My search agents   Save list   Create search agent
123»   Lots per page   84 results List Gallery
I. Ernst, Assens salatsæt samt seks kaffeskeer af sølv. (8)
I. Ernst, Assens et salatsæt med skafter af sølv prydet med skønvirkeornamentik, L. 19 cm. Vægt incl. stål ca. 116 gr. samt seks kaffeskeer af sølv, L. 12,5 cm. Vægt ca. 50 gr. Salat fremstår med løse samlinger, kaffeskeer med graveringer, brugsspor. (8)

Lot no: 6144045
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
19:32
Cohr ubekendt bestikserie 12 teskeer (12)
Cohr ubekendt bestikserie 12 teskeer . Stemplet 1934. L 19 cm. samlet sølvvægt 97 gram. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (12)

Lot no: 6149915
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
19:55
Samling div bestik og serveringsbestik af sølv (44)
Samling div bestik og serveringsbestik af sølv Bestående af : H. C Andersen mønster: 6 kagegafler, 6 kaffeskeer, 1 potageske. Frederiksværk : 6 theskeer og 1 sukkerske. Antik Rococo: 6 dessertskeer. Div mønstre: 3 pålægsgafler. 5 sukkerskeer. 3 potageskeer 2 strøskeer 1 ...

Lot no: 6122953
EUR 456 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
20:15
EUR 403
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', frokostknive med skafter af sterlingsølv (10)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', 10 frokostknive med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 20,5 cm. Samlet vægt ca. 720 g. Fremstår med brugsspor, buler. (10)

Lot no: 6134123
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:25
EUR 128
Georg Jensen. 'Magnolia' sukkertang af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Magnolia' sukkertang af sterlingsølv, udført i perioden 1933-1944. L. 10 cm. Vægt ca. 22 g. Fremstår med brugsspor, graveringer på den ene side.

Lot no: 6150683
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:28
EUR 94
Samling diverse sølvbestik bl.a. Georg Jensen, A. Michelsen m.fl
Samling sølvbestik m.v. bestående af: Georg Jensen: Bernadotte og Konge/Acorn serveringsbestik Cohr: Ligeknækket cocotte med sort stjert, højde: 3.5 cm. Brevkniv med hvidt skaft (revne i skaft) Art deco serveringsspade med ravfarvet montering Frijsenborg: 12 kagegafler, 12 teskeer, 1 ...

Lot no: 6148529
EUR 752 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
20:34
EUR 591
English Silver House. 'Musling', fiskebestik af sølv (18)
English Silver House, København. 'Musling', fiskebestik af sølv bestående af 12 fiskeknive og 12 fiskegafler. L. 21 og 18,5 cm. Samlet vægt ca. 1240 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Lot no: 6134064
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:34
EUR 832
Dansk sølvsmed, 'Musling', stor serveringsske af sølv, anno 1923
Dansk sølvsmed, 'Musling', stor serveringsske af sølv, anno 1923. L. 34 cm. Vægt ca. 206 g. Fremstår med brugsspor, lille bule i laf.

Lot no: 6151030
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:37
EUR 161
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', serveringsdele af sterlingsølv (6)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', seks serveringsdele af sterlingsølv bestående af salatbestik (25 cm), sauceske (17,5 cm), serveringsspade (23 cm) samt et par serveringsskeer (19 cm). Samlet vægt ca. 488 g. Fremstår med brugsspor, sauceske med let bøjet skaft. (6)

Lot no: 6134177
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:43
EUR 403
Fritz Heimbürger. Skønvirke fiskebestik af sølv (14)
Fritz Heimbürger. Skønvirke fiskebestik af sølv bestående af 7 knive og 7 gafler. L. knive 20 cm, gafler 19 cm. Samlet vægt ca. 674 g. Udført hos Fritz Heimbürger, København. Fremstår med brugsspor. (14)

Lot no: 6150674
20:50
EUR 430
Grann & Lagley og Sv. Toxværd. 'Øresund' sølvbestik m.v. (56)
Grann & Lagley og Sv. Toxværd: "Øresund" bestik af tretårnet sølv bestående af: 8 skeer, længde: 20 cm. 13 gafler, længde: 20 cm. 12 kagegafler, længde: 13 cm. 12 teskeer, længde: 11.5 cm. 1 suppeske, længde: 33 cm. 1 sovseske, længde: 17.5 cm. og 1 grøntsagsske, længde: 20.5 ...

