123»   Lots per page   90 results ListGallery
Frimærker, Julemærker DK, GR, FØ + diverse ( 4 )
Samling julemærker fra ophørt samler i fine leuchtturm album, DK julemærker, enkelt 1904-1950 + ark 1951-2016 dog mangler 1951 overtryk, 1956 og 1958. fra 2009 er begge ark selvkl og normal GR julemærker enkelt 1974-78, ark 1979-2016 FØ julemærker 1976 -2016 + Aarhus julmærker ark1985-2018 + ...

Lot no: 5771569
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
18:53
ISLAND. Dobbelthoved Konger med vm, krone. Postfriske mærker. (Facit 10820)

Lot no: 5775102
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
19:26
ISLAND. Facit 114-20. Komplet sæt postfrisk. (Facit 6500)

Lot no: 5775104
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
19:29
ISLAND. Facit 121,122,159. 3 gode prov. i postfrisk kval. (Facit 13100)

Lot no: 5775110
EUR 228 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
19:33
ISLAND. Facit 162-64. Komplet sæt i 4-blokke med marginal.

Lot no: 5775116
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
19:35
GREAT BRITAIN. SG. 62wi. 4d. wmk. small garter, inverted, on clear blued paper. Very fine copy wit clear watermark.
GREAT BRITAIN. SG. 62wi. 4d. wmk. small garter, inverted, on clear blued paper. Very fine copy wit clear watermark. Scarce. (£1200)

Lot no: 5775122
19:38
REALISATION. 4 kasser med diverse frimærker, bl.a. noget pålydende Danmark og andre nyere abonnementssamlinger bl.a. Ireland, og Kina mv.
REALISATION. 4 kasser med diverse frimærker, bl.a. noget pålydende Danmark og andre nyere abonnementssamlinger Åland (1984-2019 komplet postfrisk) Ireland f1990'erne, og Kina komplet postfrisk 1991-98. Årsbøger fra Norge og Danmark mv.

Lot no: 5775237
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
19:52
EUR 805
Frimærker, Færøerne 1940-2016
Frimærker, Originalt samling fra ophørt samler i Leuchtturm album med klemlommer 1940-2016 ** samlingen er næsten komplet.

Lot no: 5771563
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
19:53
EUR 188
Samling ældre Italienske kolonier, Eritrea samt lidt Tripoli
Samling ældre Italienske kolonier, Eritrea samt lidt Tripoli. Forskellige mærker fra 1893 og fremefter. Stemplet, hængslet, postfrisk.

Lot no: 5511128
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
19:59
Originalt parti Danmark, Norge, Sverige, Finland og Færøerne
Originalt parti bestående af stor samling FDC fra Danmark, firblok, Færøerne, Norge og Sverige.Samlinger i fortryksalbum fra Norge, Finland, Danmark og Færøerne. Dubletbøger Danmark. Samling julemærker i Leuchtturm album med enkeltmærker og helark, mange helt nye mærker.

Lot no: 5757184
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:20
EUR 228
Deutsches Reich. To Stender album. (2)
Deutsches Reich. To Stender album. 1872-1964. Stemplet/postfrisk. Tyndt besat i det ældre, ellers jævnt til godt besat fra 1920 og frem. (2)

Lot no: 5774426
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
20:26
EUR 134
Samling frimærker
Samling frimærker bestående af både ind- og udland , heriblandt b.la. Island, Norge, Frankrig mm. samt DK breve, løse mærker og mærkater.

Lot no: 5775118
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
20:45
Frimærker, Danmark + DVI ( 6 )
Orginal parti Danmark/DVI samling fra ophørt samler i 4 pæne Leuchtturm album med klemlommer + udbygget med småark, temaark, prestigehæfter, sorttryk, frankeringsmærker. samlingen indeholder 38 sk. mærker bl.afa 10, posthus, komplet luftpost, 27 øre prov. xer + godt afsnit bagen i bogen, ...

Lot no: 5771542
EUR 2,013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/09/2020
20:54
EUR 1,101
Samling FDC, særkuverter, særtryk, Fregatten Jylland, juleark, m.m.
Samling FDC, særkuverter, særtryk, Fregatten Jylland, juleark i Leuchtturm album hvor der bl.a er set 2x 1950, 1952,53, 55, 56, 61, 62. m.fl.

