Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
  ListGallery Lots per page
Bordsur
BORDSUR, 1900-talets första hälft, mahogny med intarsiadekor, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, kulben i mässing, höjd ca 31 cm
Lot no: 5310229
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24/04/2019
14:10:00
Bordspendyl senempire
BORDSUR, senempire, 1800-tal, krön med kvinna och fågel, förgylld och patinerad brons, pendel finns, höjd ca 36 cm
Lot no: 5310363
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
18:56:00
Bulle-Clock. Elektrisk kaminur i tilhørende kasse af mahogni.
Bulle-Clock. Elektrisk kaminur i tilhørende kasse af mahogni, messing og glas, værket nummereret 51257. H. 39 B. 22 D. , B. 22 cm. D. 17 cm. De elektriske Bulle ure blev udviklet i Frankrig omkring 1914, og den kommercielle produktion startede i 1920. Fremstår defekt, pendel gået fra/ løst. ...
Lot no: 5296856
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 24/04/2019
19:46:00
Jaeger LeCoultre, Tischuhr Atmos 'Moderne'.
Luigi Colan. Jaeger LeCoultre, Atmos 'Moderne'. Sehr seltene rechteckige Tischuhr aus rhodiniertem und gebürstetem rostfreiem Stahl. Geht durch barometrische Druckänderungen. Maße 25 x 19,5 x 13 cm. Nr. 39927 Mit minimalen Gebrauchsspuren. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die ...
Lot no: 5253490
EUR 6,443 DK, Herning, Engdahlsvej 24/04/2019
20:47:00
EUR 3,356
Schatz årsur i glaskuppel
Schatz årsur / bordur i glasklokke, hvid urskive med blomsterranker og arabertal. H. inkl. klokke 30 cm. Brugsspor, afslag på glasklokkens nedre kant, optræksnøgle medfølger ikke. Optræksophænget ikke originalt. Uret virkede på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for ...
Lot no: 5294594
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
11:47:00
Kienzle, Uhr / Tischuhr, elektronische Tischuhr, Deutschland, Messing und Glas
Kienzle, Uhr / Tischuhr , elektronische Tischuhr, Deutschland, Messing und Glas. Elektronische Tischuhr mit Weltzeitziffernblatt, Zifferblatt mit Weltkartedarstellung und römischen Ziffern, Zifferblatt mit Herstellerbezeichnung, H.29cm, D. (Zifferblatt) 26,5cm, minimale Gebrauchs- und ...
Lot no: 5250684
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:35:00
EUR 200
Junghans bordsur
JUNGHANS, bordspendyl, 1900-talets första hälft, i form av pilot, patinerad metall, höjd 38 cm. . A Gentleman's Auction
Lot no: 5311754
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
11:04:00
Reseur
RESEUR, omkring 1900, Frankrike, fodral i mässing samt fasettslipat glas, vitemaljerad urtavla, höjd 13 cm
Lot no: 5311842
14:36:00
Austrian bracket clock by Johann Vellauer from Vienna
Austrian bracket clock by Johann Vellauer from Vienna, made in the eighteenth century. Rectangular case of wood, with a profile plinth. Crest with bronze application and carrying handle. All four side with glass. Inscribed underneath dial: 'Vellauer in Wien' and under 12 o'clock a space for...
Lot no: 5284518
EUR 3,200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27/04/2019
19:24:00
EUR 1,600
Bordsur
BORDSUR, förgylld metall, dekor föreställande ryttare till häst samt huns, urtavla med romerska siffror, höjd ca 40 cm
Lot no: 5312246
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
12:50:00
Bordsur
BORDSUR, fodral av trä, urtavla i vitmetall med romerska siffror och omkringliggande reliefdekor i gulmetall, märkt LAVA, höjd ca 32 cm
Lot no: 5312249
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
13:04:00
Empire vase clock
Empire vase clock made of gilded bronze. Baluster shaped body with three-dimensionally formed swan handles. Decorations / applications of wreaths and butterflies and a putto. Guilloche bronze dial, pendulum movement with thread suspension as well as half hour repetition on bell. Square, stepped...
Lot no: 5284504
EUR 1,500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
14:40:00
EUR 750
Art Deco kaminur af marmor med bueskytte
Art Deco kaminur af marmor monteret med person i form af patineret bueskytte h. 51 cm L. 61 cm. Urværk skiftet (org. medfølger) usign. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5275657
EUR 1,074 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/04/2019
16:39:00
EUR 537
Napoleon III Taffelur Forgyldt bronze
Napoleon III Taffelur Forgyldt bronze i Empire stil prydet med fremstillinger af læsende børn, noderhæfter og musikinstrumenter. Forgyldt dekoreret urskive med romertal. Ca. 1850. Uret er gangbart, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. H 32 cm. B 25 cm. Fremstår med aldersvarende ...
Lot no: 5313781
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 28/04/2019
18:05:00
French mantel clock with Apollo and Lyra
French mantel clock with Apollo and Lyra, with a case made of gilded bronze or bronze with black patina. Apollo is the God of light, healing, spring, moral purity and temperance as well as provenance and the arts in Greek and Roman mythology. Frieze in the shape of stylized acanthus leaves as...
Lot no: 5284503
EUR 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
19:19:00
EUR 500
Tischuhr, Mark Brazier Jones design (2)
Tischuhr, Mark Brazier Jones design, der Korpus gefertigt aus Messing, Zifferblatt mit arabischen Ziffern in schwarzer Farbe, auf dem Korpus bezeichnet:' Brazier Jones'. Maße ca.: H. 19 cm, B.7 cm, T. 4 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Die Funktion wurde nicht ...
Lot no: 5290631
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
19:29:00
Warminck lygteur ca. 1960
Warminck lygteur i fineret træ med detaljer i messing, gennembrudte sider, urskiven med motiv af Tower Bridge i London, batteridrevet., ca. 1960. H. 43 cm, B. 27 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5310841
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28/04/2019
19:30:00
Fransk nyrokoko kaminur af guldbronzeret metal, ca. 1880
Fransk nyrokoko kaminur af guldbronzeret metal på toppen siddende kvinde, der fodrer en ged, hvidemaljeret urskive med romertal, H. 38 cm, B. 43 cm. Optræksnøgle medfølger. Brugsspor, topprydelse knækket og limet, urskive med små revner. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5310832
19:42:00
Tischuhr, Mark Brazier Jones design
Tischuhr, Mark Brazier Jones design, der Korpus gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert, Zifferblatt mit arabischen Ziffern in schwarzer Farbe, auf dem Korpus bezeichnet:' Brazier Jones'. Maße ca.: H. 26 cm, B. 9 m. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Die Funktion wurde nicht ...
Lot no: 5290632
20:15:00
Fransk søjleur, 1800 tallet slutning
Fransk søjleur af sort bemalet træ, med perlemor dekor, fire søjler af alabast med ciseleret kapitaler, rundt urkasse med buet glas med ciseleret krans, hvid emaljeret urskive med arabertal og ciseleret plade, 1800 tallet slutning, nøgle og pendul medfølger H 43 B. 29 D. 12 cm. Fremstår med ...
Lot no: 5310788
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 29/04/2019
20:22:00
Bordspendyl Frankrike
BORDSPENDYL, Frankrike, 1880-tal, bronserad metall och marmor, figural, höjd ca 40 cm, bredd ca 33 cm
Lot no: 5314455
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 01/05/2019
10:18:00
Lot no: 5290629
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 01/05/2019
19:08:00