12345...7»   Lots per page   192 results List Gallery
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm' mm.24 sølvknive (24)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Sæt på 22 'Rosenholm' sølvknive med raadvad stålmontering samt to knive i andet design l. 22.3 cm (24)

Lot no: 6202010
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:51
EUR 268
P.Pertz. Cutlery pieces made in Copenhagen Hallmark silver 19th century (60)
P.Pertz. Cutlery pieces made in Copenhagen Hallmark silver with beading consisting of: 12 teaspoons, 12 pastry spoons l. 18.4 cm, 12 dinner spoons l. 21.5 cm, 12 breakfast forks l. 18 cm, 12 dinner forks l. 21 cm. All pieces engraved with the letter 'A' on the back. Total weight 2938 grams. From ...

Lot no: 6202008
EUR 2,013 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:56
EUR 1,477
'Freja' samling sølvbestik. (45)
'Freja' samling sølvbestik best. af: 6 supperskeer L. 20 cm, 12 dessertskeer L. 17,5 cm, 12 kagegafler L. 14,5 cm, 1 kagegaffel L. 14,5 cm, 12 kaffeskeer L. 12,5 cm. 1 marmeladeske L. 14,5 cm, 1 sauceske L. 17,5 cm. Alt med brugsspor. Vægt ca. 972 g. (45)

Lot no: 6195947
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
19:12
EUR 403
W. & S. Sørensen, Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus' Fiskeserveringssæt af sølv (2)
W. & S. Sørensen, Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus' Fiskeserveringssæt af sølv prydet med gennembrudt ornamentik. L. 22 og 26 cm. Samlet vægt: ca. 228 gr. Sættet fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6205853
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:26
EUR 201
Samling bl. sølvbestik (26)
Samling bl. sølvbestik iform af: skeer, gafler, serveringsdele, servietringe, sukkertang mm. Dele med brugsspor og inskription. Samlet vægt 759 gr. (26)

Lot no: 6196085
19:44
EUR 322
Samling serveringsdele mm. i sølv 830s (21)
Serveringsdele og bestikdel i tre-tårnet/830 sølv iform af: spiseskeer, stegegaffel, kagespade, serveringsskeer mm. Dele med inskription og brugsspor. Ialt 21 dele. Samlet vægt 1058 gr.

Lot no: 6202221
EUR 752 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:59
EUR 591
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv og sterlingsølv i bestik no. 29: 'Funkis' (8)
Evald Nielsen. Serveringsdele af sølv og sterlingsølv i bestik no. 29: 'Funkis', bestående af 2 diverse serveringsskeer (22,5 og 23,5 cm), sauceske (18,5 cm), stegegaffel (22 cm), marmeladeske (14 cm), pålægsgaffel (12 cm), samt 2 smørknive med blade af rustfrit stål (16 cm). Samlet vægt inkl. ...

Lot no: 6190290
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:06
EUR 349
Samling bl. sølvbestik (31)
Samling bl. sølvbestik iform af: kaffeksser, serveringsdele, strøske, spiseskeer og gafler. Enkelte dele stemplet med lødighed 13 1/2. Fremstår med inskription og brugsspor. Sølvvægt 773 gr. Ialt 31 dele

Lot no: 6184012
EUR 483 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
20:24
EUR 376
Cohr. 'Herregaard' bestik af sølv (39)
Carl M. Cohr. 'Herregård' bestik- og serveringsdele af sølv bestående af: Seks middagsgafler, frokostgaffel, ni frokostknive, middagskniv, tre middagsskeer, seks frokostskeer, dessertske, 12 kaffeskeer. Vægt eksklusiv stål 995 g. Samlet vægt 1630 g. (39)

Lot no: 6203494
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:19
EUR 564
Hans Hansen. 'Arvesølv 17'. Fire bestikdele af sterlingsølv (4)
Hans Hansen. 'Arvesølv 17' bestående af: To pålægsgafler, steggaffel og teske. Vægt 140 g. (4)

Lot no: 6186192
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:10
EUR 121
Besteck 'Dobbeltriflet' aus Silber (45)
Silberbesteck 'Dobbeltriflet' bestehend aus:10 Menülöffel, 7 Menügabeln.12 Frühstücksgabeln, 12 Dessertlöffel, einzelne mit Druckstellen und Beulen, 2 Kaffeelöffel, 2 Vorlegeteile. Fast alle Teile mit Gravur auf der Rückseite. Hergestellte von vielen verschiedenen Silberschmiedefirmen im Zeitraum...

