123»   Lots per page   81 results ListGallery
Frimærker, Danmark + DVI ( 6 )
Orginal parti Danmark/DVI samling fra ophørt samler i 4 pæne Leuchtturm album med klemlommer + udbygget med småark, temaark, prestigehæfter, sorttryk, frankeringsmærker. samlingen indeholder 38 sk. mærker bl.afa 10, posthus, komplet luftpost, 27 øre prov. xer + godt afsnit bagen i bogen, ...

Lot no: 5771542
EUR 2,013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
20:54
EUR 1,101
Samling FDC, særkuverter, særtryk, Fregatten Jylland, juleark, m.m.
Samling FDC, særkuverter, særtryk, Fregatten Jylland, juleark i Leuchtturm album hvor der bl.a er set 2x 1950, 1952,53, 55, 56, 61, 62. m.fl.

Lot no: 5777054
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
12:00
Fire flyttekasser frimærker (4)
Fire flyttekasser frimærker bestående af danske og udenlandske frimærker mange opdelt efter motiver. Flere bundter og danske årsmapper. (4)

Lot no: 5770117
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/09/2020
14:59
EUR 255
Danmark Julemærker 1951-1979
Danmark Julemærker 1951-1979. Samling i ring bind med bl.a. 4 x1951/50 og frem mest samlet takket og utakket

Lot no: 5768890
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 22/09/2020
18:35
EUR 94
FINLAND. Flot samling (1856-1988) i 2 album og tæt på komplet inkl. 1856 10 Kop utakket og flot 1 Mk stortakket udgave
FINLAND. Flot samling (1856-1988) i 2 album og tæt på komplet inkl. 1856, 10 Kop utakket og flot 1 Mk stortakket udgave. Andre gode værdier og fra 1901-1988 umiddelbart komplet.

Lot no: 5776863
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:05
EUR 349
Samling ældre frimærker på plancher. Georgia, Bayumi, Armenien, Tunis, Ceylon.
Samling ældre frimærker på plancher. Georgia, Bayumi, Armenien, Tunis, Ceylon. Stemplet, hængslet samt postfrisk.

Lot no: 5593679
EUR 322 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:12
Samling ældre Chile, Brasilien samt Ecuador.
Samling ældre Chile, Brasilien samt Ecuador. Stemplet samt hængslet.

Lot no: 5463917
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:12
USA. Ca. 80 gamle forsendelser. En del sendt til Sverige.
USA. Ca. 80 gamle forsendelser. En del sendt til Sverige. Enkle er forsider eller store klip. Se fotoudsnit

Lot no: 5776618
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:18
Samling ældre Bolivia. 1867 og frem.
Samling ældre Bolivia med forskellige mærker fra1867 og frem. Stemplet, hængslet, samt lidt postfrisk.

Lot no: 5558009
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:25
ITALIEN. Original samling (1861-ca. 1940) med mange bedre sæt.
ITALIEN. Original samling (1861-ca. 1940) med mange bedre ubrugte sæt. Indehodler bl.a. Manzoni komplet 1923, masser af gode ubrugte sæt fra 1930'erne inkl. Luftpost og Zeppelin (zeppelin med syrehængselspor), også noget bedre "BoB" med bl.a. Vatikanstat, Laibach, militærpost, mv. Se fotoudsnit.

Lot no: 5777108
19:33
ENG. KOLONIER. 32 siders indstiksbog med Engelseke Kolonier mest fra Malaysia men bedst i Mauritius.
ENG. KOLONIER. 32 siders indstiksbog med Engelseke Kolonier mest fra Malaysia men bedst i Mauritius også lidt Singapoore og post i Kina. Mauritius med især bedre ubrugte som SG 70, 1s. ubrugt (£275), SG 90, ubrugt (£85), SG 116, ubrugt (£140) mv.

Lot no: 5776763
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:33
DANMARK. Helark 30 stk fra 1960'erne-70'erne, samt lidt sedler og juleark 1970.

Lot no: 5764098
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:36
MONTENEGRO. Mi. 30. 5c. Flot postfrisk eksemplar. Sjælden. Signeret Bolaffi
MONTENEGRO. Mi. 30. 5c. Flot postfrisk eksemplar. Sjælden. Signeret Bolaffi. (€1600)

Lot no: 5776639
19:41
ITALIEN. Pakkepost. Mi. 67. 300 L. Ægte stemplet eksemplar. Attest Avi. (€1200)

Lot no: 5776641
19:43
DANMARK. AFA 8. 8 Sk. PRAGT-mærke annulleret med skibestempel: DPSK.P.EXP No. 7. 15.4. Attest LN.

