12345...7»   Lots per page   190 results ListGallery
Tågtillbehör lok vagnar ,
LOK VAGNAR TILLBEHÖR, spår Ho, olika tillverkare, bl.a Lima, Fleischmann, Lilleput, Rivarossi, bl.a 13 ånglok, ellok, 22 vagnar, diverse figurer, reservdelar, rälsbitar, landskapsmoduler

Lot no: 5774768
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
15:26
Konvolut Holzspielzeug und Puppenstubenutensilien(
Konvolut Holzspielzeug und Puppenstubenutensilien, u.a. massives Holz, tlw. geölt und lackiert. Diverse Puppenstuben-Lampe, 1 großer Stall mit Zaunelementen, 1 Leiterwagen der Fa. "fagus", 1 steckbare Puppenstube, Mobiliar und diversen Utensilien. H: bis max 32 cm. Teilweise leicht bespielt. ...

Lot no: 5754286
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
15:33
Tre blikbiler, Bandai Ford Fairlane 500 Sunliner Friction m.fl. (3)
Tre blikbiler, Bandai Japan, Ford Fairlane 500 Sunliner i original emballage l.29,5 cm. Alm. aldersrelateret stand, lidt skader æsken. Anden mindre blikbil også en Ford Fairline (Made in Japan) l.20 cm, bagrude mangler og forrude med skade, samt Volvo PV 444 fra KS Asahi Japan med batteridrevet ...

Lot no: 5773871
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
16:53
EUR 188
Modelbiler 1:43, Tekno, Corgi og Dinky Toys (5)
Modelbiler 1:43, bestående af Tekno Morris 1100 nr.831, Volvo Amazon stationcar nr.830 og Opel Kadet nr.724. Desuden Corgi Toys Citröen DS 19 og Dinky Toys Triumph 2000. Aldersrelateret stand med få brugsspor.

Lot no: 5773874
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/09/2020
17:21
EUR 87
Gustavsberg dockservis
GUSTAVSBERG, "Maj", dockservis, 23 dlr, flintgods, 1900-talets första hälft, olika motiv liknande silhuettklipp, bestående av: 6 kaffekoppar med 7 fat, tillbringare, (höjd 12,5), soppterrin, skål, 2 olika uppläggningsfat, 6 djupa tallrikar, 6 flata tallrikar (diameter 14)

Proveniens: Tenhult herrgård, Jönköping

Lot no: 5774832
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
17:22
Konvolut Stofftiere und Puppe, u.a. von Steiff (7)
Konvolut Stofftiere und Puppe, u.a. von Steiff, u.a. "Biep"-Küken, 2 Hanspielpuppen in Form einer Kuh und eines Schafs, 1 kleine Katze. 1 kleine Textilkatze der Fa. "Die Spiegelburg", und 1 kleine Puppein Form der Figur Pumuckl. H: bis 32 cm. Leicht bespielter Zustand. (7)

Lot no: 5754288
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21/09/2020
17:53
Konvolut Puppenmöbel, Holz, 21.Jh. (8)
Konvolut Puppenmöbel, massives Holz, teilweise geölt und lackiert, 21.Jh. In verschiedenen Ausführungen und Größen. Bestehend aus 1 großem Kleiderschrank, 4-tlg. Sitzgruppe in Form einer Bank, 2 Armlehnsesseln und rundem Tisch, 1 großen Buffet, 1 kleinem Buffet und 1 kleinen Kommode. H: 57,5 bis ...

Lot no: 5755976
17:53
Svangunga
GUNGA, 1900-tal, bemålat trä, dekor i form av svanar, höjd ca 45 cm

Lot no: 5774851
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
18:07
Fleischmann Piccolo modeltog (2)
Fleischmann Piccolo modeltog bestående af bane med fem bygninger monteret på plade samt Statssæt nr. 9305. (2)

Lot no: 5772231
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 21/09/2020
18:21
Gyngehest 1800/1900 tallet.
Gyngehest 1800/1900 tallet. Fremstår kraftige brugsspor, reperationer samt tørrerevner. H. 70 cm. L. 94 cm.

Lot no: 5775284
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
18:47
Samling tin soldater figurer mm. (ca. 89)
Samling tin soldater figurer mm. best. af. 9 garder samt skilderhus (stemplet Reisler) af plast. Samling bemalet tin; ca. 17 diverse indianer, ca. 28 fransk soldater, 4 ryttere, 7 soldater i brun uniform, 2 indiske, 8 soldater i rød uniform, ca. 13 soldater i blå uniform. Alt med brugsspor, ...

Lot no: 5772485
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
19:35
EUR 114
Pilot mfl. samling modelskibe af bemalet tin (48+28)
Pilot, samling modelskibe af bemalet tin, færger, krigsskibe og hangarskibe, dertil 28 miniature. 8 fly, 8 fregatter og 12 ubåde. L. 2,5-16 cm. (Liste se foto) Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder mangler og mærker. (48+28) OBS tekst rettet.

Lot no: 5772481
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
19:39
EUR 148
Robbe, Flugzeugmodell 'Impression'
Robbe, Flugzeugmodell 'Impression'. Empfänger Multiplex Pico 4/5. Maße ca. L. 106 cm, B. 198 cm. Die Nase fehlt. Bei einem Flügel ist eine Ecke beschädigt. Alters- und Gebrauchsspuren. Die Funktion wurde nicht getestet, Lauritz.com garantiert nicht für die Funktion.

