12345»   Lots per page   138 results ListGallery
Horsens Sølvvarefabrik, 'Elisabeth', et sæt frokost- og middagsknive med skafter af sølv (24)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Elisabeth', 12 frokostknive og 12 middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 19 og 21,5 cm. Samlet vægt ca. 1400 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Lot no: 5809068
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
14:10
Rosenborg cutlery in silver. (78)
‘Rosenhold' cutlery in silver, consisting of: 12 soup spoons, L. 19.5 cm. 12 dinner forks, L. 19.3 cm. 12 breakfast forks, L. 16.4 cm. 12 pastry forks L. 14 cm. 12 teaspoons, L. 11,8 cm. 1 sauce spoon, L. 18 cm. 1 serving spoon, L. 18,2 cm. Total weight approx. 2110 grams. 12 dinner ...

Lot no: 5777622
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:54
EUR 148
Georg Jensen. 'Copenhagen Line', dessertgafler / barnegafler (48)
Grethe Meyer for Georg Jensen. 'Copenhagen Line', 48 dessertgafler / barnegafler af matpoleret stål. L. 16 cm. Modelfotos. (48)

Lot no: 5749044
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:09
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm', bestik- og serveringsdele af sølv (10)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Rosenholm', bestik- og serveringsdele af sølv, bestående af: 3 middagsskeer (L. 21 cm), serveringsspade (18 cm), marmelade-/kompotske (12,5 cm). Samt dele med monteringer af stål: lagkagekniv (27 cm), serveringsspade (22,5 cm), fiskeserveringsgaffel (20 cm), ...

Lot no: 5775182
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:11
Georg Jensen. 'Copenhagen Line' samt 'AJ' bestikdele af stål (60)
Georg Jensen. Bestikdele bestående af: 12 'AJ' serveringsgafler af matpoleret stål tegnet af Arne Jacobsen (L. 28,5 cm) samt 'Copenhagen Line' af matpoleret stål tegnet af Grethe Meyer: 24 store teskeer / barneskeer (16,5 cm) samt 24 barnegafler (16 cm). Modelfotos. (60)

Lot no: 5749494
20:14
Georg Jensen. 'Kaktus' sukkertang af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Kaktus' sukkertang af sterlingsølv, 1933-45 Georg Jensen. 'Kaktus' sukkertang af sterlingsølv, L. 9,5 cm., udført hos Georg Jensenefter 1945. Vægt: ca. 26 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5790910
20:14
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', bestikdele med skafter af sølv. (18)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', bestikdele med skafter af sølv, bestående af: 15 knive (L. 21,5 cm), 1 ostehøvl (L. 22,5 cm), 1 serveringsspade (L. 20 cm), 1 taskekniv (L. 11,5 cm). Vægt ialt incl. stål ca. 1295 gr. Fremstår med brugsspor, fem knive med graveringer. (18)

Lot no: 5778617
20:17
Eiler & Marløe m.fl. 'Derby 1' og 'Ruth uden blomst', teskeer og kagegafler m.m. af sølv (26)
Eiler & Marløe. 'Derby 1', 12 teskeer samt 12 kagegafler af sølv, L. 12 og 13,5 cm. Samlet vægt ca. 526 g. Samt 'Ruth uden blomst' lille salatsæt med monteringer af stål og skafter af sølv udført hos anden dansk sølvsmed, L. 16,5 cm. Salatsættet: ca. 72 g. inkl. monteringer. Fremstår med ...

