Category  Estimate
Time Showroom
1234» ListGallery Lots per page
Bordslampa jugend
BORDSLAMPA, jugend, ställning i metall, skärm i glas, höjd 33 cm
Lot no: 5592210
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:20:00
Josef Fransk bordslampa
JOSEF FRANK, bordslampa, "Smycket", 1900-talets andra hälft, Svenskt Tenn, modellnummer 2483, mässing, gröna orginalskärmar, höjd med skärm ca 29 cm
Lot no: 5592217
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:34:00
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme (2)
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik kobber m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Lot no: 5579901

EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
14:14:00
Bordslampa
BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal, detaljer i mässing samt svärtad metall, två ljusarmar
Lot no: 5592238
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
14:28:00
To bordlamper, model London, hvide kantede skærme (2)
2 Bordlamper, model London, m/ hvide skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 86 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Lot no: 5556251

EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:32:00
Bordlamper, model Madrid m/ bomulds skærme, antik messing m.m., H. 49 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Lot no: 5562140

15:07:00
Tolomeo Micro Artemide
MICHELE DE LUCCHI & GIANCARLO FASSINA, "Tolomeo Micro", skrivbordslampa, Artemide, Italien, formgivningsår 1983, reglerbar höjd
Lot no: 5592252
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
15:08:00
Bordlamper, model Biswan
Bordlamper, model Biswan, hvide runde skærme, metal m/ krom look, H. inkl. skærm 54 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb samt skærme. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses...
Lot no: 5555727

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
15:18:00
Herman A.Kähler bordlampe i keramik 1930érne
Bordlampe fra Kähler´s keramiske fabrik i Næstved. Med beige /brun glasur h. 20 cm excl. montering. Med små glasurafskallinger
Lot no: 5582681
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
15:58:00
Peter Tereszczuk. Figurine table lamp in bronze, H. 41 cm (CD)
Peter Tereszczuk, 1875-1963 Austria/Ukraine. Figurine table lamp in bronze with girl and kid. H. 41 cm. Art Nouveau. Signed P. Tereszczuk. Minimal signs of wear, older cord.
Lot no: 5589859
EUR 752 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
16:00:00
EUR 349
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Lot no: 5488460
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
16:05:12
To Bordlamper, model Fresno, m/ hvide skærme (2)
2 Bordlamper, model Fresno, m/ hvide skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 47 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)
Lot no: 5556009

16:24:00
Bordslampa Kina
BORDSLAMPA / PERUKSTOCK, porslin, Kina, samtida, dekor med landskap, höjd (porslinsdel) ca 29 cm
Lot no: 5592318
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
17:46:00
Bordslampor 1 par Carl Fagerlund Orrefors
CARL FAGERLUND, 1 par, bordslampor, Orrefors, underfång i vitt, fäste i svartlackerad metall, signerade Orrefors, numrerade 1301503/1201503, etikettmärkta, höjd ca 36 cm
Lot no: 5592321
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
18:02:00
Holmegaard glasværk. Bordlampe af grønt glas
Holmegaard glasværk. Bordlampe af grønt glas H. 48 cm. inkl. fatning. U. skærm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5593199
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:34:00
Kinesisk bojan monteret som bordlampe
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret med 'Double Happiness' symbol og stiliseret bladværk, monteret som bordlampe med fod af træ. Bojan fra starten af 1900 tallet. H.52 cm inkl. montering. Brugsspor.
Lot no: 5587571
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
18:48:00
Paar Tischleuchten Modell Daphine für Lumina und Tizio für Artemide (2)
Paar Tischleuchten: Modell Daphine für Lumina und Tizio für Artemide. Mehrfach verstellbare, Konstruktion aus Metall und schwarz lackiertem Metall. Unterseitig bezeichnet. Maße ca. Höhe 76 cm - 90 cm, Durchmesser Fuß 8 cm - 11 cm. Gebrauchsspuren (2).
Lot no: 5567360
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:19:00
EUR 120
Bordslampa
BORDSLAMPA, omkring 1940-tal, märkt MBM samt numrerad 2759, mässing, skärm i textil, höjd ca 41 cm
Lot no: 5592364
19:20:00
Bordlamper, model Fresno, m/ mørkebrune skærme (2)
Bordlamper, model Fresno, m/ mørkebrune skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 47 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)
Lot no: 5556048

