Lorentzen, København 1842
Senempire tekande af sølv med buklet og ornamenteret korpus, blomsterformet lågknop, hank af sortlakeret træ, komplet københavnerstemplet med mestermærke for Nicolai Brandt Lorentzen (f. ca. 1804, borgerskab i København 1830-50), København 1842. H. 19. L. 28 cm. Vægt ca. 686 g. Fremstår med ...

Lot no: 5760738
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:02
Viktoriansk kandisskål af sterlingsølv, London 1852
Viktoriansk kandisskål af sterlingsølv rigt graveret med klassicistisk ornamentik, svungne hanke i siderne, indvendigt forgyldt, London 1852. H. 10,5. Ø ekskl. hanke 13 cm. Vægt ca. 310 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5748316
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:03
12345...14»