Lot no: 6147493
EUR 1,047 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
21:31
EUR 805
Horsens sølvvarefabrik. 'Rosen' sølvbestik(40)
Horsens sølvvarefabrik. 'Rosen' sølvbestik. bestående af potageske L.36 cm. Tolv gafler L. 19 cm. Tolv skeer L. 19 cm. Tolv skeer L. 17 cm. Tre potageskeer L. 13-15 cm. Samlet sølvvægt 1468g. NB. Tekst rettet 04-01-2022. (40)

Lot no: 6133824
EUR 913 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
11:11
EUR 725
Samling dobbeltriflet sølvbestik (26)
Samling dobbeltriflet bestik bestående af syv gafler stemplet PHJ. en stemplet med en bi. L. 20,5 cm. 12 skeer L. 21-22 cm. flere indgraveret m. initialer. stemplet PHJ. mm. Syv teskeer L. 15 cm. stemplet 830S. bl.a J, Tostrup. Samlet sølvvægt 1140 g. Fremstår med brugsspor. (26)

Lot no: 6111966
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
13:58
EUR 537
Pottageske og spade af dobbeltriflet sølv(2)
Samuel og/eller Jacob Prahl: Pottageske og spade af dobbeltriflet sølv. Samuel P. mester og hofguldsmed i København 1825-1885, sønnen Jacob P. mester i København 1863-1891. Vægt L. 28 og 33,5 cm.352 g. (2)

Lot no: 6116658
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
17:22
EUR 188
Georg Jensen, 'Dobbeltriflet', gafler og skeer af sterlingsølv til 6 pers. (18)
Georg Jensen, 'Dobbeltriflet', 6 middagsgafler (18 cm), 6 frokostgafler (17 cm) og 6 frokostskeer (17 cm) af sterlingsølv. Samlet vægt ca. 1034 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (18)

Lot no: 6133839
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
18:36
EUR 779
Carl M. Cohr m.fl. En samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre (23)
Carl M. Cohr m.fl. En samling serveringsdele med skafter af sølv i forskellige mønstre, monteringer af rustfrit stål eller plast, bestående af 6 diverse serveringsspader, et par serveringsskeer, 2 diverse ostehøvle, stegegaffel, 2 små sæt salatbestik, sildegaffel, frugtkniv, pålægsgaffel, lille ...

Lot no: 6138403
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:04
EUR 134
Engelsk fiskebestik af sterlingsølv, London 1909 (12)
Goldsmiths and Silversmiths Co. Engelsk fiskebestik af sterlingsølv med muslingemønster bestående af 6 fiskeknive og 6 fiskegafler, London 1909. L. 22 og 19 cm. Samlet vægt ca. 630 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (12)

Lot no: 6134026
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
19:53
EUR 483
C.M. Cohr. 'Mimosa' cutlery set in sterling silver (53)
C.M. Cohr. 'Mimosa' cutlery set in sterling silver consisting of: 6 knives with sterling silver handles, L. 21,3 cm, 12 forks, L. 19 cm, 12 spoons, L. 19,5 cm, 12 dessert forks, L.14,5 cm, 11 coffee spoons, L. 12.1 cm. Total weight approx. 2134 grams, of which the knives with still handles ...

Lot no: 6129246
EUR 1,745 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:11
EUR 1,342
N.H. Wendelboe, Aarhus. Bestiksæt i sølv (31)
N.H. Wendelboe, Aarhus. Bestiksæt i sølv bestående af: 6 middagsgafler, L.20,3 cm, 6 middagsskeer, L. 20,6 cm, 6 dessertskeer, L. 17,5 cm, 6 teskeer, L.13,5 cm, 6 kaffeskeer, L. 11,7 cm, 1 flødeske. Samlet vægt ca. 1310 g. Fremstår med brugsspor. (31)

Lot no: 6130803
EUR 1,208 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:13
EUR 940
Heimburger et.al. 'Musling' cutlery in silver (43)
'Musling' cutlery in silver from multiple different silversmiths and as such with variations, several pieces old Copenhagen silver (19th century) with master’s-, guardein- and month marks, 12 pieces from Heimbürger 1913. Includes: 12 knives with silver handles, L. 25 cm, 15 forks, L. 1 piece ...

