My search agents   Save list   Create search agent
   Lots per page   7 results List Gallery
Henri Krauel. Kaminur, fransk romantisme med figur fra Rosseaus 'Julie', ca. 1850
Kaminur af forgyldt og patineret bronze, fransk romantisme, topfigur forestillende den forelskede Saint-Preux fra Jean-Jacques Rousseaus roman 'Julie, ou la nouvelle Héloïse)' siddende i romantisk landskab, på urets base et profil-portræt i relief af Rousseau, hvidemaljeret urskive med romertal ...

Lot no: 6139162
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:19
EUR 430
Moser, Paris. Französische Tischuhr/Reiseuhr aus Messing mit Alarm und Repetition, zweite Hälfte 19.Jh.
Moser, Paris. Französische Tischuhr/Reiseuhr aus Messing, Front, Seiten, Rückseite und Oberteil mit Glas, weißes Emaillezifferblatt mit römischen Zahlen, Wochentags- und Datumsangabe, Alarmfunktion, Repetition, signiertes und nummeriertes Uhrwerk 'MOSER A PARIS 5190'. H. Einschl. Griff: ca. 17,5 ...

Lot no: 6128634
EUR 3,356 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
21:07
EUR 2,416
Bordur i kasse af træ med Mao, 1950'erne-1960'erne
Bordur i kasse af lakeret træ, på urskiven gengivet formand Mao og en kinesisk folkemasse, der rækker 'Maos Lille Røde' i vejret samt en mekanisk arm, der vipper, når uret går, flankeret af farvebilleder af Mao og Zhou Enlai. H. 15 cm, B. 23 cm. Fremstår med brugsspor, revner i træet, uret gik ...

Lot no: 6146241
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28/01/2022
12:20
Napoleon III kaminur 1800/1900 tallet.
Napoleon III kaminur, front indlagt med ornamentik i Boullé manér med skildpadde og messing, Indvendigt også med ornamentik. Frankring, 1800/1900 tallet. . H. 37 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6151201
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29/01/2022
18:57
EUR 255
Fransk konsolur af forgyldt messing
Fransk konsolur af forgyldt messing med ung pige og dreng, blomster og blade. Hvidemaljeret urskive med sorte romertal. H. 44 cm. B. 36 cm D. 10 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Fremstår med alm. brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6150887
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30/01/2022
19:03
Japy frères. Historicismus kaminur af forgyldt bronze, 19 årh.
Japy frères. Kaminur af forgyldt bronze urkasse støbt i Historicismus stil med prydet vase i toppen, messing urskive med blå bemalet emalje romertal 19 årh. Urværk utydelig stemplet Japy frères, H. 37 cm. Fremstår uden pendul.

Lot no: 6151654
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/01/2022
20:16
Bucherer AG, Schweiz. Quartz bordur
Bucherer AG, Schweiz. Quartz bordur i hus af messing med glassider, H. 16 cm Fremstår med brugsspor,

Lot no: 6151925
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 31/01/2022
20:39
My search agents