Lot no: 5772497
19:55
Tekno. Samling fly og æsker (5)
Tekno. Samling fly og æsker. Fremstår i god stand med brugsspor. (5)

Lot no: 5769364
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:13
EUR 121
Konvolut Puppenstuben / Puppenmöbel (3)
Konvolut Puppenstuben / Puppenmöbel, Konvolut bestehend aus drei Puppenstuben, einem Wohnzimmer und einier Küche, einem Schlaf- und Badzimmer sowie einem Klassenzimmer, jeweils möbliert und mit Zubehör, teilweise mit Puppen ausgestattet, H. 25-27,5cm, B.70-100cm, T.25-39cm. altergemäße ...

Lot no: 5746926
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/09/2020
20:23
To fjernstyrede modelskibe.Visby af Sverige og Falken af Danmark (2)
To fjernstyrede modelskibe i træ og plastic. Korvetten Visby af Sverige L. 75, H. 45 cm og Falken af Danmark. L.43, H. 30 cm. Uden fjernbetjening. Fremstår med brugsspor, helikopter limet. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Uden fjernbetjening. (2)

Lot no: 5756423
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:24
To købmandsbutikker (2)
To købmandsbutik af bemalet træ med disk og hylder og diverse varer, kasseapparat og en vægt. 1950'erne. Fremstår med brugsspor (2)

Lot no: 5760310
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:30
Tekno. Samling biler og æsker (10)
Tekno. Samling biler og æsker. Fremstår i god stand med brugsspor.

Lot no: 5769264
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:34
EUR 255
Håndbygget modelskib. Explorer, stor fjernstyret redningsfartøj i træ og plastic
Håndbygget modelskib. Explorer, stor fjernstyret redningsfartøj i træ og plastic. Monteret med kran og undervandsbåd. 35.180 MHz/ CH 78. L. 100 cm, B. 24 cm, H. 61 cm. Med opsats. Fremstår med brugsspor. Uden fjernbetjening. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5756424
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:36
EUR 188
Tre fjernstyrede modelskibe, Hjælperen, Pilot og Thore II (3)
Tre fjernstyrede modelskibe i træ og plastic: Hjælperen L. 32 cm, B. 15 cm, H. 40 cm, Pilot L. 33 cm, B. 12 cm, H. ca. 18 cm samt Thore II, L. 35 cm, B. 12 cm, H. 30 cm. Fremstår med brugsspor. Uden fjernbetjeninger (3) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5756420
20:37
Tekno. Samling brandbiler, bus mm. med æsker (13)
Tekno. Samling brandbiler, bus mm. med æsker. Fremstår i god stand med brugsspor. (13)

Lot no: 5769285
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 21/09/2020
20:41
EUR 322
Tekno. Samling biler i æsker (14)
Tekno. Samling biler i æsker. Fremstår i god stand med brugsspor.

Lot no: 5769343
20:52
EUR 779
Thomas Dam. To store Gjøl trolde (2)
Thomas Dam. To store Gjøl trolde. H. ca 44 cm. Mærket i bund: T.H. Dam 1979, samt "Made in Denmark" (2)

Lot no: 5729225
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
21:18
Corgi "Batmobile"
CORGI, Rocket Firing Batmobile, 267, med Batman och Robin, med kartong

Ingår i tema Dinky & Corgi Toys

Lot no: 5776212
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22/09/2020
10:04
Corgi Toys
CORGI TOYS, 13 st, olika modeller, bla "Popeye", 2 st "Bobsleigh", 2 st "Smith's Karrier Van", "Lotus Ean S2", "Volkswagen 1200 Saloon", "Hillman IMP", "Aston Martin DB5", "Mercedes 280 SL", "Mercedes Bens 220 SL Coupé", "Renault 16 Tour de France", "P 1800"

Lot no: 5776223
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22/09/2020
10:26
Großes Konvolut Playmobil, Zirndorf, 1990/2000er Jahre
Großes Konvolut Playmobil, polymerer Kunststoff, geobra Brandstätter Stiftung & CoKG, 1990/2000er Jahre. Verschiedene Themen, Figuren und variierendes Zubehör. Teilweise bespielter Zustand.

Lot no: 5754297
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/09/2020
11:22
EUR 50
Corgi Toys 10 st
CORGI TOYS, 10 st, "Volkswagen Toblerone Van" nr 441, "Volkswagen Breakdown Truck" nr 490, "Smith's-Karrier Mobile Canteen" nr 471, "Smith's Mister Softee Ice Cream Van" nr 428, "Musical Wall's Ive Cream Van on Ford Thames" nr 474, "Chevrolet Corvette Sting Ray" nr 310, "Heinkel Economy Car" nr 233, "Volkswagen 1500 Karmann Ghia" nr 239, "Austin Mini Van" nr 450, "Ghia-Fiat 600" nr 240, med

Lot no: 5776247
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22/09/2020
11:34

Lot no: 5754294
12:22
EUR 55
Thomas Dam, tre trolde(3)
Thomas Dam, tre trolde. h. 42 cm. Mærket under fod TH. Dam 1979. Model 806. Fremstår med brugsspor.(3)

Lot no: 5763099
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
13:01
Corgi Toys 10 st
CORGI TOYS, 10 st, "Chevrolet Corvette Sting Ray" nr 310, "Hillman IMP" nr 251, "Chrysler Imperial" nr 246 med passagerare och golfbag, "Mercedes Ben 600 Pullman" nr 247, "Le Dandy Coupe" nr 259, "Oldsmobile Super 88" nr 235, "Rover 2000" nr 252, "Volkswagen 1500 Karmann Ghia" nr 239, "Jaguar Mark X" nr 238, "Bentley Continental Sports Saloon" nr 224, samtliga med kartonger

Lot no: 5776273
13:02
12345...7»