Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4  >> ListGallery Lots per page
Teskedar och kaffeskedar
TESKEDAR, 18 st., KAFFESKEDAR, 5 st., silver, 1900-tal, längd ca 13-14 cm, vikt ca 470 g
Lot no: 5310300
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
16:40:00
Silverbestick GAB
BESTICK, silver, modell svensk rund, GAB, Stockholm 1980-tal, bestående av: 6 matknivar, 6 matgafflar, 6 matskedar, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 820 g
Lot no: 5310323
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
17:30:00
Carl M. Cohr. 'Dobbeltriflet', dessert-/frugtknive med skafter af sølv (6)
Carl M. Cohr. 'Dobbeltriflet', dessert-/frugtknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 16,5 cm. Samlet vægt ca. 198 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (6)
Lot no: 5310969
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
19:24:00
Carl M. Cohr. 'Saksisk', serveringsdele af sølv (7)
Carl M. Cohr. 'Saksisk', serveringsdele af sølv, bestående af sauceske (18 cm), stegegaffel (19,5 cm), serveringsske (20 cm), større og mindre serveringsspade (19,5 og 23 cm), dertil dele med montering af rustfrit stål bestående af lagkagekniv (23,5 cm) og serveringsspade (19,5 cm). Samlet vægt ...
Lot no: 5310974
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
19:29:00
EUR 174
dessertskedar och uppläggningssked silver Norge
DESSERTSKEDAR, 6 st, KOMPOTTSKED, silver, Norge, stämplade Magnus Aase Bergen, svenska importstämplar, längd 15-21 cm, vikt ca 209 g, etui
Lot no: 5310379
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
19:30:00
Carl M. Cohr. 'Vindrueklase' serveringsdele med skafter af sølv (6)
Carl M. Cohr. 'Vindrueklase' serveringsdele med skafter af sølv og monteringer af rustfrit stål, bestående af lagkagekniv (27 cm), 3 diverse serveringsskeer (20-21,5 cm) samt to diverse serveringsspader (18,5 cm). Samlet vægt ca. 464 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 5311020
19:50:00
EUR 114
L. Berth. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv til 8 pers. (16)
Laurits Berth, København. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv bestående af 8 fiskeknive og 8 fiskegafler. L. 19,5 og 19 cm. Samlet vægt ca. 896 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (16)
Lot no: 5274560
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:02:00
EUR 268
Sølvfad, J Paulsen, 590 g,
Skønvirkefad udført af J. Paulsen af sølv, dekoreret med frise med stiliserede blomsterranker, anno 1915. H. 8. Ø. 28 cm. Vægt ca. 590 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5308294
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
20:04:00
EUR 161
Diverse danske sølvsmede. 'Musling' og 'Strand', serveringsdele af sølv (12)
Diverse danske sølvsmede. 'Musling', 11 dele serveringsbestik af sølv bestående af serveringsske (25,5 cm), tesi (14,5 cm), to større og to mindre pålægsgafler (17 og 14,5 cm), sildegaffel (13,5 cm), smørske (12 cm) og 3 diverse marmeladeskeer (12,5-14,5 cm). Dertil en 'Strand' marmeladeske af ...
Lot no: 5296821
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:06:00
EUR 128
J.H. Quistgaard, 'Champagne', kagegafler af sølv (6)
Seks kagegafler af sølv, 'Champagne' tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O. V. Mogensen. L. 14 cm. Samlet vægt ca. 192 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 5296028
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:09:00
Evald Nielsen. Serveringsspade af sølv i bestik no. 25: 'Rococo'
Evald Nielsen. Serveringsspade af hammerslået sølv i bestik no. 25: 'Rococo'. L. 25,5 cm. Vægt ca. 110 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5310642
20:11:00
Bestick silver
BESTICK, 8 dlr, silver, bestående av: Minnessked / Frigöringssked, "Brutt bled lenker, tvang og bånd - Norge 1945", tesil, såsslev, 3 skedar, såckertång, samt sillgaffel, minnesskedens längd 19,5 cm, vikt 292 g
Lot no: 5310400
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
20:12:00
Dansk sølvsmed. 'Musling', stor serveringsske af sølv, anno 1933
Dansk sølvsmed. 'Musling', stor serveringsske af sølv, anno 1933. L. 31 cm. Vægt ca. 198 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5310645
20:14:00
Carl M. Cohr. 'Olympia' bouillonskeer af sterlingsølv (12)
Carl M. Cohr. 'Olympia', tolv bouillonskeer af sterlingsølv. L. 14 cm. Samlet vægt ca. 430 g. Fremstår med brugsspor. (12)
Lot no: 5310956
20:17:00
EUR 148
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' Serveringsspade samt to bestikdele af sterlingsølv. (3)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' bestikdele af sterlingsølv, bestående af: en serveringsspade (L. 23 cm), en gaffel (L. 16,5 cm), en kniv (L. 20,5 cm). Formgivet af Johan Rohde 1915. Samlet vægt incl. stål ca. 220 gr. Fremstår med brugsmærker. (3)
Lot no: 5303780
20:21:00
Horsens Sølvvarefabrik. Børnebestik fra 'Eventyrserien' af sølv (11)
Horsens Sølvvarefabrik. Børnebestik fra 'Eventyrserien' af sølv med forskellige motiver fra H.C. Andersens eventyr (nogle motiver går igen), bestående af 6 skeer, 2 gafler, en gaffelske/'spork', marmeladeske med rester af forgyldning samt servietring. L. på bestik 14-15 cm. Samlet vægt ca. 336 g....