Lot no: 6200799
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:37
EUR 805
Falle Uldall. Silver cutlery. Model 'Eva' (117)
Falle Uldall (1923 -2017) for Slagelse Sølv, silver cutlery, model 'Eva', (117). Stamped Slagelse Sølvvarefabrik with the fineness designation 830 and S for Sterlingsølv (Sterling silver). Features usage-related traces of wear, a few pieces with dents. Some pieces outfitted with steel bowls or ...

Lot no: 6203209
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
14:09
EUR 993
Jens Harald Quistgaard, 'Champagne' bestik (32)
Jens Harald Quistgaard. "Champagne" bestik i sterling sølv designet 1947. Tretårns stemplet og fremstillet i København i perioden 1954-59. enkelte dele uden stemplet årstal. Sæt bestående af: 6 middagsgafler. 19 cm 6 middagsknive. 21 cm incl rustfri rådvad stålklinger 6 middagsskeer. 17,5 ...

Lot no: 6201290
14:14
EUR 752
Dansk sølvsmed. Stor serveringsske af hammerslået sølv, anno 1930
Dansk sølvsmed. Stor serveringsske af hammerslået sølv, udført 1930. L. ca. 35 cm. Vægt: ca. 145 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6060789
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:33
Georg Jensen m.fl. En samling bestik af sølv og sterlingsølv
En samling bestik af sølv og sterlingsølv bestående af spisedele, mokka-, te-, kaffe- og souvenirskeer bl.a. 'Rosenborg', 'Herregård' og 'Champagne', serveringsdele bl.a. en 'Konge' skub-opper fra Georg Jensen, samt en servietring og en lille pilleæske. Samlet vægt ca. 1464 g, heraf dele med ...

Lot no: 6047587
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:36
EUR 671
Mema, Sweden. 'Saksisk', breakfast and dinner cutlery in silver for 6 persons. (49)
Mema, Sweden. 'Saksisk', breakfast and dinner cutlery in silver consisting of: 6 dinner knives with blades made in stainless steel (20,5 cm), 6 dinner forks (18,5 cm), 6 dinner spoons (19 cm), 6 breakfast knives with stainless steel blades (18,5 cm), 6 breakfast forks (18 cm), 6 ...

Lot no: 6117318
EUR 1,611 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:36
EUR 1,208

Lot no: 6115116
14:37
EUR 1,208
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rococo', large set of silver dinnerware (88)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rococo', silver dinner cutlery consisting of 12 fish knives (21 cm), 14 dinner knives with stainless steel blades (21.5 cm), 12 dinner forks (20 cm), 12 dinner spoons (20.5 cm), 12 dessert spoons (17.5 cm), 14 cake forks (14.5 cm), 2 various serving spoons (24.5 and 19.5 ...

Lot no: 6117132
EUR 3,490 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
14:37
EUR 2,685
Cohr. 'Herregaard' cutlery in silver (73)
Carl M. Cohr. 'Herregård' cutlery and serving utensils in silver consisting of: 8 dessert spoons l. 17.6 cm, 8 dining spoons l. 19.5 cm, 2 sugar spoons l. 20.8 cm, 1 dinner forks l. 20.8 cm, 9 breakfast forks l. 19.1 cm, 12 dessert forks, 12 coffee spoons, 7 breakfast knives l. 20.5 cm, 1 salad ...

Lot no: 6203629
EUR 1,342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
14:45
EUR 1,020
Bestikdele i tre-tårnet sølv med stålmontering (12)
Bestikdele i tre-tårnet sølv med stålmontering iform af: kagekniv, salatsæt, serveringsdele, knive, oplukkere mm. Med brugsspor og dele med inskription. Samlet vægt 670 gr. (12)

Lot no: 6203568
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:25
EUR 215
Stor samling bestikdele i sølv 1430 gr.
Stor samling bestikdele i tre-tårnet sølv iform af: theskeer, kaffeskeer, saltskeer, pålægsgafler, kagegafler mm. Ialt 107 dele. Vægt 1430 gr. Med brugsspor, inskriptioner mm. (107)

Lot no: 6203565
EUR 913 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:31
EUR 725
Samling bestikdele i sterlingsølv Georg Jensen mm. (28)
Gundorph Albertus for Georg Jensen. 'Kaktus" bestikdele bestående af: 1 kniv, 1 spiseske, 1 gaffel og 3 pålægsgafler. Desuden 11 skeer med emalje, 1 istang, papirkniv, serveringsdele mm. Ialt 28 stk. Fremstår med inskription, brugsspor iform af afskallinger mm. Sølvvægt 820 gr. Samlet vægt ...

