12345...6»   Lots per page   153 results List Gallery
Danmark, Grønland, Færøerne, Norge, Irland (2)
Danmark, Grønland, Færøerne, Norge, Irland i syv mapper - meget velordnede samlinger: Grønland og Færøerme postfrisk og stemplet til ca. 1990, England med klassiske mærker inkl. 1 penny black 1840, Norge stemplet til 1995 med mange skillingsmærker, Irland stemplet til 1994, Grønland og Færøerne ...

Lot no: 6179645
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
16:48
EUR 752
Samling Grønland og Færøerne
Samling Grønland og Færøerne med især postfriske frimærker, bl.a. tidlige Grønland med Amerikanerudgave AFA 8-16 og Danmark befriet AFA 17-25 - begge sæt postfriske

Lot no: 6179703
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
20:05
EUR 268
Sverige
Sverige. Samling i 3 Leuchtturm album med mange mærker sæt og miniark, desuden årsmapper og kartotek. overvejende postfrisk materiale

Lot no: 6200750
EUR 1,342 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/05/2022
20:15
EUR 1,074
Danmark og udenlandske postkort (2)
Danmark og udenlandske postkort. Parti i 2 flyttekasser med bl.a. 8 ringbind/album, samt postkort med familie korrespondence, med bl.a. julekort, postkort, skønnet antal 2000-2500 (2)

Lot no: 6208153
EUR 483 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/05/2022
20:20
EUR 403
Mapper med kongelige jubilæer samt HC.Andersen (6)
Mapper med kongelige jubilæer samt HC.Andersen (6) bestående at postfriske frimærker, førstedagskuverter, mindeark, møntbreve mm fra Danmark, Grønland og Færøerne. Møntbreve med 10 og 20 kr. - pålydende ca. 200 kr samt 500 kr. sølvmønt 2008 Kongeskibet Dannebrog. Særlig mappe med frimærker fra ...

Lot no: 6179707
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
20:33
EUR 134
Frimærkesamlinger Danmark, DVI, Færøerne og Grønland
Frimærkesamlinger Danmark, DVI, Færøerne og Grønland i 1 Stenderalbum, derudover 7 indstiksbøger - Danske julemærker - Grønland og Thule (med pakkeporto) - Danmark med skillingsmærker (16 sk. 48 sk. scepter sværd mm - bedre bogtryk bla. 84-87x (27 øres prov.) gl. luftpost mm, DVI - postfærge AFA...

Lot no: 6202967
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:02
EUR 1,074
Samling Danmark tofarvede skilling/ørefrimærker
Samling Danmark tofarvede skilling/ørefrimærker bestående af springbind med mængder af 2 skilling (ca. 100 stk) og 4 skilling (ca. 400 stk) i blandet kvalitet velegnet tl studiebrug samt 4 øre (ca. 400 stk) og 8 øre (ca. 400 stk..) med mange tidlige tryk - i alle kvaliteter med mange ...

Lot no: 6202966
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
11:42
EUR 403
Ausstellungssammlungen Dänemark
Ausstellungssammlungen Dänemark - eine Sammlung Dänemark 1920 Wiedervereinigung mit Varianten, Marginalblocks und Versandmarken – auch Rotes Kreuz Ausgabe - Sondersammlung Ebeltoft-Thulstrup mit Versand- und Bahnmarken, Postkarten - dazu Postkarten u.m. aus Valby. Kopenhagen im gleichen Band - ...

Lot no: 6145138
15:45
EUR 805
Stor samling brevkort (9)
Stor samling danske brevkort opsat i 9 album. (9)

Lot no: 6181270
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:53
EUR 403
Svenske FDC 1970-1980erne
Svenske FDC 1970-1980erne (med enkelte ældre) i 2 mapper samt bundter som modtaget fra postverket. Dertil lidt ældre danske årsmapper

Lot no: 6192793
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
17:12
Frimærkesamlinger fra hele verden i stor pose og metalkuffert (2)
Frimærkesamlinger fra hele verden i stor pose og metalkuffert. Tysklandssamling i Schaubekalbum samt indstiksbøger - stemplet og postfrisk - både Reich, Bund og Berlin. Østrig i Schaubek. Tysklandskartoteker. Samlinger fra Finland, USA (bl.a. fint Stellaalbum) samt Frankrig i indstiksalbum med ...

Lot no: 6202747
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
19:13
EUR 268
Dänemark, zweifarbige Öre-Marken, Sondersammlung
Dänemark, zweifarbige Öre-Marken, Sondersammlung, sortiert nach Wert und Druck mit Markierung von Plattenfehlern, Druckbestimmung u.m. Band 1: 3 und 4 Öre Band 2: 5 und 8 Öre Band 3: 12 und 16 Öre Band 4: 20, 25, 50 und 100 Öre sowie nachfolgenden Buchdruckausgaben in Anzahl. Dazu 8 ...

