1234»   Lots per page   91 results ListGallery
DOCKSKÅP
DOCKSKÅP med inredning, varierande åldrar, ca 1880-1930-tal, bestående av skåp i 3 våningar, låda undertill, diverse möbler och tillbehör, bl.ar 3 möbler i walterhausen stil, 2 sängar i metall, symaskin, blommbord, tavlor, taklampor, mm, skåpets höjd ca 131, 68x32 cm

Lot no: 5812722
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
17:00
Samling leksaker 1900-talets mitt
SAMLING LEKSAKER, 1900-talets mitt, bla Gingerdocka med tillbehör, 5 dockor, klädskåp, fåtölj, två docksängar samt två hundar

Lot no: 5812728
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/10/2020
17:12
Märklin Lokomotiven 'Krokodil'
Märklin Sammlung zum 150jährigem Jubiläum bestehend aus drei legendären Lokomotiven 'Krokodil' in originaler und passender Vitrine. Sammlung besteht aus weiße E-Lok bezeichnet 'New York Central Lines' 31859, grüner E-Lok SBB 31859 sowie brauner E-Lok SBB 14312, alle digital, gut erhalten und ...

Lot no: 5797809
EUR 2,148 DK, Helsingør, Støberivej 23/10/2020
18:24
EUR 1,262
Stor samling softplay bygge / legeklodser
Stor samling softplay bygge / legeklodser af skum betrukket med flerefarvet skai, flere str. og former,

Lot no: 5708420

EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
19:54
Newborn, Mattel, Lego. Større samling dukker og dukkeudstyr. (ca 60)
Større samling dukker, heriblandt små ældre bakkelit-dukker, nyere plastdukker fra Toptoy, Lego-dukker mm. Hertil diverse løsdele i form af tøj, og accessories. Desuden Flere mindre bøger om Barbie-dukker og andre samle-objekter. (ca 60)

Lot no: 5808305
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
20:05
EUR 161
Märklin tågset spår 0
MÄRKLIN TÅGSET, spår 0, 1940-50-tal, bestående av urverksdrivet ånglok R910, bagagevagn 17280, godsvagn 17910, godsvagn med bromshytt 17910, 2 personvagnar 17270, öppen godsvagn 17640, öppen godsvagn 17610, öppen godsvagn boggie 18480, dessutom medföljer 2 personvagnar från Buco samt omärkt Shell tankvagn, öppen timmervagn , en mängd räls, växlar, tunnel

Lot no: 5812897
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
21:01
Roco lok och vagnar
ROCO TÅGSET OCH VAGNAR, spår Ho, bestående av tågset 43026 med ånglok och 2 dubbelvagnar, vagnar: 11 st, bestående av personvagn 4257B, 4242, 44201B,4280, 4279, 44417, godsvagnar: 4358, 4340C, 4340A, 4358, 4353B, samtliga i fabriksfärpackningar

Lot no: 5813004
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
11:11
Lok tillbehör spår 0
LOK, VAGNAR OCH TILLBEHÖR, huvudsak spår 0, 1900-50-tal, blandade fabrikat, bl.a Bing, Kraus, Hornby, bestående av bla. ellok, brodelar, ånglok, diverse vagnar, semaforer, mm

Lot no: 5813025
11:32
Samling to æsker modelbiler. Matchbox / Lesney / mfl., 1970/80/90'erne
Samling diverse modelbiler. Matchbox / Lesney / mfl., 1970/80/90'erne 1 æske med 24 stk samt 1 æske med 48 stk. blandet stand, brugsspor.

Lot no: 5807228
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
12:40
EUR 114
Samling modelbiler. Matchbox / Lesney / mfl., 1970/80/90'erne
Samling diverse modelbiler. Matchbox / Lesney / mfl., 1970/80/90'erne 1 æske med 48 stk. blandet stand, brugsspor.

Lot no: 5807225
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
13:40
Tekno. Volvo langtrailer m/æske
Tekno. Volvo langtrailer med tilhørende æske. L. 30 cm.

Lot no: 5773831
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
14:42
EUR 201
Samling legetøjslastbiler (19)
Samling på 19 legetøjslastbiler fra blandt andet Solido, Majorette mfl. Brugsspor, samt enkelte med fejl og mangler. (19)

Lot no: 5744534
EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
15:36
Diverse trælegetøj
Diverse trælegetøj bestående af biler, tog, garage mm fra Hanse, Brio mfl. Brugsspor, samt fejl og mangler.

Lot no: 5763944
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
16:35
EUR 148
Märklin tåganläggning spår Ho
MÄRKLIN LOK OCH VAGNAR, spår Ho, mestadels 1950-60-tal, bestående av diesellok "Santa Fe", ånglok, "3087", ellok, ånglok 3032, 2 st personvagnar, 3 andraklass vagnar, kylvagn mm, ca 45 räls, tunnlar och diverse tillbehör, kataloger

Lot no: 5813249
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
17:28
Samling Märklin modeltog Spor H0 (100+)1
Samling Märklin modeltog Spor H0 bestående af 3 damplokomotiver, 2 tendere, et DSB MY diesel lokomotiv, 15 passagervogne, 37 godsvogne, en drejeskive, div. skinner, lidt huse og andet tilbehør. Mange dele i original emballage. Fremstår med brugsspor, skader og mangler kan forekomme, enkelte vogen...

