Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Rodekasse
Rodekasse. Stor flyttekasse men bl.a.16 indstiksbøger med frimærker fra alverdens lande, Også postfriske mærker bl.a. set årsmappe m.m.
Lot no: 4999832
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
19:35:00
Konvolut Briefmarken
Konvolut Briefmarken aus unterschiedlichen Ländern, unter anderem aus den Niederlanden, der Schweiz, Österreich, China, Indonesien, den USA und Deutschland. Hauptsächlich in den 1970er und 1980er Jahren gespempelt., einige ungestempelt. Gebrauchsspuren wie Knicke, Wölbungen und Verfärbungen.
Lot no: 4931510
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/05/2018
20:00:00
Danmark frimærkehæfter m.v.
Danmark samling frimærkehæfter monteret i 2 stk Varioalbum med ialt 140-150 hæfter, Grønland samling med ca. 22 miniark og 3 hæfter samt Færøerne ca. 29 hæfter m.v. Hertil 2 prestigemapper og indstiksbog med lidt diverse.
Lot no: 5002683
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2018
20:00:00
EUR 255
Samling frimærker mange UN
Samling frimærker bestående af: 8 album med hele verden, 1 album danske FDC, 3 store album med UN og 2 album med UN dubletter.
Lot no: 4993239
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2018
14:35:44
Frimærker. To store flyttekasser med mærker fra hele verden (2)
Frimærker. To store flyttekasser med mærker fra hele verden, indeholder bl.a. en del Danmark dertil mange lande, et stort parti med mange mærker m.m. der tåler et eftersyn.
Lot no: 4996866
EUR 672 DK, Herning, Engdahlsvej 22/05/2018
20:15:00
EUR 296
Rodekasse frimærker
Rodekasse frimærker. Flyttekasse med bl.a. Flere indstiksbøger med frimærker flere lande, set er en del postfrisk Norske årbøger samt årsmapper fra flere lande FDC og breve m.m.
Lot no: 5005370
EUR 202 DK, Helsingør, Støberivej 23/05/2018
16:40:04
Frimærker. Stort parti i 4 flyttekasser med over 60 samlinger m.m. (4)
Frimærker. Stort parti i 4 flyttekasser med over 60 samlinger m.m. Indeholder bl.a. Danmark samlinger med lagerbøger samt årsmapper og souvenir mapper , en ret komplet Færø samling 1975 til 2008 incl. hæfter og miniark. Dertil en del Sverige, Norge, USA, Tyskland mfl. Et stort parti der tåler et ...
Lot no: 4996863
EUR 940 DK, Herning, Engdahlsvej 23/05/2018
20:23:39
EUR 296
Lille samling postkort (19)
Lille samling postkort fra Ungarn, Rumænien, USA mm fra omkring 1. verdenskrig
Lot no: 4964778
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2018
20:31:18
Samling frimærker
Kasse med postfriske frimærker fra Danmark, Færøerne og Grønland. Årsmapper, helark, souvenirmapper prestigemapper. 2 Flyttekasser med samlinger fra Sverige, Norge, Grønland, Danmark samt en hel del julemærker. Dertil Danmarks kartotek samt diverse cigaræsker fyldt med usorterede frimærker
Lot no: 4945174
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2018
19:34:00
EUR 94
Frimærker. Stort parti Grønland med meget forskelligt materiale (1)
Frimærker. Stort parti Grønland med meget forskelligt materiale, indeholder 8 Lindner albums 2 indstiksbøger samt 1 Stender med bl.a. postfriske marginal 4-blokke, special samling med bl.a breve, Amerikaner afa:8-16 ustemplet plus ekstra mærker samt lidt pakke mærker. Samlingen indeholder meget ...
Lot no: 4992616
EUR 672 DK, Herning, Engdahlsvej 24/05/2018
20:15:46
EUR 269
Danmark samling helark m.v. **
Danmark samling postfriske helark monteret på sider i 2 bind, arkene er hæftet til siden i marginalerne. Samlingen indeholder ialt ca. 140-150 ark af 50 mærker alt dog ikke sammenhængende men monteret som 2 x 1/2 ark eller arkrester, alle fra perioden 1940-1990. Høj pålydende værdi.
Lot no: 5003212
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2018
21:00:00
Briefmarkensammlungen
Färöer. Sammlung mit Färöer-Provisorien 1919 (mit Attest) sowie 1940-41. Halbiertes Kreuzband (1919) auf Briefstück sowie halbierte 4 øre auch auf Briefstück mit Attest. Ferner Färöer-Sammlung bis 2000 postfrisch ohne Falz. Im selben Band Grönland-Sammlung mit guten Paket-Nachgebühren, u. a. AFA...
Lot no: 5007800
EUR 2,687 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2018
20:06:00
EUR 833