Lot no: 5775263
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:32
A. Michelsen. Tre jubilæumsskeer af forgyldt sølv (3)
A. Michelsen. Samling jubilæumsskeer af forgyldt sølv fra Dronning Margrethes kroning 15. jan. 1972. Brugsspor. (3)

Lot no: 5805471
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
14:39
Resebestick silver
RESEBESTICK, 3+3 delar, silver, 1800-talets slut, olika tillverkare, bl.a. K Anderson Stockholm 1893, i askar, silovervikt 205 g

Lot no: 5813226
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
17:05
Skedar & knivar
SKEDAR OCH KNIVAR (19), 7 skedar MGAB Uppsala 1950/60-tal längd 18,5 cm, 12 knivar med stålblad GAB Stockholm 1960-tal längd 21,5 cm, total vikt 856 g

Lot no: 5813283
EUR 335 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
18:24
Georg Jensen. Barnebestik af sterlingsølv til Georg Jensens 75-års jubilæum 1979 (3)
Georg Jensen. Et sæt barnebestik af hammerslået sterlingsølv bestående af gaffel, kniv med stålblad og ske, prydede med cabochonslebne carneoler. Fremstillet i anledningen af Georg Jensen Sølvsmedies 75-års jubilæum 1904-1979. L. 15,3 og 16,7 cm. Medfølges af originale æsker. (3)

Lot no: 5811437
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:00
EUR 148
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', gafler og skeer af sølv og sterlingsølv (10)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', gafler og skeer af sølv og sterlingsølv, bestående af: 3 middagsgafler (L. 20 cm), 2 gafler (19 cm) og 3 salatgafler (16,5 cm). Samt 2 skeer (19 cm). Designet af Johan Rohde 1915. Samlet vægt ca. 580 g. Fremstår med brugsspor, fire dele med graveringer. (10)

Lot no: 5760136
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:01
Gustav Haegermann, Burgdorf/Hannover. Tysk fiskebestik af sølv (24)
Gustav Haegermann, Burgdorf/Hannover. Tysk fiskebestik af sølv til tolv pers., bestående af 12 knive (L. 21,5 cm) og 12 gafler (18,5 cm). 1900-tallets begyndelse. I forede æsker. Samlet vægt ca. 1158 g. Fremstår med brugsspor, graverede navnetræk på bagsiden. (24)

Lot no: 5760827
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:02
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', otte skeer af sterlingsølv (8)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', otte skeer af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915. Udført efter 1945. L. 17,5 cm. Samlet vægt ca. 364 g. Fremstår med brugsspor. (8)

Lot no: 5760132
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:20
Carl M. Cohr, 'Saksisk', frokost- og middagsknive med skafter af sølv (18)
Carl M. Cohr, 'Saksisk', 6 frokostknive og 12 middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 19 og 22,5 cm. Samlet vægt ca. 1410 g. Fremstår med brugsspor. (18)

Lot no: 5805193
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:23
EUR 87
Carl M. Cohr. 'Saksisk', bestikdele af sølv (32)
Carl M. Cohr. 'Saksisk', bestikdele af sølv, bestående af: 10 knive (L. 21 cm) og 6 frugt-/dessertknive (17,5 cm) med skafter af sølv, 6 middagsgafler (20,5 cm), 4 middagsskeer (21 cm), 4 dessertskeer (18 cm), 1 frokostgaffel (17,5 cm) samt 1 serveringsske (17,5 cm). Samlet vægt ca. 1890 g. Heraf...

Lot no: 5764534
EUR 510 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:36
EUR 121
Horsens Sølvvarefabrik. Fiskeserveringssæt af sølv, udført 1935 (2)
Horsens Sølvvarefabrik. Fiskeserveringssæt af sølv med gennembrudt og graveret fiskemotiv, skafter med gennembrudt ornamentik, udført 1935. L. 22 cm. Samlet vægt ca. 186 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5799546
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:37
Bestick
BESTICKDELAR (19), MEMA, Lund, 1950/60-tal, 8 smörgåsgafflar längd 17 cm, 8 smörgåsknivar med stålblad längd 18,5 cm, 2 dessertgafflar längd 15,5 cm, 1 dessertkniv längd 16,5 cm, total vikt 651 g

Lot no: 5813394
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
20:37
Gammelriflet fiskebestik af plet samt Raadvad knive m.m. i org. æsker (12 + 18)
Gammelriflet fiskebestik af plet, bestående af 6 knive & 6 gafler L. 18-21 cm. Samt 12 stk. Raadvad spiseknive L. 20,5 cm i org. æsker samt Lundtofte Dansk Knivfabrik 6 smøreknive L. 15 cm i org. æske. Brugsspor. (12 + 18)

