Category  Estimate
Time Showroom
123» ListGallery Lots per page
Albanien 1959-2004 Sportsmærker **
Albanien 1959-2004 Sportsmærker **. Samling i ringbind, med mange mærker sæt og miniark AFA 7-8000
Lot no: 5577220
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:18:00
Kosovo. Lot nyere mærker og miniark, m.m
Kosovo. Lot nyere mærker og miniark, m.m. med mærker optil 2017 AFA ifølge indleverne ca 23000
Lot no: 5568739
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
15:48:43
Tyskland m/områder
Tyskland m/områder. Stor samling i 8 fortrykslabum, m,m, med mange mærker sæt og miniark, inkl bedre (8)
Lot no: 5368804
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:45:00
EUR 242
Tyskland zoner 1945-48 **/*/o
Tyskland Zoner, Russiske Zoner incl. noget i lokaludgaver, Allierede Zoner og Franske zoner postfrisk / ustemplet / stemplet samlinger monteret på albumsblade. Samlingerne indholder en del miniark og de franske zoner forekommer nær komplet i hovednumre.
Lot no: 5540240
EUR 1,208 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:46:33
EUR 376
Førstedags kuverter i albums (6)
Danske førstedags kuverter bestående af 6 albums mellem 1941-1984. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (6).
Lot no: 5591618
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
18:50:00
Hele Verden samling (8)
Hele verden samling. Samling i 33 store indstiksbøger med mange mærker, sæt og miniark har alverdens lande
Lot no: 5576381
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:56:00
EUR 215
Rodeparti (12)
Rodeparti. Stort og tungt parti i 12 flyttekasser/storekasser med bl.a. 150-200 store indstiksbøger/fortryks-album, katoteker, Breve FDC, aklip m.m. alt ialt et parti med rigtig mange mærker, bedre er set. Eftersyn tilrådeligt da partiet er meget uoverskueligt Henstår på palle. køber står selv ...
Lot no: 5580312
EUR 1,074 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:10:00
EUR 564
Samling ældre Uruguay samt Panama kanalzone.
Samling ældre Uruguay 1877 og fremefter samt Panama kanalzone 1892 og fremefter. Stemplet, hængslet, samt lidt postfrisk.
Lot no: 5540183
EUR 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:48:00
Rusland. Lot nyere mærker og miniark m.m.
Rusland. Lot nyere mærker og miniark med mærker fra perioden (alt mellem ca 2011-2017) AFA ifølge indleverne ca 141000
Lot no: 5546609
EUR 2,013 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
19:49:00
EUR 940
TYSKLAND + SKANDINAVIEN. Parti i 8 album
TYSKLAND + SKANDINAVIEN. Parti i 8 album Velfyldt BUND samling i mest stemplet kvalitet og med få huller. Også andet Tyskland med bl.a. Zoner. Middelbesatte Skandinvien med Finland, Island og Norge. Desuden også en England samling.
Lot no: 5589648
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:58:00
EUR 255
Frankrig samling 1849-1978 m.v.
Frankrig fortrinsvis stemplet samling monteret i gl. Schaubek album. Samlingen er jævnt fordelt over hele perioden. Hertil pose med nyere miniark og hæfter m.v. samt indstiksbog med lidt i dublet.
Lot no: 5540246
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
20:06:00
EUR 322
Østrig samling 1850-1999 m.v.
Østrig stemplet samling dels monteret på albumsblade dels opsat i indstiksbøger. Samlingen er tæt besat over lange stræk og indeholder flere bedre serier m.v men også noget i feltpost, områder og post i udlandet. Hertil flere indstiksbøger tæt besat med dubletter også bedre mærker m.v.
Lot no: 5543108
EUR 1,074 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
20:07:00
EUR 671
Samling frimærker fra forskellige lande.
Samling frimærker fra forskellige lande. Tunesien, Peru, Bahamas, United Nations, Holland, Panama, Angola, mfl.
Lot no: 5565969
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:14:00
Samling ældre spanien. 1850 og fremefter.
Samling ældre spanien. Otte sider med forskellige mærker fra 1850 - 1934, et album primært med med lager. Primært stemplet.
Lot no: 5553950
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:26:00
Samling ældre frimærker. Mozambique, Kap Verde, Rep. Francaise,samt Portugal.
Samling ældre frimærker. Mozambique, Kap Verde, samt Portugal. Stemplet, hængslet, postfrisk
Lot no: 5592653
EUR 430 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:43:00
Ukranie samt Tjekkoslovakiet. Samling ældre frimærker.
