Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
Lehmann Ikarus
LEHMANN IKARUS 653, 1913-35, litograferad plåt i gult och rött, enmotorigt flygplan med pilot, urverksdriven, längd ca 26,5 cm
Lot no: 5592231
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:14:00
Gyngehest af træ.
Gyngehest af bemalet træ. L. 110, H.104, B.35 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5592998
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
16:19:00
EUR 94
Parti leksaker
LEKSAKER, 1900-tal, parti med leksaksbilar. bl a Dinky Toys, ångmaskin, tennsoldater, Walt Disney film "Pluto och Krabban , PEZ 1970/80-tal.
Lot no: 5592295
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
17:00:00
Kay Bojensen. Gyngehest af bøgetræ
Kay Bojesen. Gyngehest af massiv lakeret bøgetræ. Højde 47 cm. Længde 74 cm. Siddehøjde 26 cm. Fremstår med brugsspor herunder savmærke i sæde.
Lot no: 5591633
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:15:00
EUR 94
Tennfigurer
TENNFIGURER, soldater samt fordon, 1900-talets mitt, ca 200 st, Ole Gripenberg bok medföljer
Lot no: 5592380
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
19:36:00
Tekno. Samling biler (11)
Tekno. Samling bestående af otte personbiler og tre lastbiler. Bla. VW, Mercedes, Volvo, MG m.fl. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (11)
Lot no: 5582360
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:16:00
EUR 322
Roco, Heljan. Tre lokomotiver (3)
Roco lokomotivsæt nr. 69114 og 69065 samt Heljan lokomotivsæt nr. 6065 DSB. I originale æsker. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5591716
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:20:00
EUR 483
Märklin, Roco. Fire sæt med lokomotiver (4)
Märklin lokomotivsæt nr. 26544, 29180 og 29791 samt Roco 69039 DSB. I originale æsker. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5591722
20:24:00
EUR 564
Armand Marseille porcelænsdukke ca.1900, H. 47 cm
Armand Marseille porcelænsdukke med hoved, skulderparti og arme af bisquit, krop og ben af lyst læder, arme af lyst stof. Hoved mærket A.M. nr. 3300 -0, H.47 cm. Øjne med vippefunktion (virker)Ca.1900. Aldersrelateret stand, herunder hul på ene fod.
Lot no: 5563853
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:28:00
Märklin. Fire lokomotiver (4)
Märklin lokomotiver nr. 37667 og 39893 samt Heljan Dummy 4420 og 4411. I originale æsker. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5591718
20:29:00
EUR 430
Märklin. Samling vogne, skinner og tilbehør
Märklin. Samling vogne, skinner og tilbehør. I originale æsker. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5587327
20:36:00
EUR 537
Armand Marseille dukke
Armand Marseille dukke med hoved af porcelæn. Mrk.: A.G.M. 995. Lukkelige brune øjne, åben mund, blond paryk. Leddelt krop af komposit. Ca. 1920. L. 45. Fremstår med defekt finger og mindre afslag ved det ene øje.
Lot no: 5575739
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
20:40:00
Tekno. Tre modelbiler, Zonen (3)
Tekno. Tre modelbiler, Zonen af lakeret metal, best. af falckbil, kranvogn samt brandbil. 1950'erne. Fremstår med delvis manglende stige til brandbil. (3)
Lot no: 5589817
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
20:40:00
EUR 87
Hausser, Dreirad / Spielzeug / Kinderspielzeug, Holz, Metall, Deutschland
Hausser, Dreirad / Spielzeug / Kinderspielzeug, Holz, Metall, Deutschland, Gelbes Dreirad von Hausse aus polychrom lackiertem Holz mit roten und blauen Akzenten an Sitz und Reifen, unterseitig mit Herstellerstempel versehen, H.60cm, L.75cm, B.45cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...
Lot no: 5589083
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:45:00
EUR 45
Märklin. Fem lokomotiver (5)
Märklin. Fem lokomotiver nr. 37331, 37601, 36741, 37724 og 39641. I originale æsker. Fremstår med minimale brugsspor.
Lot no: 5591717
20:45:00
EUR 322
Märklin, Roco. Sæt med lokomotiv samt vogne (16)
Märklin. Samling vogne samt Lokomotiv nr. 28461, 28524 og 37504 med lokomotiv. I originale æsker. Fremstår med minimale brugsspor. (13)
Lot no: 5591720
20:55:00
EUR 564
Tekno samling militær modelbiler samt Reisler soldater
Tekno samling militær modelbiler, en enkelt ubekendt kanon samt Reisler mindre samling soldater. 1950/60'erne. Fremstår med brugsspor, fejl og mangler.
