Category  Estimate
Time Showroom
1234» ListGallery Lots per page
Silver 1800/1900-tal.
PARTI SILVER, 11 delar, 1800-tal respektive 1900-tal, skål med hamrad yta, C.G Hallberg, Stockholm, 1953, 4 matskedar av olika modell, 5 efterrättsskedar (längd 15 cm) samt delvis förgylld uppläggningssked, längd 12,5- 23 cm, total vikt ca 580 gram.
Lot no: 5592248
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
15:00:00
Sked silver Norge
SKED, silver, Norge, Bröderna Mylius Kragerö, fyllt handtag med dekor av växtslingor, längd ca 37 cm
Lot no: 5592289
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
16:36:00
Jacob Jensen. Bestik af rustfrit stål. (48)
Jacob Jensen. Bestik af rustfrit stål bestående af : 12 knive L. 22 cm, 12 gafler L. 20 cm. 12 skeer L. 21 cm. 12 Teskeer 13cm. Fremstår med brugsspor. (48)
Lot no: 5591355
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
16:51:59
Horsen Sølvvarefabrik mm. 'Bernstorff' bestik af sølv (49)
Horsens Sølvvarefabrik mm. 'Bernstorff' bestik af hammerslået sølv, bestående af: 12 gafler L. 18 cm, 12 kagegafler, 12 teskeer L. 11,5 cm, 6 skeer l. 18 cm, ske L. 21 cm, 4 pålægsgafler, 2 serveringsskeer. I alt 49 dele. Vægt 1104 g. Fremstår med brugsspor. (49)
Lot no: 5592726
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:50:00
EUR 295
Siamesiske frokost- og middagsknive med skafter af sterlingsølv (10)
Sæt siamesiske frokost- og middagsknive med skafter af sterlingsølv, bestående af fem frokostknive, L. 22 cm. samt fem middagsknive, L. 25 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 658 gr. Fremstår med brugsspor. (10)
Lot no: 5591997
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:52:00
Grann & Laglye. 'Christiansborg' serveringsdele af sølv (3)
Grann & Laglye. 'Christiansborg', tre serveringsdele af hammerslået sølv bestående af serveringsske (25 cm), sauceske (17,5 cm) samt serveringsspade (21 cm). Samlet vægt ca. 234 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 5579340
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:53:00
David-Andersen, Norge. 'Musling', fire store serveringsdele af sølv (4)
David-Andersen, Norge. 'Musling', fire store serveringsdele af sølv bestående af øse (30,5 cm), et par serveringsskeer (25 cm) samt gennembrudt serveringsspade (25,5 cm). Samlet vægt ca. 414 g. Fremstår med brugsspor, tre dele med graveringer. (4)
Lot no: 5580193
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:54:00
J. Tostrup, Norway. Pieces for the cutlery set 'Åre' in silver (119)
J. Tostrup, Norway. Pieces for the cutlery set ‘Åre' in silver consisting of: 10 short-handle dinner knives. L. approx. 20.5 cm. 7 dinner spoons. L. 17 cm. 13 breakfast knives. L. 20 cm. 20 breakfast forks. L. 17 cm. 20 dessert spoons. L. 15 cm. 2 butter knives. L. 16 cm. 1 cheese ...
Lot no: 5569898
EUR 1,611 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:57:00
EUR 591
A, Michelsen, 'Tulip' middagsgafler af sterlingsølv (12)
A, Michelsen, 'Tulip', tolv middagsgafler af sterlingsølv. Designet af Ole Hagen i 1953. L. 19 cm. Samlet vægt ca. 824 g. Fremstår med brugsspor. (12)
Lot no: 5579233
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:05:00
EUR 87
Dansk sølvsmed. Skønvirke potageske af sølv, anno 1923
Dansk sølvsmed. Skønvirke potageske af hammerslået sølv, anno 1923. L. 34 cm. Vægt ca. 176 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5552968
EUR 128 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:06:00
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' frokostknive med skafter af sølv (12)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' 12 frokostknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 19,5 cm. Samlet vægt ca. 582 g. Fremstår med brugsspor, mærker på stål. (12)
Lot no: 5552970
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:06:00
F. Hingelberg. Marmeladeske for Logen Zenith af sterlingsølv, anno 1936
F. Hingelberg, Århus. Marmeladeske af sterlingsølv fremstillet for Logen Zenith i anledningen af dens 25-årsjubilæum i 1936. L. 10,5 cm. Vægt ca. 23 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5573753
20:06:00
J. Tostrup, Norge. Et par serveringsskeer af sølv (2)
J. Tostrup, Norge. Et par serveringsskeer af sølv, skafter udformet som stiliserede blomster. L. 19 cm. Samlet vægt ca. 134 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5580256
20:08:00
H.P. Kreiberg. 'Tang' potageske af sølv, anno 1910
H.P. Kreiberg. 'Tang' potageske af sølv, anno 1910. L. 39 cm. Vægt ca. 224 g. Fremstår med brugsspor, let bule i laf.
Lot no: 5559084
20:09:00
EUR 114
Lilje Sølvsmedie. Massiv brevkniv af sølv, 1970'erne
Lilje Sølvsmedie (Fredericia 1976-1979). Massiv brevkniv af let hammerslået sølv. L. 21 cm. Vægt ca. 108 g. Fremstår med brugsspor, mærker, gravet dato på bladet og spejlvendte bogstaver for enden af skaftet, som kan bruges som segl.
