12345...8»   Lots per page   217 results ListGallery
Kanna vas Gefle fajans 3 delar
KANNA, VAS, BLOMSTERINSATS, Gefle, fajans, 3 delar, kannan märkt Bo fajans Gefle 4346/884, höjd 18 cm, vasen märkt Bo D84, höjd 20,5 cm, blomsterinsats i form av fisk märkt B3284-884, höjd 19 cm

Lot no: 5812566
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
11:16
Rörstrand gallerskål samt assietter
RÖRSTRAND, fruktservis, 13 dlr., porslin, 1900-talets första hälft, rokokostil, dekor i blått, bestående av: gallerskål, assietter med bruten bård, 12 st., diameter ca 21-33 cm

Lot no: 5812567
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
11:18
Fulper Pottery. Amerikansk vase af keramik med blå glasur
Fulper Pottery, 1900-tallets første halvdel. Amerikansk vase af keramik med hals, to hanke og blå glasur, dessin nr. 643. H. 20,5 cm. Fremstår med lille hak i glasur på korpus.

Lot no: 5791941
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
11:31
Herman A. Kähler & EGO Stengods Atelje. Vase og skål, glaseret keramik (2)
Herman A. Kähler vase af glaseret keramik m/ rep. ved foden & mindre glasurafstød, signeret HAK Danmark, H. 23,5 cm. Samt Ego Stengods Atelje Bruno Karlsson skål af stentøj, signeret i bunden, H. 9 cm, Ø 15 cm. Brugsspor. (2)

Lot no: 5786732
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/10/2020
13:21
Stig Lindberg vas och fat "Karneval"
STIG LINDBERG (1916-1982), 2dlr, vas, fajans, "Karneval", signerad med Gustavsbergs studiohand, SWEDEN 230-J, höjd 21,5 cm, 15x6 cm,
fat, fajans, "Karneval", signerad med Gustavsbergs studiohand SWEDEN 195-B, kvadratiskt 16x16cm

Lot no: 5812656
14:34
Vas Seth Andersson
CARINA SETH ANDERSSON, "Dagg", vas, Skrufs Glasbruk för Firma Svenskt Tenn, formgivningsår 2009, klart glas, märkning undertill CSA, diameter 27 cm

Lot no: 5812681
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
15:28
Ardy Strüwer Johansfors "Happy Birds"
ARDY STRÜWER: Johansfors, "Happy Birds", fat, glas, originalkartong medföljer, diameter 36 cm

Lot no: 5812692
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
15:50
Bertil Vallien
BERTIL VALLIEN, flaska / vas, Kosta Boda, Artist Collection, signerad, numrerad, glas, höjd ca 22 cm

Lot no: 5812700
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/10/2020
16:12
Michael Andersen & Strehla. Samling vaser m.m. (3)
Michael Andersen & Strehla. Samling vaser m.m., bestående af MA vase nr. 6142 H. 8 cm, MA rillet fad 3463 / 1 24,5 cm samt Strehla kande H. 14 cm. Brugsspor. (3)

Lot no: 5792222
16:21
Vas Kina
VAS, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), figurscener i underglasyrblått samt efterdekorerad, s.k clobbered i Europa, höjd 26,5 cm.

Lot no: 5812736
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/10/2020
17:28
Orrefors glasparti
GLAS, 10 dlr, bestående av flaskor, vaser skål, bl a Artur Percy Reffla, Gullaskruf, Erik Höglund, Boda, Sven Palmqvist, Orrefors

Lot no: 5812740
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
17:36
Jardinjär
JARDINJÄR, 1900-tal, majolika, hänklar i form av kvinnofigurer, höjd 35, längd 57 cm

Lot no: 5812823
19:46
Skålar
SKÅLAR (2), tidigt 1900-tal, slipat glas med socklar samt övre ring i förgylld brons, höjd mellan ca 5-.9 cm

Lot no: 5812839
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/10/2020
20:03
Ravnsborg Keramik. Marianne Klithammer. Skulpturel skål, glaseret keramik
Ravnsborg Keramik. Marianne Klithammer. Skulpturel skål af glaseret keramik - jeans skålen - signeret i bunden med monogram & klistermrk., Ø 31 cm, H. 11 cm. Enkelte brugsspor.

