123»   Lots per page   88 results ListGallery
Samling ældre postkort fra starten af 1900 tallet. (ca. 345)
Samling ældre postkort fra starten af 1900 tallet i 2 mapper. Primært fra Østjylland. De fleste skrevne og med frimærker. Fremstår i aldersrelateret stand. (ca. 345)

Lot no: 5859966
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02/12/2020
20:36
EUR 349
ENGLAND. SG. 1. 1d. black. Obliterated by the very rare MC of STONEHAVEN (doubleline MC). SG £4500

Lot no: 5849588
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 03/12/2020
19:01
TYSKLAND FELTPOST. Michel 7a. Single på brev dobbelt signeret.
TYSKLAND FELTPOST. Michel 7a. Single på brev dobbelt signeret. Sjælden ægte brugt brev. Creta 1944. INSELPOST udgave single på luftfeltpostbrev til Manheim. Feltpostnummer 68032 på bagsiden. Se foto. Signeret Pickenpack BPP og Rungas BPP.

Lot no: 5849603
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 03/12/2020
19:03
DANMARK. AFA 17 og 19. 8 Sk. samt 2 stk. 3 Sk. på flot anbefalet brev fra Nørrebro til Slesvig.
DANMARK. AFA 17 og 19. 8 Sk. samt 2 stk. 3 Sk. på flot anbefalet brev fra Nørrebro til Slesvig. PRAGT-brev!Attest: LN.

Lot no: 5849591
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 03/12/2020
20:03
Samling ældre Albanien. 1913 og frem.
Samling ældre Albanien. 1913 og frem. Stemplet, postfrisk, hængslet. Mange bedre mærker og LUX-stempler.

Lot no: 5498154
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03/12/2020
20:47
EUR 148
Samling ældre frimærker på plancher. Portugal, Madeira, Acores
Samling ældre frimærker på plancher. Portugal, Madeira, Acores, m.fl med forskellige mærker fra1868 og frem. Stemplet, hængslet, postfrisk.

Lot no: 5749320
EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04/12/2020
09:09
EUR 114
DANMARK. AFA 16-21. 1870 udgave. Diverse på planche i mest pæn kval. inkl. 3 stk. 16 Sk. og 5 stk. 48 Skilling.

Lot no: 5856651
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 04/12/2020
19:08
DANMARK. Samling i springbind (1852-1970) med velfyldt afsnit klassisk.
DANMARK. Samling i springbind (1852-1970) med velfyldt afsnit klassisk. Bl.a set pæn fuldrandet 4 RBS Kastaniebrun annulleret 113, 48 Sk, begge Posthuse, 3 stk Gl. luftpost, Tjeneste (16 Sk. linietakket med tyndhed) osv.

Lot no: 5856790
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 04/12/2020
19:08
EUR 161
DANMARK. Samling og lagerbog i 2 album (1851-1989)
DANMARK. Samling og lagerbog i 2 album. (1851-1989) Tynd samling med dog lidt bedre samt indstiksbog hvor der bl.a. er set komplet samling GL. Luftpost i postfrisk kvalitet.

Lot no: 5856811
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 04/12/2020
19:10
EUR 87
2 store flyttekasser med samlinger og lagerbøger Danmark
2 store flyttekasser med samlinger og lagerbøger Danmark - velordnede samlinger og lagerbøger/album indeholdende postfriske, ustemplede og stemplede mærker. Danmark samling med skillingsmærker (med fejl), tofarvede samt begge posthuse mm. Lagerbøger med mange stemplede og postfriske mærker. Ca ...

Lot no: 5846342
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 04/12/2020
19:17
EUR 376
KIRKESTATEN. AFA 11. 1 Scudo. Meget pænt ubrugt mærke med original gummi og gode rande. PRAGT-mærke. Signeret Alberto Diena
KIRKESTATEN. AFA 11. 1 Scudo. Meget pænt ubrugt mærke med original gummi og gode rande. PRAGT-mærke. Signeret Alberto Diena. Ny attest Martin Eichele. (AFA 20.000)

Lot no: 5862915
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 04/12/2020
19:26
SARDINIEN. AFA 6. 40c. rosa. PRAGT-mærke med brede rande og flot stemplet. Signeret Emilio Diena.
SARDINIEN. AFA 6. 40c. rosa. PRAGT-mærke med brede rande og flot stemplet. Signeret Emilio Diena. Ny attest (Martin Eichele). (AFA 8000)

Lot no: 5862916
19:28
DANMARK+GRØNLAND. Lille samling på løse sider (1853-ca.1940)
DANMARK+GRØNLAND. Lille samling på løse sider (1853-ca.1940). Indeholder bl.a. flot 8 og 16 Sk. 1854, meget pænt udseende AFA 14A, 8 Sk. LINIETAKKET, dog med bukket NØ. hjørne, men med centralt kombi. stempel 181. 48 Sk. rep. Velfydt herefter dog uden de bedste værdier, desuden en lille smule ...

Lot no: 5862917
19:45
FINLAND. Samling i LT album (1856-1944) med bl.a. AFA nr. 2
FINLAND. Samling i LT album (1856-1944) med bl.a. AFA nr. 2. Samling med bedre værdier men meget blandet kvalitet som sædvanlig i det ældste. 10 Kop, 1856 annulleret med kun BOX-stempel med udt. LN (lille tynd plet på bagsiden), diverse Stortakkede udgaver, mange løver og flere bedre 10 Mk. ...

