Category  Estimate
Time Showroom
1234» ListGallery Lots per page
Cartier& Versace
CARTIER och VERSACE, fat, 2 st., porslin, polykrom dekor med guld, Cartierfatet 20x16, Versace diameter 15 cm
Lot no: 5592200
EUR 285 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:00:00
Monica Bratt, Reijmyre Glasbruk
KANNOR, 2 st, glas, Monica Bratt, Reijmyre Glasbruk, klarglas respektive rödtonat glas, höjd ca 30-33 cm.
Lot no: 5592205
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
13:10:00
Hans Hedberg Biot
HANS HEDBERG (1917-2007), skål med lock, starkeldsfajans, Biot, Frankrike, spräcklig glasyr i röd/orange och brunt, signerad, höjd ca 15, 20x18 cm
Lot no: 5592218
EUR 760 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
13:36:00
Bjørn Wiinblad, to fade rigt dekorerede. Hilsen og dedikation verso (2)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). To unika fade af porcelæn, rigt dekorerede i blåt med kvinder, malet som postkort med invitation verso. Begge sign. og dat. n.th. Bjørn Wiinblad 82. 20 x 28 cm. (2)
Lot no: 5585091
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
13:36:00
EUR 228
Jais Nielsen, lågkrukke af stentøj (2)
Jais Nielsen (1885-1961). Kgl. P. Lågkrukke af stentøj med figurer i relief, oskeblodsfarvet glasur, nr. 20100 JAIS. H.26,5 cm inkl. låg.
Lot no: 5592047
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
14:44:00
EUR 376
Kgl. P. / Royal Copenhagen. Fiskefad af porcelæn, 1800-tallets slutning
Kgl. P. / Royal Copenhagen. Fiskefad af porcelæn, L. 60 cm. Antageligt hjemmebemalet. 1800-tallets slutning. I. sort. Fremstår med skævhed og brugspræg.
Lot no: 5578353
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
14:59:00
Vibeke Skov. Et par vaser af farvet glas (2)
Vibeke Skov. Et par cylinderformede vaser af farvet glas, prydet med vertikale striber. H. 11,5-21 cm. (2)
Lot no: 5581450
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
15:13:00
Kunstglas. Vase iform af et ansigt
Kunstglas. Vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 37 cm. Usign.
Lot no: 5477278

EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
15:17:00
Kgl. P. / Royal Copenhagen. Tre ovale fade (3)
Kgl. P. / Royal Copenhagen. Tre ovale fade af porcelæn, L. 38 / 42 / 49 cm. Antageligt hjemmebemalet. 1800-tallets slutning. I. sort. Fremstår med skævheder og brugspræg, enkelte krakeleringer i glasur. (3)
Lot no: 5578356
15:21:00
Blomvas
BLOMVAS, lergods/stengods, etikettmärkt "Ken", oval form, fyrkantiga och cirkulära hål, grön/brun matt delvis matt glasyr, höjd ca 25, ca 46x28 cm
Lot no: 5592259
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
15:22:00
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.
Lot no: 5409573

15:28:00
Kaiser Porzellan. Par vaser af porcelæn, model 'Theben' (3)
Par vaser af hvidt porcelæn med egyptisk dekoration i polykrome farver, model Theben. Fremstillet af Kaiser Porzellan, Vesttyskland. H 19,5 cm. Lille pamflet om vaserne medfølger. (3)
Lot no: 5569405
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
16:02:53
Vas Gustafsberg
EWALDIN "MÅLAR-PELLE" PETTERSSON, vas, Gustafsberg, 1800-talets slut, glasyr i koboltblå, dekor i guld av fjärlilar, undertill märkt Gustafsberg 1897 EP, höjd ca 24 cm
Lot no: 5592313
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
17:36:00
Knabstrup gulvvase af keramik
Knabstrup gulvvase af keramik,glaseret med grønlig glasur, stemplet i bund. H.45 cm. Ø. ca.27cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte revner.
Lot no: 5591214
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:05:00
Josef Ekberg vas Gustavsberg
JOSEF EKBERG, vas, Gustavsberg, flintgods, sk sgraffito, blomsterdekor mot ljusblå fond, signerad, daterad 1921, märkt med nummer 210, höjd ca 28, diameter ca 23 cm
Lot no: 5592325
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
18:10:00
Skål Ulrica Hydman Vallien
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, 1900-talets andra hälft, Kosta Boda, dekor av bemålade djur, undertill märkt Kosta Boda Unique 8120-051 Ulrica HV, höjd ca 18, diameter 30 cm
Lot no: 5592327
18:14:00
Berndt Friberg. Unikavase af glaseret stentøj, 1975 (cd)
Berndt Friberg (1899-1981, Sverige) for Gustavsberg. Vase af stentøj med brun harepelsglasur, sign. Friberg 1975 samt med Gustavsbergs symbol h. 10 cm.
