123»   Lots per page   75 results ListGallery
Paolo Rizzatto & Alberto Meda for Luceplan. Et par ' Fortebraccio' væglamper (2)
Paolo Rizzatto & Alberto Meda for Luceplan. Et par ' Fortebraccio' væglamper, ene model W2. H: 43,7 cm B: 35,5 cm cm. Udstillingsmodeller. Vejl. udsalgspris samlet 3.254 DKK (2) Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698103

EUR 174 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
12:59
Catellani & Smith. Væglampe model Lederam W2.
Catellani & Smith. Væglampe model Lederam W2 af matfokromet metal med hvidlakeret skærme. H. 47cm B. 45cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 6.413 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698584

EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
13:13
Ludovica & Roberto Palomba for Foscarini. Pendel model Birdie Piccola.
Ludovica & Roberto Palomba for Foscarini. Pendel model Birdie Piccola af bronceret aluminium og polycabonat. Ø. 17 cm. H. 31 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris. 1.455 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698460

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
13:21
Valerio Bottin for Foscarini. Væglampe model Double.
Valerio Bottin for Foscarini. Væglampe model Double med skærm af glas. B. 26 cm, H. 24 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris. 2.576 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698471

14:02
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto (2)
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto. Aluminium und Stahl, grau pulverbeschichtet. H. ca. 31 cm, Dm. 16,4 cm, L. 17 cm. Ausstellungsstücke (2)

Lot no: 5375433
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
16:28
EUR 50
Vilhelm Lauritzen, et par 'Studielamper' af messing (2)
Vilhelm Lauritzen 1894-1984. Et par væglamper / 'Studielamper' af messing med skærm af mælkehvidt opalglas, Ø 14 cm. Formgivet i 1931 til Radiohuset i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Minimale brugsspor.

Lot no: 5822225
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
16:59
EUR 913
Rodolfo Dordoni for Foscarini. Væglampe af opalglas, model Lumiere XXS.
Rodolfo Dordoni for Foscarini. Væglampe model Lumiere XXS af opalglas. Ø. 25 cm. D. 10 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 2.933 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698457

17:14
Louis Poulsen, UD-lampe/ skilt
Louis Poulsen, UD-lampe/ skilt af messing med grønt glas D. 7 Ø 17 cm. Oprindeligt tegnet til Radiohuset. Fremstår med slitage og buler.

Lot no: 5822335
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
18:07
EUR 121
Luxo, Lampe / Tischleuchte / Klemmleuchte, Metall, Norwegen, 1980er Jahre
Luxo, Lampe / Tischleuchte / Klemmleuchte, Metall, Norwegen, 1980er Jahre. Tischlampe aus weiß lackiertem Metall, durch zwei Gelenke vertikal verstellbar, mit einem schwenkbaren Schirm aus Metall und einer Brennstelle versehen, Schalter oberseitig des Metallschirms, unterseitig mit Schraubklemme ...

Lot no: 5816255
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
19:12
Arne Jacobsen. Par AJ Eklipta væglamper. (2)
Arne Jacobsen. Sæt på to AJ Eklipta væglamper i hvid opalglas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor. (3)

Lot no: 5821060
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
19:28
EUR 114
Industriel sakselampe
Industriel sakselampe med skærm af grøn emaljeret metal, porcelænsfatning, saksestel af stål. udtræk, L. ca. 90/130 cm, Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.

Lot no: 5794100
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
19:52
Cecilia Johansson. Ikea lampe
Cecilia Johansson. Ikea væglampe af orange glas og metal: 40 x 40 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Lot no: 5822412
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
19:58
Louis Poulsen, UD-lampe/ skilt af messing.
Louis Poulsen, UD-lampe/ skilt af messing. Ø 17 cm. Oprindeligt tegnet til Radiohuset. Fremstår med aldersrelateret patina og malingrester

Lot no: 5821063
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
EUR 148
Philips Podium LED samt tre udendørs lamper, 'Flood Light, 20 W
Philips Podium LED samt tre udendørs lamper, 'Flood Light, 20 W. Fremstår ubrugte. Bredde for spot: 70 cm.

