Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Holmegaard. Seks væglamper samt Napoli bordlampe af opalglas (7)
Michael Bang for Holmegaard. Et sæt på seks 'Mandarin' væglamper/up-lights af opalglas, monteret med vægbeslag. H. 22. cm. B. 30. cm. D. 20 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Original emballage medfølger. Anne Grete von Halling-Koch for Holmegaard, Napoli bordlampe af hvid opalglas, str. ...
Lot no: 5308212
EUR 483 DK, Kolding, Trianglen 24/04/2019
14:30:00
EUR 242
Väggarmaturer Luxus
LUXUS, väggarmaturer, 2+3, 1960-tal, mässing, etikettmärkning, höjd ca 33 resp 34 cm
Lot no: 5310338
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/04/2019
18:04:00
Väggarmaturer Luxus
LUXUS, väggarmaturer, 4 st, 1960-tal, mässing, etikettmärkning, höjd ca 33 resp 34 cm
Lot no: 5310378
19:28:00
To ampler med montering af messing (2)
To ampler af klart glas med montering og vægbeslag af messing. H. 24 cm. Ø 20 cm. (2)
Lot no: 5308635
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
19:52:00
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af palisander
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af palisander, H. vægbeslag ca. 40 cm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint. Skærm medfølger ikke. Fremstår med brugsspor, herunder afslag på ene stav samt solblegning og farveforskelle. Mgl. stikprop, ledning med rester af maling.
Lot no: 5304164
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:02:00
Poul Henningsen. 'S-lamp', wall lamp, 1930s
Poul Henningsen 1894-1967. 'S-lamp', luminous wall lamp with S-shaped arm in metal, fitted with 2/2 shade set in one-layer of frosted glass. Stamped 'Patented PH-2'. Made by Louis Poulsen in the 1930s. Projecting from the wall approx. 34 cm. Shade Ø 20 cm. Mounted on wooden board. Age-related ...
Lot no: 5264307
EUR 2,013 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/04/2019
20:20:00
EUR 993
Poul Henningsen, Fog & Mørup. Samling lamper, 1970'erne. (6)
Poul Henningsen, Fog & Mørup. Samling lamper bestående af tre arkitektlamper i orange og grå, orange Fog & Mørup lampe, orange PH 3 pendel samt hvid P Hat, 1970'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og slid. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.
Lot no: 5313234
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:34:00
Poul Henningsen väggarmaturer "Hatt"
POUL HENNINGSEN, "Hatt", väggarmaturer, 1 par, trycksvarvat stål, för Louis Poulsen, ställbara, diameter ca 23 cm
Lot no: 5311367
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25/04/2019
11:30:00
Triplex lampa
JOHAN PETTER JOHANSSON, (2) arbetslampa, "Triplex", lackerad metall, märkt Triplex Pendel Patent Made in Sweden, längd ca 105 cm, samt en annan industrilampa,
Lot no: 5311375
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/04/2019
12:00:00
Triplex lampa
JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex" arbetslampa, 1900-talets mitt, 'Triplex Patent Made in Sweden"grålackerade teleskoparm samt vinklingsbar skärm, den senare i målat papper, utdragbar till 3 m
Lot no: 5311397
EUR 419 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25/04/2019
13:12:00
De Lucchi & G Fassina. Sæt på otte 'Tolomeo Micro' arkitektlamper (8)
De Lucchi & G Fassina. Sæt på otte 'Tolomeo Micro' arkitekt / bordlamper af aluminium med monteringsstykke til fastsættelse på bord. Justérbar højde op til H. 60 cm. Designet af Michele De Lucchi and Giancarlo Fassina. Produceret af Artemide. Modelfotos. Fremstår med lette brugsspor, almene ...
Lot no: 5291822
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
15:22:00
EUR 537
I Guzzini, Set Wandleuchten Modell Libellula doppio 5036 (6)
Set aus sechs zweiflammigen Wandleuchten Modell Libellula doppio – Art. 5036 hergestellt von I Guzzini, Italien. Am Reflektor mit Herstellerprägung und teils innen mit Modellnummer bezeichnet. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus farbigem Kunststoff und verchromtem Metall. Jeder Reflektor der...
Lot no: 5270302
EUR 1,200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/04/2019
19:42:00
EUR 650
Triplex lampa
JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex" arbetslampa, 1900-talets mitt, 'Triplex Patent Made in Sweden" grålackerade teleskoparm samt vinklingsbar skärm, den senare i målat papper, utdragbar till 3 m
Lot no: 5311535
20:00:00
Konvolut Lampen / Leuchten / Wandlampen, Muranoglas (4)
Vier Lampen / Leuchten / Wandlampen, Muranoglas. Zweiarmige Konstruktion mit floralem Dekor aus Muranoglas, jeweils zwei Brennstellen, H. 37cm, B. 39cm, T. 23cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, kleinere Kratzer, acht Glasperlen fehlend. (4)
Lot no: 5295792
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:10:00
Triplex lampa
JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex" arbetslampa, 1900-talets mitt, 'Triplex Patent Made in Sweden" ljust grå lackerad teleskoparm samt vinklingsbar skärm, utdragbar till 3 m
Lot no: 5311582
21:34:00
Triplex lampa
Lot no: 5311585
21:40:00
Arne Jacobsen for &Tradition. Væglampe model, Bellevue AJ9
Arne Jacobsen for &Tradition. Væglampe model, Bellevue AJ9. Sort. Ø. 8,5 cm. D. 28 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. Fremstår med enkelte ridser, uden ledning og bagkapsel samt med brugsspor.
Lot no: 5304487