Lot no: 5575027
20:09:00
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5', knive og oplukker med skafter af sterlingsølv (19)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5', 12 frokostknive med skær, 6 dessert-/frugtknive samt en oplukker med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål. L. 20, 16,5 og 11,5 cm. Samlet vægt ca. 984 g. Fremstår med brugsspor. (19)
Lot no: 5559091
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:14:00
A. Michelsen, 'Rosenborg', kagegafler af sterlingsølv (10)
A. Michelsen, 'Rosenborg', ti kagegafler af sterlingsølv. Designet af Ole Hagen. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 292 g. Fremstår med brugsspor. (10)
Lot no: 5580142
20:15:00
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rokoko' fiskeserveringssæt af sølv (2)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Rokoko' fiskeserveringssæt af sølv, udført 1936. L. 19,5 og 21 cm. Samlet vægt ca. 212 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5580300
20:17:00
EUR 94
Bendix Johan Schnee m.fl. Empire rejsebestik af sølv, anno 1807
Bendix Johan Schnee (f. 1771 - d. 1822, borgerskab 1796) m.fl. Empire rejsebestik af sølv, bestående af ske, kniv med skaft af sølv, gaffel samt bæger, udført 1807 af mindst to forskellige mestre. Samlet vægt inkl. montering: ca. 160 gr. Medfølges af fittet rejseetui. Fremstår med brugsspor, ...
Lot no: 5382900
20:27:00
Carl M. Cohr m.fl. En samling lagkageknive med skafter af sølv (8)
Carl M. Cohr m.fl. En samling lagkageknive med skafter af sølv i forskellige mønstre såsom 'Olympia' og 'Gefion'. L. 22,5-27,5 cm. Samlet vægt ca. 658 g. Fremstår med brugsspor, en med mellemrum mellem skaft og blad. (8)
Lot no: 5578666
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:42:00
P. C. L. Frigast m.fl. En samling lagkageknive m.m. med skafter af sølv og sterlingsølv (9)
P. C: L. Frigast m.fl. En samling lagkageknive m.m. med skafter af sølv i forskellige mønstre såsom 'Delfin' og 'Charlottenborg', bestående af: 6 lagkageknive (L.22,5-27,5 cm), oplukker (12 cm), ostehøvl (20,5 cm) samt serveringsspade (19 cm). Samlet vægt ca. 748 g. Fremstår med brugsspor, en med...
Lot no: 5554288
20:43:00
Carl M. Cohr. 'Saksisk', middagsbestik af sølv til 10 pers. (40)
Carl M. Cohr. 'Saksisk', middagsbestik af sølv bestående af 10 middagsknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 10 middagsgafler (19 cm), 10 dessertskeer (18 cm) samt 10 kagegafler (13,5 cm). Samlet vægt ekskl. dele med stål ca. 1188 g. Vægt i alt ca. 1826 g. Fremstår med brugsspor. (40)
Lot no: 5553018
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
21:00:00
EUR 349
Ostrongafflar 12 st
OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver 925, Belgien, Bijouteri O.Campion Mons, i originaletui, vikt ca 266 g
Lot no: 5593343
EUR 333 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
10:20:00
Silverbestick
MATSKEDAR, 12 st, RAGUSKED, MATGAFFEL, TESKEDAR 5 st, silver, 1800-tal, modell "Engelsk snäck", varierande mästare och ålder, bla Möllenborg och JE Torsk, längd ca 14-28 cm, total vikt ca 1180 g
Lot no: 5593344
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
10:22:00
Silverbestick
BESTICK, 22 delar, silver, delvis med emalj, total vikt ca 495 g
Lot no: 5593458
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
15:28:00
Dele antikt sølvbestik (5)
Dele antikt sølvbestik - samlet vægt ca 330 gr. To skeer stemplet stadsguardein Conrad Ludolph 1717 samt mesterstempel CIS Christian Jensen. To fiskespader stemplet med tre tårne samt thesi stemplet GLGL. Brugsspor, thesi med revne.(5)
Lot no: 5591898
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/02/2020
16:21:21
EUR 161
Silverskedar
SKEDAR, 7 st, silver, 1700-tal respektive 1800-tal, 3 matskedar av Gustaf Hagström, Stockholm (1745-1810), 1 matsked av Stephan Westerstråhle, Stockholm, (1789-1813), 1808, 1 matsked stämplad, P Törnqvist, 1791, 1 matsked av Arvid Floberg, Stockholm, 1786, en potatisked, 1800-tal, längd 21 cm, total vikt ca 500 gram.
Lot no: 5593481
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/02/2020
16:28:00
Trancherbestick silver
TRANCHERBESTICK, 3 dlr, silver, Frankrike, skaft i silver, stålblad, originaletui, knivens längd ca 31,5 cm
Lot no: 5593517
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
18:08:00
Georg Jensen, 'Dronning', mokkaskeer af sterlingsølv (8)
Georg Jensen, 'Dronning', mokkaskeer af sterlingsølv. Tegnet af Johan Rohde i 1917, udført hos Georg Jensen i perioden 1945-51. L. 9,5 cm. Samlet vægt ca. 80 g. Fremstår med brugsspor. (8)
Lot no: 5589129
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
19:31:00
Sølvtøj. Dessertgafler mv. i sølv, (15)
Sølvtøj. 11 dessertgafler i 830S/ tretårnet sølv, L. 14 cm, 1 stor ske, L. 24 cm, model Rose, 1 kageske, L. 21 cm samt 1 ostekniv model lilje, L. 20 cm, begge tretårnet sølv og 1 lagkagekniv i model Lilje i pletsølv medfølger. Sidste to med stålbesætning. Sølvvægt ca. 285 gram ( uden knive) (15)
Lot no: 5593846
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/02/2020
19:40:00