Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38, hvid
Vilhelm Lauritzen. Væglampe, model VL38 af børstet messing og hvidt pulverlakeret aluminium, justerbar. Ø. ca. 13,5 cm. H. 19 cm. BR> VL38 bordlampe blev oprindeligt designet af Vilhelm Lauritzen i samarbejde med Louis Poulsen i anledning af opførslen af Radiohuset på Frederiksberg, der i dag ...
Lot no: 5593665
EUR 188 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
13:47:00
EUR 161
Jonas Bohlin "Espresso"
JONAS BOHLIN, vägglampa, "Espresso", Design AB, 1987, bemålat trä och porslin, höjd 32 cm
Lot no: 5592265
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23/02/2020
15:36:00
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, to Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (2)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (2)
Lot no: 5559818
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
15:38:00
Poul Henningsen. Par 'PH-hat' væglamper. (2)
Poul Henningsen, 1894-1967. Par 'PH-Hatte' væglamper af hvidlakeret metal, indvendig rosa bemalet. Ø. 22 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Lot no: 5592899
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
18:25:00
EUR 161
Par væglamper samt pendel (3)
En samling lamper bestående af: Par væglamper af egetræ samt pendel med Le Klint skærm. Væglamper D. 35 cm, pendel Ø 40 cm. En væglmape med uoriginal skærm / Le Klint skærm. Brugsspor (3)
Lot no: 5587238
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
18:27:00
Aage Holm Sørensen. Væglampe af messing
Aage Holm Sørensen. Væglampe af flammeskåret messing Ø. 31 cm. Fremstillet hos Holm Sørensen & Co. Mærkat herfra, Fremstår med brugsspor, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Lot no: 5590080
19:22:00
Paar italienische Wandlampen, wohl Veca (2)
Paar italienische Wandlampen, wohl Veca, 1970er Jahre. Metall, verchromt, Rauchglas und Kristallglas. B. ca. 27 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Lot no: 5569858
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
20:06:00
EUR 50
Arne Jacobsen. Et par AJ væglamper, hvidlakeret metal (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). Par AJ væglamper af hvidlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. L. 35 cm. Fremstår med brugsspor, beskidte. Bemærk specialmål (2)
Lot no: 5591942
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
20:15:00
EUR 430
Hängeleuchte der 1960er Jahre
Hängeleuchte der 1960er Jahre. Konstruktion zur Kettenaufhängung aus Kupfer, Glas, und farbig lackiertem Metall, ausgestattet mit fünf Lampenfassungen E 14. Maße ca. L. 90 cm, Ø 52 cm. Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, kleine Kratzer auf den lackierten Oberflächen,
Lot no: 5563772
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:22:00
Paar italienische Wandappliken / Lampen (2)
Paar italienische Wandappliken / Lampen im Stil von Gio Ponti. Messing, Kerzenhülse aus Holz. Elektrifiziert. L. ca. 36 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Messing leicht angelaufen. (2)
Lot no: 5569842
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
20:24:00
Nordlux. Stilistisk væglamper (15)
Nordlux. Stilistisk væglamper udført i hvid hammerlakeret metal. Væglampen kan også bruges på badeværelse i vådrumszone 2+3. Det vil sige i alle områder på nær brusekabinen og direkte over et badekar. Diameter: Ø76mm. Fremspring: 125mm. Højde: 105mm. Fatning: GU10 220-240V. IP Tæthedsklasse:...
Lot no: 5582315
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
20:54:00
EUR 87
Vägglampor 1 par ABO
VÄGGLAMPOR, 1 par, ABO, Danmark, 1900-talets andra hälft, vitmetall med klotformat kupa av vitt glas, höjd ca 32 cm
Lot no: 5593371
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
11:32:00
Vägglampor "Bellmansmiljö"
VÄGGLAMPOR, 1 par, "Bellmansmiljö", 1970-tal, mässing och fasettslipade glas, två ljuspunkter, etikettmärkta modell KL 320, höjd ca 28, 25x12 cm
Lot no: 5593396
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
12:38:00
Norr11. Industrial Wall lamp, Large/Black
Norr11. Industrial Wall lamp, Large/Black. Aluminium. Højde: 37,5 cm. Diameter: 42,5 cm. I emballage, åbnet. Ridser og mærker kan forekomme. Modelfoto.
Lot no: 5466566

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
14:20:00
Arne Jacobsen. Et par væglamper, model Eklipta, Ø 35 cm (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par Eklipta væglamper, Ø 35 cm. Fremstillet og mærket hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. skærmkanter med nogle chipafslag. Bagstykker med malerpletter (2)
Lot no: 5585559
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2020
19:38:00
EUR 87
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto (2)
Claesson Koivisto Rune, zwei Wandleuchten Lean für Muuto. Aluminium und Stahl, weiß pulverbeschichtet. H. ca. 31 cm, Dm. 16,4 cm, L. 17 cm. Ausstellungsstücke (2)
Lot no: 5520122
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/02/2020
19:54:00
EUR 45
Lot no: 5414333
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/02/2020
19:57:00
Vier Wandlampen / Lampen, Holz (4)
Vier Wandlampen / Lampen, Holz. Konvolut bestehend aus vier geschwungenen und mit Ranken versehenen Wandlampen aus Holz, jeweils goldfarben lackiert und mit fünf Brennstellen versehen, Kerzenarme beweglich, H.70cm, B.35cm, T.25cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle ...
