12»   Lots per page   32 results ListGallery
Eterna reseväckarur
ETERNA, reseväckarur, märkt nr. 166972, skinnfodral, 11x11 cm

Lot no: 5812939
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
21:43
Bordspendyl
BORDSPENDYL, omkring år 1900, urverk märkt "JT, Japy Freres", bronserad och förgylld, målade porslinsplaketter, varav urtavla märkt "London", verksnr 486.6, mått ca 28x12x42 cm

Lot no: 5812975
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
10:19
George Nelson. 'Pill Clock'
George Nelson, Bordur, 'Pill Clock' af lakeret træ og forkromet metal. Formgivet 1954. Fremstillet hos Vitra. H. 19 cm. Fremstår med brugsspor, herunder skævhed og afskalninger på viserne.

Lot no: 5813642
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
12:46
Kuppelur af bronzeret zink 1800 tallet (3)
Kuppelur af bronzeret zink, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, optræksnøgle og pendul. Base af sortlakeret træ, glaskuppel passer ikke helt til basen. 1800 tallets anden halvdel. Aldersrelateret stand.

Lot no: 5809856
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
17:11
Reseur Frankrike 1800-talets senare del
RESEUR, Frankrike, 1800-talets senare del, manuellt urverk, cylindergång med timrepetition, mässingsfodral, glas med fasad kant, emaljerad urtavla, höjd ca 120 mm, bredd ca 85 mm, djup ca 80 mm, nyckel för uppdrag samt reseetui i orignal medföljer

Lot no: 5813263
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
18:04
Kaminur af messing ca.1880 (3)
Kaminur af messing, emaljeret urskive med sort romertal, pendul og optræksnøgle. H.44,5 cm. Aldersrelateret stand, skader på emaljen, bagplade ind til urværk mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5811501
18:22
Forgyldt kaminur.
Forgyldt kaminur med glaskuppel. Emaljeurskive med romertal. Optræksnøgle medfølger. H. 45 cm. incl. kuppel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5810357
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:00
George Nelson. 'Diamond Clock'
George Nelson, Bordur, 'Diamond Clock' af valnød og messing. Formgivet 1953. Fremstillet hos Vitra. H. 18 cm. Fremstår med brugsspor, herunder skævhed og trykskader på spidserne, skævhed på viserne.

Lot no: 5813645
19:43
Neugotische Pendule / Tischuhr Bronze, vergoldet, Emaille, um 1870-1890
Neugotische Pendule / Tischuhr, Bronze, vergoldet, Emaille, um 1870-1890. Figurativ reich verzierte Uhr aus vergoldeter Bronze mit architektonischen Elementen und Kugelkrönung, Stundenangabe mit römischen Ziffern aus Emaille, auf zwei Füssen mit Flügellöwen stehend, H.48,5cm, B.36,5cm, T.10cm, ...

Lot no: 5757860
EUR 650 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/10/2020
21:06
EUR 500
Bordsur
JOHN THOMAS, bordsur, nyrenässans, fodral iidegransfanér, delvis träskuret, tassfötter i brons, kottar och handtag i brons, urtavla i tenn med arabiska siffror och omkringliggande reliefdekor i mässing, månfaskalender, London, England, nyckel finns, 1900-tal, höjd ca 42 cm

Lot no: 5813457
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
21:40
Bordspendyl, 1700-talets andra hälft
BORDSPENDYL, sengustavianskt stockholmsarbete, s k pendule portique, emaljerad urtavlan med arabiska siffror, signerad Sundberg Stockholm (Anders S., urmakare i Stockholm, verksam under 1700-talets andra hälft till omkring 1800), brännförgyllda monteringar i mässing, fodral av carraramarmor, fotplatta med kolonner, dekor av pinjekottar, runt urhus med korslagda vinlövskvistar, krönt av urna, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 47 cm

Lot no: 5814962
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
09:55
Fransk kaminur
A.H.& Cie. Frensk kaminur af messing og patineret zinkmetal. Rigt dekoreret med ornamentik, rocalier og vinranker. Top med mand med sækkepibe. Base med baggrund af lys marmor. Hvid emaljeret urskive med romertal. Urværk med timeslag. Optræksnøgle medfølger. 1800-tallets anden halvdel. Fremstår ...

Lot no: 5816325
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
13:27
Fransk konsolur. Forgyldt metal og mamor. 19. årh.
Fransk konsolur af forgyldt metal og sort/rød marmor. Hvidemaljeret urskive med sorte tal bag glas. 19. årh. Urværk mrk. Japy Frères. H. 47. B. 32. D. 16. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5808460
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 25/10/2020
18:04
Fransk konsolur. Grå marmor. 19.årh.
Konsolur af gråfarvet marmor. Hvid emaljeret urskive med sorte tal bag glas. Urværk mrk. Japy Frères. H. 38. B. 18. D. 13. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5808396
18:15
Engelsk standur af egetræ S. Whalley Manchester 1800 tallet.
S. Whalley Manchester engelsk standur i kasse af eg, urskive af messing og zink med romertal, hjørneornamentik af forgyldt metal støbt. H. 201 cm. To lodder optræksnøgle samt pendul medfølger. Nøglen til låge medfølger ikke. Fremstår med brugsspor og skader på kasse, manglende sekundviser. ...

Lot no: 5803197
EUR 215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25/10/2020
19:08
Standuhr / Uhr, Mahagoni, Holz, Metall
Standuhr / Uhr, Mahagoni, Holz, Metall. Standuhr mit einem rechteckigen Korpus aus Holz, silberfarbenes Ziffernblatt mit schwarzen römischen und arabischen Ziffern, sowie Floraldekor versehen, mit abschließbarem Uhrenkasten und Uhrenschrank, innen mit einem Pendel und einem Hängegewicht, Uhrwerk ...