Lot no: 5804734
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
17:52
EUR 349
Modelskib i montre
Håndbygget model af motorbåd bygget af bemalet og højglanslakeret træ og med detaljeret af krom. Båd længde 49 cm. Medfølger montre af glas. H. 19 L. 57 B. 15 cm. Montre fremstår med løse dele.

Lot no: 5809084
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
18:00
Märklin Spor G. stor LGB modelokomotiv samt godsvognvogn. (2)
Märklin Spor G. stor LGB modelokomotiv L. 25 cm. H. 17,5 B. 11 cm. samt LGB godsvogn.Nr. 4041 L. 32 H. 12,5 B. 11 cm. Ej testet Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Lot no: 5811701
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
18:29
Fleischmann tåganläggning spår Ho
FLEISCHMANN TÅGANLÄGGNING, spår Ho, huvudsak 1900-talets andra hälft, bestående av 3 ånglok, (1320, 1350, 17091), diesellok 1306, 36 vagnar, bl.a personvagnar, tankvagnar, kranvagn, mm, därutav 4 boggivagnar, en stor mängd räls, växlar, ställputtar, 7 transformatorer, mm

Lot no: 5813291
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
18:32
Samling tyske træfigurer (31)
Samling tyske træfigurer H. 10-37 cm. Fremstår med brugsspor, nogle løse i samlinger (31)

Lot no: 5811297
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:00
Modelskib. Sejlbåd
Håndbygget modelskib. Skandinavisk bådklasse. H. 161 L. 122 B. 18 cm. Medfølger målebrev Dansk Model Sejlerunion dat. 1941. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5809087
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
19:37
Robbe, Flugzeugmodell 'Impression'
Robbe, Flugzeugmodell 'Impression'. Empfänger Multiplex Pico 4/5. Maße ca. L. 106 cm, B. 198 cm. Die Nase fehlt. Bei einem Flügel ist eine Ecke beschädigt. Alters- und Gebrauchsspuren. Die Funktion wurde nicht getestet, Lauritz.com garantiert nicht für die Funktion.

Lot no: 5772497
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
19:42
Steiff "Mecki" och "Micki"
STEIFF (2), "Mecki" och "Micki", troll, höjd ca 18 cm

Lot no: 5813341
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
19:44
Märklin tåganläggning spår Ho
MÄRKLIN TÅGANLÄGGNING, spår Ho, bestående av ånglok, 3 täckta godsvagnar, 2 cementvagnar, 8 personvagnar, 2 tippvagnar, 2 öppna godsvagnar, ca 200 rälsbitar, 10 växlar, 7 stoppbockar, kryssväxel, övergång, 2 tansformatorer, påputtare, 2 omärkta tunnlar

Lot no: 5813362
20:05
Märklin, Spor H0 mm. Stor samling modeljernbane
Stor samling modeljernbane best. af;Märklin; 5 div. lokomotiver; ca. 98 div. vogne; 4 div. transformatorer; div. skinnemateriel; 10 div. Märklin kataloger.Endvidere fra div. producenter, herunder bl.a. Lima, Piko, Hobby Trade samt ukendte fabrikater; 6 div. lokomotiver; ca. 50 div. vogne; 6 div. ...

Lot no: 5797689
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
20:23
EUR 993
Samling håndmalede soldater 1:72, 1700-tallet
Samling håndmalede soldater 1:72, 1700-tallet. En større andel er tyske tropper. Bøger, huse og træer medfølger.

Lot no: 5805322
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:27
EUR 201
Modelskib 'LOP'
Håndbygget skibsmodel 'LOP' bygget af bemalet og lakeret træ. L. 87 B. 20 H. 29 cm.

Lot no: 5809086
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
20:41
Konvolut Autos und Zubehör, 1930er Jahre (11)
Konvolut Autos und Zubehör, Metallguß, farb. bemalt, 1930er Jahre. In verschiedenen Ausführungen, u.a. 1 Straßenbahn, Fa.-Bez. "Micro", 5 Automobile (davon 1 Modell mit gegossener Firmenbez. "Micro"), 1 Poller und 3 Begrenzungsschienen. L: 2 -18 cm. Altersspuren, Bereibungen, Restaurierungen, ...

Lot no: 5797478
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/10/2020
20:53
Flugzeugmodelle (3)
Flugzeugmodelle, Kunststoff, Holz. Maße ca. 90x120 cm, 130x160 cm, 140x145 cm. Gebrauchsspuren, kleine Beschädigungen. (3)

Lot no: 5772502
20:56
Märklin. Samling lokomotiver
Märklin. Samling lokomotiver. Fremstår med brugsspor og skader i malingen.

Lot no: 5803302
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:59
EUR 121
Jules Steiner flickdocka
JULES STEINER FLICKDOCKA, 1890-tal, huvud i bisqui märkt " J. Steiner S te S.G.D.G Paris Fire A 13", med insatta blå fasta ögon, sluten mun, hål för örhängen, blond mohairperuk, ledad kropp i trä och massa, klädd i rosa klänning, vita underkläder med spets, längd ca 52 cm

Lot no: 5814909
EUR 766 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
09:14