My search agents   Save list   Create search agent
123»   Lots per page   70 results List Gallery
Baltic Sea Glass: Sæt på fire vaser/ skulpturer i glas. (4)
Baltic Sea Glass: Sæt på fire vaser/ skulpturer i glas. Hver skulptur er sammensat af tre vaser. H. 14,5 cm. (4)

Lot no: 6150325
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
13:52
Holbæk: stor vase i blå glassur
Holbæk: stor vase i blå glassur . H. 37 Ø. 23 cm. Fremstår med enkelte ridser på glasur, samt afslag ved fod rand.

Lot no: 6150779
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
17:30
EUR 201
Samling syltekrukker, saltglaseret stentøj (26)
Samling syltekrukker, saltglaseret stentøj. Brugsslitage; enkelte skrammer mm. (26)

Lot no: 6149854
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:03
Arabia Finland: Tre skåle, to vaser (5)
Arabia Finland. Tre skåle Ø 27 cm og to vaser H 15-24 cm med lustreglasur fremstillet 1928-1932. Mærket AAA i bund. Brugsspor, samt 1 fad og den lille vase revnet. (5)

Lot no: 6130461
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:57
Thorvald Bindesbøll. Skønvirke krukke/gulvvase af keramik
Thorvald Bindesbøll (1846-1908). Skønvirke krukke/gulvvase af glaseret lertøj prydet med bladornamentik i relief. Udført hos P. Ipsens Enke, København med stempel herfra samt nr. 536. H. 47, Ø 38 cm. Fremstår med reparation og afslag på halsrand, flere mindre afslag samt hårdrevner i bund.

Lot no: 6151014
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
19:19
EUR 161
Royal Copenhagen. 'Blå Fasan/Blue Pheasant' bowle af fajance
Royal Copenhagen, 'Blue Pheasant / Blå Fasan' bowle af fajance. III. sortering. Formgivet af Christian Joachim. Ø 39,5 H. 19,5 cm.

Lot no: 6149340
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
19:35
EUR 148
Kronjyden Jens Harald Quistgaard & Danico. Relief. Vaser, keramik (2)
Kronjyden Jens Harald Quistgaard Relief vase af stentøj H. 15,5 cm. Samt Danico vase i kohorns dekoreret glaseret lertøj m/ mindre glasur chip, stemplet Danico, H. 22 cm. Brugsspor (2)

Lot no: 6142745
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:36
Kähler. Fad af glaseret lertøj
Kähler. Fad af glaseret lertøj dekoreret med kohornglasur i form af stiliseret træ. H. 5 cm. Ø 34 cm.

Lot no: 6149341
19:40
EUR 134
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Gerd Bøgelund & Knud Kyhn. Unika kande & fad, stentøj (2)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Gerd Bøgelund (1923-1987) & Knud Kyhn (1880-1969). GB unika kande m/ hank af glaseret stentøj, 1. sort. H. 21 cm samt KK fad af glaseret stentøj nr. 21445 1. sort. Ø 24,5 cm. Enkelte brugsspor. (2)

Lot no: 6150827
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:48
EUR 215
Gutte Eriksen. Unika kande, stentøj (cd)
Gutte Eriksen (1918-2008). Unika kande af stentøj, delvist dekoreret med lys glasur, sign. Gutte Danmark, H. 13 cm. Enkelte brugsspor.

Lot no: 6142739
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:50
EUR 101
Ubekendt kunstner. Skål/vase af glaseret stentøj
Ubekendt kunstner. Skål/vase af glaseret stentøj. Ej signeret. H. 30 cm. Fremstår med kantafslag.

Lot no: 6149549
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:53
Søholm. To dele stentøj med scrafitto dekoration i relief(2)
Søholm. To dele stentøj med scrafitto dekoration i relief. H. 9 og 16 cm. (2)

Lot no: 6149666
19:53
Cenedese Vitri. Fad af glas
Cenedese Vitri. Fad af multifarvet glas. Ø ca. 42 cm. Fremstillet af Cenedese Vitri, Murano, Italien. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6109793
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:02
EUR 832
Lars Fischer. Two unique vases made in stoneware. (2) (cd)
Lars Fischer (b. 1945). Two vases made in stoneware modelled with small mouths. Signed monogram Unique. H. 16,5 cm - 28 cm. (2)

Lot no: 6139003
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:04
EUR 537
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Carl Halier. Unika kugleformet vase, stentøj
Royal Copenhagen / Kgl. P. Carl Halier (1873-1948). Unika kugleformet vase af stentøj, glaseret i changerende brune & sorte nuancer, stemplet monogram m.m., 1. sort., H. 17,5 cm, Ø 18 cm. Enkelte brugsspor.

Lot no: 6150136
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
21:20
EUR 725
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Carl Halier. Unika kugleformet vase, stentøj, mont. som lampe
Royal Copenhagen / Kgl. P. Carl Halier (1873-1948). Unika kugleformet vase af stentøj monteret som lampe, glaseret i changerende brune / sorte nuancer, stemplet monogram 4-4-1936 m.m., 1. sort., plisseret skærm m/ tryk medfølger, H. inkl. mont. 48 cm / uden mont. 17 cm, Ø 17 cm. Enkelte ...

