My search agents   Save list   Create search agent
1234»   Lots per page   114 results List Gallery
Waldmann. 10 sorte kontorlamper / bordlamper model OTE 118 (10)
Waldmann. 10 sorte kontorlamper / bordlamper. Model 'OTE 118' med blændgitter, monteres på bordplade. H. op til 100 cm. Fremstår med brugsspor, fejl og mangler kan forekomme. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (10)

Lot no: 6135070
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
13:15
Fog & Mørup. 'Kongelys'. Bordlampe af messing
Fog & Mørup. 'Kongelys'. Bordlampe af messing, skærm af lys plast. H. 47 cm, Ø. 37 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6149553
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
13:55
EUR 134
Poul Henningsen, PH 4½ bordlampe.
1 stk. Poul Henningsen, PH 4½ bordlampe af forkromet metal, skærmsæt af hvid opalglas, overskærm defekt , mellem skær mindre kant slag (indvendigt) H. 55, Ø. 45 cm. Almindelige brugsspor og patina. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra ...

Lot no: 6150050
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
14:28
EUR 403
Parti på 20 bordlamper, sort, kobber og silver, H. 20 og 33 cm (20)
Parti på 20 bordlamper, ass. modeller sort, kobber og silverfarvet metal, Højde er henholdsvis 20 og 33 cm. 4 af hver vist model. Selve lamperne er enkeltindpakkede, skærmene er ikke individuelt indpakkede. (20)

Lot no: 6122714

EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:00
EUR 121
Verner Panton 'Pantella' bordlampe
Verner Panton. 'Pantella'bordlampe af hvidt akryl plast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår med brugsspor og gulnet fod.

Lot no: 6150502
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:42
EUR 188
Le Klint, et par bordlamper, model 343. (2)
Et par bordlamper af blå glas, model 343. H. 34 cm. incl. fatning. Fremstillet hos Le Klint/Holmegaard. Fremstår med mindre brugsspor.

Lot no: 6150509
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:43
EUR 161
Poul Henningesen. Bordlampe
Poul Henningsen. Bordlampe monteret med overskærm af grønlakeret metal. Stamme af patineret metal, top og afbryderhus af bakelit; fod af brunlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 47 cm. Ø 38 cm. Fremstår med manglende glasskærme, defekt bakelit top, monteret med nyere ledning, ...

Lot no: 6150069
EUR 1,208 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:53
EUR 940
Lyfa mfl. Tre stel til bordlamper (3)
Lyfa. Tre stel til bordlamper af messing. H. 41-44 cm. Fremstår med mærker og brugsspor. (3) Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Lot no: 6150431
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:55
EUR 87
Poul henningsen. To Fatningshuse PH-2, 1930'erne samt tre baldakiner
Poul henningsen 1894-1967. To Fatningshuse PH-2, 1930'ernesamt tre baldakiner . Fatningshuse i bakelit og bruneret messing , omløber præget med PH lamps , patented. Trådbensstel. Begge stel stemplet PH-2 og Patented.(5)

Lot no: 6149262
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
19:59
EUR 537
Verner Panton for Holmeggard. Bordlampe model, New Wave
Verner Panton. Bordlampe af hvidt opalglas. Bredriflet overflade, fod af hvidlakeret stål h. ca. 50 cm. Ø. 43 cm. Model New Wave. Formgivet ca. 1984. Fremstillet hos Holmegaard. Fremstår med mindre afskalning ved top samt brugsspor.

Lot no: 6150186
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
20:15
EUR 376
Asger Bay Christensen. Seks bordlamper, model BC1 (6)
Asger Bay Christensen. Seks bordlamper, model BC1, af sortlakeret metal, flexi arm af forkromet metal, justerbar i højden. H. 48 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte med ridser og mærker. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (6)

Lot no: 6137400
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
20:27
Poul Henningsen. Table lamp PH 3/2, red-varnished, anniversary edition
Poul Henningsen. Table lamp PH 3/2, anniversary edition. Stem and base piece made in brass and outfitted with red-varnished metal shades. H. 45 cm. Produced by Louis Poulsen. Features regular usage-related traces of wear and marks.

Lot no: 6149823
EUR 2,416 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:36
EUR 1,611
Lyfa table lamp, from the 1930s
Lyfa table lamp with a frame, top cover and base made in brass, shade set with a top-shade made in Lyfa red-varnished zinc, inside-shade made frosted glass, Produced at Lyfa during the 1930s. H. 50. Ø. 34 cm. Features age and usage-related traces of wear and marks.