Lot no: 5802900
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/10/2020
19:27
EUR 100
Anthony Hutchinson Leeds, engelsk standur. 1700-tallet.
Anthony Hutchinson Leeds, engelsk standur. 1700-tallet. Standur af mahogni, dekoreret med intarsia og udskæringer. Med bemalet månefase. H.220, B. 53, D. 26 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Tørrevner Optræksnøgle og lodder medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten,

Lot no: 5810655
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
19:48
EUR 101
Fransk Napoleon III kaminur i forgyldt metal. 1800-tallets anden halvdel
Fransk Napoleon III kaminur i forgyldt metal med figur af fiskerdreng, anker, planteornamentik og ornamenter, urskiven i hvid emalje med romertal. H. 42 cm, B. 29,5 cm. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, afslag på urskiven.

Lot no: 5760564
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:12
EUR 201
Uhr / Tischuhr, Holz / Messing, Jugendstil
Uhr / Tischuhr, Holz / Messing, Jugendstil. Tischuhr aus Holz mit einem architektonischen Aufbau, mit Jugendstil-Ornamentik geschmückt und mit arabischen Ziffern, rückseitig mit einem Türchen versehen, H.20,5cm, B.49,5cm, T.15cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer im Holz.

Lot no: 5742869
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/10/2020
20:28
EUR 80
Konsolur med tilhørende piedestal i regence-stil lavet efter design af André Charles Boulle (1642-1732) af nøddetræ og forgyldt bronze. 1900-2000-tallet. (2)
Konsolur med tilhørende piedestal i regence-stil lavet efter design af André Charles Boulle (1642-1732) af nøddetræ med indlægninger af messing, støbt med figurer, klassicistisk maske, rocailler, ornamentik og bladværk af forgyldt bronce, konsolur med timekrans med emaljeret plaketter med ...

Lot no: 5814340
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:40
EUR 537
Bordspendyl 1800-tal
BORDSPENDYL, 1800-tal, förgylld zink, Frankrike, vitemaljerad urtavla märkt D.O Sangberg Malmö, höjd inkl. glaskupa samt sockel ca 55 cm

Lot no: 5816890
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
10:41
Baume & Mercier Reisewecker
Baume & Mercier Reisewecker, Edelstahl, Quartzwerk, silberfarbiges Zifferblatt mit Leuchtzeigern und arrabischen Ziffern. Nr.: 800249 Maße: 52 x 46 x 11 mm.

Lot no: 5730179
EUR 450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26/10/2020
12:00
EUR 300
Bordspendyl Frankrike 1800-tal
BORDSPENDYL, 1800-tal, Frankrike, Paris, förgylld brons, vitemaljerad urtavla mäkrt Hry Marc, A Paris, höjd 35 cm

Lot no: 5817118
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
15:38
Pendule, Frankreich, 2.Hälfte 19.Jh.
Pendule, Frankreich, Zinkguß, vergoldet, 2.Hälfte 19.Jh. Auf Voluten die durchrochen gegossene Sockelfront. Das runde Uhrengehäuse auf Naturpostament, flankiert von der Firgur eines Bauern bei der Rast. Zifferblatt mit weißem Email und römischen Indices. Pendelwerk (Pendel und Schlüssel fehlen) ...

Lot no: 5809886
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26/10/2020
18:28
EUR 150
Angelus bordur
Angelus bordur med hus af messing. Sølvfarvet urskive med logo og arabertal. Mekanisk urværk med manuelt optræk. H. 17 cm. B. 16 cm. Uret gik på vurderingstidspunktet men Lauritz indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5816535
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
20:06
Mechanische Uhr, Kunststoff und Metall, England, um 1900
Mechanische Uhr, Kunststoff und Metall, England, um 1900. Mechanische Uhr mit Fallblättern auf je zwei Spulen verteilt mit arabischen Ziffern, in einer zylindrischen Metallkonstruktion versehen, die von einem zentrierten Kunststoffgehäuse umfangen wird, oberseitig mit Henkel, H.13cm, D.8,5cm, ...

Lot no: 5760230
EUR 850 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26/10/2020
21:54
EUR 650
Bordsur Jaeger
BORDSUR, Jaeger, "Petite Neuch Teloise", med melodi, glasat fodral, höjd ca 13 cm,

Lot no: 5818407
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27/10/2020
09:42
Fransk konsolur. Forgyldt metal. 19 årh.
Fransk konsolur af forgyldt metal. Støbt med siddende mand og bøger. Hvidemaljeret urskive med sorte romertal og skift "Boiscontier, Rue de Caumartin, Paris". 19. årh. H. 49. B. 28,5. D. 10. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og revne i glasset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5818910
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/10/2020
19:12
Tischuhr / Uhr, Granit, Marmor, Messing
Tischuhr / Uhr, Granit, Marmor, Messing. Konstruktion aus einem rechteckigem Korpus mit Kugelkrönung, mit goldfarbener Bodüre und rotem Granit verziert, mit weißem Ziffernblatt und römischen Ziffern, auf einem rechteckigem Sockel stehend, Schlüssel vorhanden, H.40cm, B.22cm, T.12,5cm, ...

Lot no: 5810512
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27/10/2020
20:07
EUR 80
Bordspendyl
BORDSPENDYL, 1800-tal, senempire, brännförgylld, dekor i form av läsande kvinna med hund, vitemaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ink glaskupa ca 56 cm

Lot no: 5819887
EUR 479 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28/10/2020
10:22
12»