Lots per page   11 results List Gallery
Japy frères Paris. Fransk kaminur af forgyldt bronze, 19 årh.
Japy frères Paris. Fransk kaminur af forgyldt bronze, top med siddende kvinde i romersk dragt med amfora og due, prydet vase, hvid emaljeret urskive med romertal, base rigt støbt med rocaille, H. 36 B. 48 D. 19 cm. optræksnøgle og pendul medfølger. 19 årh. Fremstår som defekt. Aldersrelateret ...

Lot no: 6200023
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/05/2022
19:15
EUR 161
Charles Frodsham. Bordur i messing, 1960'erne
Bordur i kasse af messing med kannellerede søljer, facetslebet glas på alle sider, hvid urskive med arabertal i front med graveret rankeornamentik, 8-dages værk og slagværk. Signeret Charles Frodsham, London. H. 16 cm, H. inkl. bæregreb 20 cm. Optræknøgle medfølger. Fremstår med alm. brugsspor. ...

Lot no: 6192255
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
19:42
EUR 403
To ældre kaminure (2)
To ældre kaminure. Ur i marmor/granit med hvid urskive . Skive mærket H.E. Holst København. H. 50 B. 28 D. 15 cm. Ur i messing H. 39 B. 31 cm.

Lot no: 6196887
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:24
EUR 215
Søjleur / bordur, bemalet træ, 1800-tallets slutning
Søjleur / kaminur m/ intarsia, søjler, bronze, bemalet træ m.m., urskive med romertal, 19. Årh. slutning, nøgle & pendul medfølger, H. 45 cm, B. 24 cm, D. 14 cm. Fremstår med alm. brugsspor bl.a. tørrelinier m.m. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6209996
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
13:13
Kaminur af sort marmor med broncer ca.1900 (2)
Kaminur af sort marmor dekoreret med broncer i form af fritstående søjler, figurer i relief, figurfrise m.m. Forgyldt urskive med sorte romertal, pendul og nøgle medfølger. Ca.1900. H.39 x 41 x 13 cm. Aldersrelateret stand, mindre kantafslag, knopper øverst med lidt skævhed. uret går ved ...

Lot no: 6182375
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:07
EUR 201
Fransk kaminur med drueplukker, ca. 1840
Fransk kaminur af forgyldt bronze og bronzeret zink, romantisk topfigur i form af drueplukker, metalskive med romertal, ca. 1840. H. 48. L. 38 cm. Fremstår med patina. Pendul og optræksnøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6196391
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:30
EUR 201
Fransk empire kaminur med græsk-romersk kriger af bronze og marmor, ca. 1820
Fransk empire kaminur af delvist forgyldt delvist mørkpatineret bronze og broget marmor med topfigur i form af græsk-romersk kriger, urskive af messing med romertal, ca. 1820. H. 52. L. 35 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Fremstår med reparationer og afslag på marmor (et marmorafslag ...

Lot no: 6196489
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:38
EUR 537
Jaeger LeCoultre. Bordur i forgyldt messing med 8 dags værk
Jaeger-LeCoultre. Bordur, urkasse af forgyldt messing og klar og blå akryl, indvendig motiv af forskellige dyr, mekanisk urværk med manuelt optræk. H. 18 cm., B. 13,5, D. 6 cm. Fremstår brugsspor, slid m.v. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ...

Lot no: 6204717
20:40
EUR 644
Mappin & Webb LTP London. W. Kaminur i Boulle manér
Mappin & Webb LTP London. W. Kaminur i Boulle manér. Fineret med skildpaddeskjold, hvori indlægninger og ornamentik af messing. Hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. 1800-tallets sidste halvdel. H. 50 cm. Fremstår med aldersrelateret brug, bl.a. løs ornamentik. Nøgle og pendul medfølger....

Lot no: 6208794
EUR 2,013 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2022
13:32
EUR 1,342
Dumoulinneuf & H. Molle, Paris. Fransk bordur, 1800-tallet
Fransk 1800-tals bordur med kasse af patineret metal på sokkel af forgyldt metal med palmetornamentik, prydet med forgyldte ornamenter og på toppen buste af Homer, hvidemaljeret urskive med romertal, urværket mærket Dumoulinneuf & H. Molle, Paris. H. 38 cm, B. 18,5 cm. Pendul og optræksnøgle ...

Lot no: 6192251
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25/05/2022
19:00
EUR 201
Glashütte. Astatisk nålepar, urmager-instrument
Astatisk nålepar, urmager-instrument til måling for magnetisme i urdele. På sokkel af træ med glaskuppel mærket 'Original Glashütte'. H. i alt 29 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6192267
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/05/2022
19:40
EUR 134
My search agents