Lot no: 5777054
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
12:00
Fire flyttekasser frimærker (4)
Fire flyttekasser frimærker bestående af danske og udenlandske frimærker mange opdelt efter motiver. Flere bundter og danske årsmapper. (4)

Lot no: 5770117
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/09/2020
14:59
EUR 255
Danmark Julemærker 1951-1979
Danmark Julemærker 1951-1979. Samling i ring bind med bl.a. 4 x1951/50 og frem mest samlet takket og utakket

Lot no: 5768890
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 22/09/2020
18:35
EUR 94
FINLAND. Flot samling (1856-1988) i 2 album og tæt på komplet inkl. 1856 10 Kop utakket og flot 1 Mk stortakket udgave
FINLAND. Flot samling (1856-1988) i 2 album og tæt på komplet inkl. 1856, 10 Kop utakket og flot 1 Mk stortakket udgave. Andre gode værdier og fra 1901-1988 umiddelbart komplet.

Lot no: 5776863
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:05
EUR 349
Samling ældre frimærker på plancher. Georgia, Bayumi, Armenien, Tunis, Ceylon.
Samling ældre frimærker på plancher. Georgia, Bayumi, Armenien, Tunis, Ceylon. Stemplet, hængslet samt postfrisk.

Lot no: 5593679
EUR 322 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:12
Samling ældre Chile, Brasilien samt Ecuador.
Samling ældre Chile, Brasilien samt Ecuador. Stemplet samt hængslet.

Lot no: 5463917
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:12
USA. Ca. 80 gamle forsendelser. En del sendt til Sverige.
USA. Ca. 80 gamle forsendelser. En del sendt til Sverige. Enkle er forsider eller store klip. Se fotoudsnit

Lot no: 5776618
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:18
Samling ældre Bolivia. 1867 og frem.
Samling ældre Bolivia med forskellige mærker fra1867 og frem. Stemplet, hængslet, samt lidt postfrisk.

Lot no: 5558009
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:25
ITALIEN. Original samling (1861-ca. 1940) med mange bedre sæt.
ITALIEN. Original samling (1861-ca. 1940) med mange bedre ubrugte sæt. Indehodler bl.a. Manzoni komplet 1923, masser af gode ubrugte sæt fra 1930'erne inkl. Luftpost og Zeppelin (zeppelin med syrehængselspor), også noget bedre "BoB" med bl.a. Vatikanstat, Laibach, militærpost, mv. Se fotoudsnit.

Lot no: 5777108
19:33
ENG. KOLONIER. 32 siders indstiksbog med Engelseke Kolonier mest fra Malaysia men bedst i Mauritius.
ENG. KOLONIER. 32 siders indstiksbog med Engelseke Kolonier mest fra Malaysia men bedst i Mauritius også lidt Singapoore og post i Kina. Mauritius med især bedre ubrugte som SG 70, 1s. ubrugt (£275), SG 90, ubrugt (£85), SG 116, ubrugt (£140) mv.

Lot no: 5776763
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:33
DANMARK. Helark 30 stk fra 1960'erne-70'erne, samt lidt sedler og juleark 1970.

Lot no: 5764098
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:36
MONTENEGRO. Mi. 30. 5c. Flot postfrisk eksemplar. Sjælden. Signeret Bolaffi
MONTENEGRO. Mi. 30. 5c. Flot postfrisk eksemplar. Sjælden. Signeret Bolaffi. (€1600)

Lot no: 5776639
19:41
ITALIEN. Pakkepost. Mi. 67. 300 L. Ægte stemplet eksemplar. Attest Avi. (€1200)

Lot no: 5776641
19:43
DANMARK. AFA 8. 8 Sk. PRAGT-mærke annulleret med skibestempel: DPSK.P.EXP No. 7. 15.4. Attest LN.

Lot no: 5776649
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
19:47
DANMARK. AFA 17. 3 Sk. 5. tryk. Parstykke annulleret med Svensk stempel: MALMØ 20.8.1874
DANMARK. AFA 17. 3 Sk. 5. tryk. Parstykke annulleret med Svensk stempel: MALMØ 20.8.1874.

Lot no: 5776652
19:50
ISLAND. Faict 118-20. Højværdier i postfriske 4-blokke. (Facit 17200)

Lot no: 5776655
19:52
Samling ældre Canada og Hawaii.
Samling ældre Canada med forskellige mærker fra perioden 1868 - 1922. Hawaii med forskellige mærker fra perioden 1864 - 1894. Primært stemplet og hængslet.

Lot no: 5702110
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:14
123»