My search agents   Save list   Create search agent
12»   Lots per page   37 results List Gallery
Loevschall. Par væglamper, model noir (2)
Loevschall. Par væglamper af hvidlakeret aluminium, monteret med sort stofledning, afbryder på ledning. Væglampen kan vippes og drejes efter behov for lysstyring. Dæmpbar integreret LED lys. Designet i samarbejde med Hans Thyge & CO. Fremstillet hos Loevschall, model noir. Fremstår ubrugt i ...

Lot no: 6146863

EUR 215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18/01/2022
14:56

Lot no: 6146865

15:56
EUR 114
Poul Henningsen. PH Akademi væglampe
Poul Henningsen. PH Akademi væglampe af forkromet metal med 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Fremstår med brugsspor og revne i overskærm.

Lot no: 6146661
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 18/01/2022
19:03
EUR 295
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Par AJ Eklipta væglamper (2)
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Par AJ Eklipta væglamper af hvid opalglas. Ø. 22 cm. Fremstår med brugsspor og den ene med afslag på monterings ende.(2)

Lot no: 6145582
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 18/01/2022
20:25
EUR 114
Par industrielle sakselamper. (2)
Par industrielle sakselamper med skærme af kobber H. 23 cm. Skærme Ø. 23 cm. Minimale/ingen brugsspor

Lot no: 6142321
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 19/01/2022
10:58
EUR 403
Par industrielle sakselamper med skærme af rødt emaljeret metal. H. 23 cm. Skærme Ø. 23 cm. Minimale/ingen brugsspor.

Lot no: 6142311
10:59
EUR 403
Uplight / downlight væglamper m/ Marlin montering, 1900 / 2000-tallet (8)
Uplight / downlight væglamper m/ Marlin montering & skærme af blåt glas, 20. / 21. Årh., Ø 11,5 cm, L. 11 cm. Brugsspor. (8)

Lot no: 6133117
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 19/01/2022
13:00
Sakselampe, bejdset eg, 1900-tallets 2. halvdel
Sakselampe, bejdset eg, 20. Årh. 2. halvdel, L. 54 cm. Enkelte brugsspor bl.a. rep ved arm.

Lot no: 6147336
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 19/01/2022
19:29
Væglampet, messing
væglampe af messing h: 40 cm med plisseret skærm

Lot no: 6147626
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/01/2022
15:30
EUR 101
Lival Minimaster spots, hvide (16)
Lival Minimaster spots el. spots til skinne (medfølger ikke) samt tilbehør, hvide kunstmateriale m.m., L. 10 cm. Fremstår m/ brugsspor. (16)

Lot no: 6133113
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 20/01/2022
19:47
Raak Amsterdam. Et par væglamper fra 70'erne (2)
Raak Amsterdam. Et par væglamper fra 70'erne i grå og hvid metal. H. 47 cm, B. 47 cm. Fremstillet af Raak, Amsterdam med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor, skrammer. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2)

Lot no: 6085271
EUR 913 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:10
EUR 510
Bagués, Paris. Wall-lamp made in brass from the 1950s
Bagués, Paris. Wall-lamp made in brass from the 1950s with light sources 2. H. 43 cm, W. 32 cm. Produced by Bagués, Paris, France. Features patina.

Lot no: 6123554
EUR 1,611 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:17
EUR 1,289
Italiensk væglampe af glas fra 70'erne
Italiensk væglampe af glas fra 70'erne. H. 23 cm, B. 10 cm. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6109665
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:17
EUR 134
Et par franske kugleformede væglamper i glas fra 70'erne (2)
Et par franske kugleformede væglamper i glas og farvet metal fra 70'erne. H. 32 cm, B. 20 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2)

Lot no: 6109778
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:19
EUR 805
Tom Ahlström & Hans Ehrlich. 'Brutalist' væglampe, Murano og smedejern
Tom Ahlström & Hans Ehrlich. 'Brutalist' væglampe af Muranoglas og smedejern. H. 72 cm, B. 40 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6109909
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:20
EUR 644
A pair of French wall lamps from the 1940s made in hand-carved gilded wood
A pair of French wall lamps from the 1940s made in hand-carved gilded wood. H. 64 cm, W. 32 cm. Features age and usage-related traces of wear (2)