Lot no: 6178413
EUR 9,396 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
11:33
EUR 6,711
Sammlung Dänemark postfrisch/unbenutzt 1851-2000
Sammlung Dänemark postfrisch/unbenutzt 1851-2000 mit Skilling-Marken und frühen Buchdruck-Marken (viele zweifarbige) sowie spätere Ausgaben.

Lot no: 6203182
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
11:37
EUR 1,074
Dänemark Sammlung Skilling-Marken AFA 1-21 gestempelt
Dänemark Sammlung Skilling-Marken AFA 1-21 gestempelt, u.a. 44 Stück 4 RBS in allen Drucken - 1 2 TBS dicht ferner sind alle Werte repräsentiert 2-3-4-8-16 und 48 Skilling - AFA ca. 100.000

Lot no: 6203181
EUR 1,678 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
11:40
EUR 1,342
Samling nummerstempler på Danmark AFA 4 og 7
Samling nummerstempler på Danmark AFA 4 og 7 - 4 skilling utakket, ca. 90 mærker samt 7 forsendelser - opsat på plancher i rækkefølge - god kvalitet

Lot no: 6202965
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
12:16
EUR 215
Chr. X bogtryk i antal
Chr. X bogtryk i antal - samling danske frimærker md Chr. X motiver - mængder af 1924 udgaven i enkeltmærker, striber, blokke, postfrisk og stemplet inkl. marginalblokke samt forsendelser. 4 plancher med 1930-udgaven i alle værdier samt 1 planche med bedre 2farvet Chr. X, 27 øre, 5 og 10 kr.

Lot no: 6180994
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
13:03
EUR 403
Frimærker, Postkort og postforsendelser i 2 kasser
En kasse med ca. 400 Postkort små format bl.a nogle fra Sønderborg, Haderslev og Aabenraa, m.m. samt ca. 400 store kort med bl.a.motiver fra DK. En spændende kasse med ca. 500 95% danske breve/forsendelser m.m.

Lot no: 6210162
EUR 188 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
16:00
EUR 148
Danske frimærker
Album med danske frimærker bestående af: Tjenestefrimærker, porto, postfærge, avisporto, gebyrmærker mm. Både stemplet og ustemplet.

Lot no: 6181181
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:41
EUR 403
Cuba 1899-2002 (4)
Cuba 1899-2002. Samling i 4 ringbind, med en del mærker/sæt, specielt i den nyere del (4)

Lot no: 6209724
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
18:15
Danmarkssamling 1851-2012 i 2 album (2)
Danmarkssamling 1851-2012 i to album.Indeholder 21 skillingsmærker. Bla. 6 stk 4 RBS i nuancer, Flot 48 skilling med att. Tofarvede, små hjørnetal, konger, 2 posthuse, provisorier bla. 27 øre VM IIIx, Gl. Luftpost. Kræftmærker. Tjenestemærker. Portomærker, avisporto, postfærge. Dybbøl blokke. ...

Lot no: 6197990
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
18:35
EUR 805
Bulgarien miniark
Bulgarien miniark. Lot på sider, takkede/utakkede stemplede/postfriske AFA ca 3500

Lot no: 6175944
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
18:56
Monaco miniark
Monaco miniark. Lot på sider, vist kun stemplede AFA ca 7200

Lot no: 6175977
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
18:56
Åland 1984-2000 Arkparti (2)
Åland 1984-2000 Arkparti. Parti i 2 arkalbum fra 1984 til 2000, og meget er samlet BÅDE stemplet og postfrisk. Høj katalogværdi,og anskaffelspris (2)

Lot no: 6191109
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
18:57
EUR 201
Ungarn utakkede miniark
Ungarn utakkede miniark. Lot på plancher takkede/utakkede miniark optalt til ca 8200

Lot no: 6176015
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
18:58
Rodekasser (3)
Rodekasser. Parti i 3 store kasser fyldt med løse mærker, miniark og samlinger/lagerpartier m.m. fra alverdens lande. (3)

Lot no: 6206642
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
19:17
EUR 114
DANMARK. AFA 2b. Thiele, 2 RBS. Meget flot eksemplar med brede til JUMBO rande, annulleret med nr. stempel 1.

Lot no: 6171861
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
19:18
EUR 349
Julemærkeark. 1924 Utakket prøvetryk, postfrisk ark med 25
Julemærkeark. 1924 Utakket prøvetryk, postfrisk ark med 25 mærker, UDEN blå farve

Lot no: 6189257
19:19
EUR 134
Europa Leuchtturm ringbind
Europa. Leuchtturm ringbind med plancher fra Luxemborg (AFA 2600), Polen (AFA 2000), Østrig (AFA 8000). Ungarn med utakkede sæt samt Slesvig sæt.

Lot no: 6193612
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
19:27
Samling Danmark og England
Samling Danmark og England - i indstiksbøger, mange nyere Danmark i antal - tyk indstiksbog med Danmark bogtryk med mange mærker

Lot no: 6174673
19:30
Julemærkeark. 1924 Utakket prøvetryk
Julemærkeark. 1924 Utakket prøvetryk, postfrisk ark med 25 mærker

Lot no: 6189256
19:33
EUR 134
12345...6»
My search agents