Lot no: 5531365
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
18:20:00
EUR 148
Kähler vase af glaseret lertøj
Kähler vase lertøj dekoreret med kohornsglasur i grønlige nuancer. I bund mrk. HAK. H. 17 cm. Fremstår med kantafslag på fodrand.
Lot no: 5587250
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
18:30:00
Lalique France, kristallvaser (2)
Lalique France kristallvaser, ´Sylvie´ i form av 2 st duvor, höjd ca 21 cm.Signerad och ettikettmärkt Vas dekorerad med fåglar höjd 13 cm signerad. Inga anmärkningar (2)
Lot no: 5582578
EUR 190 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23/02/2020
18:46:00
EUR 162
Herman A. Kähler. Vase af keramik, uranglasur.
Herman A. Kähler. Vase af keramik dekoreret med uranglasur. Sign. monogram HAK, Danmark. H. 25 cm. Fremstår med senere afskåret top samt restaureret.
Lot no: 5588409
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:08:00
Vaser 2 st Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, vaser, 2 st., Danmark, varav en jugend, porslin, dekor i underglsyrmåleri av blommor, höjd 10 - 21 cm
Lot no: 5592355
19:11:00
Antti Salmenlinna sju bröder skål
ANTTI SALMENLINNA, SKÅL, "Seitsemän veljestä", Riihimäen Lasi, 1930/40-tal, glas, etsade figurer, höjd 15,3 cm, diameter 20 cm
Lot no: 5592363
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 23/02/2020
19:19:00
Royal Copenhagen, fem fade 'Dannebrog' Samt en platte(6)
Royal Copenhagen. Fem fade af porcelæn 'Dannebrog' nr. 365, 1. sort. 22 x 30 cm. Samt Midtgaard art wares platte med gennembrudt fane og trykt dekoration 'Dannebrog' Ø. 27 cm.
Lot no: 5591629
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:34:00
Royal Copenhagen Julianne Marie fad
Royal Copenhagen Julianne Marie fad med dekoration af tremastet skib nr. 5330. Mrk Juliane Marie. 1. sort.
Lot no: 5591632
19:43:00
Fanny Garde for Bing & Grondahl. Porcelain vase, 1924
Fanny Garde 1855-1928 for Bing & Grondahl. Vase in porcelain, modelled in relief with wave ornamentation, flowers, and leaves on brown background. Design No. 1758, signed F. Garde 1924. Top quality. H. 24 cm. Ø 17 cm. Some firing faults, as well as an impact mark on the side of the base.
Lot no: 5587686
EUR 2,685 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:45:00
EUR 1,745
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Nils Thorsson. Unika skål, glaseret stentøj (cd)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Nils Thorsson (1898-1975). Unika skål, glaseret stentøj i farverne okseblod & lyseblå, stemplet i bunden, H. 11, Ø 13 / 17 cm. Fremstår m/ hårrevne.
Lot no: 5580363
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:46:00
Arne Bang & Hans Hansen. Lågkrukke af stentøj, låg af sterlingsølv (3)
Arne Bang (1901-1983) og Hans Hansen (1884-1940). Honningkrukke / Lågkrukke af stentøj modelleret m/ rillet korpus, glasur i grønne nuancer. Sign. monogram.Låg af let hammerslået sterlingsølv m. lågknop af elfenben, stemplet Hans Hansen Anno 1935 925S Denmark samt privat graveret. Hans Hansen ...
Lot no: 5564193
EUR 940 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:58:00
EUR 564
Wilhelm Kåge keramik Gustavsberg
WILHELM KÅGE, 3 dlr, urna med lock, samt skålfat och mindre fat, Gustavsberg, Argenta, grönglaserade med bemålad silverdekor, urna höjd ca 24, fat diameter ca 10-30 cm
Lot no: 5592402
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23/02/2020
19:58:00
Valdemar Pedersen for Bing & Grøndahl. Stor vase af keramik. (cd)
Valdemar Pedersen for Bing & Grøndahl. Stor vase af keramik, dekoreret med glasur i dueblå nuancer, gyldne og mørke nister. Sign. Vald. Pedersen 1-1. H. 31 cm. Fremstår med hårrevne i nederste del af vasen.
Lot no: 5577014
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:00:00
EUR 94
Liana Nakashidze. Limone.
Liana Nakashidze (1969 in Rustavi/ Georgien - lebt in Berlin). Limone. Vase. Keramik. Maße ca. 20 x 20 cm. Liana Nakashidze schloß 1989 ihr Studium an der Staatliche Kunstakademie in Tbilisi. Seitdem stellt sie regelmässig und international aus. Sie lebt in Berlin.
Lot no: 5521977
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
20:02:00