Lot no: 6130853
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:17
EUR 1,879
Horsens Sølvvarefabrik. Tolv 'Rita' middagsskeer af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik. Tolv 'Rita' middagsskeer af sølv, L. 21 cm. Samlet vægt ca. 728 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Lot no: 6130811
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:21
EUR 510
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva sæt knive med skafter af sølv. (12)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik, 'Eva', knive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 546 g. Fremstår med brugsspor, knivblade med klistermærker. (12)

Lot no: 6148197
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:23
Evald Nielsen. Ti bestikdele i hammerslået sterlingsølv (10)
Evald Nielsen. Ti bestikdele i hammerslået sterlingsølv med svag ryg på skaftet. Omfatter 6 gafler, L. 19 cm, og 4 skeer, L. 19,3 cm. Samlet vægt ca. 548 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6130804
EUR 483 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:29
EUR 376
Samuel Hayne & Dudley Cater. Et sæt engelske te-/dessertskeer i sterlingsølv, 1844 (6)
Et sæt engelske te-/dessertskeer i sterlingsølv med spatelformet skaft, stemplet med London hallmarks 1844 for sølvsmedene Samuel Hayne & Dudley Cater. L. 14,5 cm. Samlet vægt ca. 178 g. Fremstår med brugsspor og gravereret monogram. (6)

Lot no: 6130807
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:35
EUR 121
Christofle m.fl. Fransk aspargestang og senempire fiskespade i hhv. pletsølv og sølv (2)
Aspargestang i pletsølv fra franske Christofle samt fiskespade i sølv med Dobbeltriflet skaft, laffet gennembrudt og med ornamentik i form af fisk og blomster-/efeuranker, udført i 1840'erne af Jens Christian Thorning (1805-1863), København. L. hhv. 16,5 og 26,7 cm. Vægt sølv 74 g. Brugsspor, ...

Lot no: 6130799
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:39
Dansk sølvsmed. Tolv 'Musling' bestikdele, gafler og skeer (12)
Tolv 'Musling' bestikdele bestående af 6 gafler, L. 18 cm, og 6 skeer, L. 18,4 cm. Samlet vægt ca. 420 g. Brugsspor. (12)

Lot no: 6130827
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:43
EUR 295
Georg Jensen. 'Cypress' cutlery and serving items in sterling silver (61)
Georg Jensen. A collection of 'Cypres' cutlery and serving items in sterling silver consisting of: 10 dinner forks (L. 19 cm), 10 luncheon forks (L. 17 cm), 7 cake forks (L. 14.8 cm), 12 small dessert spoons (15.3 cm), 1 sauce ladle (L. 20.5 cm), 1 serving spoon (L. 21.5 cm). Total weight approx....

Lot no: 6129769
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:55
EUR 1,611
Hans Hansen. 'Susanna' cutlery set in sterling silver (118)
Hans Hansen. 'Susanna' cutlery set in sterling silver consisting of: 16 dinner knives with sterling silver handles, L. 22.3 cm. 15 luncheon knives with handles in sterling silver, L. 18.9 cm. 17 dinner forks, L. 18.3 cm. 14 luncheon forks, L. 16.8 cm. 6 luncheon spoons, L. 19.2 cm. 15 ...

Lot no: 6130787
EUR 3,356 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:57
EUR 2,685
Harlekin mm. Bestikdele i sølvplet (72)
'Harlekin' bestik af sølvplet, bestående af: 6 spiseskeer, 10 middagsgafler, 12 spiseskeer, 10 kaffeskeer, 1 kagespade, 2 pålægsgafler, 1 sauceske (42) Frigast pletbestik bestående af: 16 gafler, 7 spiseskeer, 6 kagegafler, 1 sukkerske. (30) Samlet 72 dele som fremstår med brugsspor og enkelt...

Lot no: 6142633
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/01/2022
08:15
Georg Jensen, 'Liljekonval'. Cutlery in sterling silver and 830s silver (80)
Georg Jensen, 'Liljekonval'. A collection of cutlery in sterling silver consisting of: 12 Soup spoons, L. 20,5 cm. (830s). 9 Dessert spoons, L. 17 cm. (830s, 1 x Sterling). 12 Dinner forks, L. 20 cm. (830s). 6 Dessert forks, L. 14 cm. (Sterling). 2 Serving spoons, L. 22,5 cm. (830s). 1 Potato ...

Lot no: 6138768
EUR 1,678 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/01/2022
19:50
EUR 1,342
123»
My search agents