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 26/04/2019
19:15:00
EUR 101
Vägglampor 3 stycken Marinarmatur AB
VÄGGLAMPOR, 3 st, Marinarmatur AB, 1900-talets senare del, modell Götheborg samt Viking, mässing, trä och rep, höjder ca 31-33 cm
Lot no: 5311964
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26/04/2019
19:40:00
Floss. To væglamper, model Wall. (2)
Floss. To væglamper, model Wall i hhv blå og matteret glas. Udstillingsmodeller. Original emballage. (2)
Lot no: 5295598
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/04/2019
21:21:00
Uta Majmudar, light installation, title: Lichtfenster
Uta Majmudar, light installation, title: Lichtfenster. Structure of wood with 27 handmade glass rods, partly with polychrome paint and hand sand-blasted. The light is made with a commercially available light chain. Approx. dimensions: 59 x 59 x 10 cm. Her works are in numerous museums and...
Lot no: 5276352
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27/04/2019
18:24:00
EUR 300
Væglamper / loftlampe, Studio Italia Design, model Bubble, Ø 47 cm
Studio Italia Design, model Bubble væglamper / loftlampe af chrom metal & mat glas, Ø 47 cm, H. 17 cm - lyskilde maks: 4 stk 33W, materiale: glas / metal. I org. emb. Udstillingsmodel, fremstår med lettere håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er ...
Lot no: 5262490

EUR 430 DK, Odense, Kratholmvej 27/04/2019
19:20:00
EUR 188
Philippe Starck. Par væglamper, model KTRIBE W (2)
Philippe Starck. Par væglamper af forkromet metal med svingarm, skærm af plisseret stof. Formgivet i 2007. Fremstillet hos Flos, model KTRIBE. H. 35 Ø 24 cm. Fremstår med lettere irret stel. (2)
Lot no: 5313800
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 28/04/2019
11:12:29
EUR 148
Tilgman vägglampor 1 par
TILGMAN, vägglampor, 1 par, 1960-tal, skärmar i lergods med delvis ristad dekor, väggfäste i teak, höjd 26 cm
Lot no: 5312239
EUR 210 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
12:36:00
Appliquer
APPLIQUER, 2+1, för två ljus, 1900-tal, behängda med prismor, total höjd ca 30 cm
Lot no: 5312243
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
12:44:00
Ljusplåtar
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, 1900-tal, för 1 ljus vardera, höjd ca 37 cm
Lot no: 5312251
EUR 126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28/04/2019
13:08:00
Væglampe, Oluce, model Tessera af Francesco Rota
Francesco Rota for Oluce, model Tessera væglampe af forkromet metal & skærm af mat glas, L. 23, B. 16 cm - lyskilde maks: 100 W, materiale: metal & glas. Udstillingsmodel, fremstår med lettere håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er 3.325 kr.
Lot no: 5314095

EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 28/04/2019
13:57:09
Stor samling spots model 'Arkos/Oscaluz' (21)
Stor samling spots model 'Arkos/Oscaluz' i original emballage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (21)
Lot no: 5301012
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2019
15:03:30
Wandleuchte / Deckenleuchte, von Domus der 1960/70er Jahre
Wandleuchte / Deckenleuchte, von Domus, der 1960er Jahre. Wandhalterung aus Metall mit Brennstelle, Lampenschirm aus Lunopal. Holzrahmen, Bezeichnet, Maße ca: B. 40 cm. H. 80 cm. Gebrauchsspuren. Wasserflecken auf Lampenschirm.
Lot no: 5296240
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28/04/2019
18:35:00
Paar Wandleuchten von Preico Leuchten Leinau, 1970er Jahre (2)
Paar Wandleuchten, 1970er Jahre (2). Metall und Glas. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Maße ca.: H. 16 cm, B. 18 cm. (2)
Lot no: 5296273
18:53:00
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: offwhite og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel. Enkelte ridser og mærker kan forekomme. Afbryder mangler.
Lot no: 5269768

EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 28/04/2019
19:30:00
EUR 87
 1 2  >>