Lot no: 5589821
EUR 174 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
21:15:00
EUR 87
'Scandia' mfl. Tre barnevogne 1950/60erne (3)
'Scandia' mfl. Tre barnevogne 1950/60erne. Aldersrelateret brugsspor på stof/plast og forkromet stel H.70/80 L.70/90 cm. (3)
Lot no: 5591836
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2020
17:53:00
Delar till Märklin tågbana
MÄRKLIN Delar till tågbana; 1 lok Re 1010, 1 lok Märklin 3089, räls, transformatorer, ledningsstolpar, vagnar mm
Lot no: 5593523
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24/02/2020
18:20:00
Märklin/Heljan/Hobbytrtade HO m.m.
Märklin/Heljan/Hobbytrtade m.m. Lot med bl.a. Märklin Kranvogn nr. 4671 Heljan passagervogn nr 6098, 6054, 5262 Mck Passagervogn nr 1003 og 0802 Lima bumletog nr 4051 samt vid andre vogne m.m Fejl og mangler kan forekomme Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten
Lot no: 5593961
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 24/02/2020
18:37:00
EUR 161
Tekno Falckstation, to bondegårde mm
Tekno Falckstation med pose med chauffører, to bondegårde med diverse dyr i plast. Brugsspor.
Lot no: 5581677
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/02/2020
19:09:00
Tekno m.fl. En samling modelbiler (18+1)
Tekno. En samling på 16 modelbiler, herunder bl.a. 1 MG sportsvogn; 1 campingvogn; 1 Mercedes Benz 300 SL; 1 Volvo Amazon; 1 Jaguar E-type, denne med kraftige brugsspor, defekter og mangler. Medfølgende 1 Tekno prisguide fra 1988 af Dorte Johansen, denne indvendigt med skader efter fugt. ...
Lot no: 5594278
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2020
19:14:00
EUR 295
Renault pedaltraktor og pedal Jeep (2)
Lines Bros LTD. Militær pedal jeep, 1950'erne. Made in England. Med fire metalhjul med gummidæk, forrude og reservehjul mangler. Ratstyring og pedaler fungerer. Længde: 90 cm. Højde: 44 cm. Bredde: 44 cm. Renault traktor. L. 120 cm. B 63 cm. Justerbart sæde, luftfyldte gummihjul. En pedalarm ...
Lot no: 5593645
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 24/02/2020
19:19:00
Märklin HO Godslokomotiverne (2)
Märklin HO Godslokomotiverne (Digital) nr 34161 og 34880, begge i original indpakning. Fremstår med få brugsspor
Lot no: 5583518
EUR 349 DK, Helsingør, Støberivej 24/02/2020
19:30:00
EUR 188
Lima HO m.m. Samling tog, skinner m.m.
Lima HO m.m. Samling tog / lokomotiver m.m., bestående af LIMA HO togsæt m/ DB 111001-4 + 6 godsvogne m.m. i æske m/ defekter nr. 1355 ?, Lima HO Scarica Auto m/ tre biler i org. æske nr. 9051, Lima HO jernbaneoverskæring i org. æske nr. 021, Lima HO svingbro i org. æske nr. 052, 5 stk. Lima HO ...
Lot no: 5583418
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 24/02/2020
19:39:00
Schuco Kommando Anno 2000 modelbil
Schuco Kommando Anno 2000 modelbil med tilhørende optræksnøgle, brugsspor, enkelte småbuler samt optræksmekaniske skal efterses. L. 15 cm.
Lot no: 5581391
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2020
19:51:00
En samling fjernstyret legetøj m.m
En samling fjernstyret benzindrevet legetøj bestående af båd, biler og diverse tilbehør. Fremstår i varierende stand. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5589932
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2020
19:51:00
Japansk blik legetøj. Creature from the Black Lagoon og 8-Man (2)
Creature-Official Universal Studio Monster, mekanisk, gående blikrobot. H. 23 cm. Noble House-Japan 1991. Mekanisk 8-Man/ Eito, blik med optræk. H. 23 cm. K. Hirai/ J. Kuwata, Billiken Shokai- Japan 1997. Begge ubrugte i originale æsker med optræksnøgler. (2)
Lot no: 5581453
20:02:00
Nintendo u.m. Sammlung elektronische Spiele (16)
Sammlung in Hand zu haltender elektronischer Spiele bestehend aus: Nintendo, Game & Watch: ein Donkey Kong in Schaukasten aus Plexiglas und Holz; zwei Mario's Cement Factory, eines davon in Schachtel; Donkey Kong II, Multi Screen, in Originalschachtel; Mickey & Donald, Multi Screen, in ...
Lot no: 5565675
EUR 1,342 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2020
20:15:00
EUR 322
CMC Modelcars / CMC Exclusive Modelle. Ferrari 250 GT Berlinetta Passo Corto i CMC æske, scale 1:18
CMC Modelcars / CMC Exclusive Modelle. Ferrari 250 GT Berlinetta Passo Corto (SWB) 1961 i CMC æske, scale 1:18, L. 23 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. knækket håndtag i den ene side, løse lister ved begge døre m.m.
Lot no: 5585359
EUR 456 DK, Odense, Kratholmvej 24/02/2020
20:20:00
EUR 161
12»