Lot no: 6142883
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:40
EUR 940
Poul Henningsen. 4/3 Table lamp, 1930s
Poul Henningsen 1894-1967. 4/3 Table lamp with stem, base, top plate, and top screw in burnished brass, in-line, on/off switch in Bakelite, shade set in later painted pink matt glass. Stamped PH-4 Patented. Produced by Louis Poulsen 1930s. H. 56 cm. Ø 40 cm. Signs of wear commensurate with age, ...

Lot no: 6142855
EUR 8,054 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:43
EUR 5,369
Svalen Jane led bordlampe
Svalen Jane led bordlampe med klar akryl skærm, stamme af blankpoleret, rustfri stål. H. ca. 37,5cm. Ø. 40cm. LED pæren er indbygget i lampen. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6149432
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
20:55
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen. Table lamp, PH 3½ / 2, 1930s, No. 21
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen. PH 3½/2 table lamp, patinated metal frame, etc. In-line on/off button switch in Bakelite, newer cord, top cover and screw, wire leg frame stamped PH3-PATENTED; glued screw, yellow top shade painted metal (scratched), yellow middle shade in glass ...

Lot no: 6149292
EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
21:18
EUR 1,745
Bordlamper, model Sarasota m/ hvide skærme
To bordlamper, model Sarasota m/ hvide runde skærme, lampe af metal, H. 36 cm. Fremstår ubrugte (2)

Lot no: 6088668

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 27/01/2022
12:52
2 bordlamper af sortlakeret metal (2)
To bordlamper model Chili, sortlakeret metal, gennembrudt overflade, indvendigt guldfarvet. H. 22,5 cm. Ligger i org. emballage.

Lot no: 6145350

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 27/01/2022
13:04
Wendelbo. Meta Table Lamp

Lot no: 6027709

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
14:23
Wendelbo. Meta Table Lamp

Lot no: 6027711

17:20
Wendelbo. Meta Table Lamp

Lot no: 6027698

17:42
Par Loch Ness bordlampe i alu metal. (2)
2 stk. Loch Ness bordlamper i alu metal, incl. halogenpære. Højde 51 cm. 50w Halogen G6,35 /m dæmpe. Fremstår i original emballage. Modelfoto (2)

Lot no: 6148568

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27/01/2022
18:08
Angle Seeddesign. Bordlampe af metal.
Angle Seeddesign. Bordlampe af metal, betonfod, sort stofskærm. H. 92cm. Indstillelig og med lysdæmper. Modelfoto

Lot no: 6148526

18:40
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Opalglas.
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Opalglas. Mat hvid stel, skærm af opalgals. Glanslakeret aluminium. Højde: 51,7 cm. Fod Ø: 20 cm. Original emballage. Modelfoto.

Lot no: 6151393

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27/01/2022
19:00
EUR 87
Bordlamper. model Marala Antique Messing (2)
Bordlamper, model Marala, lamper med slank stamme i antique Messing look/sort indlæg samt runde sorte chintz skærme. H. 59 cm. inkl. Skærme. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Lot no: 6148410

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 27/01/2022
19:15
Par Loch Ness bordlampe i blank sort metal. (2)
Par Loch Ness bordlamper i blank sort metal, incl. halogenpære. Højde 51 cm. 50w Halogen G6,35 /m dæmper. Fremstår i original emballage. Modelfoto (2)

Lot no: 6148560

19:19
Par Loch Ness bordlampe i blank hvid metal. (2)
2 stk. Loch Ness bordlamper i blank hvid metal med rød stofledning, incl. halogenpære. Højde 51 cm. 50w Halogen G6,35 /m dæmper. Modelfoto (2)

Lot no: 6148563

20:21
Bordlamper, model Marala, hvid med firkantet skærm
Bordlampe, model Marala, m/ brun firkantet skærm, stamme af hvidlakeret og forkromet metal. H. 90 cm. Fremstår ubrugt & i org. emballage.

Lot no: 6076386

EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 28/01/2022
11:33
EUR 87
Bordlamper, model Biswan
Bordlamper, model Biswan, Stamme i forkromet metal, sorte runde skærme. H. inkl. skærm 54 cm. Fremstår ubrugt & i org. emballage (2)

Lot no: 5863529

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 28/01/2022
11:49

Lot no: 6148409

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 28/01/2022
12:05
My search agents