Lots per page   28 results ListGallery
Silverljusstakar 4 st Eric Löfman
LJUSSTAKAR, 4 st., silver, Eric Löfman, MGAB Uppsala, 1963-1974, fyllda bottnar, höjd ca 16,5 cm, två ljusstakar signerade Eric Löfman

Lot no: 5812545
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
10:28
Et par 'à la financière' lysestager af messing, 1800-tallet (2)
Et par 'à la financière' lysestager af messing, kaneleret stamme med vandrette bånd, firkantet fodstykke og drypfang dekoreret med kronede fisk og floral ornamentik. 1800-tallet. H. 19 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Lot no: 5758121
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:20
Silverljusstakar Tore Eldh för K&EC
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tore Eldh för K&EC, Göteborg, 1967, fyllda bottnar, höjd ca 16,5 cm

Lot no: 5812993
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
11:00
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, fasetterad stam, höjd 18 cm, totalvikt 391 g.

Lot no: 5813038
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
12:07
Silverljusstakar 1-par rokokostil
LJUSSTAKAR, (2), silver, 830 S, importstämplade, rokokostil, fyllda bottnar, höjd ca 17 cm

Lot no: 5813042
12:11
Silverljustakar 1 par
SILVERLJUSSTAKAR, (2), T H Marthinsen, Norge, 830 S, höjd ca 12 cm

Lot no: 5813092
13:23
Svend Toxsværd. Par fyldte stager af sølv (2)
Svend Toxsværd. Par fyldte stager af sølv. Stemplet SvT. H. 16 cm. Fremstår med løs fyld i foden. (2)

Lot no: 5813551
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:00
Svend Toxsværd. Par fyldte stager af sølv. Stemplet SvT. H. 17,5 cm. Fremstår med løs fyld i foden. (2)

Lot no: 5813552
19:00
Silverljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 835 S, Gebrüder Deyhle, Tyskland, fyllda bottnar, höjd ca 17 cm

Lot no: 5813314
19:17
Kaffekanna silver Petter Åkerman
PETTER ÅKERMAN, kaffekanna, silver, gustaviansk, cylindrisk, dekor av stansade och graverade bårder och pärlstav, svärtat handtag, lockknopp i form av blom och bladdekor, Stockholm 1785, 55 lod, höjd 22 cm, silvervikt ca 719 g

Lot no: 5813322
EUR 958 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
19:25
Et par lysestager af messing, o. 1800 (2)
Et par lysestager af messing med balusterformet stamme, o. 1800. H. 13 cm. Den ene med graveret monogram under bunden. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)

Lot no: 5758163
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:32
Sven Arne Gillgren silver ljusstakar
SVEN ARNE GILLGREN, ljusstakar, 1 par, silver, GAB, Stockholm, 1959, höjd 25 cm

Lot no: 5815159
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
12:37
Robbe & Berking, Restbesteck, ´Französisch-Perl`, versilbert (41)
Robbe & Berking, Restbesteck, "Französisch-Perl", 90er Silber-Auflage, Flensburg, 2.Hälfte 20.Jh. L: 13 - 26 cm. Gebrauchsspuren, tlw. Bereibungen. Herstellermonogramm. 41-tlg, bestehend aus 4 Menülöffeln, 7 Menügabeln, 6 Menümessern, 12 Kuchengabeln, 1 Kuchenmesser, 11 Kaffeelöffeln. (41)

Lot no: 5803164
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/10/2020
18:58
EUR 45
En samling saltskeer af sølv (19)
En samling saltskeer af sølv i bestikmønstre som 'Musling', 'Christiansborg' og 'Lilje', dertil to italienske med venetianske motiver, en engelsk og en norsk. L. 5,5-8 cm. Samlet vægt ca. 86 g. Fremstår med brugsspor, enkelte med gravering. (19)

Lot no: 5805176
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
19:59
Thailand. Et par lysestager af sterlingsølv. (2)
Thailand. Et par lysestager af sterlingsølv, lyseholdere udsmykket med ornamentik. H. 12,5 cm. Udfyldte. (2)

