1234»   Lots per page   96 results List Gallery
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Tenera fad & Minerva skål (2)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Inge-Lise Koefoed Tenera aflangt fad m/ fugl af fajance nr. 119 / 2839 4. sort. L. 32 cm samt Bernd Munsteiner Minerva skål Ø 23,5 cm. Enkelte brugsspor. (2)

Lot no: 6191839
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
16:56
Lågvase.
Lågvase af lertøj dekoreret i grøn glasur. H 34 cm. Brugsspor.

Lot no: 6206313
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
18:33
EUR 134
Mindeplatter af porcelæn (5)
Mindeplatter af porcelæn bestående af Bucha og Nissen juleplatter fra 1909 og 1910, Kgl. P 'Den jydske industri og landbrugsudstilling Horsens 1905 (2 mindre kantreparationer og afslag på fodrand), Bing & Grøndahl 'Journalistforeningen i København 1880-1910 og Porsgrund platte 'Bjørnson'. Ø fra ...

Lot no: 6194954
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:03
Skål / jardinière af porcelæn
Skål / jardinière af porcelæn dekoreret med scenerier i blåt, nyere fremstillet i ældre stil. H.13,5 x 30 x 21 cm.

Lot no: 6181251
19:13
Arne Bang. Flæsekant / svungen skål, stentøj, nr. 187
Arne Bang (1901-1983). Flæsekant / svungen skål af stentøj med glasur i beige/brune/grønne nuancer, sign AB 187, H. 9 cm, Ø 25 cm. enkelte minimale kant hak, let kalk belægning

Lot no: 6208812
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
11:41
EUR 188
Arne Bang, vase af stentøj
Arne Bang. Vase af stentøj modelleret med buklet korpus, dekoreret med spættet lys grønlig glasur. Sign. monogram 'AB' . H. 13,5 Ø 11 cm.

Lot no: 6208809
12:05
EUR 483
Samling lertøj og fajance, heraf servante-sæt og fade, 20 årh (9)
Samling delvist glaseret lertøj og fajance, heraf servante-sæt, form og fade,m.m. 20 årh. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder nogle kantafslag. Mål på største kande og vaskefad: H. 29 cm. og Ø 38, H. 12 cm. (9)

Lot no: 6188227
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
12:36
Bode Willumsen for Royal Copenhagen. Kande af stentøj, 1. sort
Bode Willumsen for Royal Copenhagen. Kande af stentøj med rød glasur, modelleret med hank i form af en løve. Sign. monogram BW, nr. 20128, 1. sort. H. 23 cm. medfødt afslag ved øre/glasere over.

Lot no: 6208746
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
14:40
To tyske urtepotte skjulere fra Mehlem porcelæn (2)
To stk. blomsterskjulere i porcelæn H. 16 cm. stemplet FAM Bonn stempel brugt i perioden 1885 til 1920, med dekoration, i grøn og hvid,farve med blomstergrene, 1 stk. med gennemgående revner, afskalning , indvendige/udvendige brugsspor.

Lot no: 6208852
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:07
Royal Copenhagen, Aluminia, Meissen mm (13)
Samling Royal Copenhagen, Aluminia, Meissen mm. bestående af: Royal copenhagen 1 stk. lille fad nr. 4022 2 stk. lysestager nr. 3334 1 stk. fugl 2889 1 stk. klokke nr. 3288 1 stk. fajance askebæger nr. 2882 1 stk. skål stentøj nr. 22345 1 stk. lille vase nr. 3258 Bing og Grøndahl 1 stk. ...

Lot no: 6196132
15:20
EUR 201
Aino Grib: Keramisk fad
Aino Grib: Keramisk fad. Ø 43 cm, signeret.

Lot no: 6203797
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:32
Nils Kähler for HAK. Stort fad af stentøj
Nils Kähler for HAK. Stort fad af stentøj. Delvis dekoreret med olivengrøn glasur. sign, Nils HAK Denmark. L. 51,5 cm. B. 30 cm. Fremstår med hårrevne.

Lot no: 6206097
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:05
Royal copenhagen Vase, Hetch model
Royal Copenhagen Vase, Hetch model, vase dekoreret med guld symbol, på blå base 19 juni 1863 - 1933 Nr. 8569. 1. sortering H 26,5 cm.

Lot no: 6208850
16:09
Kähler fad i keramik ca. 1920
Fad i keramik fra Kähler´s keramiske fabrik i Næstved ca. 1920 Ø34 cm. Fremstår med kantafslag og afskallinger ca. 1920érne

Lot no: 6174434
16:09
Axel Salto for Royal Copenhagen. Bowl no. 20717
Axel Salto 1889-1961. Royal Copenhagen. Bowl with light-green glaze. Signed. Salto and labelled accordingly. 20717. H. 8 cm, Ø 20 cm. Top quality.