Lot no: 5310674
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:21:00
EUR 148
Magasin du Nord. Et sæt på seks frokostknive og en oplukker med skafter af sølv (7)
Magasin du Nord. Et sæt på seks frokostknive og en oplukker med skafter af sølv. L. 19,5 og 13 cm. Samlet vægt ca. 414 g. Fremstår med brugsspor. (7)
Lot no: 5310965
20:21:00
Ryska silverskedar
SKEDAR, 3 st, silver, Dimitry Ilyich Tverskoy, S:t Petersburg 1846, längd 22,5 cm
Lot no: 5310405
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 24/04/2019
20:22:00
Carl M. Cohr, Evald Nielsen m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv (24)
Carl M. Cohr, Evald Nielsen m.fl. Diverse dele serveringsbestik med skafter af sølv, enkelte sterlingsølv, i forskellige mønstre som 'Dobbeltriflet', 'Olympia', 'Mimosa', 'Arvesølv nr. 8' og 'Patricia', bestående af ostekniv, ostehøvl, to diverse par salatsæt, 6 diverse serveringsspader, et par ...
Lot no: 5274062
20:23:00
Anton Michelsen. A collection of Christmas forks (48)
A. Michelsen. Christmas forks, including the years: 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, ...
Lot no: 5305771
EUR 2,685 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
20:25:00
EUR 1,409
Carl M. Cohr. Skønvirke fiskeserveringssæt af sølv, anno 1923-24 (2)
Carl M. Cohr. Skønvirke fiskeserveringssæt af hammerslået sølv, anno 1923-24. L. 20,5 og 23,5 cm. Samlet vægt ca. 126 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5294943
20:30:00
Carl M. Cohr m.fl. 'Musling' frokostbestik af sølv til 10 pers. (20)
Carl M. Cohr m.fl. 'Musling' frokostbestik af sølv bestående af 10 frokostknive med blade af rustfrit stål med skær (20,5 cm) og 10 frokostgafler (18,5 cm). Samlet vægt inkl. stål ca. 1040 g. Fremstår med brugsspor. (20)
Lot no: 5296817
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:31:00
EUR 161
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Dronning/Acanthus' bestikdele af sterlingsølv. (9)
Georg Jensen. 'Dronning' / 'Acanthus' bestikdele af sterlingsølv, bestående af: 2 dessertskeer (L. 17,5 cm), 1 marmelade/serveringsske (L. 15 cm), 5 moccaskeer (L. 9,5 cm), 1 middagskniv (L. 22,5 cm). Tegnet af Johan Rohde i 1917. Varierende alder. Samlet vægt incl. stål ca. 240 gr. Fremstår med ...
Lot no: 5303794
20:31:00
A. Michelsen. Bestiksæt af sølv, historicisme, ca. 1870 (3)
A. Michelsen. Bestiksæt af sølv med rester af forgyldning, historicisme, bestående af kniv, gaffel og ske, ca. 1870. L. 17,5-19,5 cm. Samlet vægt ca. 150 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 5310705
20:33:00
Carl M. Cohr m.fl. 'Dobbeltriflet' middagsbestik af sølv til 6 pers. (18)
Carl M. Cohr. 'Dobbeltriflet' middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm.), 6 middagsgafler (19 cm) samt 6 middagsskeer (19,5 cm). To af middagsskeerne er udført hos svenske Mema. Samlet vægt inkl. stål ca. 1116 g. Fremstår med brugsspor, én gaffel med ...
Lot no: 5294906
20:34:00
EUR 376
Uppläggningsbestick silver Bröderna Lohne
UPPLÄGGNINGSBESTICK, 6 delar, silver, stämplade Bröderna Lohne Bergen stämplade NM (norskt mönster), genombruten dekor i rokokostil, längd 12,5-22,5 cm, vikt 419 g
Lot no: 5310411
EUR 189 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
20:34:00
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 12', 6 middagsgafler og 12 middagsskeer af sterlingsølv (18)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 12', 6 middagsgafler og 12 middagsskeer af sterlingsølv. Alle dele stemplet Hans Hansen Demnark Sterling. Alm. brugsspor. Vægt ca. 1288 gram. (18)
Lot no: 5252645
EUR 805 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:36:00
EUR 403
Hans Hansen, 'Arvesølv nr. 4', kagegafler af sterlingsølv (8)
Hans Hansen, 'Arvesølv nr. 4', otte kagegafler af sterlingsølv. L. 13 cm. Samlet vægt ca. 224 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (8)
Lot no: 5272284
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:42:00
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' silverware for 12 (78)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' silverware consisting of 12 dinner knives with stainless steel blades (21.5 cm.), 11 dinner forks (19 cm.), 4 breakfast spoons (17.5 cm.), 12 dinner spoons (19.5 cm.), 12 breakfast/dessert spoons (17.5 cm.), 12 cake forks (13.5 cm.), 12 teaspoons (11.5 cm.), 3 ...
Lot no: 5248692
EUR 1,342 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:47:00
EUR 671
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Dansk Krone', bestik- og serveringsdele af sterlingsølv (13)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Dansk Krone', bestik- og serveringsdele af sterlingsølv, bestående af 6 kaffeskeer (10 cm), 2 større og 2 mindre pålægsgafler (14 og 11 cm) samt 3 diverse marmeladeskeer bl.a. en med danmarkskort i laffet (14-16 cm). Samlet vægt ca. 182 g. Fremstår med ...
Lot no: 5310737
20:49:00
EUR 128
 1 2 3 4  >>