Lot no: 5813839
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/10/2020
20:38
Horsens Sølvvarefabrik. Wedellsborg, cutlery in silver (53)
Horsens Sølvvarefabrik. Wedellsborg, cutlery in silver, consisting of: 10 knives with handles in silver and blades in steel (L. 21.5 cm), 12 forks (19.5 cm), 12 dinner spoons (20 cm), 12 dessert spoons (17.5 cm), large serving spoon (25 cm), jam/compote spoon (13.5 cm), sauce spoon (17 cm) as ...

Lot no: 5764626
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:46
Edmond Tétard, Paris. Fad af sterlingsølv, 1800-tallets slutning
Fad af sterlingsølv med profileret bort lang randen og graveret våbenskjold. Udført hos Edmond Tétard, Paris, i 1800-tallets slutning. Ø 30 cm. Vægt 658 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5760063
20:48
Carl M. Cohr. m.fl. 'Saksisk', bestik- og serveringsdele med skafter af sølv (28)
Carl M. Cohr. 'Saksisk', bestik- og serveringsdele med skafter af sølv, bestående af: 3 middagsknive (L. 22,5 cm), 4 frokostknive (19 cm), 2 dessert-/frugtknive (18,5 cm) samt 3 knive med lidt variation i mønsteret (20,5 cm). 2 serveringsøser (20,5 cm), 1 lagkagekniv (23,5 cm), 1 sauceske (18 ...

Lot no: 5778499
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:52
EUR 114
Gafflar & skedar
GAFFLAR & SKEDAR (14) CFC, Stockholm, 1921, med vapensköld i form av häst och 2 järntecken med friherrerlig rangkrona, 6 gafflar längd 17,5 cm, 6 skedar längd 18 cm, 2 teskedar längd 14,5 cm, total vikt 637 g

Lot no: 5813447
21:30
Georg Jensaen "Magnolia / Blossom"
GEORG JENSEN, "Magnolia / Blossom", 1915-1930, silver, med svensk importstämpel för GABF, längd ca 14 cm, vikt 20 g

Lot no: 5813476
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
21:59
Raadvad Besteck, Modell: Delfin (4)
Raadvad Besteck, Modell: Delfin, gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus verziert mit feinem Dekor, rückseitig punziert, bestehend aus: 1 Suppenlöffel, 1 Gabel, 2 Messer, Gewicht ca.: 82 g (ohne Messer), Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (4)

Lot no: 5745079
EUR 170 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/10/2020
11:30
Dessertskedar 12 st silver Falun 1810
JOHAN HENRIK LEFFLER, dessertskedar, 12 st., silver, Falun 1810, svensk rund modell, vikt 624 g

Lot no: 5815088
EUR 335 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
11:39
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', 12 middagsknive med skafter af sølv. (12)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', 12 middagsknive med skafter af sølv, L. 21,5 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 876 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Lot no: 5797337
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
12:36
Samling sølvbestik. Cohr, Hans Hansen mm. (32)
Samling blandet bestik i tre-tårnet sølv iform af: skeer, gafler, sauceske, kagespade mm. Delene fremstår med brugsspor. Samlet vægt 1190 gr. (32)

Lot no: 5810349
EUR 644 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
18:23
S.A.J. Jacobsen Slagelse as well as Rosenholm. A collection of Copenhagen Hallmark silver cutlery (112)
S.A.J. Jacobsen Slagelse, a collection of Copenhagen Hallmark silver cutlery with open-work floral ornamentation consisting of 12 pcs. dinner forks L 19.5 cm., 12 pcs. dinner spoons L 19.5 cm., 12 pcs. dessert spoons L 17.5 cm., 12 pcs. dessert forks L 14 cm., 12 pcs. coffee spoons L 12.5 cm., ...

Lot no: 5808847
EUR 1,879 DK, Aalborg, Nibevej 25/10/2020
18:54
EUR 966