Lots per page   7 results List Gallery
Gruen hurriencane stager af sterling sølv (2)
Gruen hurriencane stager af sterling sølv udfyldte ( Weighted) H. 33,5 cm (2)

Lot no: 6203856
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
13:19
EUR 134
Svend Torxværd. Tre empireform sølvstager. (3)
Svend Torxværd. Et par empireform sterlingsølv stager på ovalt kannelerede fod med manchet indsatser, H. 17 cm. samt anden stage H. 14,5 cm. Alt stemplet SvT og sterling Denmark. Alm. brugsspor. (3)

Lot no: 6208515
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:53
P. Hertz. Et par stager af sølv, anno 1957 (2)
P. Hertz. Et par stager af sølv med buklet dekoration, let koniske stammer, anno 1957. Ikke udfyldte. H. 19,5 cm. Samlet vægt ca. 628 g. Fremstår med brugsspor og graveringer ved fodkanten. (2)

Lot no: 6193113
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
19:40
EUR 403
Altar candlestick in silver, Jacob S. Prahl, Copenhagen 1876
Altar candlestick in silver, eclecticism, baluster-shaped stem on a round base, adorned with acanthus leaves and putti faces in relief surrounded by vine leaves, stamped with the master’s mark for Jacob S. Prahl (1824-1891, borgerskab/bourgeoisie in Copenhagen as a jeweller 1863), 1876. H. 37 cm....

Lot no: 6189909
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:08
EUR 940
HO. Hansens Sølvsmedie og Hans Jensen. Lysestage og sukker-/ flødesæt af sterlingsølv og sølv (3)
HO. Hansens Sølvsmedie, Fredericia (1947-1980)/ Hans Jensen & Co. Eftf., Aarhus (1957-1970). Tre dele korpussølv bestående af en udfyldt barokform lysestage af sterlingsølv, udført af Hans Jensen. H. 14 cm. Et rokokoform sukker- og flødesæt af sølv, udført af HO. Hansens Sølvsmedie. H. 6,5 cm. ...

Lot no: 6195375
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:49
EUR 242
C.C. Hermann. Et par moderne lysestager af sterlingsølv (2)
C.C. Hermann. Et par moderne lysestager af sterlingsølv hver med tre arme, til små kertelys / julelys. L. 18 cm. Vægt ca. 390 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6193114
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:53
EUR 295
Tysk lysestager af sølv
Trearmet lysestager af 835 sølv, tyske stempler. H. 10 cm. Vægt 186 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6207841
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/05/2022
21:32
My search agents