19:22:00
Tischlampe von Holmegaard
Tischlampe von Holmegaard. Lampenfuß aus Opalglas, ausgestattet mit einer Brennstelle. Bezeichnet mit Etikett: 'Holmegaard Lamp Art, Symmetrisk'. Kunststoffschirm mit Stoff bezogen, Maße ca. H.46cm T.16cm B.28cm. Gebrauchsspuren.
Lot no: 5580532
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:28:00
EUR 45
Antonio Citterio for Flos. To bordlamper, model Kelvin T (2)
Antonio Citterio for Flos. To bordlamper, model Kelvin T (2) Antonio Citterio. To skrivebordslamper med base og arm af forkromet metal, skærm af transparent plast med indvendig hvidmalet reflektor af metal. Formgivet 2003 af Antonio Citterio. Fremstillet af Flos, model Kelvin T. H. ca. 57 ...
Lot no: 5589837
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:31:00
Bordlampe, Le Klint, model 344 af Billmann-Petersen
Billmann-Petersen for Le Klint, designet i 1961, Model 344, bordlampe i messing med plisseret skærm (m/ falmet) og lampen kan højdejusteres, H. inkl. 60 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5585646
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:32:00
Rico Baltensweiler, Schreibtischlampe / Lampe, Metall, Schweiz
Rico Baltensweiler, Schreibtischlampe / Lampe, Metall, Schweiz. Goldfarben lackierte Schreibtischlampe mit matt-braunem Lampenschirm, am Lampenhals angewinkelt und Winkel verstellbar, mit einer Brennstelle versehen, mit Vorrichtung zur Anbringung an den Schreibtisch, H.60cm, B.57cm, T.22cm, ...
Lot no: 5577373
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:42:00
EUR 75
Henry & Lothar Gerhard, Schreibtischleuchte / desk lamp 1960er Jahre von Helo Leuchten, Germany
Schreibtischleuchte / desk lamp 1960er Jahre, Entwurf von Henry & Lothar Gerhard für Helo Leuchten, Germany. Am Reflektor mit Marke bezeichnet. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus verchromtem und lackiertem Metall, Details in schwarzem Kunststoff, ausgestattet mit Druckschalter im ...
Lot no: 5581828
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
19:43:00
EUR 55
Bordslampa 1900-talets andra hälft
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, dekor av putto i förgylld brons, total höjd inkl skärm ca 51
Lot no: 5592397
19:53:00
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Lot no: 5488396
19:58:00
Italienische Tischlampe, 1970er Jahre
Italienische Tischlampe, 1970er Jahre. Messing und Milchglas. Drei Brennstelle. Maße: ca. H. 46 cm, Dm. 46 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Lot no: 5557195
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
20:02:00
EUR 45
Wila, Paar Tischleuchten der 1960/70er Jahre (2)
Paar Tischleuchten der 1960/70er Jahre von Wila, Germany. Konstruktion aus farbig lackiertem Metall und Acryldiffusor, ausgestattet mit zwei Lampenfassungen E 27. Maße ca. H. 48 cm, Ø 36 cm. Leichte Gebrauchsspuren, Schirme teils mit kleinen Kratzern, Lackierung teils mit kleinen Mängeln / ...
Lot no: 5533636
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:02:00
EUR 100
Antonio Citterio for Flos. Bordlampe, model Kelvin T
Antonio Citterio. Skrivebordslampe med base og arm af forkromet metal, skærm af transparent plast med indvendig hvidlakeret reflektor af metal. Formgivet 2003 af Antonio Citterio. Fremstillet af Flos, model Kelvin T. H. ca. 57. Fodstykke: 20 x 20 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser, ...
Lot no: 5566973
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:02:00
Poul Henningsen, paar Tischleuchten Modell PH 2/1 für Louis Poulsen (2)
Zwei Tischleuchten Modell PH 2/1, dänisches Design von Poul Henningsen für Louis Poulsen. Entwurf von 1929. Konstruktion mit Stand und Gestänge aus verchromtem Metall, ausgestattet mit Diffusoren aus weißem Opalglas. Maße ca.:. D. 20 cm, H. 35,5 cm. Original verpackte Neuware. (2)
Lot no: 5593264

EUR 1,300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
20:09:00
EUR 1,300