Lot no: 5559720
EUR 140 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/02/2020
20:09:00
Cosack, Deckenleuchte / Wandlampe der 1960/70er Jahre
Deckenleuchte / Wandlampe der 1960/70er Jahre. Design von Cosack Leuchten, Germany. Mit Herstellerlabel bezeichnet. Konstruktion aus verchromtem und schwarz lackiertem Metall, ausgestattet mit sechs Lampenfassungen E 27. Maße ca. H. 18 cm, Ø 48 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, verchromte ...
Lot no: 5587494
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/02/2020
20:17:00
Poul Henningsen. Wall lamp with 2/2 amber coloured glass shade set
Poul Henningsen 1894-1967. Downlight wall lamp PH-2 with curved arm in copper. 2/2 amber coloured glass shade set. Socket cover in browned brass, three-legged frame stamped Patented and PH-2. Produced by Louis Poulsen, 1933-1939. Literature: Tina Jørstian, Poul Erik Munk Nielsen (Eds.). 'Tænd!: ...
Lot no: 5587852
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/02/2020
20:24:00
EUR 832
Lot no: 5593667
EUR 188 DK, Kolding, Trianglen 24/02/2020
20:47:00
EUR 134
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Tre stk. AJ Eklipta loft/væglamper (3)
Arne Jacobsen (1902-1971) for Louis Poulsen. Tre stk. AJ Eklipta loft/væglamper med skærme af hvidt opalglas. Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 35 cm. Nuanceforskel i glas og forskellige fatningshuse.
Lot no: 5591820
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 24/02/2020
20:52:00
EUR 161
Curt Fischer
CURT FISCHER, vägglampa, Midgard, 1930-tal, Ronneberger & Fischer, Thüringen, Tyskland, stämplad Midgard D.R.G.MD.R.P Ausl. Pat, lackerad metall, saxledad arm samt vinklingsbar skärm, max längd ca 121 cm, diam på skärm ca 19 cm.
Lot no: 5593593
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24/02/2020
20:54:00
Dieter Schulz, seltene Wandleuchte der 1950er Jahre
Seltene Wandleuchte der 1950er Jahre. Deutsches Design von Dieter Schulz für Günther Schulz Leuchten, Berlin/Ludwigsburg. Mehrfach verstellbare Konstruktion zur Wandbefestigung aus Messing und farbig lackiertem Stahl. Ausgestattet mit Druckschalter im Reflektor und einer Lampenfassung E 27.Maße ...
Lot no: 5568679
EUR 450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/02/2020
19:55:00
Et par væglamper, 1900-tallets første halvdel (2)
Et par væglampetter af messing, vægbeslag dekoreret med rocaille, bærearm i for af delfin, skærme af glas. H. 40 cm, fremspring ca. 22 cm. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med alders- og brugsspor; ene skærm med afslag på nederste kant.
Lot no: 5586654
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/02/2020
20:07:00
Delta Light, Set Wandleuchten Modell Ober Alu (4)
Set kleine Wandleuchten Modell „Ober Alu“. Design von Delta Light, Belgium. Mit Herstelleretikett bezeichnet. Konstruktion aus eloxiertem Aluminium und röhrenförmigem, satiniertem Glasdiffusor, jeweils ausgestattet mit einer Lampenfassung E 14. Maße ca. H. 20 cm, B. 6 cm, T. 10 cm, Glasröhre: Ø 6...
Lot no: 5591881
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/02/2020
20:13:00
Carlo Nason, Wand- Deckenleuchte der 1960/70er Jahre für A.V. Mazzega / Kalmar Franken KG
Wand- Deckenleuchte der 1960/70er Jahre. Design von Carlo Nason für A.V. Mazzega in Deutschland vertrieben von Kalmar Franken KG. Konstruktion aus handarbeitetem Muranoglas mit eingeschmolzenem Farbglasstreifen und vernickeltem Metall. Maße ca. H. 16 cm, B. 29,5, T. 27,5 cm. Sehr leichte, ...
Lot no: 5591884
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/02/2020
20:30:00
EUR 110
Lot no: 5593666
EUR 188 DK, Kolding, Trianglen 26/02/2020
15:48:00
EUR 94
Wandspiegel / Spiegel / Wandspiegel, Glas, Kunststoff
Wandspiegel / Spiegel / Wandspiegel, Glas, Kunststoff. Runder Wandspiegel mit einer runden Spiegelfläche und hinterseitigen Applikationen in Eisglasoptik, rückseitig mit vier Brennstellen versehen, D.62cm, T.9cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Kratzer auf der Spiegelfläche.
Lot no: 5540645
EUR 130 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26/02/2020
20:42:00
EUR 45
Uno und Östen Kristiansson, Luxus Vittsjö, Lampe / Wandleuchte, Teakholz / Acryl, Schweden, 1960er Jahre
Uno und Östen Kristiansson für Luxus Vittsjö, Lampe / Wandleuchte, Schweden, 1960er Jahre. Leuchte mit einem beweglichen Teakholzarm und einem runden, weißen Acrylschirm, ein oberseitig verlaufendes Kabel verbindet die Elemente, mit Herstellerklebeetikett an der Wandhalterung versehen, H.35cm, ...
Lot no: 5527843
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26/02/2020
20:53:00
EUR 80
12»