Lot no: 6203462
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:34
EUR 644
Tias Eckhoff for Georg Jensen. 'Cypres' cutlery in sterling silver. (78)
Tias Eckhoff for Georg Jensen. 'Cypres' cutlery pieces in sterling silver consisting of: 11 Knives L. 22 cm 10 Knives L. 20 cm 3 Fruit knives L. 17 cm 11 Forks L. 19 cm 10 Forks L. 17 cm 3 Dessert forks L. 14,5 cm 12 Dining spoons L. 20 cm 12 Dessert spoons L. 18 cm 2 Teaspoons L. 11 ...

Lot no: 6173507
EUR 2,148 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:47
EUR 1,611
W & S. Sørensen, 'Patricia' silver cutlery (74)
W & S. Sørensen, Horsens, 'Patricia' silver cutlery consisting of: 12 dinner forks l. 19.5 cm, 12 dinner knives l. 22.2 cm, 12 dining spoons l. 17.8 cm, 12 dessert forks, 12 coffee spoons, 2 marmalade spoons, 1 carving fork, 1 cake knife, 2 potato spoons, 1 sauce spoon, 1 cake spade, 2 salt ...

Lot no: 6193695
17:02
EUR 1,074
Bestikdele i tre-tårnet sølv 1807 gr. (45)
Bestikdele i tre-tårnet sølv iform af: 10 mokkaskeer, 12 dessertskeer, 1 mindre dessertske, 6 spiseskeer, 14 middagsgafler, 1 sukkerske, 1 pålægsgaffel. Samlet vægt 1807 gr.

Lot no: 6202083
EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
17:22
EUR 859
A collection of various silver cutlery pieces (93)
A collection of various silver cutlery pieces, including approx. 10 forks, 11 dessert/fish spades, 3 sauce ladles, 50 spoons, 6 knives, 4 napkin rings, sugar tong etc. In total, 93 pieces. Weight 2834 grams, pieces with steel handles not included in the weighing. Total weight 3481 grams. Features...

Lot no: 6202498
EUR 2,013 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
17:47
EUR 1,611
Jens Harald Quistgaard, 'Champagne' cutlery in sterling silver (45)
Jens Harald Quistgaard for O.V. Mogensen, 'Champagne', cutlery made in Copenhagen Hallmark silver consisting of: 10 dinner knives L. 21 cm, 10 dinner forks L. 18,8 cm, 10 soup spoons L. 19,3 cm, 10 spoons L. 17,5 cm, sauce ladle, soup ladle, serving fork, cold cut fork, pastry fork. Weight 1.983 ...

Lot no: 6206718
EUR 1,745 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
18:12
EUR 1,409
Georg Jensen forgyldt sterlingsølv årsbestik (31)
Georg Jensen. En samling 13 årsskeer af forgyldt sterlingsølv med emalje årgangene fra 1972 til 1984, 9 gafler årgang 1979-1984 (4x1979). 9 knive årgang 1979-1984 (2x 1979, 1980 og 1981). Samlet vægt ca 1464 gram. Fremstår med brugsspor. To originale Georg Jensen foderaler. (29)

Lot no: 6207767
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
18:30
EUR 430
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', middags- og lagkageknive med skafter af sølv (10)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff', middags- og lagkageknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål, bestående af større og mindre lagkagekniv (28 og 23 cm), stor middagskniv (24,5 cm) samt 7 middagsknive (21,5 cm). Samlet vægt ca. 826 g. Fremstår med brugsspor, én med gravering. ...

Lot no: 6204798
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
18:57
EUR 134
Carl M. Cohr. 'Gl. Herregård' frokostknive og serveringsbestik med skafter af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Gl. Herregård' En samling bestikdele med skafter af sølv bestående af: 10 frokostknive, gl. model med kort skaft og lang klinge. L. 21 cm. 1 serveringsspade, L. 22 cm. 1 lagkagekniv, L. 27,5 cm. Samlet vægt: ca. 722 gr. Bestikket fremstår med brugsspor. (12)

Lot no: 6204929
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
19:00
EUR 128
12345...7»
My search agents