Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Færøerne hæfter og miniark
Færøerne hæfter og miniark. Lot med. 59 Ævintyr hæfter AFA nr. 100-105 50 Flytyper i hæfter AFA nr. 119-23 100 HAFNIA 87 miniark AFA nr. 133-35 Samlet AFA værdi ca. 25000
Lot no: 5305146
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
19:33:00
DDR 1949-1985
DDR 1949-1985. Samling i 3 Fortrykaalbum, med en del mærker sæt og miniark, primært samlet postfrisk (3)
Lot no: 5305149
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
19:45:00
Stort parti (10)
Stort parti. Palle med 10 store flyttekasser, med flere samlinger med bedre (bl.a. skillingsmærker) større hele vedren samling i mange bind (ca. 2 flyttekasser) breve og kort fra flere lande, 135-140 juleark fra 1950'erne også lidt andre ark, årsmapper m.m.
Lot no: 5306515
EUR 1,342 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
19:48:00
EUR 698
Hele verden frimærker og samlinger m.v. (2)
Hele verden mange samlinger i indstiksbøger og på albumsblade samt poser med i tusindvis af løse frimærker fra alverdens lande, herunder meget i Oversø. Hertil 4 albums og pose med FDC kuverter fra flere lande. Fylder 2 store flyttekasser
Lot no: 5306653
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 25/04/2019
20:00:00
EUR 134
Danmark julemærker helark samling 1947-2015 m.v.
Danmark samling julemærker i helark monteret i 2 albums med indhold af ofte flere af hvert ark, men også noget i andre udgivere bl.a. Røde Kors. Samlingen forekommer komplet for perioden 1947-2015 minus de 3 ark med provisorier, arkene forekommer fine og ufoldede. Hertil 2 indstiksbøger med ...
Lot no: 5277248
EUR 376 DK, Aalborg, Nibevej 25/04/2019
20:05:00
EUR 255
Danmark samling frimærker og hele verden m.v.
Danmark stemplet samling monteret i 2 stk Leuchtturm album med kassetter og klemlommer. Samlingen indeholder ca. 20 skillingsmærker og en del bogtryk samt bag i bogen m.v. Hertil kasser og poser med frimærker og breve m.v. fra mange lande.
Lot no: 5291418
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 25/04/2019
20:10:00
EUR 174
Færøerne samling 1975-2015 **/*
Færøerne samling monteret i Stenderalbum / albumsblade. Samlingen forekommer komplet efter fortryk og er ustemplet i den ældre del mens den nyere del er postfrisk. Høj pålydende værdi.
Lot no: 5301852
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 25/04/2019
20:15:00
Grønland stemplet samling 1915-2009
Grønland stemplet samling monteret i Stenderalbum. Samlingen indholder 16 forskellige pakkeportomærker herunder AFA nr. 8 og 8I samt 4 i dublet. Samlingen forekommer komplet efter fortryk fra 1950-2009 inkl hæfteark, småark m.v.
Lot no: 5262592
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 25/04/2019
20:25:00
EUR 349
Holland samling 1876-2001 **/*
Holland postfrisk / ustemplet samling monteret i 2 Stender fortryksalbum. Samlingen er meget tæt besat og forekommer komplet efter fortryk fra ca. 1930 og frem. Samlingen er fortrinsvis ustemplet i den ældre del og postfrisk i den nyere del. Hertil 2 indstiksbøger med hæfter o.l.
Lot no: 5262603
EUR 1,208 DK, Aalborg, Nibevej 25/04/2019
20:30:00
EUR 591
Danmark samling frimærker 1854-1940 **/*/o
Danmark samling postfriske / ustemplede og stemplede frimærker monteret på 5 plancher. AFA katalogværdi ca. 37.000,-.
Lot no: 5239367
EUR 510 DK, Aalborg, Nibevej 25/04/2019
20:35:00
EUR 255
Samling årsmapper. DK, Norge, Finland, Åland, Island, Færøerne, Grønland.
Samling årsmapper. DK: 1969 - 1996 minus 1993, + 2 1995, incl danske særmærker 1985. Norge: 1974, 75, 1976 - 1989. Åland: 1984, 3x85, 3x86, 3x87, 3x88, 3x89, 3x90, 3x91, 2x92, 93, 94, 95, 96, 97, 2000, 2001, 2x2002 Island: 1976- 1989, samt 1994. Færøerne: 1975, 1978, 2x79, 2x80, 81, 2x82, ...
Lot no: 5313500
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2019
19:21:00
EUR 215
Samling frimærker. Hele verden.
Samling frimærker. Hele verden. Der er bl.a set Island helark 1947 m/ overtruk 35/5 auri, Grønland, lagermappe med Norge, England fragtbreve m/ porto, div FDC og postfrisk, Årsbog med Norske mærker 2006, m.m.
Lot no: 5294426
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/04/2019
12:20:00
Samling frimærker
Samling frimærker bestående af 4 album Rusland umiddelbart komplet stemplet fra 1976-1998, derudover 7 små mapper og lille æske blandet.
Lot no: 5255876
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2019
14:40:00
EUR 201
Dansk møbelproducent ,Kommode af fineret teak.
Kommode af fineret teak, 1960'erne.Øverste skuffe aflåselig og med nøgle H. 86, B.67, D.40cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5311229
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2019
18:33:39
Frimærkesamling. Skandinavien
Frimærkesamling. Samlinger fra Skandinavien. Bl.a. god Danmarkssamling med en del klassiske mærker, god Norge, Island mm. Mange dubletter i cigarkasser. Flere dubletmapper med bedre mærker fra USA, England, Frankrig, Italien mm.
Lot no: 5245103
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2019
19:13:00
EUR 201
Samling frimærker - Berlin (2)
Berlin i SAFE Dual album samt tyk indstiks bog med mange dubletter. Høj katalogværdi, pæne mærker, stemplet og ustemplet, flot opsat. (2)
Lot no: 5288757
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2019
19:32:00
EUR 403
Konvolut: Briefmarken und Sammelalbum 'Kosmos' (8)
Briefmarken / Briefmarkensammlung in 8 Alben. Sammelalbum 'Kosmos' von Zigarettenfabrik Kosmos, Dresden. Briefmarken aus verschiedenen Jahrzehnten, international, ungestempelt und gestempelt. Teils leere/nicht volle Seiten. (8)
Lot no: 5306806
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/04/2019
19:50:00
Samling postkort, ældre & nyere, 3 album og kasse
Samling postkort, ældre & nyere, 3 album. Samt kasse med blandet kuvert/postkort-indhold. Variable brugs- og aldersspor.
Lot no: 5295565
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 28/04/2019
21:14:27
Danmarkssamling 1851-2008
Danmarkssamling 1851-2008. Indstiksbog med mærker fra 1851-1970. 11 skillingsmærker, tofarvede, konger, posthus, provisorier, luftpost, kræftmærker, Dybbøl blokke m.fl. Fra 1970-2008 sidder samlingen i 2 luksus Safe album med kassetter. Medfølger lidt reklamemærker og sammentryk samt ...
Lot no: 5308263
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/04/2019
20:24:00
EUR 268