Lot no: 5862918
19:50
DANMARK. 2 plancher med kvadrater i mest fin kvalitet, enkle lidt tætte/beskåret.
DANMARK. 2 plancher med kvadrater i mest fin kvalitet, enkle lidt tætte/beskåret. Indeholder bl.a. 14 stk. 4 RBS, 7 stk. 2 Sk med en annulleret 190: DAMPSK no. 6. 3 stk. flotte 16 Sk. 1854 og parstykke 8 Sk. 1858 mv.

Lot no: 5856611
20:58
EUR 215
DANMARK. 1864-udgave. Diverse på planche mest pæn kval.enkle med småfejl.

Lot no: 5856643
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 04/12/2020
21:01
Samling ældre Argentina. 1858 og frem.
Samling ældre Argentina med forskellige mærker fra 1858 og fremefter. Stemplet, hængslet samt lidt postfrisk.

Lot no: 5559245
21:25
Samling ældre spanien. 1850 og fremefter.
Samling ældre spanien. Otte sider med forskellige mærker fra 1850 - 1934, et album primært med med lager. Primært stemplet.

Lot no: 5553950
EUR 174 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05/12/2020
10:54
Danmark, Færøerne, Grønland. Samling årsmapper, FDC, m.m.
Danmark, Færøerne, Grønland. Samling årsmapper, FDC, m.m. bl.a i form af juleark. Årsmapper: Danmark: 1972-1942. Grønland: 1978-1984 - 2 x 1982. Færøerne: 1979-2003.

Lot no: 5742014
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05/12/2020
12:38
DANMARK. AFA 11,12 og 14. Godt brev sejlet med dampskib til California.
DANMARK. AFA 11,12 og 14. Godt brev sejlet med dampskib til California. Mærker annulleret med nummerstempel 1 og side stempel: KJØBENHAVN 11.8 og FRANCO liniestempel. 16 Sk. og 3 Sk. desuden også ramt af ankomststempel: NEW YORK 9 SEP. Håndskrevet: Pr. Hamburg or Bremen Steamer. Korrekt ...

Lot no: 5828540
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 05/12/2020
19:18
DANMARK. AFA 12+14+15. Flot 3 farvet frankatur på forsendelse til Holland med POSTAL SNYD! 4 sk. er genanvendt!
DANMARK. AFA 12+14+15. Flot 3 farvet frankatur på forsendelse til Holland med POSTAL SNYD! 4 sk. er genanvendt! Spetakulær forsendelse med påsat brugt 4 skilling (blå farve fra tidligere brug på andet brev samt noget let stempelsværte). Det genbrugte 4 skilling er defekt. Meget sjælden uopdaget ...

Lot no: 5863217
19:26
DANMARK. AFA 1Ia. Th. 1. 4 RBS. 4-stribe på brev ra KBH med kompas sidestempel til HAMBURG.
DANMARK. AFA 1Ia. Th. 1. 4 RBS. 4-stribe på brev ra KBH med kompas sidestempel til HAMBURG. Meget sjælden forsendelse med fuld indhold. 4-stribe med meget gode til beskåret rande. (DAKA 14.000)

Lot no: 5863255
19:34
"54" on 4 RBS Thiele, having full to wide margins with clean alongside double circle.
"54" on 4 RBS Thiele, having full to wide margins with clean alongside double circle. "K. P. A. RENDSBURG 9 / 11 53" on folded letter to Plön. Latest registered use of the double circle

Lot no: 5863173
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 05/12/2020
19:37
EUR 228
DANMARK. AFA 16,19 og 21. Unik 3 farvet skillingsforsendelse med ialt 58 Sk.
DANMARK. AFA 16,19 og 21. Unik 3 farvet skillingsforsendelse med ialt 58 Sk. Flot og ekstrem sjælden postforskuds brevforside med 48 sk, 8 Sk. tryk 3 og 2 Sk. tryk 6 sendt til Lübeck og med værdi: 180 Rdl = 135 Thaler sendt fra ÆRÆESKJBING 29/12-1873. 2. vægtklasse (4½ Qvint) og med box-stempel:...

Lot no: 5849562
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 05/12/2020
19:51
EUR 295
CIRCULAIRE nr. 42 1848. Circulaire sendt fra Generalpostdirectionen 4. november 1848.
CIRCULAIRE nr. 42 1848. Circulaire sendt fra Generalpostdirectionen 4. november 1848. Brevet omhandler brug af postale rater for militær forsendelser. Dettebrev sendt til det Kongelige Postkontor i Grenaa.

Lot no: 5863337
19:56
Frankrig (3)
Frankrig. Samling i 3 velfyldte indstiksbøger, med mange mærker og sæt/hæfter m.m.

Lot no: 5857289
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 06/12/2020
15:35
Holland
Holland. 1964-2003. Samling i springbind, med mange mærker/sæt/miniark m.m.

Lot no: 5857292
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 06/12/2020
18:06
Sverige 1858-1949
Sverige 1858-1949. Samling i fortryksalbum, med en del Våben, ringtyper, landestorms mærker, UPU optil 5 kr, samt 3/4-siddet parstykker m.m. Høj katalogværdi

Lot no: 5840238
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 06/12/2020
18:42
SOUTH AUSTRALIA. Good accumilation of classic issues including high values to 2s. 6d. etc. Very high cat. value.
SOUTH AUSTRALIA. Good accumilation of classic issues including high values to 2s. 6d. etc. Very high cat. value. and interessting lot for the specialist! All pages shown!

Lot no: 5864924
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2020
19:10
Samling frimærker - FDC (3)
Tre flyttekasser primært med 25 album med FDC fra Danmark, Grønland og Færøerne, 2 mapper mindeark samt diverse afklip, postkort mm. (3)

Lot no: 5863394
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06/12/2020
19:11
123»