Lot no: 5805027
20:18
Glasskålar
SKÅLAR, KANNOR, 4 dlr, blått glas med vit kant, 1900-tal, höjd ca 4-12 cm

Lot no: 5812909
21:13
Skålar
SKÅLAR, (2) 1800-tal, slipad kristall, höjd mellan ca 9,5-21,5 cm

Lot no: 5812910
21:14
Unik vas Isak Isaksson
ISAK ISAKSSON, unik vas av stengods, egen verkstad, kristallglasyr i gröna och beige toner, signerad ISAK UNIK, höjd 38,5 cm

Lot no: 5812952
21:56
Berndt Friberg
BERNDT FRIBERG, Gustavsberg, vas, 1944-47, stengods, harpälsglasyr, jupstämplar med Gustavsbergs studiohand och "BF", diameter 9 cm, höjd 6 cm

Lot no: 5812964
EUR 575 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
10:08
Skål skålfat 1960/70-tal
SKÅL, SKÅLFAT, 1960/70-tal, undertill med otydlig märkning, diameter ca 30 resp 36 cm

Lot no: 5813028
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
11:35
Gunnar Cyrén kristallskål, vas och fat
GUNNAR CYRÉN (3), vas, skål samt fat, Orrefors, slipad kristall, märkta undertill, vas etikettmärkt, vas: höjd ca 20 cm, skål: diameter ca 22, fat: diameter ca 23 cm

Lot no: 5813094
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/10/2020
13:25
Vas mingstil Kina
VAS, mingstil, Kina, kalebassformad, dekor i underglasyrblått, höjd 38 cm.

Lot no: 5813097
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
13:28
PAUL HOFF lockurna unik
PAUL HOFF, lockurna, s.k "Böna", stengods. Gustavsberg studio, signerad o daterad -87, glaserad oval form. lock med silverbeläggning och ristade blad samt träknopp av teak, Signerad Paul Hoff, Gustavsberg studiohand Sweden 1987 unik. höjd exklusive träknopp ca 15, ink 22 cm

Lot no: 5813102
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
13:33
Bjørn Wiinblad. Serie på tre aflange bakker, 1960'erne
Bjørn Wiinblad 1918-2006. Serie på tre aflange bakker af bemalet papier maché. Hovedmotiv fremstår i form af transferteknik, der yderligere er håndmalet med detaljer. Sign. Bjørn Wiinblad. Udgået fra Illums Bolighus. Danmark. Dateret 1961. H. 69 cm. B. 16 cm. Monteret til ophæng. Fremstår med ...

Lot no: 5798322
EUR 617 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
15:35
EUR 201
Berndt Friberg Gustavsberg
BERNDT FRIBERG, Gustavsberg, 1964, vas, stengods, harpälsglasyr, signerad med studiohanden, årsbokstav F, diameter ca 8,5 cm, höjd 12 cm

Lot no: 5813181
15:36
Elna Jolom skål
ELNA JOLOM, skål, glas, 2000-tal, dekor i underfång, signerad "Elna Jolom 2000 Gotland", höjd ca 16 cm

Lot no: 5813184
16:01
Knut Hallsten fat Kvidinge Skåne Keramik
KNUT HALLSTEN, fat, Kvidinge 1959, Skåne keramik, diametrr ca 42 cm

Lot no: 5813191
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/10/2020
16:08
Skålfat Kina
SKÅLFAT, ett par, porslin, Kina, 1800-tal eller äldre, dekor i blått av figurer i flodlandskap, konturerat brette, diameter ca 11 cm

Lot no: 5813199
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24/10/2020
16:16
Mari Simmulson Rusticana Vas Lergods Uppsala Ekeby
MARI SIMMULSON, Rusticana, vas, lergods, Upsala Ekeby, 1960-tal,modellen var i produktion 1963-1965, vertikala ränder, mynning och invändig mörk glasyr, vitglaserad bas, modell 4596, undersidigt stämpelmärkt i godset, höjd ca 25 cm

Lot no: 5813260
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24/10/2020
18:01
Knabstrup gulvvase
Knabstrup gulvvase dekoreret med træer i relief i blå, grønne, brune og cremefarvede glasurer. H. 43 cm. Sign. E. Reiff, 46 (Erik Reiff)

Lot no: 5811470
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/10/2020
19:00
Carl-Harry Stålhane Rörstrand
CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand, stengods, höjd 31 cm

Lot no: 5813304
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/10/2020
19:07
12345...8»