Lot no: 6123584
EUR 2,148 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:30
EUR 1,477
Thorn & Jakobsson. Væglampe, model 'Oyster' i hvidt metal
Thorn & Jakobsson. Væglampe, model 'Oyster' i hvidt metal. Monteringsvejledning, skruer samt afstandsstykker til montering medfølger. B. 45 cm, H. 19 cm. Fremstillet af Thorn & Jakobsson, Danmark. Fremstår med minimale brugsspor

Lot no: 6112548
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:32
Limburg. Et par væglamper i glas og messing (2)
Limburg. Et par væglamper i glas og messing. H. 38,5 cm B. 13,5 cm. Fremstillet af Limburg, Glashütte, Tyskland. Fremstår med få brugsspor (2). Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6077000
20:33
EUR 671
Mazzega. Væglampe fra 70'erne i glas og metal
Mazzega. Væglampe fra 70'erne i matteret glas og metal. H. 25 cm, B. 25 cm. Fremstillet af Mazzega, Italien. Fremstår med brugsspor, let overfladerust. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6100737
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:35
EUR 295
Et par østrigske væglamper i glas (2)
Et par østrigske væglamper i glas og metal. H. 36 cm, B. 13 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Lot no: 6101505
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:37
EUR 510
Kaiser. Væglampe i matteret glas fra 70'erne

Lot no: 6100733
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 20/01/2022
20:39
EUR 403
Tre italienske udendørslamper af hvidmalet lertøj (3)
Tre italienske udendørslamper af hvidmalet lertøj model Nina, mrk. Toscot. H. 28,5 cm. (3)

Lot no: 6146141
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/01/2022
20:42
Louis Poulsen. Fem væglamper af metal, glasskærme (5)
Louis Poulsen. Fem væglamper. Udført af hvidlakeret metal samt matteret glasskærm. Ø. 16 cm. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker, ridser samt snavs. (5)

Lot no: 6138390
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 20/01/2022
20:54
Joan Gaspar for Marset. Væg/loft med wengé, model Ginger 60.
Joan Gaspar. Væg/loft lampe af wengé. Model Ginger602. Fremstillet af Marset. Ø. 60 cm. Ubrugt i original emballge. Vejl. udsalgspris DKK 6.815. NB. Billede 1. model fotos.

Lot no: 6136462
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/01/2022
14:17
EUR 268
Albano Poli for Poliarte. Six sconces in glass from the 1960s (6)
Albano Poli for Poliarte. Six individual sconces in glass from the 1960s. L. 19 cm. W. 19 cm. H. 6 cm. Mounted on wood for transport purposes. Produced by Poliarte, Italy. Signs of wear commensurate with age. (6)

Lot no: 6143267
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 21/01/2022
20:10
EUR 2,148
Alfred Homann for Louis Poulsen, fire M2 udendørs væglamper (4)
Alfred Homann for Louis Poulsen, M2 udendørs væglamper af hvidlakeret aluminium, H. 20 B. 24 cm. plastskærme mangler. Brugsspor, revner i plast i kanten på to stk (4)

Lot no: 6147420
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
11:12
Alfred Homann for Louis Poulsen, seks M2 udendørs væglamper (6)
Alfred Homann for Louis Poulsen, M2 udendørs væglamper af hvidlakeret aluminium, H. 20 B. 24 cm. plastskærme mangler. Brugsspor (6)

Lot no: 6147417
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
12:13
Svend Aage Holm Sørensen. Væglampe af messing
Svend Aage Holm Sørensen. En blomsterformet væglampe af flammeskåret messing. Ø. ca.50 cm. Brugsspor.

Lot no: 6147393
13:55
Joe Colombo. Tre væglamper, model KD33/E (3)
Joe Colombo. Tre væglamper af sort og hvid plast. Fremstillet for Kartell, model KD33/E. H. 16 D. 29 cm. fremstår med brugsspor, ridser samt enkelte revner i plast, afkortede ledninger. (3)

Lot no: 6139811
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/01/2022
14:05
EUR 161
Orrefors for Lyfa. Væglampet, model Gefion
Orrefos for Lyfa. Væglampet, model Gefion af presset glas og messing. L. 28 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6130307
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/01/2022
15:10
12»
My search agents