Lot no: 5776649
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:47
DANMARK. AFA 17. 3 Sk. 5. tryk. Parstykke annulleret med Svensk stempel: MALMØ 20.8.1874
DANMARK. AFA 17. 3 Sk. 5. tryk. Parstykke annulleret med Svensk stempel: MALMØ 20.8.1874.

Lot no: 5776652
19:50
ISLAND. Faict 118-20. Højværdier i postfriske 4-blokke. (Facit 17200)

Lot no: 5776655
19:52
Samling ældre Canada og Hawaii.
Samling ældre Canada med forskellige mærker fra perioden 1868 - 1922. Hawaii med forskellige mærker fra perioden 1864 - 1894. Primært stemplet og hængslet.

Lot no: 5702110
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:14
Danmark, Grønland, Færøerne. Samling årsmapper.
Danmark, Grønland, Færøerne. Samling årsmapper. DK: 1x1971, 1x72, 1x73, 6x74, 6x75, 4x76, 5x77, 5x78, 11x79, 6x80, 9x81, 4x82, 4x83, 4x84, 3x85 + 2xsær, 3x86, 3x87, 1x1994. Færøerne: 1977, 78, 79,5x80,2x81,7x82,3x83,3x84,3x85, 3x86, 3x87, 3x88. Grønland: 1980,81,82,83,84.85,86,87,88.

Lot no: 5771654
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:15
Danmark samling i Leuchtturm album. 1854-1992.
Danmark samling i Leuchtturm album. 1854-1992. Stemplet. Der er bl.a set Skillingsmærker, tofarvet, en sort planche med 22 BY, 23 Y, 25Y, 25B, 26a, m.fl, små hjørnetal, bogtryk, kræftmærker, tjenestemærker, avisporto, portomærker, postfærge, Slesvig, luftpost, flourcerende, Incl nogle arkstykker,...

Lot no: 5777630
20:59
Samling ældre Italien. 1861 og frem.
Samling ældre Italien. 1861 og frem. Stemplet, postfrisk, samt hængslet.

Lot no: 5435725
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
21:02
Samling ældre Uruguay samt Panama kanalzone.
Samling ældre Uruguay 1877 og fremefter samt Panama kanalzone 1892 og fremefter. Stemplet, hængslet, samt lidt postfrisk.

Lot no: 5540183
21:13
Samling ældre frimærker. Syd Afrika, Natal, Borenro, samt div. britiske kolonier.
Samling ældre frimærker. Syd Afrika, Natal, Borenro, samt div. britiske kolonier. Stemplet, hængslet, samt lidt postfrisk.

Lot no: 5754252
22:10
Danmark samt Norden. Kartotek samt diverse FDC og mapper med div. Europa
Danmark samt Norden. Kartotek samt diverse DK, FDC samt nogle bøger med div. Norden/Europa, stemplet. DK bundter, m.m.

Lot no: 5778346
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/09/2020
12:54
DDR. Samling tæt umiddelbart komplet **/* (1949-62) i album.
DDR. Samling umiddelbart komplet **/* (1949-62) i album. Pæn gennemgående kvalitet.

Lot no: 5777024
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
19:01
DANMARK. AFA 67x. Posthus, 5 Kr. variant: F for E i KJØBENHAN. Flot eksemplar, stemplet.

Lot no: 5778021
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
19:10
DANMARK. AFA 54x. 5 Øre, variant: USKRAVERET TIL VENSTRE FOR MONGRAMMET. Postfriskt eksemplar. (AFA 4500)
DANMARK. AFA 54x. 5 Øre, variant: USKRAVERET TIL VENSTRE FOR MONGRAMMET. Lille linie med lidt forstyret gummi. Se foto af bagside.

Lot no: 5778029
19:12
EUR 94
BDR. Samling komplet stemplet i hovednumre (1949-90).
BDR. Samling komplet stemplet i hovednumre (1949-90) i LT-album. (AFA ca. 30.000)

Lot no: 5777022
19:13
DANMARK. AFA 3-6. 1854 kvadrater. Komplet sæt i meget flot kvalitet.

Lot no: 5778030
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
19:14
FRIMÆRKE PARTI. Med blandt andet en del Danmark i 3 kasser..
FRIMÆRKE PARTI. Med blandt andet en del Danmark i 3 kasser. Diverse i lidt album, lidt forsendelser, set komplet samling Litauen i KABE album 1990-2004, Danmark samling med lidt mellem værdier, AFA vesteuropa 2007, meget afklip Danmark i poser osv.

Lot no: 5777021
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 23/09/2020
19:15
123»