Lot no: 6192645
EUR 3,221 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:18
EUR 2,550
Kunstglas. Stor vase iform af et ansigt
Kunstglas. Stor vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 37.5 cm. Usign.

Lot no: 6137399

EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:33
EUR 322
Ubekendt kunstner. Kvadratisk fad af stentøj

Lot no: 6098561
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
17:03
Meissen porcelæn. Lågskål med underfad samt tallerkener (9)
Meissen porcelæn. Oval lågskål dekoreret med grøn glasur med modelleret lågknop og blade. Med gennembrudt låg og underskål. Fremstår med brændingsfejl og rep. på underfad. H. 17 cm L. 27.5 cm. Der medfølger sæt på seks tallerkener med gennembrudt fane, monteret med ophæng, hvoraf to er med ...

Lot no: 6202292
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
17:08
EUR 268
Kähler. To vaser, stentøj (2)
Kähler. To vaser af stentøj. Signeret i bunden HAK. H. 22-27 cm. En vase med skår ved mundrand, to større skår dækket med maling samt enkelte mindre glasurafslag. (2)

Lot no: 6208181
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
17:20
Par japanske vaser (2)
Par japanske vaser i krakelé dekoreret med personer, guld ornamentik mm. H.21 cm. 20.årh.

Lot no: 6186069
17:26
Royal copenhagen Vase H. 26 cm. Hetch model, vase dekoreret med guld symbol,og IV 1909 1934 , Nr. 8569. 1. sortering

Lot no: 6208849
18:12
Samling Kähler vaser (5)
Samling Kähler vaser med kophornsdekoration bestående af: Fad Ø 29 cm. (fremstår med hårrevne). Vase H 18 cm. vase H 13 cm, vase H 10 cm. og vase H 8 cm. 1930'erne. (5)

Lot no: 6205414
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
18:37
Eva Stæhr Nielsen for Saxbo. Vaser af stentøj. (2)
Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo. Vaser af stentøj dekoreret med brunligt harepels glasur, mærke fra Saxbo samt nr. 6 og 95, H. 9,5 - 19,5 cm, Ø. 10,5 - 18cm. 1. sortering. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Lot no: 6206054
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2022
18:38
EUR 403
Saxbo vase samt Ejvind Nielsen. Vase
Saxbo vase firkantet dekoreret med brun glasur med fejl, sign. Sonne i bund. H. 12,5 cm. 10x10 cm. Ejvind Nielsen. Cylinder formet vase af keramik dekoreret med flyende grøn/brun glasur, sign. Ejv. Nielsen Danmark. H. 12,5 cm. Ø 7.5 cm kant afslag/revne i top.

Lot no: 6208853
19:12
EUR 242
Le Creuset. Tre skåle samt en kande (4)
Le Creuset. Tre skåle samt en kande af stentøj, bestående af: Sort skål Ø. 33 cm, to hvide skåle Ø. 21/25,5 cm samt en kande i hvid H. 23 cm. To hvide skåle fremstår med brugsspor/små krakeleringer. (4)

Lot no: 6203275
EUR < 125 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
19:12
Bing & Grøndahl. Terrin med underfad (2)
Bing & Grøndahl:Terrin med underfad Ø. 30 cm, H. ca. 30 cm. Fremstår med afslag på underfad og kant på terrin samt lidt slid på guldkant. (2)

Lot no: 6197703
19:45
Royal Copenhagen. Samling vaser og skåle (10)
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Samling vaser og skåle af fajance dekoreret med glasur i brune nuancer. H. 3-20 cm. (10)

Lot no: 6206877
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
19:52
Axel Salto for Royal Copenhagen. Vase in stoneware no. 21474. Top quality
Axel Salto (1889-1961) for Royal Copenhagen Vase in stoneware, modelled in budding style, decorated with (bear glaze). Signed. Salto, no. 21474. H. 8.5 cm, top quality. Features a glaze bubble in the glaze.

Lot no: 6204564
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2022
20:20
EUR 1,611
To keramiske gulvvaser. West Germany fra Scheurich (2)
To gulvvaser, keramik, West Germany, Scheurich. H. 41/46 cm. Vase med blåmalet glasur fremstår med hårrevne. (2)

Lot no: 6207609
21:29
Aino Grib samt ubekendte keramikere. Samling skåle, vase samt kande (6)
Aino Grib samt ubekendte keramikere. Samling skåle, vase samt kande af glaseret og delvist glaseret stentøj. Flere signeret. H. 6,5-23 Ø. 5,5-24,5 cm. Alle med mindre skår. (6)

Lot no: 6203328
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
08:18
My search agents