Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2 3 4 5  >> ListGallery Lots per page
To vaser af porcelæn, bl.a. Franklin Mint. (2)
Franklin Mint vase af porcelæn, prydet med blomster, grene og ornamentik. H. 30,5 cm. Samt 'The Journey of the Heavenly Tortoise', vase af porcelæn, prydet med ornamentik i farver. H. 27 cm. ekskl. stand. (2)
Lot no: 4992855
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 22/05/2018
12:28:00
Vas Sigurd Persson
SIGURD PERSSON, vas, glas, Kosta, märkt Kosta Unik SigP -63 höjd ca 28 cm
Lot no: 5003384
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
14:18:00
To skåle, opsats og serveringsfad af slebet krystalglas. (4)
To skåle, rundt serveringsfad og todelt opsats af slebet krystalglas. Opsats H. 25 cm. Fremstår delvist med chips på kanter. (4)
Lot no: 5003769
14:23:16
Blandet samling af keramik vaser (10)
Blandet samling af keramik vaser. West Germany, Nr. 3202, 213-20, 285-23. Blå med grå top H, 40 cm, Nr 246-40, Cremehvid, H, 24 cm. 258-61, Tyrkis blå H, 41 cm Nr. 910-40. Bitossi. Knabstrup, Nr. 816, 279 og Illum bolighus, Nr, 1115. 1 Rörstrand. Stor gul vase med mindre revne (10)
Lot no: 5002380
EUR 269 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2018
14:25:00
EUR 121
Kjell Engman for Kosta Boda, vase
Kjell Engman, vase af farvet glas, motiv med ansigt. Mærket Kosta Boda samt signeret og nummereret, nr. 89516. H. 39 cm.
Lot no: 5002812
EUR 202 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2018
15:21:00
Bålskålar England
BÅLSKÅLAR, 1 par, England, 1800-talets slut, flintgods, kinesiserande dekor, höjd 16, diameter 28 cm
Lot no: 5003438
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
17:06:00
Bode Willumsen for Royal Copenhagen, kande af glaseret stentøj
Bode Willumsen for Royal Copenhagen, kande af delvist glaseret stentøj, signeret med monograqm, nummer 5268. H. 18 cm. 4. sortering, lille afslag på top af hue. Denne auktion er en del af Lauritz.com Herlev temaauktion over keramik og stentøj.
Lot no: 5004349
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2018
18:23:00
Arne Bang, vase af stentøj nr.19
Arne Bang, vase af stentøj med grønlig glasur, dessinnr.19. H.13,5 cm. Lille afslag på dekoration.
Lot no: 5002656
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2018
18:38:00
EUR 101
Carl-Harry Stålhane 4 delar keramik
CARL-HARRY STÅLHANE, 4 delar, skål med stiliserade lövrankor Ateljé, H ca 12 cm, hög vas H. ca 29,5 cm, låg skål H. ca 7 cm, miniatyr H. ca 4 cm, signerade, tillverkade av Rörstrand
Lot no: 5003473
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22/05/2018
18:54:00
Pragtopsats i Empireform af bronze og porcelæn
Opsats af bronze med base og skål af porcelæn. Rigt udsmykket med maskeroner mm. h. 36 cm.
Lot no: 4992593

EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2018
19:28:00
EUR 114
Kählervase med askeglasur ca.1930
Kähler vase af keramik dekoreret med lys grå askeglasur. Fremstillet hos Kähler, ca.1930. H. 29,5 cm. Ø 26 cm. Fremstår uden revner og reparationer.
Lot no: 5002711
EUR 672 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2018
19:39:00
EUR 403
Konvolut von drei Vasen der 1960/70er Jahre (3)
Drei weiße Vasen von Thomas Germany und Royal Porzelan Bavaria, jeweils unten gemarkt. Keine Mängel, wenig Gebrauchsspuren. Höhe max. 29 cm
Lot no: 5003765
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/05/2018
19:40:00
EUR 45
Flasche / Glasflasche / Likörflasche / Karaffe, böhmisches
Flasche / Glasflasche / Likörflasche / Karaffe, böhmisches Glas, weinroter Überfang, geschliffen, bauchiger Flaschenkorpus mit aufgesetztem Glasverschluss, florales und ornamentales Dekor, Flasche H. 34cm, B. 10cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, innenseitig Verschmutzungen.
Lot no: 4996975
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/05/2018
19:57:00
EUR 45
Arne Bang. Krukke, rillet korpus, stentøj, nr. 129
Arne Bang(1901-1983). Krukke, modelleret m/ rillet korpus, glasur i grønlige nuancer, stentøj, sign. monogram, 129, H. 8 cm. Ø 8,5 cm. Fremstår med to små afslag på inderkant
Lot no: 5002927
EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2018
20:00:00
EUR 114
Arne Bang. Konisk vase, rillet korpus, stentøj, nr. 116
Arne Bang. Konisk vase af rillet stentøj modelleret i relief med rødliggylden glasur. Sign. monogram 116. H. 12 cm. Ø 9 cm. Glasurafslag på halsrand.