Lot no: 6150137
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
21:30
EUR 295
Samling bøhmiske glas skåle og vaser (4)
Samling facetslebne bøhmiske glas skåle og vaser med rødt overfang bestående af Skål Ø 21 cm H 9,5 cm (fremstår med kant chip) Vase H 30 cm., Vase H 25,5 cm, Vase H 21 cm. 1930'erne, fremstår med aldersvarende brugsspor. (4)

Lot no: 6146735
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27/01/2022
17:18
Bjørn Wiinblad skål, Nymølle mm (13)
Bjørn Wiinblad (1918-2006) Skål no. V13-73 (med to små afslag) to indrammede tryk 22x31 cm, Jacob E.Bang for Nymölle. Stage nr. 3313-468, BW. Nymölle cylinderformet vase nr. 3157-1315, kantet fyrfadsstage h. 13 cm, nr. 9795. De fire årstider platter Ø35.5 cm (forår med afslag bagpå) fad Ø22 cm...

Lot no: 6080766
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
EUR 148
Royal Copenhagen. Champagnekøler/urtepotteskjuler med privatmalet dekoration
Champagnekøler/urtepotteskjuler på svejfet model med flettet kant prydet med guldstaffering og privatmalet dekoration i form af brogetfarvede blomsterbuketter . Mærket for Royal Copenhagen, men uden nr. H. 16,5 cm, B. 24,5 cm. Brugsspor, lidt slid på guldstaffering, indv. kalkaflejringer.

Lot no: 6129253
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 27/01/2022
20:25
EUR 201
Kähler keramik. Skål med hank 1920érne
Skål med hank malet med kohorn i brune og beige farver h. 17 cm Ø23 cm. Fremstillet på Kähler´s keramiske fabrik i Næstved i 1920érne. Med glasur afskallinger på kant- og fodrand

Lot no: 6130812
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
21:10
EUR 201
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen (3)
Gerd Bøgelund (1923-1987). Vase nr 22060 H 7,5 cm 1. sortering, lysestage nr 22234 Ø 12,5 cm 3. sortering, og øloplukker nr 22309 H 11 cm 4. sortering af stentøj. Udført hos Royal Copenhagen. (3)

Lot no: 6122703
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/01/2022
08:45
Aldo Londi for Bitossi. To vaser (2)
Aldo Londi for Bitossi. Rød trekantet vase. H. 16,5 cm. Mærket Italy V700 / 18. Fremstår med revne på bunden. Vase med blå, brun samt orange glasur. H. 21 cm. Mærket Italy B6 / 20. Små chip glasur afslag. (2)

Lot no: 6116597
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/01/2022
14:15
Murano og Holmegaard mm. (7)
Murano elefant Made in Italy', H 26 cm - B 15 cm. Holmegaard to blomsterformede fyrfadsstager H. 7/10 cm. to Vmc lysetager H. 5 cm. To vaser af krystalglas H. 17/24 cm. (7)

Lot no: 6112223
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28/01/2022
14:50
Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen. Fad af stentøj, nr. 21941
Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen. Fad af glaseret stentøj, nr. 21941, 1. sort. L. 28 cm. B. 28 cm.

Lot no: 6144428
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28/01/2022
16:49
Orientalsk vase, figurer i landskab
Orientalsk vase af porcelæn med figurer i landskab. H. 44 cm.

Lot no: 6140264
17:50
Arne Bang. Vase, stoneware, no. 27, H. 22 cm
Arne Bang (1901-1983). Vase in stoneware w/ faintly mottled glaze, signed monogram AB 27. H. 22 cm, Ø approx. 13.5 cm. A features usage-related traces of wear.

Lot no: 6121450
EUR 2,013 DK, Odense, Kratholmvej 28/01/2022
18:16
EUR 1,342
Diverse fade, orientalsk dekoration (5)
Diverse fade af fajance m.v. orientalsk dekoration. 18/1900-tallet. L. 29-51 cm. Fremstår med flere afslag og hårrevner. (5)

Lot no: 6144744
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28/01/2022
19:58
Antonio Pavia. Askebæger af messing, glas og plast

Lot no: 6034011
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28/01/2022
20:10
EUR 134
Italiensk glasdesigner. Polykrom murano vase fra 70'erne
Italiensk glasdesigner. Polykrom murano vase fra 70'erne dekoreret med blomster. H. 38 cm, B. 42 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6145898
EUR 886 DK, Vejle, Dandyvej 28/01/2022
20:30
EUR 671
Seguso vetri D'arte. Vase from the 60s
Seguso vetri D'arte. Vase from the 60s in blue and red Murano glass. H. 28 cm, W. 10 cm. Produced by Seguso, Murano, Venice. Features age and usage-related traces of wear.

Lot no: 6146164
EUR 1,544 DK, Vejle, Dandyvej 28/01/2022
20:31
EUR 1,208
123»
My search agents