Lot no: 5792070
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:08
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 2 par+1, silver, 1970-tal, olika tillverkare bl a Ceson, fylld fot, höjd 15,5-20 cm

Lot no: 5816868
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
10:19
Leuchterpaar, 925er Silber, Sheffield, um 1900 (2)
Leuchterpaar, 925er Silber, Alexander Clark, Sheffield, um 1900. Quadratischer, aufsteigender Fuß mit entschrechendem konischem Schaft. Perlschnüre, Blattwellen und Blüten im Relief, passige Rillungen. 1-flammig. Gewichtet. H: 17 cm. Gebrauchsspuren, stellenweise leichte Dellen und minimale ...

Lot no: 5810582
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/10/2020
18:08
EUR 55
Ljusstakar 1 par silver Möllenborg 1854
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1854, balusterskaft med ciselerad dekor, lösa manschetter, fylld botten, höjd 18 cm

Lot no: 5817229
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
18:08
Cohr. 'Dobbeltriflet' silver cutlery (61)
Cohr. ‘Dobbeltriflet’ silver cutlery consisting of: 6 teaspoons, length: 13 cm. 14 spoons, length: 18 cm. 13 forks, length: 21 cm. 2 spoons, length: 12 - 14.5 cm. 11 knives, length: 20.5 cm. 6 knives, length: 22.5 cm. Two-piece carving set in, length: 25 - 29.5 cm. 5 cold cuts forks, ...

Lot no: 5771560
EUR 2,148 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/10/2020
19:18
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR i silver, 1 par, Norge, med svensk kontrollstämpel, med tyngd i botten, höjd ca 10 cm
Skador: Smärre slitage

Lot no: 5818425
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27/10/2020
10:18
Ljusstakar 1 par silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, GAB, Stockholm 1946, höjd 19 cm, vikt ca 548 g

Lot no: 5818593
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/10/2020
15:56
Öllampe Bronze, Naher Osten, 18./19.Jh.
Öllampe Bronze, Naher Osten, 18./19.Jh.Runder, konvex eingezogenen, gekehlter Tellerstand. Über Scheibennodus der oktogonal gekantete Schaft. Ölschälchen mit 7 Feuerstellen. HxDm: 30 x 12 cm. Altersspuren, Bestoßungen, leichte Stauchungen.

Lot no: 5696001
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27/10/2020
18:19
Et par spanske messing kirkestager i renaissanceform, Angulo fundioion, Lucena. (2)
Et par spanske messing kirkestager i renaissanceform, udført hos Angulo fundioion, Lucena. H. 40 cm. Fremstår med borede huller på fødder. 1900-tallet. (2)

Lot no: 5814767
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 27/10/2020
20:18
Just Andersen. Moderne stage af sterlingsølv, dessin nr. 2623
Just Andersen. Moderne stage af sterlingsølv, dessin nr. 2623. Ikke udfyldt. H. 12,5 cm. Vægt ca. 128 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5774266
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 27/10/2020
20:39
Otto Wolter. Tysk kandelaber af sølv, 1900-tallets begyndelse
Otto Wolter, Schwäbisch Gmünd. Tysk kandelaber af sølv med fire lysarme, udformet med stiliseret bladværk, 1900-tallets begyndelse. H. 22. Ø 28 cm. Vægt ca. 390 g. Fremstår med brugsspor, en lysindsats mangler og på denne arm er der en revne.

Lot no: 5767755
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 27/10/2020
20:44
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, punsad och graverad dekor, GAB 1951, höjd 16 cm, fyllda fötter

Lot no: 5819867
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28/10/2020
09:38
Silverljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, omkring år 1900, kolonnskaft på kvadratisk fot, korintiskt kapitäl, höjd 15,5 cm, vikt 269 g

Lot no: 5819985
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28/10/2020
13:50
Johan Gustaf Åkerman silverljustarar 1 par 1800-ta
JOHAN GUSTAF ÅKERMAN, ljusstakar 1 par, silver, stockholm 1824, lyrformade, på kulfötter, 22 cm, vikt 642 g

Lot no: 5820116
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28/10/2020
18:11