Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, barockstil, CGH, Stockholm 1957, fyllda, höjd ca 17 cm
Lot no: 5310385
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
19:42:00
Leuchter / Kerzenständer, 835er Silber
Armleuchter / Kerzenständer, 835er Silber. Drei-armiger Kerzenständer in gewundener kannelierter Form, Standfußes punziert, H.22cm, B.30cm, Gewicht: 717,2 Gramm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, leichte Oxidation, Kratzer, sowie Kerzeneinsätze locker, einer fehlend.
Lot no: 5282702
EUR 225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:10:00
EUR 90
Leuchter / Kerzenständer, 835er Silber, fünf-armiger Kerzenständer in geschwungener und floraler Form, Standfuß punziert, H.22cm, B.30cm, Gewicht: 1601,9 Gramm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Oxidation, sowie partiell kleine Kratzer, ein Kerzeneinsatz fehlt.
Lot no: 5282701
EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
EUR 300
Et par barokstager af messing, 1700-tallet (2)
Et par barokstager af messing med profileret stamme og ottekantet fod, H. ca. 19 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, nuanceforskel.
Lot no: 5313146
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:38:00
Dansk sølvsmed. Et par moderne lysestager af sterlingsølv (2)
Dansk sølvsmed. Et par moderne lysestager af sterlingsølv, profilleret fodstykke. H. ca. 4 cm. Ø. 9,3 cm. Samlet vægt: ca. 188 gr. Fremstår med brugsspor, den ene med tryk på korpus. (2)
Lot no: 5303101
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 27/04/2019
20:35:00
Ljusstakar 1 par silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1930-40-tal, barockstil, kvadratisk form, höjd 18 cm, fylld botten
Lot no: 5312183
EUR 189 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
10:28:00
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, märkta EoJ, 1966, vikt ca 268 g, höjd ca 11,5 cm
Lot no: 5312245
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
12:48:00
Par høje tyske kandelabre, sølv , ustemplet. 18/1900-tallet
Par kandelabre af sølv , ustemplet men testet for sølv. Udfyldte i bunde. H, 45 cm. Dekoreret med ornamenteringer / bladværk. Ene fremstår knækket. Antageligt Tyske fra slut 18 begynd.1900-tallet. Fremstår i aldersrelateret stand herunder med buk i lyskranse.
Lot no: 5297011
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 30/04/2019
20:01:00
EUR 322
2 par sølvstager bla. Grann og Langly (4)
2 par sølvstager bla. Grann og Langly H: mellem 7 - 7,5 cm. Ø: mellem 9,2 - 9,7 cm. begge par stemplet tre tårne, og med udfyldte bunde, vægt ialt 758 gr. Fremstår med alm. brugsslitage.
Lot no: 5304018
EUR 161 DK, Herning, Engdahlsvej 30/04/2019
20:07:00
Et par Franske, lueforgyldte bronze kandelabre, 18/1900-tallet
Par Franske seksarmet kandelabre i Charles X stil. Af bronze, delvist lueforgyldte, udsmykket med ornamenteringer samt profillerede stammer med acantus dekorationer, stående på trekantfodstykke med klofødder. H. 65 cm. Fra slut 1800 begynd. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, ene lysarm med ...
Lot no: 5314037
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 05/05/2019
19:45:00
EUR 403