12345...8»   Lots per page   223 results ListGallery
Ljusstakar Skultuna
LJUSSTAKAR, 3 st, Skultuna, mässing, höjd ca 12 cm

Lot no: 5812532
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
10:02
Boulottelampa 1800-tal
BOUILOTTELAMPA, brons, 1800-tal, för två ljus, höj- och sänkbar skärm av lackerad och bemålad plåt, konturerad fotplatta, höjd ca 59 cm

Lot no: 5812598
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
12:26
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-/2000-tal, fot av bronserat trä och metall, i form av ananas, skärm av vit textil, fotens höjd ca 58, total höjd ca 94 cm

Lot no: 5812630
13:36
Bordslampa opalglas Luxus
BORDSLAMPA, Uno & Östen Kristiansson, Luxus, vitt opalglas, orange textilskärm på hållare i vit plast, totalhöjd ca 47 cm

Lot no: 5812671
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
15:08
Meda & Rizzatto for Luceplan. Bordlampe, model Otto Watt (2)
Alberto Meda & Paolo Rizzatto. LED Bordlampe, model Otto Watt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Luceplan. H. 50-1000 cm. Fremstår med alm. brugsspor/småridser. Modelfoto, så der kan være variationer i brugsspor.

Lot no: 5727196
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
16:04
Golvlampa Hemi
GOLVLAMPA, 1960/70-tal, gulmetall, reglerbar ljuspunkt, märkt Hemi, höjd 140 cm

Lot no: 5812698
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
16:08
Gnösjö Konstsmide
GNOSJÖ KONSTSMIDE, metall, etikettmärkt GK Typ 2115, höjd 31 cm.

Lot no: 5812702
16:16
Tre bordlamper, model Helena guld (3)
Tre bordlamper model Helena, bemalet gips, med afbryder på ledning, monteret med plisserede skærme, H. med skærme ca. 47-45-34 cm. (6)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.(3)

Lot no: 5778286

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
19:02
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio grå
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio, skærm af grålakeret metal. Designet af Cecilie Manz. Diameter 18 cm., Højde 51,7 cm. Fremstår ny i original emballage. Modelfotos.

Lot no: 5762775

EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:22
EUR 134
Half Moon Seeddesign Par bordlamper, hvid (2)
Half Moon Seeddesign Par bordlamper af hvidlakeret metal. Sort stofledning. Højde 60cm. (2)

Lot no: 5731527

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:56
Große Hollywood Regency Tischleuchte der 1950/60er Jahre
Große Tischleuchte / Hocker leuchte der 1950/60er Jahre. Konstruktion mit reich ornamentiertem, antikisierend gestaltetem Fuß aus goldfarben beschichtetem Holz, Lampenschirm mit cremefarbenem Stoffbezug, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27 und Schnurzwischenschalter. Maße ca. H. 70 cm, Ø 33...

Lot no: 5785098
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/10/2020
20:25
EUR 45
Rodolfo Dordoni for Foscarini. Bordlampe model Lumiere
Rodolfo Dordoni for Foscarini. Bordlampe model Lumiere med skærm af hvidt glas, stel af stål, ledning med lysdæmper. H. 45 cm. Ø. 27 cm. I original emballage. Modelfotos anvendt. Vejl. udsalgspis 5.095 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på ...

Lot no: 5797123

EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
20:35
EUR 255
Bordlamper, model Madrid Kobber, med plisserede bomulds skærme (2)
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik kobber m.m., H. 49 cm. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Lot no: 5772517

21:03
Golvlampa
GOLVLAMPA, Cottex, 2000-tal, stomme av marmor och gulmetall, för två ljuskällor, etikettmärkt, höjd ca 129 cm

Lot no: 5812913
21:17
Thomas Blakemore Bordsarmaturer ett par England
THOMAS BLAKEMORE, bordsarmaturer, ett par, England, neoklassisk stil, 1900-talets senare del, skaft i form av förgyllt dekorelement, kvadratisk svart sockel med fasad kant, konformat krön, tygklädda och fodrade skärmar i original, undersidigt etikettmärkta, höjd ca 76 cm inkl krön

Thomas Blakemore Ltd grundades1847 in Staffordshire.

Lot no: 5812984
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
10:28
Bordlampe, Menu spaces, model Peek 'hvid'

Lot no: 5744586

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
11:49
Bordslampa Einar Bäckström
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, 1900-talets mitt, märkt 6423 mässingsfot med trä stam och målad plåtskärm, höjd ca 48 cm

Lot no: 5813058
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
12:27
Robert Dudley Best. Gubi BL1 bordlampe. Sort/krom
Robert Dudley Best. Gubi BL1 bordlampe. Skærm sortlakeret metal, stel i krom. Justerbar højde 51-84 cm. skærmdiameter 16 cm. Fremstår med ridser og brugslidtage.

Lot no: 5785402
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
12:56
EUR 161
Vico Magistretti for Artemide. 'Dalu' bordlampe af plast
Vico Magistretti. 'Calu' bordlampe af sort plast. Fremstillet af Artemide. H. 26 cm. Udstillingsmodel. minimale brugsspor. Bordlampe, model

Lot no: 5814223

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
13:24
Lampe af keramik
Lampe af glaseret keramik dekoreret med blå Borg og Ridder. Signeret i bund DK/KD. H. 28/48 cm. Fremstår med snavs og brugsspor.

Lot no: 5811682
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
13:31
Hay bordslampa
HAY, ''Cast Table Drum Shade S Think'' bordslampa, samtida, fot av gjutjärn, skärm av tyg och plast, totalhöjd (inkl skärm) ca 66 cm

Lot no: 5813104
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
13:35
Greta M. Grossman for GUBI. Bordlampe model B4
Greta M. Grossman for GUBI. Bordlampe model B4 med lakeret bevægelige skærme. H. 31,5 cm. B. 14,4 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5813713

EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
13:47
Bordslampa Edgar Böckman
EDGAR BÖCKMAN, bordslampa, stengods, armatur i mässing, 1900-talets mitt, egen verkstad, höjd ca 45 cm inkl skärmfäste

Lot no: 5813111
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
14:04
EINAR BÄCKSTRÖM
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, 1900-talets mitt, märkt EB 6423 made in Sweden, mässingsfot med trä stam och målad plåtskärm, höjd ca 50 cm

Lot no: 5813114
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
14:07
Bernard-Albin Gras for Lampe Gras. Samling skærme til div. lamper. (14)
Bernard-Albin Gras for Lampe Gras. Samling skærme til div. lamper, primært model No. 205. Udstillingsmodeller. (14) Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698032

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
14:24
EUR 101
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet. Bordlamper, model Pedrera PD1, blå (2)
Barba Corsini 1916-2008 & Joaquim Ruiz Millet født 1955. To bordlamper, model Pedrera PD1 af blålakeret metal. Designet i 1955. Fremstillet hos Gubi. H. 33,5, Ø 13 cm. Modelfoto. Original emballage. UK stik (2)

Lot no: 5814505

14:25
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på fire bordlamper, model 'Tolomeo mini'. (4)
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Et sæt på fire Bordlamper med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fod Ø. 20/23 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Lette brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Modelfotos. (4)

Lot no: 5778615
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
14:38
Et par Holmegaard bordlamper af opal-glas, model One (2)

Lot no: 5272926

EUR 148 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
15:30
EUR 114

Lot no: 5813712

15:46

Lot no: 5737230

EUR 242 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/10/2020
15:55
12345...8»