Lot no: 5814735
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/10/2020
20:03
Arne Jacobsen. Par AJ-væglamper (2)
Arne Jacobsen. Par AJ-væglamper af hvidlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. L. 24,5 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte ridser. (2)

Lot no: 5818283
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
20:15
EUR 403
Holmegaard. Par lamper 'epoke' (2)
Holmegaard, væglamper. Michael Bang for Holmegaard / Kastrup / Fyens Glasværk 'Epoke' lamper af farvet glas, H. 23 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Lot no: 5822455
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
20:24
EUR 188
Leuchtreklame / Logo-Leuchte, 'Bayer Arzneimittel', Metall
Leuchtreklame / Logo-Leuchte, 'Bayer Arzneimittel', Metall. Schwarz-weiße Leuchtreklame mit Bayer-Logo und Schriftzug, H.77cm, B.79cm, T.12,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Oxidationsspuren, sowie Farbabplatzungen. Lauritz.com übernimmt keine Garantie für die ...

Lot no: 5813720
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:29
EUR 275

Lot no: 5818284
20:30
EUR 430
Wandleuchte / Lampe, Alaska, Metall, Glas
Wandleuchte / Lampe, Alaska, Metall, Glas. Wandleuchte aus Metall mit einem Gestell in Form des Landes Alaskas, sowie rechts mit der Darstellung eines Elchs und Tannen, mit drei Brennstellen versehen, H.19cm, B.87,5cm, T.63cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Oxidationsspuren. ...

Lot no: 5767395
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:35
Poul Henningsen. Par 'PH-Hatte' væglamper (2)
Poul Henningsen. Par 'PH-Hatte' væglamper af hvidlakeret metal, indvendig rosa bemalet. Ø. 22 cm. Den ene PH Hat fremstår leddeløs. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)

Lot no: 5822523
20:38
Deckenleuchte / Wandlampe / Leuchte, Opalglas, Stahlblech, Italien
Deckenleuchte / Wandlampe / Lampe, Opalglas, Stahlblech, Italien. Deckenleuchte aus Opalglas mit einem zweigliedrigen flachrunden Schirm und einer Halterung aus weiß lackiertem Stahlblech, mit zwei Brennstellen versehen, H.31cm, D.62cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, vereinzelt ...

Lot no: 5768987
20:45

Lot no: 5818281
20:45
EUR 430
Zwei Lampen / Wandleuchten, Metall, Italien, 1970er Jahre (2)
Zwei Lampen / Wandleuchten, Metall, Italien, 1970er Jahre. Zwei Florentiner Wandleuchten aus gold und weiß lackiertem Blech in Form von Blattwerk und Blüten, mit künstlischer Patina versehen, jeweils mit zwei Brennstellen ausgestattet, H.75cm, B.35cm, T.18cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Lot no: 5800475
20:56

Lot no: 5800476
20:59
Julius Theodor Kalmar, Kalmar, Lampe / Wandleuchte, Kollektion 'Tulipan', Metall, Glas, Österreich, 1960er Jahre
Julius Theodor Kalmar für Kalmar, Lampe / Wandleuchte, Kollektion 'Tulipan', Metall, Glas, Österreich, 1960er Jahre. Kunstruktion aus weiß lackiertem Metall, welche mittig mit sieben Brennstellen versehen ist und durch Metallarme die kugelförmigen Glaselemente trägt, H.45cm, B.50cm, T.17cm, ...

Lot no: 5802978
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:22
Zwei Wandleuchten / Lampen, 1960er Jahre (2)
Zwei Wandleuchten / Lampen, 1960er Jahre. Paar Wandleuchten aus Metall mit Kristallglasbesatz, jeweils mit vier Brennstellen versehen, H.36cm, B.19,5cm, T.9cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Oxidationsspuren. (2)

Lot no: 5757518
21:33
Jamie Hayon for &tradition. Væg / loftslampe model JH12, hvid
Jamie Hayon. Væg / loftslampe af hvidlakeret aluminium, model JH12. Fremstillet af &tradition. D.12,5, Ø. 28 cm. I ubrudt original emballage. Modelfotos anvendt. Vejledende udsalgspris DKK 2.295. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle ...

Lot no: 5797014

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
11:26
Paolo Rizzatto, Alberto Meda og Riccardo Sarfatti for Luceplan. Væglampe model Metropoli.
Paolo Rizzatto, Alberto Meda og Riccardo Sarfatti for Luceplan. Væglampe model Metropoli af messing. Ø. 27 cm. D. 10 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 2.969 DKK Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698097

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
11:31
Catellani & Smith. Væglampe model Lederam W0
Catellani & Smith. Væglampe model Lederam W0 med stamme af messing, hvidlakeret skærm. H. 28 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 3.488 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5698599

EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
13:09
Catellani & Smith. En samling på ni skærme til Lederam væglamper
Catellani & Smith. En samling på ni skærme til Lederam væglamper i kobber, forgyldt, hvid og sort. Ø 17 cm. I kasse af træ. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Lot no: 5819380

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
13:12
123»