Lot no: 5003036
20:10:00
R. Capodimonte - lågkrukker af fajance (2)
R. Capodimonte, Italy. To lågkrukker af fajance rigt dekoreret med putti, træer, blomster og borter, kantet med guld. Højde: 18.5-21 cm. Oval skål med rep. af hank. Lille afslag på hver lågkrukke. (2)
Lot no: 4991008
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 22/05/2018
20:14:00
Urna med lock porslin Kina Kanton
URNA med lock, porslin, Kina, Kanton, 1800-talets andra hälft, polykrom dekor med motiv av figurscener, höjd ca 27 cm
Lot no: 5003513
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22/05/2018
20:18:00
Flasche / Glasflasche / Likörflasche / Karaffe mit Gläsern, böhmisches Glas (8)
Flasche / Glasflasche / Likörflasche / Karaffe mit sechs Gläsern, böhmisches Glas. Weinroter Überfang, geschliffen, leicht bauchiger Flaschenkorpus mit aufgesetztem Glasverschluss, sechs konische Gläser, floraler und ornamentaler Dekor, Flasche H.28cm, B.8cm, Gläser H.6cm, B.4cm, altersgemäße ...
Lot no: 4996979
20:37:00
EUR 45
Vase, Keramik, wohl Frankreich, um 1960
Langhalsige Keramikvase, bronzefarben gefasst und krakeliert, wohl Frankreich um 1960, unterseitig geprägt 'CMAH', H.33cm, D.10,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, teilweise patiniert, partielle Beschmutzung und kleine Schäden an der Lasur.
Lot no: 4975113
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/05/2018
13:11:52
Snorre Læssøe Stephensen for Royal Copenhagen, bordur af porcelæn 1960
Snorre Læssøe Stephensen for Royal Copenhagen 1960, bordur af porcelæn dekoreret med brun glasur. Batteridrevet værk. H. 17 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5004118
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2018
14:11:00
2 große Henkelkrüge, Keramik und Steingut (2)
2 große Henkelkrüge, Keramik und Steingut , bauchiger Korpus. Höhe 30 cm und 42 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. (2)
Lot no: 4987695
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/05/2018
14:29:45
Vase m/ lavaglasur & stentøj, mrk. fra Illums Bolighus.
Vase m/ lavaglasur & stentøj, mrk. fra Illums Bolighus i bunden & utydeligt stemplet i bunden, H. 40,5 cm. Brugsspor.
Lot no: 4998074
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/05/2018
15:23:00
Artdeco Vasen (7). Diverse Gläser aus Frankreich. Um 1930.
Artdeco Vasen (7). Diverse Gläser aus Frankreich. Bleikristall gefärbt. Um 1930. Maße ca. von H.15 cm bis 22 cm. Kein Chip. Zeitgemäße Gebrauchsspuren.
Lot no: 5003722
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/05/2018
16:38:59
Vas Mintons
MINTONS, vas, tidigt 1900-tal, England, flintgods, glaserad i grönt och blått, undertill märkt Mintons, höjd ca 45 cm
Lot no: 5004497
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/05/2018
17:12:00
Samling glaskunst (5)
Samling glaskunst bestående af tre vaser med rødt overfang og mærkat 'handmade' H 9 cm. H 21 cm. og 31 cm.samt to askebægre fra Murano Italien i polykrome farver, H. 6 cm og 7 cm. Fremstår med brugsspor,
Lot no: 5005109
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2018
18:00:00
Kjell Engmann. Kosta Boda. Opsats i glas
Kjell Engmann for Kosta Boda, opsats af farvet glas, H. 27 cm. Ø. 30 cm. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5004844
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2018
18:30:00
Kähler, stort fad
Kähler, fad af lertøj med uranglasur. Fremstillet hos Kähler, sign. i bund HAK. Ø. 39 cm. H. 10 cm. Fremstår med enkelt mindre overfladisk glasurafslag under kanten (ej synlig stående).
Lot no: 5003174
EUR 202 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2018
18:30:00
Rikke Stenholt. Vase, matteret glas
Rikke Stenholt (f. 1963). Vase af matteret glas. Usign. H. 37. Fremstår med minimale chip på halsrand.
Lot no: 4988658
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 23/05/2018
19:06:00
Carl Hallier for Royal Copenhagen. Skål
Carl Hallier for Royal Copenhagen. Skål af glaseret stentøj. Sign monogram og nummereret 29/85K. Ø 31 cm.
Lot no: 5004338
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2018
19:17:00
EUR 121
Samling glaskunst. Louise Campbell m.fl. (3)
Samling glaskunst. Louise Campbell m.fl.. Vaser: Campbell H. 17 cm. Øvrige vaser H. 22, 26 cm. (3)
Lot no: 5002698
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/05/2018
19:28:00
 1 2 3 4 5  >>