Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Carl M. Cohr. Et par moderne stager af sølv (2)
Et par moderne stager udført hos Carl M. Cohr af sølv. H. 18,5 cm. Begge udfyldt. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5592659
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
18:01:00
Lysglobe af smedejern.
Håndsmedet lysglobe med plads til 32 lys, fremstillet af sortlakeret smedejern med tilhørende kors ligeledes af smedejern. H 160 cm. fremstår med minimale/ingen brugssppr.
Lot no: 5587293

EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:55:04
Fire lysestager af sterlingsølv og sølv (4)
Fire lysestager bestående af tre svenske stager af sterlingsølv udført i 1957, H. 20 cm, samt en stage fra C.M. Cohr af sølv, H. 18. Alle med udfyldt fod. Fremstår med brugsspor, èn svensk og Cohrstagen med let skævhed i stammen. (4)
Lot no: 5567478
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:10:00
Hazorfim, Israel. Et par lysestager af sterlingsølv i rokokoform, 1900-tallets anden halvdel (2)
Hazorfim, Israel. Et par lysestager af sterlingsølv i rokokoform. 1900-tallets anden halvdel. H. 33 cm. Udfyldte fodstykker. Samlet vægt inkl. udfyldninger: ca. 1822 g. Fremstår med brugsspor (2)
Lot no: 5582329
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:15:00
Lljusstakar Borgila
LJUSSTAKAR, 1 par, sterlingsilver, Atelier Borgila, Stockholm 1948, höjd ca 11,5 cm, vikt ca 545 g
Lot no: 5593419
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
13:40:00
Jens Harald Quistgaard. Et sæt på otte kertestager(8)
Jens Harald Quistgaard. Et sæt på otte kertestager, dråbeformede af forsølvet metal, vippebare. H. ca. 6 cm. Fremstår med brugsspor, herunder "bobler" i forsølvning(8)
Lot no: 5577012
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24/02/2020
16:12:00
Ljusstakar silver senbarock
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, senbarock, Niels Jonsen, Köpenhamn, 1738, höjd ca 18 cm, vikt ca 528 g
Lot no: 5593556
EUR 2,376 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
19:40:00
Fire Sv.Toxsværd sølvstager (4)
Svend Toxværd. Fire stager af udfyldt sølv, balusterformede stammer på runde fodstykker. H. 15,5 cm. 830S. Alm. brugsspor. Samlet vægt 789 gr. (4)
Lot no: 5594246
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/02/2020
19:50:00
EUR 161
Fritiof Bratland. Et par lave stager af sterlingsølv (2)
Fritiof Bratland. Et par lave stager af sterlingsølv på bred, rund fod, kort, gennembrudt stamme i form af stiliseret bladværk, stemplet Bratland Sterling Denmark. Ikke udfyldte. H. 7 cm. Samlet vægt ca. 166 g. Fremstår med brugsspor, lille bule på den enes øvre kant. (2)
Lot no: 5579339
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:00:00
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' to par lavestager af sølv (4)
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' to par lavestager af sølv, det ene par med udfyldt fodstykke, H. ca. 3 cm. Samlet vægt inkl. udfyldninger: ca. 200 gr. Fremstår med brugsspor. (4)
Lot no: 5592656
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:13:00
EUR 215
Wilkens, zwei Leuchter / Kerzenleuchter, 835er Silber (2)
Wilkens, zwei Leuchter / Kerzenleuchter, 835er Silber. Paar ummantelte silberne Leuchter aus 835er Silber mit kegelförmigem Fuß, Gesamtgewicht: 1052g, innen gefüllt, unten jeweils gestempelt, H.12cm, B.4,5cm, T.4,5cm, minimale Kratzer im Silber. (2)
Lot no: 5539489
EUR 550 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:30:00
Robert Linzeler, silver candelabra / candelabra / candle holder, silver, France
Robert Linzeler (1872-1941), silver candelabra / candelabra / candle holder, silver, France Silver candelabra with round, chalice-shaped foot and bulbous socket, with a candle inset, chased with manufacturer's name on side, H 14.5cm, D 12cm, total weight: 536g, wear and scuffing commensurate with...
Lot no: 5539652
EUR 1,600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:30:00
EUR 225