Ukranie samt Tjekkoslovakiet. Samling ældre frimærker på plancher. Ukraine med forskellige mærker i perioden1918 - 1923. Lidt nytryk i det ældre. Tjekkoslovakiet med forskellige mærker i perioden 1918 - 1925. Primært stemplet og hængslet.
Lot no: 5557129
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:45:00
Samling ældre mærker. Guadeloupe, Sudan, Fransk Indie, Palæstina.
Samling ældre mærker. Guadeloupe, Sudan, Fransk Indie, Palæstina. samt Syrien.
Lot no: 5566004
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:46:00
Samling ældre Bolivia. 1867 og frem.
Samling ældre Bolivia med forskellige mærker fra1867 og frem. Stemplet, hængsle, samt lidt postfrisk.
Lot no: 5558009
EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:47:00
Samling ældre Canada og Hawaii.
Samling ældre Canada med forskellige mærker fra perioden 1868 - 1922. Hawaii med forskellige mærker fra perioden 1864 - 1894. Primært stemplet og hængslet.
Lot no: 5553947
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:47:00
Samling ældre Venezuela samt Liberia. 1866 og frem.
Samling ældre Venezuela med forskellige mærker fra 1866 og fremefter. Liberia med forskellige mærker fra 1897 og fremefter. Stemplet, hængslet, samt lidt porstfrisk.
Lot no: 5559247
20:54:00
EUR 242
Sverige julemærker helark samling 1905-2003 **
Sverige julemærker helark samling med 1905-08 incl. 1907 overtrykket, 1910-13, 1920, 22, 24-25, 27-29, 32-35. 38-39, 41-42, 45-47-48, 51, 53-57, 59-62, 1964-2000, 2002-03 og hæfte pakkemærker 1964. Ialt ca. 76 forskellige helark og 3 hæfter Alle ark ufoldet, enkelte ark med små skader i margin ...
Lot no: 5489629
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
20:57:00
EUR 94
Samling ældre frimærker på plancher. Georgia, Bayumi, Armenien, Tunis, Ceylon.
Samling ældre frimærker på plancher. Georgia, Bayumi, Armenien, Tunis, Ceylon. Stemplet, hængslet samt postfrisk.
Lot no: 5593679
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/02/2020
12:42:03
DANMARK. Samling SILKEBORG i 1,5 flyttekasse.
DANMARK. Samling SILKEBORG i 1,5 flyttekasse. Meget specialiseret samling med "næsten" kun mærker stemplet i Silkeborg eller forstæder dertil. Hovedsamlingen er i en masse grænne ringbind der fylder en hel flyttekasse med mærker og forsendelser der kun er stemplet i Silkeborg. Derudover ½ ...
Lot no: 5568667
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
19:24:00
EUR 537
Liechtenstein 1912-1995 (4)
Liechtenstein 1912-1995. Samling i 2 album, samt indstiksbog med, mange mærker sæt småark m.m. AFA 28000-30000 (4)
Lot no: 5568839
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 24/02/2020
19:31:00
EUR 87
Schweiz
Schweiz. Samling i indstiksbog, med mærker katalogværdi opgjort til ca 11000
Lot no: 5589568
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 24/02/2020
19:43:00
Canada 1893-2008
Canada. Samling i indstiksbog, med mange mærker katalogværdi opgjort til ca 12000
Lot no: 5589565
19:53:00
Luxembourg 1960-1988 **
Luxembourg 1960-1988 **. Samling i fortryksalbum, vist komplet i perioden (mangler vist 4)AFA ca 9000
Lot no: 5589563
19:59:00
Hele verden frimærkesamlinger m.v.
Hele verden 14 bind med frimærker fra alverdens lande.
Lot no: 5567175
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/02/2020
20:00:00
Samling ældre frimærker på plancher. Costa Rica samt Guatemala.
Samling ældre frimærker på plancher. Costa Rica samt Guatemala. Stemplet, hængslet, samt postfrisk.
Lot no: 5593729
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/02/2020
20:11:00
Samling ældre frimærker på plancher. Samoa, Fransk Congo, Laurenco, Senegal, Marokko, samt Wallis.
Samling ældre frimærker på plancher. Samoa, Fransk Congo, Laurenco, Senegal, Marokko, samt Wallis. Stemplet, hængslet samt postfrisk.
Lot no: 5593647
20:19:00
123»